Високоолеїновий соняшник: нові можливості для здорового харчування

Соняшник

Автори: Тетяна Малина, менеджерка лабораторії Харківського діагностичного центру

Анна Баталова, менеджерка з маркетингу насіння олійних культур, компанія «Сингента»

Протягом останнього десятиріччя соняшник в Україні є найбільш рентабельною сільгоспкультурою, у т. ч. у 2022-му, про що свідчать прогнози (й у разі негараздів з озимими культурами перевагу більшою мірою віддаватимуть саме соняшнику, навіть у Центральній та Західній Україні). У 2021 р. посівні площі соняшнику в Україні офіційно сягнули позначки 6,5 млн га, у 2022-му прогнозують їх зменшення, але ми не бачимо внаслідок чого, тому передбачаємо посівну площу на рівні 2021 р. 

Відносно частки олії в 2020–2021 рр., в Україні та світі, окрім зростання ціни на лінолеву (класичну) олію, відмічається поступове зростання попиту на ВО олію, особливо в умовах пандемії COVID-19, адже людство потребує здорового харчування (на старті сезону-2022 ми вже маємо премію в межах понад 30 $/т і надалі прогнозують зростання попиту).

Що ж стосується України, то високоолеїнова олія мало відома споживачам. Як правило, на полицях наших маркетів ми бачимо звичайну соняшникову олію і лише подекуди зустрічаємо високоолеїнову соняшникову олію. 

Чим же високоолеїнова олія приваблює харчову промисловість у країнах ЄС? 

Передусім це запорука здорової нації. Так, високоолеїнова олія характеризується умістом олеїнової кислоти Омега 9 (мононенасичена жирна кислота) на рівні понад 82 % і низьким умістом лінолевої кислоти Омега 6 (поліненасичена жирна кислота). Олія з високоолеїнового соняшнику має нейтральний смак і забезпечує стабільність без гідрування або додаткової обробки порівняно зі звичайною олією. Концентрація олеїнової кислоти в такому продукті значно вища, ніж у звичайної олії, та досягає значення оливкової (близько 80–90 %)

Високоолеїнова олія набагато краща у використанні в кулінарії, починаючи від запікання і закінчуючи салатами й закусками. Ще одна відмінність — практичність та економічність: якщо на звичайній соняшниковій олії можна смажити при високій температурі до трьох годин, бо далі починають вироблятися канцерогени, то на олії з високоолеїнового соняшнику щонайменше добу. Також вона має найвищий вміст вітаміну Е (альфа-токоферолу) — 45 мг/100 г. Це природний антиоксидант, що зміцнює імунітет людини. Високоолеїнову соняшникову олію можна вживати окремо як дієтичну добавку, як джерело полівітамінів, для місцевого лікування.

Для забезпечення ринку високоолеїновими гібридами компанія «Сингента» в своєму портфелі має високоврожайні гібриди для різних зон та технологій вирощування, зокрема для традиційної технології вирощування СИ Арко і Тутті, а також новинку СИ Отелло, а для господарств, які використовують виробничу систему Clearfield® або Clearfield® Plus, такі гібриди, як Коломбі, СИ Експерто, Таленто, а також новинку для умов Півдня та Сходу СИ Флавіо КЛП. До того ж «Сингента» відкриває для себе новий напрям високоолеїнового соняшнику, оптимізований до гербіциду Експрес компанії FMC, і перший гібрид у цьому сегменті Суванго.

 

СИ Флавіо КЛП

Середньоранній, екстенсивний високоолеїновий Clearfield® Plus-гібрид з періодом вегетації 105–108 днів. Має високі темпи росту на перших етапах органогенезу. Відмінно розкриває потенціал у посушливих умовах. Стійкий до нових рас вовчка (A–G) і несправжньої борошнистої роси та іржі. 

Відзначається високою жаро- та посухостійкістю, доброю запиленістю кошика. Для гібрида також характерна висока стійкість до осипання насіння. Навіть у посушливих умовах має високий вміст олії, як правило, понад 50 %

Рекомендований до вирощування насамперед в умовах Степу України. Рекомендована густота до збирання: в посушливих умовах — 35–45 тис. рослин/га, в умовах помірного зволоження густоту можна збільшити до 50 тис. рослин/га.

<

СИ Отелло

Помірно інтенсивний, середньостиглий високоолеїновий гібрид, адаптований до класичної технології вирощування. Гібрид стійкий до нових рас вовчка (A–G), несправжньої борошнистої роси та іржі. Має стабільно високий рівень урожайності в різних агрокліматичних зонах вирощування, крім вкрай посушливих. 

Рекомендований до вирощування в умовах Північного Степу та Лісостепу, проте ми бачимо, що цей гібрид демонструє високі результати врожайності й у зоні Полісся. Рекомендована густота до збирання: в посушливих умовах — 40–45 тис. рослин/га, в умовах помірного зволоження густоту можна збільшити до 50–55 тис. рослин/га, а в умовах достатнього зволоження — до 55–60 тис. рослин/га. 

Суванго

Перший HTS-гібрид компанії «Сингента». Це інтенсивний, середньостиглий високоолеїновий HTS-гібрид, оптимізований до гербіциду Експрес компанії FMC, максимально розкриває потенціал за умов помірного та достатнього зволоження. Має стабільно високий рівень урожайності в зоні Лісостепу та Полісся України

Рекомендована густота до збирання: в зоні помірного зволоження — 45–55 тис. рослин/га, в умовах достатнього зволоження густоту можна збільшити до 55–60 тис. рослин/га. 

При вирощуванні високоолеїнових гібридів соняшнику важливо зважати на кліматичні умови, тип ґрунту, сівозміну і наявність тих чи інших хвороб на певному полі. Також варто дотримуватися просторової ізоляції від класичного соняшнику не менше ніж 300–400 м. Якщо немає можливості дотримуватися рекомендованої просторової ізоляції, то необхідно підбирати гібридний склад згідно з групами стиглості, щоб забезпечити цвітіння у різні терміни й унеможливити перезапилення зі звичайним соняшником. Рекомендується уникати вирощування високоолеїнового соняшнику у зонах із різкоконтинентальним кліматом, оскільки різкі коливання нічних і денних температур під час цвітіння та наливу сім’янок може негативно вплинути на рівень олеїнової кислоти в олії. Також не рекомендується висівати високоолеїнові гібриди за ранніх термінів сівби, оскільки це може негативно позначитися на кінцевій урожайності. 

Отже, як бачимо, «Сингента» бере активну участь у розвитку високоолеїнового сегмента соняшнику, пропонуючи сільгоспвиробникам найкращі на даний час високоолеїнові гібриди та професійну систему захисту. Крім того, фахівці компанії протягом сезону забезпечують технічний супровід з вирощування соняшнику та надають технічну підтримку для контролю якості продукції, зокрема щодо визначення вмісту олеїнової кислоти експрес-методом.