Застосування ґрунтових гербіцидів у посівах сої — необхідність чи вимога часу?

Новини компанії
Гербіцидний захист сої

(Максимович В. О. — менеджер з технічної підтримки, напрям «Гербіциди на польових культурах», ТОВ «Сингента»)

Площа, відведена під сою в Україні, з року в рік коливається і залежить передусім від можливості її вдалого експорту, а також від глобального гравця на ринку сої, а саме Латинської Америки. Крім того, соя останніми роками є однією з найприбутковіших культур у нашій країні. Згідно з прогнозом «АПК-Інформ», посівна площа під соєю в 2024 р. може зрости до 2,3 млн га (+19 % до 2023 р.), що стане новим рекордом для галузі, оскільки донині максимум для цієї культури складав 2,2 млн га (в 2015 р.). Ми чудово розуміємо, що частину цих посівів буде зайнято так званою ГМО-соєю, яка не потребує особливого захисту гербіцидами, крім гліфосатів. Хоча на землях Херсонщини до окупації з успіхом вирощували таку сою на поливі й саме тому разом із гліфосатами використовували традиційні ґрунтові гербіциди.

В цій коротенькій статті мова піде про захист звичайної високопродуктивної сої. Для того щоб її виростити й отримати гарний урожай, необхідно виконати цілу низку вимог, одна з яких — використання ґрунтових гербіцидів. Тож давайте детальніше розглянемо, навіщо на сої взагалі необхідно застосовувати ґрунтові гербіциди.

Річ у тому, що соя має дуже розтягнутий так званий гербокритичний період, який складається з декількох важливих етапів:

  • Фаза проростання — триває до 5 діб залежно від температури та вологи. Всім відомо, що для того, щоб прорости, соя повинна поглинути вологи набагато більше маси власного насіння. Проростання ж відбувається, коли температура ґрунту на глибині знаходження насіння сягне 10–12 ºС. Чим вищі температура та вологість, тим швидше соя проростає.

  • Фаза сходів — закінчується утворенням так званих примордіальних листків (або, як кажуть в народі, 1-ї пари листків сої) і триває до 10–16 діб.

  • Перший складний трійчастий листок розкривається через 12–16 діб після появи сходів, а кожний наступний листок наростає протягом 14–16 діб.

Післясходові гербіциди, яких на сої не так і багато, особливо в протидводольному сегменті захисту, можна використовувати від 1-го до 3-го трійчастого листка. Деякі господарства використовують навіть до 5-го трійчатого листка, тому що соя в цей період є більш стійкою до дії післясходових гербіцидів.

Отже, зважаючи на все вищенаведене, маємо результат — соя від моменту посіву до появи першого трійчастого листка лишається на 2–3 тижні наодинці з бур’янами. Саме тому необхідно використовувати ґрунтові гербіциди і саме тому ця необхідність продиктована вимогами часу. Крім того, як уже зазначалося, в цей період соя закладає свій потенціал майбутньої врожайності. Серед польових культур така особливість дещо подібна до цукрового буряку, який має гербокритичний період від сходів до 4 перших тижнів вегетації.

Компанія «Сингента» в своєму портфелі має добре відомі гербіциди Примекстра® TZ Голд та суміш Дуал Голд® + Гезагард®.

Передусім Примекстра® TZ Голд — це дуже відомий продукт, який досить довгий період часу застосовувався здебільшого на соняшнику та кукурудзі, а потім отримав реєстрацію і на сої. Головною особливістю цього ґрунтового гербіциду є те, що він вважається комплексним препаратом, який контролює одночасно й однорічні злакові, й дводольні бур’яни в посівах польових культур, зокрема сої, і не потребує додавання партнерів. Ефективність ґрунтових гербіцидів, у тому числі на сої, дуже залежить від кліматичних умов, насамперед від рівня вологи. Якщо вона надмірна, то треба уважно підходити до внесення.

Якщо дозволяє технологія посіву, то ґрунтові гербіциди бажано заробити в ґрунт на глибину посіву насіння. Якщо після посіву і внесення гербіциду очікуються рясні опади на слабких (за гранулометричним складом та вмістом гумусу) ґрунтах, то норму Примекстра® TZ Голд можна знизити до 3,0 л/га. За використання ще нижчої норми внесення компанія відповідальності не несе. Примекстра® ТZ Голд не має промивання та фітотоксичності на сою, але за умови дуже рясних опадів, коли за годину може випасти від 20 до 40 мм дощу, особливо на ґрунтах з низькою буферністю, може відбутися відбивання поверхні ґрунту краплями дощу разом із препаратом та потрапляння на поверхню рослин. Це зумовлює частковий «підпал» культурних рослин.

Інший добре відомий продукт — це Гезагард®, який ефективно працює проти основних видів дводольних бур’янів, включаючи такі проблемні, як хрестоцвіті та нетреба звичайна. Для розширення спектра дії проти злакових бур’янів, особливо проти мишію (види), ми рекомендуємо до Гезагард® додавати гербіцид Дуал Голд®. Таким чином, отримуємо відпрацьовану бакову суміш Дуал Голд® (1,3–1,6 л/га) + Гезагард® (2,0–3,0 л/га). Незважаючи на те, що реєстраційна норма Гезагард® становить 2,0–5,0 л/га, норма 2,5–3,0 л/га у суміші з Дуал Голд® є достатньою для ефективного контролю більшості бур’янів на полі. Крім того, як і у випадку з Примекстра®TZ Голд, дія Гезагард® спостерігається до 1,5 місяця, а це означає, що одним внесенням ми практично закриваємо весь гербокритичний період сої.