АМЕРИКАНСЬКИЙ БІЛИЙ МЕТЕЛИК (HYPHANTRIA CUNEA DRURY.) — НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАРАНТИННИЙ ШКІДНИК НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ

«Майстерня аграрія»

ЗБИТКИ, ЗАПОДІЯНІ СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВУ ШКІДНИКАМИ, БУР’ЯНАМИ ТА ХВОРОБАМИ РОСЛИН, НАДЗВИЧАЙНО ВЕЛИКІ. ЗА ДАНИМИ ПРОДОВОЛЬЧОЇ ТА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ООН (ФАО), СВІТОВІ ВТРАТИ ВІД НИХ ЩОРІЧНО СТАНОВЛЯТЬ БЛИЗЬКО 20–25 % ПОТЕНЦІЙНОГО СВІТОВОГО ВРОЖАЮ ПРОДОВОЛЬЧИХ КУЛЬТУР

ЮЛІЯ КОЛОМІЄЦЬ,

молодший фахівець лабораторії

Харківського діагностичного центру

Значна кількість комах, а саме близько 100 чужоземних рослиноїдних видів, акліматизувалися на території України. Більшість із них віднесена до категорії шкідливих, а 8 — до небезпечних карантинних видів. В інших регіонах світу кількість акліматизованих чужоземних видів комах істотно більша. Біологічні інвазії різних організмів стали причиною колосальних змін в екосистемах. Науковці у своїх публікаціях зазначають, що одним із таких видів є американський білий метелик (АБМ) (Hyphantria cunea Drury.) — карантинний шкідник, що є одним із найпоширеніших в Україні (рис. 1).

Рис. 1. Американський білий метелик. 

Численні дослідження з біології та екології американського білого метелика свідчать, що з часу своєї появи він посів важливе місце у природних біоценозах. Як свідчать дані дослідників, батьківщиною цього виду є Північна Америка. В Україні перші осередки АБМ були виявлені в Закарпатті у 1952 р., а уже потім шкідник розселився по всіх регіонах нашої країни.

За даними багатьох науковців, американський білий метелик відноситься до видів, спалахи масових розмножень яких змінюються багаторічними депресіями. Це притаманно і деяким іншим лускокрилим. Причини такого явища не встановлені, але, напевно, вони зумовлені комплексом чинників. За спостереженнями науковців, зростання чисельності АБМ в одній частині ареалу може відбуватися одночасно зі зниженням цього показника в іншій.

Американський білий метелик відноситься до багатоїдних шкідників, його гусениці можуть живитися 636 видами плодових, декоративних, лісових та інших культур і спричиняти їх дефоліацію. Дефоліація насаджень призводить до порушення обмінних процесів у рослинах і, як наслідок, до їх ослаблення. Через що зменшується продуктивність, захисна, декоративна та естетична функція насаджень, погіршуються умови для існування фауни. У сильно ушкоджених плодових та ягідних культур знижується урожайність або ж вони взагалі не плодоносять у поточному та наступному роках.

За багаторазових систематичних пошкоджень рослини всихають і гинуть. На території України шкідник розвивається у двох поколіннях. Однією з основних ознак, за якою діагностують АБМ у насадженнях, є наявність на деревах павутинних гнізд.

Рис. 2. Павутинні гнізда американського білого метелика.

Живлячись, гусениці грубо об’їдають листя та утворюють гнізда з декількох листочків, які щільно обплетені павутиною (рис. 2, 3). Наприкінці їхнього розвитку гніздо може сягати розміру 1 х 1,5 м. Зимують лялечки в прихованих місцях — під корою дерев, у щілинах дерев’яних будівель, парканів, серед опалого листя. Лялечки можуть витримувати зниження температури повітря до -23 °С. Навесні, а температури повітря понад +18 °С відбувається виліт метеликів. Зазвичай сам вихід імаго з лялечок спостерігається у вечірні години, а масовий літ відбувається вже вранці.

Рис. 3. Пошкодження листя гусеницею старшого віку.

З метою обмеження поширення АБМ територією України та захисту насаджень від нього необхідно застосовувати такі заходи:

1. Проведення карантинних оглядів і обстеження підкарантинних матеріалів та об’єктів;

2. Знезараження підкарантинних матеріалів та об’єктів;

3. Проведення систематичних моніторингів та спостережень уздовж доріг

від минулорічного осередку розмноження за допомогою феромонних пасток;

4. Заборона вивезення підкарантинних матеріалів та об’єктів із карантинних зон без карантинних сертифікатів;

5. Застосування інсектицидів. Слід зауважити, що у роки масового розмноження АБМ та масштабного заселення ним насаджень лише інсектицидний захист спроможний надійно захистити рослини на значних площах. Як показує практика, найчастіше з цією метою застосовують препарати групи синтетичних піретроїдів.

Отже, з метою ефективного контролю цього небезпечного фітофага в неплодоносних садах, декоративних насадженнях та лісосмугах компанія «Сингента» зареєструвала інсектицид власного виробництва Карате 050 ЕС, к. е. з діючою речовиною лямбда-цигалотрин, 50 г/л.

Згідно з офіційними регламентами, цей препарат контактно-кишкової дії рекомендовано вносити з інтервалом норм витрати 0,2–0,4 л/га, залежно від загальної чисельності гусениць та їх домінуючих віків (етапів розвитку). Також передбачено й можливість двократного обприскування ним рослин, якщо у цьому виникатиме потреба.

Варто відмітити, що Карате 050 ЕС має низку цінних особливостей і характеристик, що зумовлюють його популярність у практиці контролю АБМ не тільки в насадженнях багаторічних рослин, а й у системах інсектицидного захисту польових, овочевих та ягідних культур. Окрім вираженої контактної дії, високої стартової ефективності («нокдаун»-ефекту), у лямбда-цигалотрину надзвичайно широкий спектр інсектицидної активності, що вирізняє його з-поміж більшості інших синтетичних піретроїдів. Це означає, що, крім американського білого метелика, ця хімічна сполука здатна ефективно знищувати величезну кількість інших комах-фітофагів.

Для прикладу, лямбда-цигалотрин, що входить до складу різноманітних інсектицидів, у світі зареєстровано проти близько 250 видів шкідливих комах у посівах і насадженнях однорічних та багаторічних рослин!