Захист овочів від тютюнового трипса (Thrips tabaci Lind)

Овочі та картопля
Інсектицид Лірум

Одним із найвідоміших та повсюдно поширених на території України шкідників овочевих культур є тютюновий трипс, який пошкоджує близько 400 видів рослин. Шкодить огірку, баштанним культурам, томатам, баклажанам, цибулі, махорці, тютюну, бавовнику, сої, зрідка капусті, редисці, петрушці та ін. Для успішної протидії трипсам необхідно детально ознайомитися з біологією шкідника й ретельно підійти до вибору ефективної стратегії та ЗЗР.

За класифікацією трипси (Торочкокрилі) відносяться до родини справжні трипси. Слід зважати на те, що цей шкідник — поліфаг. Харчовою базою для нього є не тільки культурні рослини, а й бур’яни, через це потрібно боротися з ними як на ділянках, що обробляються, так і обкошувати бур’яни навколо поля.

До шкодочинної стадії онтогенезу трипса відносяться імаго та личинки, які під час живлення висмоктують клітинний сік, унаслідок чого на тканинах рослин з'являються білуваті та сріблясті плями. У разі сильного пошкодження трипсами, плями зливаються, листки деформуються, жовтіють і навіть можуть усихати. На пошкоджених тканинах також можна помітити дрібні чорні екскременти трипсів.

До того ж трипси сприяють ураженню рослин альтернаріозом та є переносниками вірусної інфекції. Харчування трипсів ослабляє рослини, порушує процеси фотосинтезу та асиміляції. Як правило, уражені рослини відстають у розвитку й рості, знижується їхня врожайність, товарний вид і лежкість плодів під час зберігання.

Ще однією з особливостей розвитку трипсів на території України є велика кількість поколінь за сезон — 6–8. Зимують дорослі особини у верхньому шарі ґрунту на глибині 5–7 см, у рослинних рештках та у сховищах. Трипс, що потрапив до сховища, продовжує харчуватися. Наприклад, уражена білоголова капуста під час зберігання потребує неодноразового очищення пошкодженого листя, через це приблизно на 20–30 % знижується її товарна маса.

Імаго трипса має невеликі розміри, довжина тіла всього 0,7–1,0 мм. Має дві пари крил, за допомогою яких здатні перелітати на інші рослини. Перше покоління самок чорного кольору. Колір тіла імаго наступних поколінь мінливий — від жовтого, коричневого до майже чорного. Личинки прозорі або світло-жовті.

Залежно від умов року, починаючи з квітня, імаго виходять з зимівлі та одразу заселяють бур'яни, де самка відкладає яйця в тканини листя. Яйце має білий колір, за формою брунькоподібне, розміром 0,25 × 0,15 мм.

Кожна самка відкладає близько 100 яєць, але яйцеклад розтягнутий у часі (приблизно 2–4 яйця на день протягом 20–25 днів). Відповідно, і період відродження личинок також розтягнутий у часі. Таким чином, відсутність своєчасного моніторингу шкідника та зволікання із початком застосування захисних заходів дозволяють трипсу суттєво збільшити чисельність. Ембріональний розвиток триває близько 3–7 діб, залежно від температури. Личинкова стадія трипсів продовжується 8–10 діб. Личинка трипса має два віки, після завершення яких перетворюються на пронімфу і потім на дейтонімфу. Стадії розвитку пронімфи та дейтонімфи, з огляду на вид рослин, на яких живиться шкідник, може відбуватися як у ґрунті (на глибині 10–15 см), так і між листям культури. Далі, через 4–8 діб, з'являються імаго. Повний цикл розвитку одного покоління шкідника становить 15–30 днів.

Стадії розвитку трипса тютюнового

Стадії розвитку трипса тютюнового: рис. 1 — імаго, рис. 2 — личинка.

Лист пошкоджений трипсом

Вигляд листа цибулі, пошкодженого трипсом.

