Рейкер® Екстра — новий вимір захисту кукурудзи

Новини компанії
Рейкер Екстра

Агровиробники України завжди чекають новинок серед гербіцидів, що застосовуються на польових культурах, особливо від «Сингента», яка є інноваційною компанією з-поміж інших оригінаторів — виробників ЗЗР для українського сільського господарства.

Автор:
Володимир Максимович,
менеджер з технічної підтримки, напрям «Гербіциди для польових культур», компанія «Сингента»

І от у нас для вас з’явилася гарна новина: компанія «Сингента» у 2024 році представляє справжню новинку на ринку гербіцидів для захисту кукурудзи — препарат Рейкер Екстра, МД (нікосульфурон 30 г/л + толпіралат 30 г/л). Це післясходовий гербіцид широкого спектра дії, який здатний ефективно боротися проти однорічних та багаторічних, злакових і дводольних бур’янів у широкому вікні застосування (2–8 листків культури) і не має післядії на більшість основних сільськогосподарських культур у сівозміні, включно з овочами. За своїми характеристиками та ефективністю він дещо нагадує славнозвісний гербіцид Елюміс®, але водночас має і суттєві відмінності від нього. Мета цієї статті детально розібратися, що собою являє новинка та які основні відмінності Рейкер® Екстра від існуючих, у тому числі конкурентних, гербіцидів.

Передусім давайте уважно поглянемо на нову діючу речовину толпіларат. Ця сполука відноситься до групи піразолонів, до якої, крім неї, можна також віднести топромезон. Піразолони, так само як і трикетони, а також деякі інші групи відносяться до великого класу HPPD- інгібіторів, простими словами — інгібіторів фотосинтезу. Проте піразолони, зокрема толпіларат, на відміну від трикетонів, мають набагато меншу ґрунтову дію та майже не мають післядії у сівозміні, яка часто лякає більшість аграріїв, хоча я у всіх публікаціях та на семінарах і навчаннях завжди наголошував на тому, що, в разі правильного планування сівозміни, післядія гербіциду — це не мінус, а швидше плюс. Однак повернемося до толпіралату: як ми вже з’ясували, він не має ґрунтової активності та майже не має післядії (крім цукрових буряків), але на відміну від інших, переважно протидводольних діючих речовин, має достатньо високу ефективність проти цілої низки однорічних злакових бур’янів (мишій (види), плоскуха звичайна, просо (види)). Отже, толпіралат має так званий крос-спектр з ефективності та працює проти злакових і дводольних бур’янів одночасно.

Нікосульфурон — це типовий АЛС-інгібітор, який разом із толпіралатом створює синергізм, що покращує і розширює спектр дії препарату.

Звісно, самі по собі діючі речовини не можуть достатньо ефективно боротися з бур’янами, важлива ще й формуляція, тобто рецептура гербіциду. В Рейкер® Екстра досконала формуляція, що має назву «олійна дисперсія», де, крім вказаних діючих речовин, міститься сурфактант на основі ріпакової олії. Завдяки такій формуляції збільшується покриття шкодочинних рослин, зокрема злакових, тому гербіцид Рейкер® Екстра має покращену порівняно з конкурентами ефективність проти основних злакових бур’янів, які він контролює навіть у перерослому вигляді (до кінця кущіння в однорічних злаків), а також забезпечує чудовий контроль більшості однорічних та багаторічних дводольних. Багаторічні злакові бур’яни, як от свинорий пальчастий, пирій повзучий та гумай звичайний, теж без проблем контролюються цим гербіцидом. Тож з усього вищесказаного можемо визначити головні переваги Рейкер® Екстра:

  • Новий системний післясходовий гербіцид проти однорічних та багаторічних злакових і дводольних бур’янів

  • Нова діюча речовина на ринку України — толпіралат (під патентом до 2031 р.)

  • Покращена ефективність проти амброзії полинолистої та однорічних злакових (мишій (види), куряче просо, просо (види))

  • Високий контроль усіх видів падалиці соняшнику (традиційної, ІМІ, SU, A.I.R.)

