Як попередити моніліальний опік у саду

Захист городу, саду, газону

Як попередити моніліальний опік у саду

Чи помічали ви останніми роками, як навесні часто всихають пагони плодових дерев у саду — персика, абрикоса, мигдалю, вишні, черешні і навіть декоративної сакури? Яблуню й грушу ця напасть теж не оминає. Причина цього явища — захворювання, що його викликають гриби роду Monilia. Для них м’які й вологі зими, які тепер стали за правило, — просто чудові умови для розвитку. Плодова сіра гниль, або моніліоз, або ще моніліальний опік — дуже небезпечне захворювання, яке зрештою може знищити ваші дерева. Так буває, якщо не захищати сад і не боротися постійно з патогеном. Розберемося детальніше, як хвороба проявляється, які оптимальні умови для її розвитку, чим і коли з нею боротися та яку обрати стратегію захисту рослин.

Оптимальні умови для розвитку. Якщо весна затягнулася, кілька тижнів стоїть прохолодна й дощова погода, надмірна вологість повітря з росами й туманами, особливо під час цвітіння дерев, — це непомильна ознака серйозних проблем для ваших рослин.

Прояв. Перший етап. Одразу після цвітіння починають усихати спершу квіти, потім листочки, згодом і плодові пагони. Ураження нагадує опік або пошкодження заморозками, так його часто й сприймають. Більші гілки не всихають, але на стовбурі з’являються рани і тріщини, які дедалі розростаються, з них тече камедь. Такі гілки гинуть.

Та це ще не все. Далі на ураженому листі з’являються дрібні сірі подушечки. Це спороношення гриба і джерело інфекції, адже спори розлітаються по всьому саду, зокрема, через пошкодження шкірки проникають у плоди дерев.

Другий етап. Такі плоди загнивають, опадають або залишаються засохлими на дереві, як вторинне джерело інфекції. На них можна бачити сірі подушечки, які теж продукують спори, що розлітаються по саду і створюють нові можливості для хвороби наступного року.

Як боротися? Ви вже зрозуміли, що заражені плоди, листя й пагони — джерело ураження для саду, тому діяти треба так.

  • Через 8–12 днів після цвітіння видаляйте уражені пагони, вирізаючи їх із 1–2 живими бруньками.
  • Завжди видаляйте гнилі й муміфіковані плоди — і з-під дерева, і ті, що висять на ньому. До речі, це допоможе позбавитися від багатьох шкідників саду й хвороб.
  • Рано навесні, до розпукування бруньок обробіть мідьвмісним препаратом, щоб знешкодити зимуючі спори багатьох патогенів.
  • До цвітіння проведіть 1–2 обробки фунгіцидом Хорус® — у фазі розпукування бруньок або зелений конус та рожевий (або білий) бутон. Це перед самим початком цвітіння, коли бутони вже розправилися й налилися, але ще не відкрилися. Використовуйте Хорус® у концентрації 3 г на 10 л води. Не обприскуйте перед дощем, а от температури вище за +5 °С буде достатньо. Саме тому Хорус® — незамінний препарат для весняних обробок, адже він працює вже при 5 градусах тепла, на відміну від більшості препаратів.
  • Додавши до суміші інсектицид, наприклад Актара® (1,4 г/10 л), ви захистите рослину ще й від шкідників.

Якщо несприятлива погода довго тримається, а вже пора проводити обробку, додайте в бакову суміш новітній ад’ювант — препарат, який утримає розчин на листку і пришвидшить його поглинання. Глюстен™ — краще рішення в таких випадках.

Бережіть дерева від заморозків, які повертаються, — вони дуже їх послаблюють і роблять ще вразливішими до хвороб. Щоб мінімізувати наслідки від заморозків протягом доби після зниження температур, проведіть обприскування препаратом Ізабіон®. Це унікальний, найбільш концентрований антистресант на основі амінокислот тваринного походження для рослин. Завдяки його властивостям рослина його швидко засвоює, і це суттєво знижує наслідки різних стресових чинників, стимулює цвітіння й розвиток, а головне — активує захисні механізми рослини! Використовуйте 20 мл Ізабіон® на 5 л води.

Одразу після цвітіння проведіть обробку фунгіцидами Скор® (2 мл/10 л) і Хорус® (3 г/10 л) разом. Можна зробити бакову суміш із цих препаратів і додати до них інсектицид для захисту саду ще й від шкідників, у цей період якраз доречний Енжіо® (3,6 мл/10 л). А додавши до цієї суміші ще й Ізабіон®, ви збережете зав’язь від опадання.

Не забувайте проводити регулярне омолоджувальне обрізання, адже загущене дерево — ідеальне місце для розвитку хвороб. Опале листя викидайте в компост.

Застосовуючи навесні цю поетапну стратегію на випередження — а її краще повторювати щороку, — ви не тільки звільните свій сад від моніліозу, а й позбудетесь інших хвороб та деяких шкідників. Хоча навесні боротьба з хворобами і шкідниками тільки починається, ці дії допоможуть вашим деревам рости здоровими, квітучими і врожайними.

І нехай ваші рослини будуть здорові!