Захист томата від трипса

Овочі та картопля
Лірум

Одним із найвідоміших та повсюдно поширених на території України шкідником овочевих культур є тютюновий трипс, який пошкоджує близько 400 видів рослин з різних родин, зокрема: огірок, баштанні культури, томати, баклажани, цибулю, махорку, тютюн, бавовник, сою, зрідка капусту, редиску, петрушку та ін. Для успішної протидії трипсам важливо детально ознайомитися з біологією шкідника й уважно підійти до вибору ефективної стратегії та ЗЗР. 

За класифікацією, трипси (торочкокрилі) відносяться до родини справжні трипси. Важливо зважати на те, що шкідник є поліфагом. Харчова база для нього — це не тільки культурні рослини, а й різноманітні бур’яни. Через це вагомим елементом є боротьба з бур’янами як на ділянках, що обробляються, так і обкошування навколо поля.

До шкодочинної стадії онтогенезу трипса відносяться імаго та личинки, які під час живлення висмоктують клітинний сік, унаслідок чого на тканинах рослин з'являються білуваті та сріблясті плями. У разі сильного пошкодження трипсами, плями зливаються. Листки деформуються, жовтіють і навіть можуть усихати. На пошкоджених тканинах також можна помітити дрібні чорні екскременти трипсів.

Крім того, останні сприяють ураженню рослин альтернаріозом і є переносниками різних вірусів. Харчування трипсів ослаблює рослини, порушує процеси фотосинтезу та асиміляції. Як правило, уражені рослини відстають у розвитку та рості, знижуються їхня врожайність, товарний вигляд та лежкість під час зберігання.

Ще однією особливістю розвитку трипсів на території України є велика кількість поколінь за сезон — 6–8. Зимують дорослі особини у верхньому шарі ґрунту на глибині 5–7 см, у рослинних рештках і в сховищах. Потрапивши до сховища, трипс продовжує харчуватися. Наприклад, уражена білоголова капуста під час зберігання потребує неодноразового очищення від пошкодженого листя, через це приблизно на 20–30 % знижується її товарна маса. 

Імаго трипса має невеликі розміри, довжина тіла всього 0,7–1,0 мм. У нього дві пари крил, за допомогою яких трипси здатні перелітати на інші рослини. Перше покоління самок має чорний колір. Забарвлення тіла імаго наступних поколінь мінливе — від жовтого, коричневого до майже чорного. Личинки прозорі або світло-жовті.

В залежності від умов року, починаючи з квітня, імаго виходять з зимівлі й одразу заселяють бур'яни, де самка відкладає яйця в тканини листя. Яйце має білий колір, за формою брунькоподібне, розміром 0,25 × 0,15 мм.

Кожна самка відкладає близько 100 яєць, але яйцеклад розтягнутий у часі (приблизно 2–4 яєць на день протягом 20–25 днів), відповідно, і періоди відродження личинок також розтягнуті. Таким чином, відсутність своєчасного моніторингу шкідника та зволікання з початком застосування захисних заходів дозволяє трипсу суттєво збільшити чисельність. З огляду на те, якою є температура повітря, ембріональний розвиток триває близько 3–7 діб. Личинкова стадія трипсів — 8–10 діб. Личинка трипса має два віки, після завершення яких перетворюється на пронімфу і потім на дейтонімфу. Стадії розвитку пронімфи та дейтонімфи залежно від виду рослин, на яких вживеться шкідник, може відбуватися як у ґрунті (на глибині 10–15 см), так і між листям культури. Далі, через 4–8 діб, з'являються імаго. Повний цикл розвитку одного покоління шкідника становить 15–30 днів.

Стадії розвитку трипса тютюнового

Рис. 1. Стадії розвитку трипса тютюнового: 1 — імаго, 2 — личинка.

Заходи захисту від трипса повинні бути комплексними і включати агротехнічні прийоми та ефективні хімічні засоби захисту рослин. Під час агротехніки (особливо для цибулі) дуже важливо забезпечити рівномірний цикл поливу рослин, через те що перші вогнища тютюнового трипса зазвичай з'являються на рослинах, які ростуть у посушливих місцях, де й необхідно найбільш ретельно обстежувати рослини. Важливим агротехнічним прийомом є і чергування культур у сівозміні. В осінній період, після збирання врожаю попередника, потрібно забезпечити знищення післяжнивних решток та провести глибоку оранку. 

Біологічні засоби захисту полягають у використанні ентомофагів. Однак у польових умовах вони не мають поширення з огляду на високу вартість біоматеріалу.

При плануванні хімічних обробок, особливо у роки зі сприятливими умовами для розвитку трипсів, необхідно скорочувати інтервал між проведенням деяких обробок до 5–7 днів. Це пов'язано з тим, що частина особин на стадії яйця та німф не потрапляють під дію хімічних ЗЗР.

Що ж до вибору хімічних препаратів на початкових етапах розвитку культури, можна рекомендувати: АКТАРА® (через систему крапельного поливу або замочування розсади перед висадкою 0,2 % розчином); інсектициди контактної дії, такі як КАРАТЕ® ЗЕОН та АКТЕЛЛІК®, з чергуванням препаратів системної та трансламінарної дій, як от ЕНЖІО®, ВЕРТИМЕК®. Варто зважати на особливості біології розвитку трипсів, зокрема на пізніх етапах росту культури, оскільки ефективність з боку ФОС і деяких піретроїдів може виявитися недостатньою. 

