ТАЛОН™ — ЖИТТЯ БЕЗ ВТРУЧАНЬ РЕЗУЛЬТАТИ КОМЕРЦІЙНИХ ДОСЛІДІВ

Захист від гризунів, тарганів та іншого

СЕРГІЙ КІЩЕНКО, 

торговий представник, компанія «Сингента»

Ринок родентицидів України демонструє потребу в якісних та безпечних препаратах і вимагає побудови культури використання засобів боротьби з гризунами, що завдають шкоди людям, урожаям, загрожують безпеці та комфорту життя. Світовий досвід розробки, впровадження та застосування родентицидів дозволив представити на ринку України новітній препарат Талон™ у двох препаративних формах — гранулах і воскових брикетах.

Наше завдання — донести цінність даного родентициду до покупця, налагодити комунікацію, встановити зв’язок між компетенцією розробника та потребою людей, які потерпають від втручання мишей або щурів майже кожного року. Одна справа — це просто чути про якість та характеристики запропонованих до продажу родентицидів, а зовсім іншим є побачити дію Талон™ та самому познайомитися з препаратом у ході використання.

Для проведення демонстраційних дослідів новинки ми вирішили сегментувати напрями, в яких людина має сумний досвід від зустрічі з гризунами.

Таким чином, з’явилося три напрями діяльності, в яких ми провели дослідження.

Агросегмент. А чи знали ви, що за статистичними даними до 15 % світового врожаю пошкоджується або з’їдається гризунами при зберіганні? В осінній період після збору врожаю, коли харчова база з полів зникає, гризуни переміщуються до сховищ, де їхня активність упродовж зимового періоду призводить до псування, пошкодження та засмічення продукції, що знаходиться на зберіганні. Слід розпочати активну боротьбу вже зараз та продовжувати її протягом усього року для контролю чисельності гризунів. Родентицид Талон™ зареєстровано до використання на прискладських територіях, у сховищах, погребах, кормоцехах, господарських спорудах, в умовах закритого ґрунту і приміщеннях навіть на присадибних ділянках.

Комерційний сегмент, що включає в себе всі місця, де людина харчується, відпочиває та проводить дозвілля, наприклад ресторани, готелі, заміські комплекси та табори відпочинку, спортбази, заклади громадського харчування тощо. Гризуни переносять більше ніж 26 патогенів, що завдають людям великої шкоди. Поширення гризунів та їхня життєдіяльність впливають на рівень здоров’я населення, екологічний добробут нації. Оскільки ступінь небезпеки високий, комерційні організації несуть велику відповідальність у вирішенні даного питання.

Для дотримання санітарно-гігієнічних норм рекомендуємо використовувати контейнери для принади, щоб унеможливити її поїдання нецільовими об’єктами.

Декоративний сегмент — це та частина бізнесів, які забезпечують нас рослинами від дерев до квітів і включають у себе приміщення — від сховищ рослинного матеріалу й насіння квітів до теплиць на території розсадників та садових центрів. Контроль чисельності гризунів протягом усього року — важливе завдання не лише в аграрному та комерційному сегментах, а й у декоративному. Без ефективної боротьби та застосування родентицидів гризуни здатні знищити цибулинні квіти вщент. Миші підгризають коріння декоративних рослин, а найбільше віддають перевагу ягідним культурам, барбарису та іншим видам, які накопичують значну кількість вуглеводів.

Задля досягнення синергічного ефекту до впровадження проєкту з дослідження ефективності родентицидів Талон™ у різних куточках та сферах господарської діяльності людини ми долучили головних експертів напряму бізнесу «Захист від гризунів, тарганів та інших» — наших дистриб’юторів, які не лише займаються реалізацією продукції, а й самі проводять дератизації на різного типу об’єктах.

За допомогою наших дистриб’юторів ми не просто передали компаніям-учасникам наші родентициди Талон™, не тільки успішно провели дератизації, а й донесли важливість відповідального ставлення до контролю чисельності гризунів та визначили основні показники контролю за різними напрямами ринку.

А найголовніше, що ми продовжуємо і вибудовуємо культуру застосування родентицидів, говоримо про безпеку, про використання принадних станцій, дотримання нормативів HACCP (ХАССП) тощо.

