Ключові хвороби сої в сезоні-2022

Новини компанії
Соя

Автори: Анна Кікоть, технічна менеджерка з обробки насіння, компанія «Сингента»
Людмила Розора, фахівчиня лабораторії БДЦ
Олександр Соловйов, менеджер з технічної підтримки, напрям «Фунгіциди на технічних культурах»,
компанія «Сингента»

Захисту сої від хвороб зазвичай приділяють другорядне значення порівняно із зерновими культурами, соняшником чи ріпаком. Проте чи правильним є такий підхід? Що ми взагалі знаємо про хвороби сої та чому їх діагностування в полі за візуальною симптоматикою викликає складнощі?

Мета даної статті розглянути видовий склад захворювань сої, що були актуальними минулого сезону, та визначити ключові елементи технології захисту й інструменти, які допоможуть правильно побудувати схему захисту і вчасно передбачити розвиток проблем на полі.

В Україні спостерігається тенденція до збільшення посівних площ під вирощування сої. Цього року врожай даної культури прогнозується на рівні 2,5–2,7 млн т. З відкриттям європейських ринків аграрії зацікавлені у виробництві та експорті насіння сої. Відповідно, зерно повинно відповідати низці показників, бути «здоровим» та якісним.

Наше завдання — сприяти фермеру у вирощуванні висококласної продукції.

Хвороби насіння сої часто є причиною зниження якісних показників і можуть завдати значних економічних збитків. Окрім того, вони можуть призвести до загибелі сої до того, як вона досягне поверхні ґрунту або незабаром після появи сходів. Правильна ідентифікація, раннє виявлення збудника, визначення наявності фітопатогенів у конкретному агробіоценозі та прогноз їх розвитку залежно від погодних умов — все це має вирішальне значення для якісної боротьби з хворобами сої. 

Компанія «Сингента» допомагає аграріям діагностувати й запобігати розвитку хвороб культурних рослин та захищати посіви високоякісними препаратами. Одним із видів сервісів є фітодіагностика насіннєвого та рослинного матеріалів у лабораторіях діагностичних центрів.

Аналіз даних, отриманих у ДЦ компанії «Сингента» протягом останніх семи років, показує зміни у відсотковому співвідношенні фітопатогенів на насінні сої (табл. 1).

Дані свідчать про сталий розвиток фузаріозу, зменшення рівня ураження насіння аскохітозом, фомопсисом та сірою гниллю в 2022 році порівняно з, наприклад, 2020-м. Причиною цього є як вчасне використання якісних ЗЗР, так і погодні умови. Водночас відзначається збільшення зараженості насіннєвого матеріалу білою гниллю з мінімального середнього показника в 1,0 % у 2016 році до 8,1 % у 2022-му. Причиною такого зростання є насичення сівозміни культурами, що можуть уражуватися склеротиніозом, передусім соняшником та ріпаком. Шкідливість хвороби полягає в зниженні схожості, випаданні молодих рослин, ламкості стебел, передчасному дозріванні (як наслідок, формування щуплого насіння), розтріскуванні бобів, у втратах під час збирання. Недобір урожаю може становити 50 % і більше.

Хвороби сої

Таблиця 1. Результати фітоекспертизи насіннєвого матеріалу сої з 2016-го до 2022 року (дані діагностичних центрів компанії «Сингента»)

Ефективним рішенням для одночасного контролю фузаріозу, аскохітозу, білої та сірої гнилі, а також фомопсису на насіннєвому матеріалі є новий сучасний продукт для обробки насіння бобових культур Вайбранс® RFC. Даний препарат у своєму хімічному складі містить флудиоксоніл 25 г/л, металаксил М 37 г/л та Седаксан™ 50 г/л. На що хочеться звернути особливу увагу: по-перше, це значно збільшена норма металаксилу М, що покращує ефективність продукту в боротьбі з системними інфекціями, а саме аскохітозом, пероноспрозом, пітіозом; по-друге, флудиоксоніл забезпечує надійний контроль проти грибів Fusarium spp (F. graminearum) і посилює контроль проти Ascochyta spp.Sclerotinia sclerotiorum, Cercospora spp.Colletotrichum spp, Penicillium spp, Aspergillus niger, Phomopsis spp.; і по-третє, Седаксан™ є діючою речовиною, яка просто необхідна для насіння сої та інших бобових культур, оскільки є досить ефективною у захисті проти Sclerotinia sclerotiorum, Cercospora spp.Colletotrichum spp, Phomopsis spp., що завдавали суттєвої шкоди посівам у 2022 році. Як бачимо, три діючі речовини у складі Вайбранс® RFC забезпечують потужний захист насіння та сходів від найширшого спектра хвороб, а додаткові адюванти у складі, що є компонентами Формули М®, підвищують ефективність шляхом максимально рівномірного нанесення та надійного утримання препарату на насінині. До того ж спеціальна формуляція даного продукту розроблена для безпечного одночасного нанесення разом із азотфіксуючими бактеріями.

