Долати виклики разом: команда, постачальники і партнери

«Майстерня аграрія»
Чіпси Люкс

Це був складний час, та завдяки спільній роботі нашої команди, постачальників і партнерів нам вдалося подолати виклики

Наприкінці лютого минулого року компанія Mondelēz International у своєму квартальному звіті зазначала: «У лютому 2022 року росія почала повномасштабне вторгнення в Україну і компанія зупинила своє виробництво в Україні. У березні 2022 року серйозно постраждали дві українські фабрики компанії: у Тростянці та Вишгороді». Також у звіті повідомлялося про суттєві втрати та додаткові витрати компанії через розв’язану росією війну. Втім, уже в липні Mondelēz International повідомила про відновлення виробництва картопляних чипсів бренду «Люкс» на фабриці «Чіпси Люкс», що на Київщині.

Направду рішення про відновлення роботи у країні, яка воює, можна вважати не тільки сміливим, а й далекоглядним, адже, як показала практика, ринок чипсів в Україні, попри війну, розвивається і звільнену нішу швидко заповнюють, якщо не конкуренти, то імпортована продукція.

Для ТОВ «Чіпси Люкс» це рішення взагалі було надзвичайно важливим, оскільки, зважаючи на необхідний на вирощування картоплі час, відновлення виробництва пізніше могло б значно затягнутися і стати набагато складнішим.

Тож про те, як чипсовій галузі вдалося вижити у найскладніший період життя країни, а також про перспективи ринку чипсів, розповів менеджер відділу агрономії, виробничої логістики та планування ТОВ «Чіпси Люкс» Володимир Корбеляк.

Володимир Корбеляк

Пане Володимире, як команда «Чіпси Люкс» пройшла такий важкий сезон? Завдяки чому компанії вдалося втриматися на плаву?

Скажу відверто: за понад 20 років моєї роботи в компанії такого складного року не було. Ми завжди кажемо, що у картоплярстві загалом і чипсовому виробництві зокрема кожен рік особливий, складний через погодні умови, які можуть спричинити неврожай чи вплинути на якість сировини, або ж економічні виклики, але війна — це виклик зовсім іншого масштабу.

24 лютого у перший день повномасштабного російського вторгнення компанія Mondelēz International зупинила виробництво з міркувань безпеки наших співробітників. Адже і наша фабрика «Чіпси Люкс» на Київщині, і наша кондитерська фабрика у Тростянці на Сумщині розташовані близько до кордону, де одразу розпочались активні бої.

Особисто я наступного дня пішов у військкомат і вже 26 лютого був у Чернігові, у військовому підрозділі. Сказати, що ті дні були складними, — це нічого не сказати…

У той же час на нашому складі зберігалися значні запаси промислової картоплі для переробки на чипси, а також насіннєва картопля, якій треба давати раду, готувати до посадки.

Щодо насіннєвої картоплі ситуація особлива, оскільки чипсове виробництво — доволі специфічний бізнес, умовою якого є безперервність процесу. Для цього ми заготовляємо необхідний обсяг картоплі одразу на весь рік і зберігаємо запаси на фабриці. Щоб забезпечити себе потрібною кількістю, ми завозимо насіннєву супереліту з європейських країн, далі впродовж двох років мультиплікуємо її в Україні до першої репродукції, а на третій рік партнерські фермерські господарства вирощують для нас промислову картоплю. Тобто, маємо мінімум 3,5 року для планування майбутнього виробництва. Якщо картоплю не посадиш цього року, то доведеться чекати рік. Для фабрики це означає відсутність сировини та зупинку виробництва, адже на ринку України промислової картоплі не так багато, а тим більше в умовах війни отримати потрібні обсяги нереально. Як і завезти з-за кордону, бо це ж надзвичайно великі логістичні витрати.

Виробництво чіпсів "Люкс"

Тому для компанії виклик був серйозний. У тих складних умовах потрібно було прийняти дуже важливе рішення щодо того, чи садити картоплю та відновлювати нашу Агропрограму і виробництво. На той час ситуація була дуже напруженою: частина Київщини та Чернігівщини, де наша основна зона вирощування картоплі, перебували в окупації. До того ж у березні минулого року обстрілами пошкодили нашу фабрику — корпуси, обладнання, картоплесховища.

Та у не менш складній ситуації опинилися наші партнери — фермери. Не вистачало пального, коштів, частина полів була замінована. Водночас більшість сільгоспвиробників розуміли: якщо не посадиш сьогодні — завтра не буде коштів.