ВІДГУКИ ДИСТРИБ’ЮТОРІВ, УЧАСНИКІВ ПРОЄКТУ

Олександр Мичак, ТОВ «Вента Груп»

Наша компанія працює у сфері контролю шкідників за стандартом ISO 22000 і принципами HACCP щодо безпечності харчових продуктів, тому нам такий досвід був цікавий. Родентицид Талон™ випробували на трьох підприємствах аграрного сегмента, які також зберігають зернові та овочеві культури: два з них знаходяться у Херсонській області й одне — в Одеській. Упродовж місяця на кожне підприємство здійснили по чотири візити: один — для встановлення обладнання, решту — для моніторингу, наскільки активно відбувається поїдання принади, скільки виявлено шкідників і в якому вони стані. Результатом наші клієнти задоволені. І гранули, і брикети препарату поїдалися гризунами охоче, що й призвело до їхньої загибелі.

Демонстраційні випробування препарату, що ми проводили з компанією «Сингента», в нашій практиці відбувалися вперше. Вони, вважаю, більш ефективні, ніж рекламна пропозиція препаратів, яку ми зазвичай маємо від інших виробників. Підприємства, де проводилися випробування, розцінюємо як потенційних клієнтів, які в перспективі купуватимуть у нас як сам препарат, так і послуги від нашого ТОВ «Вента Груп».

Артем Кугук, ТОВ «Ант Групп»

Досвід унікальний. У виграші, вважаю, всі, а передусім кінцевий споживач, який отримує дієвий препарат у збалансованому співвідношенні ціни та якості, адже діюча речовина бродіфакум відома й у препаратах інших виробників, але «Сингента» впровадила більш досконалу технологію. Ми, як дистриб’ютори, мали перевагу отримати консультаційну підтримку від компанії-виробника, завдяки чому забезпечили максимально повний ефект від препарату. «Сингента» зі свого боку, як компанія-виробник, яка дає на випробування свій препарат, одержала результати застосування в польових умовах у різних секторах. 

Демонстраційні досліди родентициду Талон™ наше підприємство проводило в Дніпропетровській області у заміському комплексі та на великій спортивній базі. Гарний результат отримали в обох випадках.

Заміський комплекс знаходиться в лісовій зоні, тому завжди мав проблеми з мишами, особливо у високий сезон, що припадає на вересень і жовтень. Під час демонстраційних дослідів ми використовували лише воскові брикети Талон™, бо є можливість зафіксувати їх всередині спеціальної коробочки-контейнера для приманки, а ту, своєю чергою, закріпити на стіну будівлі на рівні ґрунту. Таке приховування отрути має значення для безпеки дітей та інших нецільових об’єктів живої природи. На території всього комплексу зафіксовано високий рівень поїдання родентициду гризунами. Про те, що отрута пройшла крізь організм гризуна, свідчать залишені ним екскременти синього кольору. Побачивши професійну дію препарату Талон™, керівництво комплексу планує укласти з нами договір на цей вид послуг на постійній основі. Раніше ми співпрацювали з ними лише у сфері контролю комах літнього періоду. У спорткомплексі поїдання отрути гризунами було менш активним, але вдалося подолати щура, що докучав тривалий час своєю присутністю на території.

Валентин Гончаренко, ТОВ «Спецспектр»

Для випробувань ми мали два комплекси, запропоновані компанією «Сингента»: тваринницький і декоративних рослин. До завдань підійшли відповідально й прагнули отримати найбільш достовірні результати.

У центрі вирощування декоративних рослин результат був виражений яскравіше, ніж у тваринницькому комплексі, через більш масове заселення території гризунами. До появи Талон™ гризуни під’їдали корені рослин, які там вирощують на продаж. Коли з’явилася «їжа» на зерновій основі, то шкідники швидко перейшли на смачнішу поживу. При цьому мишам, що споживали обидві форми препарату (гранули й воскові брикети), гранули були більш до вподоби.

Ідея демонстраційних випробувань нового родентициду компанією «Сингента» спільно з підприємствами, що надають послуги з боротьби зі шкідниками, дуже хороша. Наше підприємство планує залучити нових клієнтів, які б купували препарат Талон™ або замовляли наші послуги із застосуванням цього засобу.

