Підсумки "Солодкого сезону" 2021

«Майстерня аграрія»

Автор:

Сергій Пишний, провідний спеціаліст із розвитку культур родини гарбузових у країнах СНД, компанія "Сингента"

2021 рік став черговим роком неприємних сюрпризів для виробників кавуна. Нестійка весняна погода, до того ж катастрофічно холодний червень, що справило найбільший негативний вплив, призвели до значної затримки в ранньостиглості. На деяких полях збір почали на 95-й день від висадки розсади. Звісно, така ситуація була руйнівною для дохідності вирощування кавуна з «термоса». І тут важливий момент: у європейській класифікації визначення «ранній» — це про здатність гібрида рости в прохолодних умовах, а не про кількість днів. Це підтвердили на практиці гібрид Соренто, наші новинки, які ще проходять випробування й державну реєстрацію, а саме Балатон, Роман, Мірто, та деякі гібриди конкурентів. Дуже ризиковано висаджувати під дуги гібриди основного сегмента з надією, що якось воно «вистрілить», сподіваючись на джек-пот. Виробники для себе мають усвідомити, що з року в рік погодні умови ставатимуть щораз мінливіші.

Негативно позначилися погоді умови й на прямих посівах кавунів. На жаль, більшість фермерів забули, що кавун за походженням — пустельна рослина, і надмірна волога та холод після сівби є смертельними для його насіння.

Понаднормові опади в липні призвели до значного пошкодження та навіть загибелі частини посадок кавунів. Крім того, різкі стрибки рівня вологості підсилені незбалансованим живленням (великі дози азоту) спричинили стрибкоподібний ріст плодів, і, як результат, у багатьох із них утворилися пустоти.

Вкотре стійкість до різних стресів, особливо до літньої спеки, продемонстрував Карістан. Він добре переніс липневу посуху і, незважаючи на всі проблеми, сформував гарні плоди середньою масою 10 кг. За нашими спостереженнями, Карістан набуває дедалі більшої популярності саме завдяки якісним плодам та хорошій пристосованості до вирощування в спекотних умовах. Плоди мають привабливий зовнішній вигляд, добре транспортуються і зберігаються. М’якуш щільний, хрусткий, чудовий смак.

Для фермерів Східного та Західного регіонів став улюбленцем гібрид Мірсіні та знайшов своїх прихильників серед покупців і трейдерів у середньостиглому сегменті. Для покупців привабливими є його неперевершений смак, рубіновий м’якуш та чітка пізнаваність за зовнішнім виглядом. Для фермерів це можливість отримати більший прибуток, адже щойно Мірсіні виходить на ринок, звичайні кавуни вже мають проблеми з реалізацією.

Особливістю сезону 2021 року є суттєвий ріст частки гібридів, які раніше можна було назвати нішевими, йдеться про кавуни типу Шуга Бейбі та всі типи безнасінних кавунів. З чим це пов’язано? На мою думку, тут можна виділити три складові.

1. Фермери прагнуть отримати більший прибуток. Незначна частина виробників зрозуміли, що, умовно кажучи, набагато вигідніше продавати гарячий і хрусткий французьких багет, аніж непровіяне зерно з-під комбайна.

2. Супермаркети хочуть більше прибутку з квадратного метра і забивати простір відносно дешевим і досить об’ємним товаром їм не дуже до вподоби.

3. Покупець хоче отримувати товар із певними характеристиками (передусім смак та розмір) і стабільної якості. І саме зовнішній вигляд дає покупцям підказку, що перед ними якісний кавун.

Ці чинники швидко стали серед пріоритетних, що в 2021 році призвело до суттєвих змін.

У ході випробувань із сегмента Шуга Бейбі чудові результати показав гібрид Лоріан. На всіх дослідних полях він продемонстрував чудову зав’язуваність, стійкість плодів до опіків. Для нього характерна висока якість плодів, які мають ідеальне темне забарвлення без плям і смуг, оптимальна вага — 8 кг, м’якуш інтенсивно-червоний і надзвичайно смачний.

Із безнасінних кавунів велику повагу фермерів заслужив Фасинейшн, що є лідером на ринках США, Ізраїлю та швидко завойовує ринки багатьох інших країн. Херсонським фермерам подобається його сильна рослина, набір стійкостей до хвороб, висока врожайність, обумовлена розміром плодів та доброю здатністю утворювати зав’язь. Неперевершена якість плодів справляє враження на всіх. Насамперед це чудовий смак, уміст цурку, структура м’якуша. Крім того, кавуни Фасинейшн можна зберігати певний час, а споживачі можуть його зберігати навіть нарізаним.

 Отже, наші поради фермерам на майбутні сезони такі:

  • Обирайте для кожного сегмента відповідні гібриди.
  • Приділяйте велику увагу основному сегментові.
  • Вдосконалюйте технологію, головне, поливи та живлення.
  • Експериментуйте з густотою для отримання кавунів вагою менше ніж 10 кг.
  • Думайте над тим, як вам вирізнятися (маркування продукції).
  • Вводьте до асортименту кавуни інших типів.
  • Вивчайте досвід інших країн.

Ми бажаємо всім виробникам успішного наступного сезону.