Особливості вирощування кавунів у сезоні 2023 року

«Майстерня аграрія»
Особливості вирощування кавунів у сезоні 2023

МИ ВСІ ЗВИКЛИ АСОЦІЮВАТИ КАВУНИ З ПІВДНЕМ НАШОЇ КРАЇНИ ТА, ЗОКРЕМА, З ХЕРСОНОМ. ЛИСТОПАД 2022-ГО ПОДАРУВАВ НАМ ГАРНУ НОВИНУ ПРО ВИЗВОЛЕННЯ ЦЬОГО МІСТА. ЦЕ ВЕЛИЧЕЗНЕ ДОСЯГНЕННЯ, ЯКЕ ЗДОБУЛИ НАШІ ВОЇНИ, І МИ ВСІ ВІРИМО У ЯКНАЙШВИДШЕ ЗВІЛЬНЕННЯ ВСІХ НАШИХ ЗЕМЕЛЬ.

Автор: ЄВГЕН КОЛІНЬКО,
менеджер з маркетингу, напрям «Насіння овочевих культур» в Україні

Ми всі звикли асоціювати кавуни з півднем нашої країни та, зокрема, з Херсоном. Листопад 2022-го подарував нам гарну новину про визволення цього міста. Це величезне досягнення, яке здобули наші воїни, і ми всі віримо у якнайшвидше звільнення всіх наших земель.

А наразі поговоримо про кавуни, перспективи вирощування цієї культури в 2023 році та особливості виробництва в Центральному й Західному регіонах України.

2022-й став черговим роком випробувань для тих, хто вирощує кавуни. Нестійка весняна погода, до того ж низький рівень весняних температур призвели до затримки в розвитку та ранньостиглості. Проте в цілому з погодних міркувань рік був сприятливий, і багато фермерів, які вирощували цю культуру вперше, змогли отримати гарний урожай та непогано заробити на дефіцитному ринку. Культура справді доволі цікава і господарники з різних регіонів змогли на власних полях познайомитися з нею та проекспериментувати як з технологіями й гібридами, так і з різними каналами реалізації. Звісно, не всі змогли розкрити потенціал власного баштана максимально, тому давайте розбиратися, на що ж саме потрібно зважати, плануючи вирощування кавунів на 2023 рік.

На цей час (листопад 2022-й) лівобережжя ще окуповане, а це основна частина Херсонщини, де вироблявся великий вал даної культури. Значна кількість полів залишиться замінованою ще й після деокупації, водні системи частково зруйновані, а власність фермерів пошкоджена. Тож можемо прогнозувати, що дефіцит кавунів залишиться і це повинно спонукати фермерів інших регіонів як слід підготуватися до сезону.

Як підготуватися до сезону?

Перше — це знання. Необхідно максимально вивчити кавун як культуру з точки зору фізіології рослини, підібрати та підготувати поле (попередник, ЗЗР які вносились раніше,  бажана наявність невеликого південного схилу), проаналізувати власну спроможність організації поливу — дебіт по воді та фізичні можливості її постачати, адже на сьогодні це дуже актуально в умовах дефіциту електроенергії. Розібратися з тонкощами живлення та технологією культури взагалі.

Друге — це вивчити свого покупця і ринок споживання, з яким ви будете працювати. Завдання стоїть зрозуміти потреби ринку в кількісному вимірі, в строках максимального споживання й типах кавунів, яким віддає перевагу ваш споживач. Вибір типу — це вибір гібридного складу, що максимально відповідатиме вашим можливостям і географічному розташуванню. І тут потрібно шукати саме ваш асортимент під вашу технологію з урахування інтенсифікації виробництва.

З цими знаннями ми підходимо до аналізу власних можливостей посіяти, виростити, зібрати, реалізувати, де буде багато індивідуальних аспектів. Як приклад, різновид підходів та способів вирощування:

  • у польових умовах без зрошення;
  • у польових умовах зi зрошенням;
  • у польових умовах із крапельним зрошенням;
  • у польових умовах із крапельним зрошенням і закриттям ґрунту мульчою;
  • у тунелях з плівки;
  • у тунелях зі спанбонду тощо.