Аналізуючи дані діагностичних центрів щодо фітоекспертизи рослинного матеріалу сої, приходимо до висновку, що однією з хвороб, яка має найінтенсивніший ступінь поширення останніми роками, є септоріоз.

Септоріоз

Недобір урожаю через ураження рослин цією хворобою може становити понад 30 %.

Що ж стосується ситуації з поширенням хвороб сої цього року, група технічних експертів, які працюють безпосередньо з аграріями в полях, відмічали таку ситуацію. На початку вегетації, до середини червня, розповсюдження хвороб не фіксувалося. Це переважно пов’язано з використанням якісних протруйників насіння та досить сухою погодою. Починаючи з другої половини червня, у західних та північних областях спостерігалося інтенсивне поширення септоріозу (рис. 1) з ураженням на рівні 1 бал. На території Черкаської обл. повідомлялося про розповсюдження аскохітозу й пероноспорозу (рис. 2). У липні поширення септоріозу спостерігалося в усіх областях вирощування сої. Серед іншого, у Західному регіоні відмічалося сильне ураження (на рівні 2–3 бали) фузаріозом. На Півночі та в Центрі країни повідомлялося про розповсюдження аскохітозу й пероноспорозу. У серпні найбільше поширення мали біла гниль (рис. 3), що було викликано інтенсивними опадами у цей період, та септоріоз. У західних областях також фіксувалося ураження рослин сої пурпурним церкоспорозом (рис. 4), особливо на пізньостиглих сортах.

Поширення хвороб сої

Ще одним сервісом для клієнтів компанії «Сингента», який допомагає вчасно отримати інформацію про вірогідність виникнення загрози у посівах, є «Агропрогноз». Повідомлення про небезпеку їх ураження аграрій отримує, коли умови, необхідні для розвитку того чи іншого патогену, збігаються з тими, що фіксуються.

Хвороби сої

Графік поширення склеротиніозу на посівах сої становив був протягом червня в межах 10–25 % та 50 % у першій половині місяця .

Прогноз розвитку захворювань, їх вчасне та правильне діагностування у поєднанні з ефективним фунгіцидним захистом може позитивно позначитися на кінцевій урожайності сільгоспкультур, і соя не є виключенням. Для більшості аграріїв труднощі виникають саме на етапі діагностики та визначенні проблеми на полі. Доволі часто виявлені плями та некрози помилково діагностуються як бактеріози. Проте в кінці сезону при аналізі отриманих показників урожайності та пошуку тієї прогалини, через яку стався недобір, саме помилки в захисті від хвороб можуть визначатися як ключові. Питання вартості та окупності проведення будь-яких агротехнічних заходів також ніхто не відміняв. Саме тому до побудови схеми захисту сої від захворювань потрібно підходити комплексно й водночас диференційовано, оскільки, незважаючи на всі проблеми, важливість ефективного захисту від хвороб лиш зростатиме.

