Розвиток ооміцетів на полях

Овочі та картопля
Розвиток ооміцетів на полях

Грибні мікроорганізми з класу Oomycetes спричинюють на таких овочах, як картопля, томати і цибуля, надзвичайно шкідливі захворювання, зокрема фітофтороз та пероноспороз (цибуля).

Патогени розвиваються у широкому діапазоні температур при високій вологості. Однак найбільш сприятливими є температурні умови з коливанням денних (до 25 °С) і нічних (15 °С) температур.

У період вегетації рослин зооспорангії проростають у краплях води у зооспори або інфекційними паростками, які проникають у тканини рослини. Ураження збудниками органів рослини призводить до їх загибелі. Інфекція поширюється по рослині знизу вгору. Шкодочинність ооміцетів доволі значна — до 70 % і більше врожаю в епіфітотійні роки, а на бульбах картоплі, уражених фітофторозом, при зберіганні розвивається вторинна інфекція.

При ранньому ураженні культури врожай може бути втрачено повністю. Уражені рослини швидко гинуть.

Симптоми на рослинах картоплі та томатах. Хвороба проявляється зазвичай у вологу погоду у вигляді бурих плям, що розпливаються на нижніх, а потім верхніх листках. У вологу погоду на межі плям із нижнього боку ураженого листя з'являється білуватий павутинний наліт. Уражені стебла, листя і плоди буріють, загнивають, рослина гине.

Симптоми на цибулі. У вологу погоду на уражених органах утворюються неправильної форми хлоротичні плями, що поступово зливаються. На плямах зявляється пухкий брудно-білий наліт спороношення гриба.

Фітофтороз на листях картоплі

Методи боротьби. Першочергове значення мають профілактичні обробки, особливо у період очікування дощів.

З появою перших вогнищ концентрацію робочого розчину підвищують.

Рекомендовано обприскування рослин такими фунгіцидами:

  • Орондіс® Ультра. Діюча речовина — оксатіапіпролін (30 г/л) + мандіпропамід (250 г/л)
  • Ридоміл® Голд МЦ. Діюча речовина — мефеноксам (40 г/кг) + манкоцеб (640 г/кг)
  • Ридоміл® Голд Р. Діюча речовина — мефеноксам (20 г/кг) + оксихлорид міді (142 г/кг)

Комбіновані препарати, що містять речовини з різними механізмами дії, мають суттєву перевагу проти ооміцетів. Системні діючі речовини переміщуються по судинах ксилеми знизу вгору, захищають новий приріст, здатні інгібувати ріст міцелію в рослині, захищають рослину від проникнення гаусторіїв. Своєчасне застосування ефективних фунгіцидів дозволяє зупинити розвиток фітофторозу на будь-якому етапі розвитку патогенів, навіть у період спороутворення.

Концентрацію робочого розчину визначають, виходячи зі стадії розвитку захворювання та регламенту застосування того чи іншого пестициду.

Повторно обприскування проводять одразу після появи свіжих плям.