«Вирощування картоплі – це як гра в шахи. Природа завжди ходить білими»

Овочі та картопля
Вирощування картоплі

 

«Вирощування картоплі – це як гра в шахи. Природа завжди ходить білими»

Василь Болехівський, головний агроном кластеру картоплі «Контінентал Фармерз Груп»

 

У кожного свій фронт, і у картоплярів він цього року особливо відповідальний. Продовольча безпека країни нині так само важлива, як і збройний захист від російської агресії. Фермери-картоплярі зробили все, аби міцно тримати свої рубежі навіть в умовах війни, щоб українці мали вдосталь другого хліба.

Про те, яким є український ринок картоплі, як він змінився після повномасштабного вторгнення Росії, а також про особливості картоплярства та способи захисту рослин для отримання великого і якісного врожаю розповіли працівники агрохолдингу «Контінентал Фармерз Груп» та компанії Syngenta. 

Повномасштабна війна, яку 24-го лютого розпочала Росія проти України, стала викликом не лише для нашої територіальної цілісності та незалежності. Також перед викликом постали й усі сфери нашого життя, зокрема виробництво картоплі. Орест Кравчук, керівник кластеру картоплі в агрохолдингу «Контінентал Фармерз Груп», одного з провідних виробників картоплі в Україні, розповідає, що навесні ринки збуту товару різних напрямків (столової, чипсової та насіннєвої картоплі) всередині країни істотно звузилися.

Картопля

Зокрема, зменшився ринок столової картоплі через те, що значна територія країни потрапила під окупацію. До прикладу, частково в цей час було втрачено ринок Києва та області  один із найбільших у країні, оскільки там навесні йшли активні бої. Також відбулися зміни на чипсовому ринку у зв’язку з тим, що на Миколаївщині завод компанії PepciCo потрапив у зону бойових дій. Тому цей світовий виробник призупинив виробництво в нашій країні, що стало відчутною втратою. Однак в агрохолдину знайшли застосування для картоплі, яку мали б постачати для компанії PepciCo. Значну її частку було спрямовано на гуманітарний ринок, частково чипсові сорти продавали на свіжий ринок для споживання населенням. Також чимало картоплі було відправлено нашим захисникам.

Водночас, за словами Ореста Кравчука, багато фермерів на Київщині й Чернігівщині, які займалися вирощуванням картоплі, втратили свій бізнес, однак не опустили руки та планують все-таки його відновлювати. Відтак у найближчі роки, після нашої перемоги, буде потрібна велика кількість якісного насіння для відновлення картопляного виробництва. Водночас у найближче десятиліття Україна переорієнтується в плані збуту на європейський ринок. В агрохолдингу вже намагаються стандартизувати виробництво під європейські норми.

Вирощування картоплі

Система захисту індивідуальна під кожне господарство

На якість картоплі як кінцевого продукту значною мірою впливає спосіб захисту рослин під час вегетації. Через високий ризик втрати значної частини врожаю та чутливість рослин до різних факторів фахівці рекомендують працювати лише з оригінальними препаратами, такими як ЗЗР від компанії Syngenta.

Співпраця Syngenta з українськими картоплярами триває не один десяток років. Компанія надає кластеру провідні засоби захисту рослин, забезпечує інформаційний супровід, підтримку лабораторних сервісів і технічні консультації.

Система захисту картоплі підбирається індивідуально під кожне господарство, а подекуди навіть під конкретне поле, оскільки потрібно враховувати особливості регіону, специфіку місцевих захворювань і шкідників, а також особливості грунту. Про це розповідає Володимир Борисенко, технічний експерт компанії Syngenta.

Зокрема, цього року спільна робота велася Syngenta і «Контінентал Фармерз Груп» над демополем картоплі, де на окремій ділянці застосовували комплексний інсекто-фунгіцидний захист посівів від хвороб та шкідників препаратами компанії Syngenta протягом всього сезону вирощування, починаючи з протруйників. Крім того, на демополі випробовували кілька нових препаратів з інноваційними діючими речовинами від компанії Syngenta. 

Агроном «Контінентал Фармерз Груп» Сергій Погорілий відзначив, що завдяки комплексному підходу до захисту вдалося збільшити врожайність на 1012%. Також було отримано більшу кількість бульб на кущ, що особливо важливо для виробництва чипсової та насіннєвої картоплі.

Комплексний підхід – це повноцінна система захисту посівів від хвороб та шкідників, яка розробляється на початку сезону агрономами господарства разом із фахівцями компанії Syngenta та коригується залежно від поточної ситуації на полі. Система розрахована на захист посівів від посадки до збирання врожаю і закладання його на зберігання. 

В умовах цьогорічної посухи, яка спостерігалася навесні в зоні вирощування картоплі «Контінентал Фармерз Груп», вирішальне значення для закладання хорошого врожаю мало використання протруйників на деяких ділянках і ґрунтового фунгіциду від Syngenta. Комплексні заходи дали змогу забезпечити добрий розвиток кореневої системи картоплі, що в підсумку позитивно вплинуло на врожайність і якісні характеристики продукту.

Сергій Погорілий також відзначив, що в останні роки активізувався альтернаріоз картоплі. Ця хвороба наразі є більш шкодочинною, ніж фітофтороз, з яким фермери навчилися доволі ефективно боротися в останні роки. За даними 2020 року фітофтороз уразив лише 30% посівів картоплі в Україні, тоді як альтернаріоз –– 70%, і така тенденція зберігається, тож є гостра потреба у відповідних препаратах. 