Лідером серед різних систем хімічного захисту овочевих культур на ринку України і світу є двокомпонентний інсектицид ЛІРУМ®

Механізми дії інсектициду ЛІРУМ®

Препарат із вираженою кишковою дією на комах і кліщів, з невисокою контактною дією. Загибель личинок лускокрилих молодших поколінь відбувається через кілька годин, а дорослих гусениць — протягом доби.

Препарат діє на всі стадії кліщів, які живляться. Подовжений період захисної дії. Має високу стійкість до змивання дощем. Діє системно (при внесенні в ґрунт) — трансламінарний розподіл по рослині.

До складу ЛІРУМ® входять дві діючі речовини — циантраніліпрол, 60 г/л та абамектин, 18 г/л.

Циантраніліпрол належить до класу диамідів (28-ма група IRAC) — модуляторів рецептора ріанодіну. 

Циантраніліпрол є модулятором ріанодінових рецепторів. 

Механізм дії інсектициду

У м'язових клітинах він викликає відкриття каналу і призводить до надходження іонів кальцію з внутрішніх запасів до цитоплазми, спричинюючи параліч м'язів, припинення годування і в кінцевому підсумку загибель комах.

Абамектин належить до класу авермектинів (9-та група IRAC) — активаторів хлоридних каналів.

Механізм дії

ЛІРУМ® — принципово новий підхід у боротьбі з трипсами. Одразу після потрапляння продукту на поверхню проявляється помірна контактна дія, яка триває до повного поглинання тканинами рослин. Трансламінарна активність ЛІРУМ® дозволяє препарату повністю проникати в рослинні тканини вже за дві години, завдяки чому не відбувається зменшення біологічної ефективності навіть за високих температур та опадів. Циантраніліпрол рухається по судинній системі акропетально, що дає можливість контролювати шкідників не тільки з боку обробленої поверхні рослини. Препарат швидко припиняє живлення шкідників та має тривалий захисний період — до 20 днів. Формуляція ЛІРУМ® забезпечує продукту високу стійкість до змивання дощем.

Завдяки чітко вираженій кишковій та помірній контактній діям ЛІРУМ® мінімізує вплив на корисну ентомофауну.

При застосуванні ЛІРУМ® не виявлено жодних ознак фітотоксичності.

Слід враховувати, що ад’юванти на основі інертних олій або силікону можуть знижувати ефективність циантраніліпролу. 

Крім того, максимальні норми витрати ЛІРУМ® не тільки підвищують його ефективність, а й впливають на швидкість загибелі сисних шкідників. Так, у дослідах проти трипсів на капусті та цибулі при нормі витрати 1,5 л/га спостерігалась максимальна ефективність.

У продукції, вирощеній із застосуванням ЛІРУМ®, відмінні показники безпечності та якості для споживача європейського рівня.

При обробці листя та плоди повинні бути добре змочені робочим розчином, однак водночас препарати не мають стікати на землю з надлишками води. Звертайте увагу на зареєстровані норми ЗЗР і дотримуйтесь рекомендацій. Низькі норми препаратів на гектар (нижче реєстраційних) можуть не тільки зменшити ефективність, а й підвищити ризик виникнення резистентності у майбутньому.

Раді повідомити вам, що у 2023 році ЛІРУМ® отримав офіційну реєстрацію на томати. Використання ЛІРУМ® у захисті томата дозволяє ефективно боротися як проти трипсів, так і з іншими шкідниками, зокрема кліщами й лускокрилими (в тому числі томатною мінуючою міллю). Безумовно, використання ЛІРУМ® дозволить суттєво підсилити систему захисту культури і завдяки широкому спектрові контрольованих ним шкідників зменшити витрати на технологію вирощування овочів.

Офіційна реєстрація ЛІРУМ® в Україні

Культура

Спектр дії

Фаза внесення

Норма витрати, л/га

Кратність обробок / Термін очікування, дні

Яблуня

Лускокрилі, кліщі, попелиці 


У період вегетації

1,2–1,5

2/14

Капуста

Лускокрилі, трипси

1,25–1,5

3/20

Цибуля

Трипс тютюновий, цибулевий кореневий кліщ, цибулева міль

1,25–1,5

3/20

Томати

Кліщі, трипси, томатна мінуюча міль

1,25–1,5

3/20

Оптимальний період внесення препарату

Максимальна ефективність ЛІРУМ® досягається обробками при появі перших особин шкідника. Рекомендується застосовувати препарат двократно за сезон. Для отримання кращої ефективності рекомендується використовувати ЛІРУМ® разом з ад’ювантами, особливо на культурах із потужним шаром воскового нальоту. 

Обробки краще проводити блоком: дві послідовно, з інтервалом для овочевих культур 5–7 днів, для плодових — 10–14 днів.

Важливо правильно розраховувати кількість води для приготування робочого розчину, виходячи з об'єму вегетативної маси рослин. Оптимальний час для проведення захисних робіт — з 5:00 до 9:00 або з 20:00 до 24:00 у безвітряну суху погоду при температурі не вище ніж +25 °С.

Захист томата від шкідників