Завдяки підтримці нашої компанії Mondelēz International ми ухвалили рішення продовжити Агропрограму та надати допомогу нашим постачальникам, забезпечивши їх насіннєвим матеріалом та спільно з «Сингента» препаратами захисту. Завдяки цій співпраці та взаємопідтримці можна було розпочати весняні роботи.

Звісно, були й інші виклики: девальвація національної валюти, зростання вартості сировини, пального, електроенергії, газу. Все це безпосередньо впливає і на собівартість виробництва чипсів, хоч воно й так завжди було затратним. Зокрема, через колосальні витрати електроенергії, необхідної для випаровування води з картоплі для отримання готової продукції. Адже картоплина лише на 20 % складається із сухої речовини, решта 80 % — вода, яку треба випарувати.

Крім цього, зросли логістичні затрати, курс валют, були перебої з електропостачанням, що також суттєво вплинуло на собівартість. Проте, завдяки вчасно прийнятому рішенню щодо продовження роботи нашої Агропрограми, нам вдалося отримати необхідну сировину для відновлення роботи фабрики, щоб улюблені багатьма українськими споживачами чипси «Люкс» знову з’явилися на полицях.

Це був складний час, та завдяки спільній роботі нашої команди, постачальників і партнерів нам вдалося подолати виклики. Я пишаюся нашими колегами, які зробили все можливе та неможливе у цих умовах, щоб наша Агропрограма не перервалася, щоб фермери змогли провести посівну та виростити картоплю.

Менеджер Володмир Корбеляк

Чи вдалося зберегти посівні площі та обсяги вирощеної картоплі?

Навесні 2022 року доводилося діяти, враховуючи, що частина земель на Київщині та Чернігівщині, де раніше ми вирощували картоплю, була окупована.

Однак фактично валові обсяги сировини не зменшилися, а навіть зросли. На жаль, ми недоотримали ранню картоплю з окупованих частин Херсонщини та натомість змогли використати минулорічні запаси. Тож загальні площі посівів не сильно змінилися.

Картоплярство — це не проста справа, вона трудомістка. Відповідно, будь-хто не може нею займатися, бо для цього треба великі інвестиції. Якщо хтось із фермерів піде з ринку, на його місце будь-кого не знайдеш. Тому ми постійно намагаємося зберегти безперервність вирощування картоплі й підтримуємо наших партнерів. Так, з деякими фермерами ми співпрацюємо ще з 1999 року. Також ми щороку намагаємося залучати й нових партнерів, щоб поширювати найкращі практики, сучасну технологію, нову культуру землеробства і таким чином мати базу для розширення обсягів виробництва картоплі. Щороку долучаємо до співпраці два-три нові господарства, навіть під час війни у нас з’явився новий партнер.

Тому рік для нас завершився унікальним досвідом і добрим результатом — і щодо обсягів сировини, і щодо виробництва наших українських чипсів «Люкс».

Картопля ТОВ "Чіпси Люкс"

Як, за вашими спостереженнями, змінився ринок чипсів в Україні минулого року?

Звісно ж, унаслідок російського вторгнення ринок зменшився, відбулися зміни в асортименті доступної продукції, сильно зросла частка імпорту. Виробничі потужності, зокрема й наша фабрика з виробництва чипсів «Люкс», також зазнали руйнувань і пошкоджень.

«Люкс» — це бренд, народжений в Україні, українськими людьми, з української картоплі. Тому для нас було дуже важливо відновити роботу, щойно це стало можливим. Завдяки підтримці Mondelēz International у липні 2022 року нам вдалося відновити виробництво і ми побачили, що багато наших українських споживачів сумували за своїми улюбленими чипсами «Люкс», тому відреагували підвищеним попитом, коли вони знову з’явилися на полицях.

Навіть у ці важкі часи ми бачимо, що категорія чипсів цікавить споживачів. Для багатьох із них чипси — це можливість порадувати себе смачним перекусом чи взяти упаковку в дорогу.

Ситуація на ринку чипсів 2023 року залежатиме від дуже багатьох чинників, та ми фокусуємося на задоволенні внутрішнього попиту і сподіваємося на поступове відновлення цього ринку.

Чи бачите ви зміни на вітчизняному ринку переробки картоплі?

Це складне питання. Згідно з наявною статистикою, Україна входить до п’ятірки світових виробників картоплі. Проте це важко підтвердити чи спростувати, бо абсолютна більшість виробників — приватний сектор, яких ніхто не обліковує. За тією ж статистикою, Україна виробляє близько 20 млн т картоплі на рік та є одним зі світових лідерів у цій галузі.