Отже, пропонуємо розглянути ключові чинники, що можуть вплинути на ефективність захисту від захворювань:

  • Вибір сорту. Залежно від стійкості обраного сорту до тих чи інших збудників хвороб може відрізнятися і тактика фунгіцидного захисту та вибір препарату. Наприклад, сорти, що інтенсивніше уражуються пероноспорозом, можуть потребувати особливих підходів у захисті, зокрема, необхідно застосовувати тільки профілактичні обробки. До того ж через біологічні особливості даного збудника, що відноситься до відділу Ооміцетів, не всі хімічні класи фунгіцидів будуть ефективними проти нього. У більшості випадків інфікування пероноспорозом відбувається ще на вегетативних стадіях розвитку рослин, і обробка фунгіцидами під час цвітіння вже за наявності візуальних ознак хвороби не матиме очікуваної ефективності. Група стиглості також може вплинути на тактику фунгіцидного захисту, приміром, для пізньостиглих сортів не зайвим буде дворазове застосування фунгіцидів.
  • Погодні умови. Для інтенсивного розвитку більшості захворювань необхідними є наявність краплинної вологи, певний діапазон температури повітря та його вологість.
  • Агротехніка. До ключових складових агротехніки вирощування культури належать сівозміна, спосіб обробітку ґрунту, строки та густота посіву й фон мінерального живлення. Так, наприклад, одним із методів зменшення ураження вегетативної маси рослин склеротиніозом під час цвітіння є контроль густоти посіву або використання широкорядного способу сівби.

Зважаючи на все вищевказане, пропонуємо перейти до планування схеми захисту на прикладі лідируючих технологій у захисті сої від хвороб, а саме: Міравіс® Дуо на основі нової молекули з класу карбоксамідів Адепідин® та перевірена роками Амістар®-технологія.

Чотири кроки для успішного захисту сої від хвороб разом з Амістар®-технологією та Міравіс® Дуо:

1. Ефективний захист сої від захворювань починається ще на етапі протруювання насіння, оскільки воно може бути первинним джерелом інфекції таких захворювань, як пероноспороз, біла гниль, аскохітоз. Для захисту насіння та сходів можна використовувати новинку на ринку Вайбранс® RFC, про який уже йшлося і який, окрім ще потужнішого фунгіцидного захисту, є відмінним партнером для азотфіксуючих бактерій.

2. Найбільш правильний підхід для захисту сої — профілактичні обробки фунгіцидами, особливо це стосується пероноспорозу та білої гнилі. За умови профілактичного використання Амістар® Екстра, Амістар® Голд та Міравіс® Дуо можна досягти контролю дійсно широкого спектра збудників, включаючи вищевказані, зберегти рослину здоровою та краще реалізувати її потенціал, у тому числі завдяки фізіологічному впливу та подовженню вегетації.

3. У разі одноразового внесення фунгіцидів, оптимальною фазою розвитку культури визначається середина цвітіння, але при цьому слід зважати на погодні умови та ризик розвитку захворювань у цілому, що можуть вплинути на строки застосування фунгіцидів. Для пізніх сортів та умов із високим ризиком розвитку хвороб доцільним є дворазове застосування фунгіцидів. Наприклад, схема із використанням Амістар® Екстра або Амістар® Голд у фазу бутонізації — початку цвітіння та Міравіс® Дуо через 2–3 тижні після першого внесення. Така схема розрахована на якісні показники врожаю та отримання здорового насіннєвого матеріалу.

4. Ефективність фунгіцидного захисту тісно пов'язана з комплексним контролем шкідників, тому при плануванні схеми захисту потрібно враховувати й ризик заселення шкідниками.

Що ж до контролю хвороб вегетативної маси рослин, описаних раніше, а саме септоріозу, то згідно з результатами наших досліджень обробка у фазу середини цвітіння R2–R3 фунгіцидами Амістар® Голд та Міравіс® Дуо забезпечувала вищий рівень ефективності порівняно зі стандартами, присутніми на ринку. Пурпурний церкоспороз є складнішим об’єктом з точки зору контролю фунгіцидами, оскільки ця хвороба набирає обертів уже під час формування й наливу насіння, і далеко не всі фунгіциди можуть забезпечити потрібний період захисної дії. Тож у випадку з пурпурним церкоспорозом перевагу слід віддати Міравіс® Дуо.

Підсумовуючи, необхідно зазначити, що успіх захисту від хвороб дійсно залежить від багатьох чинників. Однак разом із сервісом фітоекспертизи рослинного й насіннєвого матеріалів, сервісом з прогнозування розвитку захворювань та надійним фунгіцидним захистом, завдяки протруйнику Вайбранс® RFC, Амістар®-технології та новій молекулі Адепідин™, точно можна досягти поставлених цілей.

Хвороби сої