ВИСНОВКИ ЕКСПЕРТІВ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ ДОСЛІДІВ РОДЕНТИЦИДУ ТАЛОН™

ОЛЕНА КУКУРУЗА

технічний спеціаліст, компанія «Сингента»

Боротьба з гризунами важлива протягом усього сезону, але восени і взимку вона ще більш загострюється, коли врожай збирається з полів, шкідники втрачають свою кормову базу та переходять до приміщень, а важливість зберігання продуктів, посівного та посадкового матеріалів зростає. Знаючи цю проблематику аграрної галузі, у вересні 2020 року було прийнято рішення провести демоексперимент нового надефективного родентициду Талон™ у двох препаративних формах — гранули та воскові брикети — у різних аграрних галузях та на різноманітних промислових потужностях. Були підібрані підприємства, розташовані у різних регіонах країни, що мають різну проблематику та заселеність гризунами, розроблені плани та схеми внесень.

Закладання родентициду проводилося через 4, 7 та ще 7 діб. Кожен раз оцінювалася залишкова кількість та поновлювалися гранули Талон™ до 50 г, встановлювалися воскові брикети.

На об’єктах були присутні всі найбільш поширені серед гризунів шкідники:

• пацюк сірий (Rattus norvegicus);

• миша хатня (Mus musculus);

• миша польова (полівка — Apodemus agrarius).

Проєкт тривав місяць і дуже потішив результатами.

Одні з найскладніших питань, що постають під час опрацювання таких проєктів та загалом при роботі з родентицидами, — це визначення ефективності препарату й правильне, доцільне його розташування, оскільки ці шкідники живуть приховано. Розглянемо докладно ці два питання та загалом проблематику різних галузей.

1. Сільськогосподарські склади, приміщення, ангари, корівники.

Для ефективної роботи родентициду необхідно відрізати шкідника від його кормової бази, спланувати свої дії. Для цього потрібно максимально прибрати на території, продивитися і по можливості заблокувати ходи у приміщення. Це дасть змогу вплинути на збільшення споживання принади, а отже, й на її ефективність, що зменшить ваші витрати та збереже кошти.

Краще, якщо це можливо, розділити підприємство на кордони — 1-й, 2-й та 3-й периметри. Де 3-й — це саме те приміщення або територія, що потребує захисту. Принади розкладаються по трьох кордонах та відмічаються на карті для кращого розуміння пересування шкідника. Наприклад, при роботі зі складом с.-г. продукції у трьох точках по 3-му периметру спостерігалося постійне поїдання до 100 % протягом двох прикормів і лише на 3-й раз споживання впало (табл. 1). Це свідчить про наявність великої кількості мишоподібних гризунів та ефективну роботу родентициду Талон™ — загибель значної кількості гризунів після другого тижня споживання.

Під час боротьби з обережними щурами буде зовсім інша картина. Особливість у тому, що при роботі зі щурами поїдання досить довго може не відбуватися, адже вони бояться всього нового і куштують принади обережно. Зменшується поїдання після загибелі шкідників. Також про наявність щурів свідчать сліди іншого характеру на принадах та навколо станцій.

У боротьбі з гризунами у складських приміщеннях в агросекторі важливо постійно контролювати чисельність гризунів і максимально утримувати популяцію на перших двох периметрах за межами будівлі.

Таблиця 1. Агросегмент, корівники, с.-г. приміщення, Вінницька обл., 3-й периметр. Гарне поїдання перші рази та зменшення поїдання на третій раз — загибель значної кількості мишоподібних гризунів після другого тижня споживання.

Таблиця 2. Агросегмент, корівники, с.-г. приміщення, Вінницька обл., 2-й периметр. Гарне поїдання протягом усього експерименту — мишоподібні гризуни біжать із полів до джерела харчування. Роботу необхідно продовжувати.

Наприклад, ситуація у тому ж господарстві на 2-му периметрі, за межами приміщення. Як бачите у табл. 2, споживання не припиняється, тому що мишоподібні гризуни біжать із зовні до джерела харчування. Роботу по боротьбі з гризунами необхідно продовжувати, щоб вони не потрапили до будови, ось для чого потрібні кордони.

Саме труднощі у зберіганні, що унеможливлюють контроль за кормовою базою шкідників, ускладнюють роботу з ними. У такому разі важливо проводити контроль популяції шкідників упродовж усього року, а особливо в осінній період.