Або погляньмо на різновиди схем розташування рослин на полі ( Схема 1), і тут є над чим поміркувати, добре хоч ще маємо час підготуватися до «свого сезону». Однак це все настільки індивідуально, що в одній статті, на жаль, не опишеш.

Схема посадки кавунів

Трохи про різновиди кавунів, які гарно себе зарекомендували саме в Центральному та Західному регіонах.

Як завжди, все продиктовано ринком, і основні продажі залишаться за так званим типом Крімсон Світ. З огляду на це ми маємо, що вам запропонувати — Арашан F1 (реєстраційна назва ВДЛ 5003 F1). Як гібрид даного типу, він став популярним у всіх регіонах України саме завдяки якісним плодам та хорошій пристосованості до вирощування в складних умовах. Плоди мають привабливий зовнішній вигляд, добре транспортуються і зберігаються. М’якуш щільний, хрусткий, чудовий смак.

Гібрид кавуна Арашан F1

Для фермерів Північного та Західного регіонів став улюбленцем гібрид Мірсіні F1 та знайшов своїх прихильників серед покупців і трейдерів у середньостиглому сегменті. Для покупців привабливими є його неперевершений смак, рубіновий м’якуш та чітка пізнаваність за зовнішнім виглядом. Для фермерів це можливість отримати більший прибуток, адже щойно Мірсіні F1 виходить на ринок, звичайні кавуни вже мають проблеми з реалізацією.

Мірсіні тизер

Особливістю останніх років є суттєвий ріст частки гібридів, які раніше можна було назвати нішевими, йдеться про кавуни типу Шуга Бейбі та всі типи безнасінних кавунів. З чим це пов’язано? На мою думку, тут можна виділити три складові.

1. Фермери прагнуть мати різновид продукції та отримати більший прибуток.

2. Супермаркети хочуть більше прибутку з квадратного метра і забивати простір відносно дешевим і досить об’ємним товаром їм не дуже до вподоби.

3. Покупець хоче отримувати товар із певними характеристиками (передусім смак та розмір) і стабільної якості. І саме зовнішній вигляд дає покупцям підказку, що перед ними якісний кавун.

Тож хочу запропонувати вам із сегмента Шуга Бейбі чудовий гібрид Лоріан F1. На всіх полях він продемонстрував гарну зав’язуваність, стійкість плодів до опіків. Для нього характерна висока якість плодів, які мають ідеальне темне забарвлення без плям і смуг, оптимальна вага — 8 кг, м’якуш інтенсивно-червоний і надзвичайно смачний.

Гібрид кавуна Лоріан F1

Із безнасінних кавунів велику повагу фермерів заслужив Фасинейшн F1, що є лідером на ринках США, Ізраїлю та швидко завойовує ринки багатьох інших країн. Господарникам подобається його сильна рослина, набір стійкостей до хвороб, висока врожайність, обумовлена розміром плодів та доброю здатністю утворювати зав’язь. Неперевершена якість плодів, чудовий смак, вміст цукру, структура м’якуша. Крім того, кавуни Фасинейшн F1 можна зберігати певний час. Водночас хочу застерегти, цей гібрид лише для господарств, які мають високу технологію виробництва та вирощування тільки розсадним методом, бажано з камерою для пророщування насіння. Та все ж Фасинейшн F1 того вартий.

Гібрид кавуна Фасинейшн F1

 Отже, наші поради фермерам на майбутній сезон:

  • Обирайте для кожного сегмента відповідні гібриди.
  • Приділяйте велику увагу основному сегментові.
  • Вдосконалюйте технологію, головне, поливи та живлення.
  • Експериментуйте з густотою для отримання кавунів вагою менше ніж 10 кг.
  • Думайте над тим, як вам вирізнятися на ринку (маркування продукції).
  • Вводьте до асортименту кавуни інших типів.
  • Вивчайте досвід інших.

 

Ми бажаємо всім виробникам успішного наступного сезону.