Заходи захисту від трипса повинні бути комплексними і включати агротехнічні заходи та ефективні хімічні засоби захисту рослин. Під час агротехніки (особливо для цибулі) дуже важливо забезпечити рівномірний цикл поливу рослин, оскільки перші вогнища тютюнового трипса зазвичай з'являються на рослинах, що ростуть у посушливих місцях. Саме там і слід найбільш ретельно обстежувати рослини. Важливим агротехнічним заходом є і чергування культур у сівозміні. В осінній період, після збирання врожаю попередника, потрібно забезпечити знищення післяжнивних решток та провести глибоку оранку.

Біологічні засоби захисту полягають у використанні ентомофагів. Однак у польових умовах такі ЗЗР не мають поширення через високу вартість біоматеріалу.

При плануванні хімічних обробок, особливо у роки зі сприятливими для розвитку трипсів умовами, час проведення деяких обробок необхідно визначати зі скороченням інтервалів до 5–7 днів. Це пов'язано з тим, що частина особин на стадії яйця та німф не потрапляють під дію хімічних ЗЗР.

Що ж до вибору хімічних препаратів на початкових етапах розвитку культури, можна рекомендувати інсектицид Актара® (через систему крапельного поливу або замочування розсади перед висадкою 0,2 % р. р.). Інсектициди контактної дії, такі як Карате® Зеон та Актеллік®, варто застосовувати з чергуванням препаратів системної та трансламінарної дій, а саме Енжіо® й Вертимек®. Слід зважати на те, що через біологію розвитку трипсів, особливо на пізніх етапах розвитку культури, ефективність з боку ФОС може виявитись недостатньою.

Лідером серед різних методів хімічного захисту овочевих культур на ринку України і світу є двокомпонентний інсектицид Лірум®.

Лірум® — принципово новий підхід у боротьбі з трипсами. Одразу після потрапляння на поверхню продукт проявляє помірну контактну дію, яка триває до повного поглинання тканинами рослин. Трансламінарна активність Лірум® дозволяє йому повністю проникнути в рослинні тканини вже за дві години, завдяки чому не відбувається зменшення біологічної ефективності навіть за високих температур та опадів. Циантраніліпрол, який входить до складу Лірум®, рухається по судинній системі акропетально, що дає можливість контролювати шкідників не тільки з боку обробленої поверхні рослини. Препарат швидко припиняє живлення шкідників та має тривалий захисний період — до 20 днів. Формуляція Лірум® забезпечує продукту високу стійкість до змивання дощем.

Завдяки чітко вираженій кишковій та помірно контактній діям Лірум® мінімізує вплив на корисну ентомофауну.

При застосуванні Лірум® не виявлено жодних ознак фітотоксичності.

Максимальна ефективність Лірум® досягається у разі здійснення обробок при появі перших особин шкідника. Рекомендується застосовувати препарат двократно за сезон. Для отримання кращої ефективності Лірум® варто використовувати разом з ад’ютантами, особливо на культурах з потужним шаром воскового нальоту. Однак потрібно враховувати, що ад’ютанти на основі інертних олій або силікону можуть знижувати ефективність циантраніліпролу.

Також відзначається, що максимальні норми витрати Лірум® не тільки підвищують його ефективність, а й впливають на швидкість загибелі сисних шкідників. Так, у дослідах проти трипсів на капусті та цибулі при нормі витрати 1,5 л/га спостерігалася максимальна ефективність.

Лірум на капусті
Лірум на цибулі

У продукції, вирощеній із застосуванням Лірум®, показники якості та безпечності для споживача відмінні, європейського рівня.

Одним із варіантів обробок проти трипсів є обробки блоком: дві послідовно, з інтервалом для овочевих культур 5–7 днів, для плодових — 10–14 днів.

Захист від тютюнового трипсу на цибулі
Захист капусти від тютюнового трипсу

Важливо правильно розраховувати кількість води для приготування робочого розчину, зважаючи на об'єм вегетативної маси рослин. При обробці листя та плоди повинні бути добре змочені робочим розчином, але водночас препарати не мають стікати на землю із надлишками води. Звертайте увагу на зареєстровані норми препарату і дотримуйтесь рекомендацій. Нагадуємо, що знижені норми внесення препаратів (нижче реєстраційних) можуть не лише зменшити їх ефективності, а й підвищити ризик виникнення резистентності у майбутньому.

Офіційна реєстрація Лірум® в Україні

Офіційна реєстрація Лірум в Україні