2. Заміський комплекс відпочинку, спорткомплекс.

Із подібними завданнями ми стикаємося під час боротьби з гризунами у місцях громадського харчування та в адміністративних будівлях. Головне — не допустити шкідників до будівлі. Гризуни можуть бути проблемою навіть у сучасному готельному або спортивному комплексах. Вони поселяються під котеджами, у трансформаторних будках тощо і завдають значної шкоди електрокомунікаціям та готельному устаткуванню. Сама наявність гризунів на об’єктах такого рівня негативно позначається на іміджі закладу. На даному об’єкті переважно дошкуляли миші, адже щурі воліють існувати в менш контрольованих умовах. Контроль популяції надзвичайно важливий увесь час, а великий асортимент їжі ускладнює родентицидам завдання. При проведенні демодосліду воскові брикети Талон™ показали відмінні результати з поїдання хатніми мишами та полівками (50 % на перший та 100 % на другий тиждень експерименту). Лишень за перші півтора тижні проведення експерименту власники залишилися задоволені результатами, кількість мишей на території проведення досліду різко зменшилася. І гранули, і воскові брикети Талон™ поїдалися відмінно на території спорткомплексу, де невелика кількість щурів, чистота і недоступність їжі призвели до швидкого ефекту й повної загибелі популяції.

3. Садові центри та розплідники декоративних рослин.

У садових центрах та розплідниках гризуни завдають значної шкоди, підгризаючи коріння рослин, особливо від цього страждають бульбо-цибулинні, ягідні, барбариси, іриси та ін. Ситуація ще більше загострюється в осінньо-зимовий період після того, як рослини ставлять на зимівлю та вкривають укривними матеріалами, створюючи тим самим ідеальні умови для гризунів. Під таким покривом вони активно розмножуються і можуть знищити рослини вщент. За особливостями поїдання вдалося встановити, що основними шкідниками виявилися щури, а не миші, як вважали робітники. Це припущення довели знайдені мертві особини на території. Талон™ у гранульованій формі показав відмінну дію (табл. 3).

Таблиця 3. Декоративний сегмент, технологічні приміщення, території із зимуючими рослинами, Київська обл.

При застосуванні родентициду основні орієнтири для розробки правильної технології — це технічні особливості підприємства та характер споживання принади, на який необхідно зважати при побудові стратегії надалі.

Основним способом визначення ефективності препарату є його поїдання. Але ж як правильно «зчитати» результати? Наведемо приклад.

З таблиці 3 видно (відмічено червоним), що пастка показала мінімальну ефективність, це та принада, що була розташована не досить вдало (далеко від шляхів та місць дислокації шкідників) і не була помічена значною кількістю гризунів, такі принадні станції необхідно перевлаштувати, але, якщо ви підозрюєте наявність щурів, то не раніше ніж за 3 тижні.

Неконтактний перший тиждень (див. у табл. 3 зеленим) — норма при боротьбі зі щурами (навіть до 3 тижнів). Після першої спроби шкідники не помічають зв’язок із загибеллю особин і поїданням принади, надалі вони активно нею харчуються і гинуть.

Споживання, після якого слідує повне його припинення (див. у табл. 3 синім) — загибель тварин на даній ділянці.

З досліду видно, що Талон™ діє із першого поїдання. Достатньо однієї принади в слушному місці, і ви отримуєте знищення шкідників на даній ділянці, це зрозуміло із характеру споживання принад, що припиняється вже на 3-й тиждень (табл. 3, сірим).

Отже, підсумуємо. Переваги родентициду Талон™:

• Це родентицид, що діє з першого поїдання.

• Ефективний навіть на резистентних щурах.

• Скорочення кількості принад і часу їх використання зменшує ризики для екології та економічні витрати (ні в одному досліді не було заподіяно шкоди нецільовим організмам).

• Новітня формула препарату із 14 компонентів робить Талон™ дуже привабливим для гризунів, що надважливо для ефективності препарату.

• Різні форми випуску дають змогу використовувати родентицид у різноманітних умовах, навіть підвищеної вологості (наприклад у теплицях для зберігання рослин у садовому центрі).

Талон™ — високоефективний засіб для боротьби з гризунами!