От, наприклад, у США чи в Європі вирощування картоплі промислове, орієнтоване на переробну галузь, яка дуже розвинена. У нас переробка картоплі обмежена чипсовим, крохмальним виробництвом, френч-фрай. Натомість напівфабрикатів з картоплі у світі існує безмежна кількість. Та для розвитку ринку потрібні інвестиції і наявність сировини в потрібних обсягах та належної якості.

Водночас затрати на виробництво картоплі досить великі, а ймовірність реалізації врожаю на вільному ринку мала, адже в Україні небагато переробників картоплі. Відповідно, цей ринок розвивається переважно тільки за рахунок підтримки таких компаній, як Mondelēz International. Ми є певним гарантом, що наші партнери-виробники матимуть успішний бізнес на роки.

Подальші перспективи розвитку ринку картоплярства і переробки картоплі пов’язані насамперед із завершенням війни, бо без цього масовий прихід інвесторів в Україну не відбудеться. Друга умова — цивілізований розвиток ринку, що нерозривно пов’язано з членством України в ЄС.

З огляду на виконання цих двох умов потенціал нашого ринку величезний. Окрім уже названих напрямів, великі перспективи має виробництво пластівців, картопляного борошна. Я впевнений, що з часом сюди зайдуть великі гравці, як свого часу Mondelēz International, що вклала суттєві кошти в обладнання, технологію та розвиток культури вирощування картоплі в Україні.

Конвеєр з чіпсами "Чіпси Люкс"

Як зміниться технологія вирощування картоплі 2023 року, якими будуть пріоритетні сорти?

Ми не плануємо суттєво змінювати технологію. Перш ніж пропонувати зміни, ми впродовж 2–3 років тестуємо сорти, препарати, добрива разом на невеликих ділянках. Зазвичай ми вирощуємо шість-сім сортів: два ранні, два проміжні й два для тривалого зберігання. Однак ключові з них — два-три сорти.

Детальна стандартизована для всіх регіонів технологія закріплена в контрактах із господарствами і фермер відповідає за виконання всіх елементів технології. У кожному регіоні наш представник надає консультативну допомогу, контролює дотримання технології сільгоспвиробниками.

Звісно, кожного року вона коригується з огляду на погодні умови або наявність тих чи інших продуктів на ринку, але це несуттєві зміни. От, наприклад, ключовим викликом цього року є здорожчання усіх засобів виробництва, передусім добрив. Раніше поступове зростання вартості імпортних комплексних добрив спонукало до скорочення їх частки та збільшення монодобрив, щоб зменшити частину імпортної складової та здешевити виробництво. Цього року монодобрива або дорожчі, або такої ж вартості, що й комплексні, тому сенс їх використання зменшився, зокрема, й з огляду на нижчий коефіцієнт використання в перший рік. Через те повертаємося до збільшення частки комплексних добрив, але для отримання якісного врожаю ці зміни не принципові.

Друга половина минулого року видалася дощовою в більшості регіонів України. Як це вплинуло на якість картоплі? Як спрацювала система захисту? Чи вважаєте за потрібне відкоригувати її?

Справді, вересень 2022 року був надзвичайно дощовий, за 20 років роботи в картоплярстві я не пригадую такого. Для картоплі це дуже погано, але врожайність практично не змінилася — 30 т/га залікової ваги маємо. І якість картоплі була непоганою, незважаючи на погодні умови, пізню посадку, бо не всі могли зайти вчасно в поле. Отже, захист спрацював.

Взагалі в системі захисту картоплі дуже важливою є відповідальність фермера — зробити все вчасно. Вирощування картоплі для потреб нашої фабрики відбувається згідно з технологічною картою (протоколом вирощування), яка є частиною контракту з господарствами.

Для пересічної людини найгострішим питанням є колорадський жук. Однак для промислових виробників це не проблема, адже такі препарати, як-от Селест® Топ, дають змогу контролювати жука більшу частину сезону. Головне — правильно застосовувати препарат, мати обладнані та відповідно налаштовані саджалки, за допомогою яких можна нанести протруйник на бульбу.

Інший небезпечний шкідник — дротяник. Для переробників це один зі значних викликів, бо на порізаній бульбі видно наслідки його «роботи». Втім, якщо під час посадки картоплі внести інсектицид на основі фіпронілу, він здатний контролювати шкідника тривалий період.

Добре себе зарекомендували й інші препарати компанії «Сингента», зокрема Ампліго®, Ревус® Топ, Ридоміл® Голд, Реглон® Супер.

Тобто, викликів чимало, але їх можна подолати, дотримуючись технології, на чому ми концентруємо особливу увагу, адже наша мета — отримати сировину найвищої якості.