  • Широке вікно застосування — 2–8 листків культури

  • Досконала формуляція — олійна дисперсія (не потребує додавання сурфактантів)

  • Не має післядії у сівозміні

Дивлячись на ці основні переваги, виникає логічне питання, а в чому ж різниця між Рейкер® Екстра та Елюміс®. Якщо ми уважно переглянемо табл. 1, то побачимо, що у багатьох властивостях ці препарати схожі. Головна різниця між ними полягає в тому, що Рейкер® Екстра не має ґрунтової дії на наступні хвилі бур’янів, а його післядія спостерігається тільки на цукрові буряки. Тобто, компанія «Сингента», враховуючи багаторічний досвід успішного продажу препарату Елюміс®, а також побажання сільгоспвиробників, виводить на ринок новий гербіцид у той самий сегмент.

Порівняння Рейкер Екстра та Елюміс

Оскільки ми торкнулися питання післядії, будь ласка, зверніть увагу на табл. 2, де зазначено, що через 9 місяців після застосування Рейкер® Екстра (це наступний рік) можна сіяти: всі зернові, кукурудзу, соняшник, ріпак, усі основні бобові культури (сою, горох, люцерну, квасолю, арахіс), більшість овочевих культур (капусту, томати, картоплю, огірок), а ще рис та сорго. Як бачимо, післядії фактично немає на більшість сільськогосподарських культур у сівозміні. Є лише, як уже відмічалося, на цукрові буряки, однак, зважаючи на те, що після кукурудзи їх висівають украй рідко, але все ж трапляється, цю особливість треба враховувати.

Ротація культур у сівозміні

Стосовно норм використання Рейкер® Екстра, рекомендований діапазон 1,0–1,33 л/га, де1,0 л/га потрібно застосовувати, коли бур’яни мають таку стадію сім’ядоль ― 2-гу пару справжніх листків у дводольних і до кінця кущіння в однорічних злакових. Фаза культури при цьому має бути 2–4 листки. 1,33 л/га — це коли маємо перерослі злакові та дводольні (більше ніж 4–6 листків) бур’яни, а фаза культури при цьому становить 5–8 листків. По багаторічних як злакових, так і дводольних бур’янах, незалежно від фази розвитку культури (2–8 листків), рекомендовано вносити максимальну норму гербіциду — 1,33 л/га. На фото 1–4 чудово продемонстровано ефективність Рейкер® Екстра проти основних проблемних бур’янів. Наприклад, на фото 4 зверніть увагу на кількість і розвиток багаторічних дводольних бур’янів, зокрема злакових, на контрольній ділянці у порівнянні з обробленою Рейкер® Екстра. На фото 5 і 6 видно характерні симптоми дії толпіралату на осот і березку — вже через 14 днів після обробки спостерігається повна зупинка їх росту.

Ефективність Рейкер Екстра
Ефективність Рейкер® Екстра проти багаторічних дводольних бур’янів
Ефективність Рейкер Екстра
Ефективність Рейкер Екстра

На особливу увагу заслуговує і контроль Рейкер® Екстра всіх видів падалиці соняшнику порівняно з конкурентами. Якщо в контролі ІМІ-падалиці майже немає різниці, то контроль SU та особливо падалиці A.I.R.™ соняшнику значно відрізняються, адже ці дві падалиці є стійкими до АЛС-інгібіторів і частково до гормональних сполук, які входять до складу конкурентних препаратів. Тимчасом як Рейкер®Екстра, так само як і Елюміс®, мають чудовий результат проти цих видів падалиці.

Графік ефективності Рейкер Екстра
Графік ефективності Рейкер Екстра
Графік ефективності Рейкер Екстра
Ефективність гербіциду
Гербіцид Рейкер Екстра

Отже, обираючи для себе новинку Рейкер® Екстра, ви отримуєте:

✔️Нову хімію — толпіралат під патентним захистом
✔️Покращену ефективність проти амброзії полинолистої та однорічних злакових бур’янів (мишій види, куряче просо, просо волосоподібне) порівняно з конкурентами
✔️Високий контроль усіх видів падалиці соняшнику
✔️Досконалу формуляцію — не потребує додавання сурфактантів
✔️Відсутність фітотоксичності на культуру та широке вікно застосування — 2–8 (10) листків
✔️Безпроблемне планування сівозміни