Чек-лист: мінеральне живлення та захист

Для досягнення оптимальної вегетації соняшнику
Ключовий чинник, який впливає на врожайність і визначає комплекс заходів щодо мінерального живлення та захисту посівів, — це ступінь зволоження в зоні, де розташовано господарство. Від наявності або браку вологи у ґрунті залежить вибір препаратів, систем живлення і захисту рослин, типу обробітку ґрунту тощо.
Територію України можна умовно розділити на зони з недостатнім зволоженням (Південна, Східна, Південно-Східна і частина Центральної України) та з достатнім і нестійким зволоженням (Західна, Північна, частина Центральної України).
Технічні експерти компанії «Сингента» підготували корисні поради щодо якісного мінерального живлення та хімічного захисту соняшнику окремо для кожної з цих двох зон різного вологозабезпечення в Україні, а саме:
- зони недостатнього зволоження;
- зони достатнього і нестійкого зволоження.
Зона недостатнього зволоження
Крок 1: Вибір технології вирощування
- Оцініть реальну загрозу для посівів від вовчка соняшникового. Врахуйте ступінь поширення цієї рослини-паразита та сівозміну.
- Проведіть попередній аналіз і, спираючись на нього, оберіть оптимальну технологію вирощування соняшнику: класичну чи з використанням спеціалізованих гербіцидів.
- Потурбуйтеся про вибір гібридів, що мають високий генетичний ступінь захисту від вовчка соняшникового.
Крок 2: Мінеральне живлення
- Розрахуйте мінеральне живлення посівів за умови недостатнього зволоження, щоб рослини гарантовано отримали на старті розвитку доступні азот та фосфор. Останній елемент необхідний для швидкого розвитку кореневої системи.
- Розрахуйте оптимальне співвідношення витрат та агрономічної ефективності застосування стартових рідких добрив чи гранульованих легкорозчинних у помірній нормі.
Крок 3: Фунгіцидний захист
- Визначте кількість фунгіцидних обробок соняшнику та оптимальні фази для їх проведення. Зважайте на те, що за умови нестачі вологи все одно потрібна хоча б одна фунгіцидна обробка, яка стримає розвиток хвороб на рослинах та дасть їм змогу стійкіше протистояти стресовим чинникам.
- Пам’ятайте, що сучасні фунгіциди справляють позитивну фізіологічну дію на рослини, подовжуючи їхню вегетацію та покращуючи фотосинтез. Додаткова фунгіцидна обробка соняшнику може стати вирішальним фактором для отримання гарного врожаю.
Крок 4: Мікродобрива
- Заплануйте хоча б одне листове внесення борвмісного препарату перед цвітінням, що дасть змогу покращити перебіг цієї важливої фази розвитку рослин і позитивно позначиться на формуванні майбутнього врожаю. Також бор безпосередньо впливає на стійкість рослин до високих температур під час вегетації.
- Поєднайте за можливості внесення бору й органічного стимулятора розвитку рослин.
Зона достатнього зволоження
Крок 1: Вибір технології вирощування
- Оцініть ступінь ризику наявності та поширення вовчка соняшникового на посівах.
- Потурбуйтеся про вибір гібридів, що мають високий генетичний ступінь захисту від вовчка соняшникового.
- Оцініть ступінь ризику розвитку та поширення різних видів злісних бур’янів, врахуйте рівень розповсюдження вовчка соняшникового та сівозміну.
- Проведіть попередній аналіз і, спираючись на нього, оберіть оптимальну технологію вирощування соняшнику: класичну чи з використанням спеціалізованих гербіцидів.
Крок 2: Мінеральне живлення
- Розрахуйте повноцінне мінеральне живлення посівів з огляду на специфіку засвоєння культурою макро- та мікроелементів.
- Врахуйте, що найвища потреба в азоті у соняшнику під час стартового розвитку. Пам’ятайте про гостру потребу рослин на цьому етапі у фосфорі та цинку для розвитку кореневої системи.
- Зважайте на те, що окремі види калієвмісних добрив можна використовувати навесні, хоча головне калійне живлення вноситься під основний обробіток ґрунту. Оцініть можливість весняного внесення калію.
Крок 3: Фунгіцидний захист
- Заплануйте два внесення якісних фунгіцидних препаратів. Найчастіше перше внесення здійснюється у фазі 8–10 листків, а друге — у фазі бутонізації рослин. Це дасть змогу цілковито проконтролювати найбільший спектр збудників хвороб соняшнику навіть за умов підвищеної вологості та тривалих низьких температур.
- Пам’ятайте, що сучасні фунгіциди справляють позитивну фізіологічну дію на рослини, подовжуючи їхню вегетацію та покращуючи фотосинтез.
Крок 4: Мікродобрива
- Заплануйте 1–2 листові внесення борвмісного препарату до цвітіння, що дасть змогу покращити перебіг цієї важливої фази розвитку рослин і позитивно позначиться на формуванні майбутнього врожаю.
- Врахуйте, що бор безпосередньо впливає на стійкість рослин до високих температур під час вегетації.
- Оцініть необхідність поєднати внесення бору з іншими мікроелементами та органічним стимулятором розвитку рослин.