Чіпси Люкс на конвеєрі

Якими є стандарти якості для чипсової картоплі у компанії «Чіпси Люкс», зокрема, й щодо безпечності сировини, відсутності залишків пестицидів?

Якісні стандарти закладені в самому сорті селекціонером. Чипсова картопля має бути кругла, розміром 60 мм із неглибоким заляганням вічок. Останніми роками віддаємо перевагу картоплі зі світлою шкіркою без пігменту. Ключове — вміст сухої речовини в картоплі повинен становити не менше ніж 21–25 %. Окрім того, бульба не має реагувати на різні стреси збільшенням рівня редукуючих цукрів, наприклад, під час смаження, адже тоді вони карамелізуються і чипсина темніє. Ця характеристика є сортовою особливістю. А завдання фермера — вирощувати картоплю таким чином, щоб зберегти закладені в сортах характеристики. Дуже на це впливає підготовка ґрунту, його структура, яка не повинна бути дуже важкою, а також вчасний полив.

Зі свого боку ми постійно контролюємо якість картоплі. Перші проби наш фахівець відбирає в полі під час формування врожаю і тестує в лабораторії. Перед збиранням знову відбираються зразки, щоб зрозуміти, з чим маємо справу: пошкодження шкідниками, вміст сухих речовин, структура врожаю, тобто відсоток товарної частини. Після збирання, коли сформовані бурти в полі, фахівець знову оцінює якість урожаю. Перед відправкою на фабрику в лабораторії визначаємо рівень залишків пестицидів у бульбах. Потім картопля тестується на фабриці на відповідність параметрам саме чипсової картоплі, про які я вже згадував. Причому лабораторія дає дозвіл на в'їзд на фабрику кожній машині, тільки після перевірки її вмісту.

Перед відправкою на фабрику відбирають зразки бульб і направляють у сертифіковану та акредитовану лабораторію для визначення в тому числі й рівня залишків пестицидів. Адже якість сировини — це наше безумовне правило.

Тож, як бачите, компанія дуже серйозно підходить до виконання своїх зобов’язань перед споживачем щодо безпечності продукції. Досягнути цього можна лиш завдяки жорсткому дотриманню регламентів застосування пестицидів.

Чіпси Люкс сметана цибуля

Ви чимало говорили про відповідальність фермерів щодо дотримання технології. А як підтримує фермерів компанія «Монделіс Україна»?

Крім розвитку культури землеробства, поширення кращих сортів, технологій та практик вирощування картоплі, ми надаємо й іншу пряму підтримку фермерам. Насамперед це контракт, який ми укладаємо з ними. У результаті виробник отримує гарантований ринок збуту.

Іншим дуже важливим елементом фінансової підтримки фермерів є наш товарний кредит у вигляді насіннєвої картоплі, яка становить значну частину собівартості виробництва товарної картоплі. Купуючи її в компанії, фермер повертає нам кошти врожаєм вирощеної картоплі. Надання комплексних добрив — ще одна форма товарного кредиту. До того ж ми надаємо консультативну допомогу, техніку в користування. Як бачите, разом із нами фермер почувається цілком захищеним на цьому непростому ринку.

На вашу думку, яким буде вітчизняний ринок чипсів 2023 року?

Сподіваюсь, що ми побачимо тенденцію до зростання ринку та повернення до довоєнних показників. Упевнений, більшість гравців, подивившись на наш досвід успішного запуску виробництва минулого року, повертатиметься на ринок, і плани щодо обсягів посадок картоплі будуть на довоєнному рівні. Мої попередні висновки — обсяги виробництва промислової картоплі цього року, особливо для переробки на чипси, будуть більшими, ніж 2022 року.

Довідка

Mondelēz International — одна з найбільших у світі компаній — виробників продуктів харчування. З 1994 року компанія працює в Україні, спочатку як ЗАТ «Крафт Фудз Україна», а з 2012 року як ПрАТ «Монделіс Україна», до складу якої входить дочірнє підприємство ТОВ «Чіпси Люкс».

Mondelēz International

Компанія представлена в Україні брендами шоколадної продукції Milka, «Корона»; печива Oreo, TUC, Belvita, Milka Choco bakery; бісквітних тістечок «Ведмедик Барні»; чипсів «Люкс»; жувальної гумки Dirol та льодяників Halls.

З початком повномасштабної російської агресії компанія оголосила про зобов’язання надати гуманітарну допомогу Україні на загальну суму 12 млн дол. Зокрема, компанія уже передала на благодійні потреби понад 445 т власної продукції та надає підтримку українським лікарням, школам, дитячим закладам і постраждалим громадам.

Матеріал підготувала СОФІЯ НЕСТЕРЧУК