Компанія Syngenta в комплексній системі захисту запропонувала кілька препаратів проти альтернаріозу, зокрема Ревус Топ, Квадріс і Квадріс Топ, які агрономи «Контінентал Фармерз Груп» активно використовують. До речі, фахівці компанії  Syngenta рекомендують вводити ЗЗР проти альтернаріозу вже під час 2–3-ї обробки фунгіцидами. На наступний сезон планується посилення системи захисту новим продуктом – Міравіс, який також призначений для боротьби з альтернаріозом.

За словами Сергія Погорілого, нині в пріоритеті є вирощування продовольчої картоплі. Серед основних сортів цього напряму в агрохолдингу є сорти Мелоді, Рівєра та Коломбо. Серед чипсових сортів: Опал, Піроль та Леді Клер. А також тут щороку закладають значні насадження насіннєвої картоплі як для внутрішнього використання, так і для реалізації.

Водночас агрономи відзначили перспективи розвитку напряму Zero Pesticides Products (продукти з нульовим умістом пестицидів) в Україні, який запровадила компанія Syngenta. Завдяки системному підходу до захисту культури виробники не тільки вдосконалюють свою роботу, а й істотно зменшують пестицидне навантаження на рослину. У такий спосіб знижується рівень залишків пестицидів у товарній продукції і забезпечується мінімальна шкода довкіллю та безпечність картоплі для споживача.

Комбайн

Природа внесла корективи

Загалом, сезон був доволі особливим для картоплярів, навіть якщо відкинути фактор війни. Такої думки Василь Болехівський, головний агроном кластеру картоплі «Контінентал Фармерз Груп». Є така агрономічна мудрість, що в сільському господарстві, зокрема і в картопляному бізнесі, фермери грають з природою в шахи і природа завжди ходить білими. Щоб перемогти, фермерам потрібно добре й завчасно продумувати всі свої ходи та варіанти.

Цього сезону, за словами головного агронома кластеру, природа робила ходи непередбачувано. На Західній Україні сильно вплинула на розвиток посівів картоплі двомісячна посуха в травні-червні. Вона припала якраз на той момент, коли рослини формують основну зелену масу і закладають бульби. Відповідно, рослини не змогли повністю реалізувати свій потенціал: стебла, листки і кількість бульб були приблизно на 40% меншими, ніж це типово для відповідних сортів. 

Після цього пішли липневі дощі й почався так званий вторинний ріст бульб, що негативно вплинуло на врожай ранніх сортів картоплі. Однак баланс у природі є завжди. У серпні й вересні були опади, які пізнім сортам дозволили сформувати хороший урожай.

Аномальним видався і вересень, який не давав можливості проводити роботи зі збирання врожаю та підготовки ґрунту на наступний сезон. За винятком декількох днів, у вересні робота через опади не рухалася. Це також вплинуло на якість картоплі та на зберігання продукту на складах.

До речі, зберігання картоплі у складських приміщеннях, за словами агронома, є одним із основних факторів, який впливає на якість продукту. Якщо неправильно організувати зберігання, вентиляцію, підтримання температури, контроль умісту вуглекислого газу, то весь урожай може швидко зіпсуватися. Це особливо важливо для насіннєвої продукції, адже насіння є основою майбутнього врожаю. Правильному зберіганню картоплі, на жаль, не завжди приділяють належної уваги.

Вирощування картоплі

Дефіциту не буде, однак ціни можуть піти вгору

Загалом урожай картоплі в Україні цього року був доволі непоганим, тому на найближчу зиму, за словами Ореста  Кравчука, керівника кластеру картоплі в агрохолдингу «Контінентал Фармерз Груп», дефіциту товару на ринку не очікується. Однак залишаються певні проблеми з порушенням мережі для реалізації у великих торгових компаніях. Це може призвести до певних труднощів для великих виробників картоплі. Дрібніші ж фермери з такою проблемою не стикаються. Вони свою продукцію збувають через ринки та невеликі мережі, тим самим створюючи сильну цінову конкуренцію для великих виробників.

Водночас нині спрогнозувати попит на картоплю на зиму доволі складно, оскільки багато людей з України виїхало. Зараз реалізація картоплі йде звично і продукту на ринку доволі багато. Однак з похолоданням, через неможливість продавати на ринках, дрібніших фермерів поменшає. Відповідно, ціни на картоплю на полицях супермаркетів можуть дещо зрости. 

Ще одним фактором, який може вплинути на ціну картоплі, є просування наших захисників на фронті. Мірою звільнення окупованих територій може зрости й попит на картоплю. Зросте попитвідповідно зросте і ціна. Однак кардинального збільшення цінового діапазону не варто очікувати через те, що картопля в Україні вродила добре.

 

У кожного свій фронт

Водночас в агрохолдингу «Контінентал Фармерз Груп» відзначають, що цього року спостерігали неймовірну консолідацію працівників заради спільної справи. Тож незважаючи на війну й примхи природи, отримали непогані результати. Попри обмеження в ресурсі, техніці й запчастинах, у цьому році в агрохолдингу мали найвищу ефективність праці: чи то під час посадки картоплі, оприскування чи збирання. Усі працівники згуртувалися навколо великого спільного завдання на своєму фронті: вони дбали про належний стан продовольчої безпеки в нашій країні.

 

Автор: Михайло Стах