Гербіциди Каптора ® і Каптора ® Плюс у питаннях та відповідях

Соняшник

Максимович В. О., менеджер з технічної підтримки,
напрям «Гербіциди для польових культур», компанія «Сингента»


Гербіциди Каптора ®  та Каптора ® Плюс уже давно не є новими на ринку України, і наче все з ними зрозуміло: коли, як і проти чого їх використовувати. А втім, майже кожного року ми чуємо одні й ті самі запитання щодо різниці між цими двома продуктами. Тож мета даної статті надати сільгоспвиробникові роз’яснення та відповісти на запитання, які постають найчастіше.

1. Каптора ® та Каптора ® Плюс мають один і той самий склад діючих речовин, у чому ж тоді різниця цих двох продуктів?

Дійсно, до складу обох цих гербіцидів входять дві діючі речовини з класу імідазолінонів — імазапір та імазамокс, але якщо розглянути детальніше, то ми побачимо, що у препараті Каптора ® Плюс цих діючих речовин, що містяться у літрі, значно менше (Каптора ® / Каптора ® Плюс — імазапір:15 г у літрі/7,5 г у літрі; імазамокс: 33 г у літрі/16,5 г у літрі). Тимчасом у перерахунку на гектарну норму припадає однакова кількість препарату (при нормі Каптора ® — 1,0 л/га; Каптора ® Плюс — 2,0 л/га). Для чого ж тоді у препараті Каптора ® Плюс знижено кількість діючих речовин? Насамперед для того, щоб зменшити фітотоксичне навантаження на культуру. Ви знаєте, що ці гербіциди застосовуються на гібридах, стійких до групи імідазолінонів, але свого часу, особливо на гібридах, стійких до Каптора ®, спостерігався так званий yellow flash ефект, залежно від погодних умов. Тобто, інколи на гібридах, стійких до Каптора ®, відмічалася фітотоксичність, яка протягом двох-трьох днів зникала. У Каптора ® Плюс зменшений вміст діючих речовин та відсутня фітотоксичність на гібридах, що є стійкими до Каптора ® Плюс, у нашому випадку це такі гібриди компанії «Сингента», як СИ Розета КЛП, СИ Бакарді КЛП, СИ Катана КЛП. Водночас ген стійкості до Каптора ® та Каптора ® Плюс у відповідних гібридах також різний, про що йтиметься трохи згодом у відповіді на подібне запитання. Ми розібралися, що у Каптора ® Плюс зменшений вміст імідазолінонів у порівнянні з Каптора ®. Крім того, до складу першого гербіциду додано два новітні сурфактанти (рис. 1 і 2), що дозволяє краще боротися проти амброзії, нетреби, лободи й деяких інших видів бур’яну. Тобто, ще одна відмінність Каптора ® Плюс від Каптора ® — це склад формуляції, куди додано сурфактанти. До речі, завдяки цьому у Каптора ® Плюс вдалося «погратися» з нормами використання залежно від забур’яненості, наявності вовчка соняшникового та часу появи сходів і стадій розвитку шкодочинних організмів. Норма внесення Каптора ® Плюс складає1,6–2,5 л/га, як бачимо, досить різна, на відміну від Каптора ® (1,0–1,2 л/га).


Рис. 1 Формуляція Clearfield ® Plus містить меншу кількість води та 2 додаткові ад’юванти


Рис. 2 Покращена формуляція Clearfield ® Plus швидше та повною мірою проникає у рослини

2. Чому така велика різниця між Каптора ® і Каптора ® Плюс за нормою та вікном застосування?

Як зазначалося вище, норма використання Каптора ® Плюс становить 1,6–2,5 л/га, при цьому вікно застосування на культурі 2–8 листків соняшнику, натомість у Каптора ® 4–6 листків. Це зроблено для того, щоб насамперед попрацювати по бур’янах більш адресно: 1,6 л/га — однорічні дводольні, від сім’ядоль до стадії 2 листків; 2,0 л/га (базова норма) — однорічні дводольні 2–4 листки, в тому числі амброзія полинолиста, лобода біла, нетреба звичайна, а також однорічні злакові бур’яни та вовчок соняшниковий; 2,5 л/га — перерослі однорічні бур’яни (до 6 листків), багаторічні бур’яни (осоти, березка польова). Стосовно вікна застосування на культурі, то оптимальною стадією розвитку є 2–4 листки соняшнику. По 6–8 листках рекомендується використовувати за пізніх посівів або більш пізньої появи вовчка соняшникового. Зазвичай у таких випадках застосовується максимальна норма внесення.

3. Я купив гібрид НК Неома, а на складі в господарстві з минулого року залишився гербіцид Каптора ® Плюс, чи можна його використати на звичайному гібриді IMI-соняшнику?

У такому разі ми хотіли б одразу застерегти, що не варто цього робити, адже ген стійкості до Каптора ® та Каптора ® Плюс різний у відповідних стійких гібридів. Якщо ж зробити так, як це було у питанні, то ми отримаємо значну фітотоксичність та, відповідно, втрату врожайності. (рис. 3).

   

Рис. 3 Дія Каптора ® Плюс на стійкий гібрид Clearfield ® Plus (фото зліва) та гібрид Clearfield ® (фото справа), 15 ДПО

4. Чи можна змішувати Каптора ®  й Каптора ® Плюс із грамініцидами та фосфорорганічними інсектицидами?

Наполегливо рекомендується не робити суміші з вказаними сполуками з причини можливості прояву фітотоксичності на соняшник. Інтервал між обробками повинен становити не менше ніж 5 днів.

5. Чи можна вирощувати озиму пшеницю та ріпак після застосування Каптора ® та Каптора ®Плюс?

Тут треба розуміти для себе, що будь-які імідазолінони мають більшу або меншу післядію на окремі культури. Що стосується озимої пшениці, то її можна сіяти через 4 місяці після застосування Каптора ® чи Каптора ® Плюс. Тобто, якщо ви встигаєте після збирання соняшнику в цей самий рік, то восени можна сіяти озиму пшеницю без проблем. Що ж до ріпаку озимого та ярого, то їх можна сіяти не раніше ніж через 24 місяці, це ж стосується і цукрових, кормових буряків, гречки та проса.

6. Чи має Каптора ® та Каптора ® Плюс ґрунтову дію на наступні хвилі бур’янів?

Так, дійсно, має. Вся група імідазолінонів має ґрунтову дію на наступні хвилі бур’янів. Взагалі будь-які гербіциди, що мають ту чи іншу післядію, мають і потужну ґрунтову дію, однак головним є те, що це дуже залежить від наявності вологи в ґрунті.

Отже, ми відповіли на актуальні питання, які виникають кожного року. Сподіватимемося, що після таких роз’яснень подібних запитань буде набагато менше.