Білокрилка. Як захиститися?

Захист городу, саду, газону

Кліматичні зміни щораз більше впливають на ведення сільського господарства та вирощування городини на власних ділянках. Останні роки значною проблемою на наших городах стала білокрилка, з якою тепличники вже давно знайомі та боряться. Це непростий шкідник, навіть у закритому просторі теплиць, а що ж робити з ним в умовах відкритого ґрунту?

Білокрилка — це шкідник, який потребує знання його біології та комплексного підходу, зважаючи на особливості розвитку. Дану тему ми й розглянемо детальніше у статті.

Білокрилка теплична (Trialeurodes vaporariorum West.) завдає значної шкоди огіркам, томатам, перцю, баклажанам, салату, селері, кабачкам, капусті, суниці, а також декоративним культурам. Як небезпечний шкідник відмічається на 27 видах рослин, а взагалі може пошкоджувати 200 видів рослин із 82 ботанічних родин.

Імаго та личинки висмоктують клітинний сік, листя жовтіє. Рослини відстають за строками у цвітінні, в утворенні й достиганні плодів, знижується врожайність. Крім безпосередньої шкоди, завданої комахами, на стан рослин негативно впливають і сажкові гриби, які поселяються на цукристих виділеннях личинок білокрилки. Грибний наліт ускладнює процес фотосинтезу і призводить до загального пригнічення рослин. Пошкоджені листки скручуються і засихають.

Також саме ця комаха є переносником багатьох вірусних захворювань. За сезон шкідник дає 10–16 поколінь, що сильно ускладнює боротьбу з ним. Спекотна погода та нестача вологи сприяють розвитку шкідника. Тривалість розвитку одного покоління білокрилки за оптимальних умов (температура повітря +21–23 °С, відносна вологість повітря 63–75 %) становить 23–25 діб. У теплицях, оранжереях розвивається цілий рік, віддає перевагу вологим, тінистим місцям. Влітку теплична білокрилка мігрує з теплиць на прилеглі до них ділянки і розмножується на різних культурних рослинах та бур’янах. Поширена повсюдно.

Рис. 1. Білокрилка: а — імаго, б — личинка.

Рис. 2. Зовнішній вигляд пошкодження рослин білокрилкою тепличною.

Білокрилка капустяна (Aleyrodes proletella L.) є шкідником на різноманітних рослинах-господарях, але особливо уражує Капустяні (Brassica) (переважно брюссельську капусту, цвітну, броколі та капусту кучеряву, ріпак озимий), суниці, люцерну, конюшину.

Вирізняється тим, що не пошкоджує рослини родини Гарбузових, зокрема гарбуз, диню, кабачки, кавун, цукіні, патисони, огірки.

Імаго та личинки висмоктують клітинний сік. Життєдіяльність комахи спричинює пожовтіння листя. На виділеннях поселяються сажкові гриби — сірий наліт на листі зменшує ефективність фотосинтезу, що ще більше погіршує ситуацію. Листя засихає. За сезон поколінь дещо менше — 4–5. На зимівлю серед опалого листя йдуть усі стадії розвитку, але перезимовують лише дорослі особини та лялечки. Спалахи чисельності білокрилки капустяної посилюються у спекотні, сухі роки. Трапляється повсюдно.

Масовий літ зазвичай спостерігається з кінця травня до кінця червня. Розтягнутий, слабкий літ продовжується до середини вересня.

Імаго живуть на нижньому боці листка, віддаючи перевагу вологим, затіненим ділянкам. Утворюють щільні колонії. Самка може відкласти до 150 яєць.

Рис. 3. Стадії розвитку білокрилки капустяної: а — доросла комаха, б — личинка.

Рис. 4. Зовнішній вигляд пошкодження рослин білокрилкою капустяною.

Як захиститися від шкідника?

1. Щоб запобігти появі білокрилки, регулярно знищуйте бур’яни, на яких вона переховується.

2. Використовуйте клейкі пастки жовтого кольору для контролю чисельності шкідника і щойно з’являються дорослі особини — проводьте обробку. Не забувайте, покоління шкідника розтягнуті у часі й контроль потрібен регулярно.

3. Здійснюйте обприскування рослин різними препаратами і розпочинайте відразу після виявлення шкідника.

В тепличних умовах ефективним є пролив рослин 0,2 % розчином інсектициду Актара®, що надовго захищає рослини від сисних шкідників, тільки не забудьте дотримуватися термінів до збору врожаю, вказаних на упаковці.

Також дозволено для використання в промисловому секторі й Актеллік®, його фумігантний ефект одразу після обприскування робить препарат ще дієвішим. Застосовуйте його у нормі 6 мл на 3–5 л води.

ВАЖЛИВО! Цей інсектицид не можна використовувати у приміщенні.

Добре себе зарекомендував і препарат Енжіо® у боротьбі з даним шкідником. Використовуйте його у нормі 3,6 мл на 10 л води.

Вертімек® — дієвий препарат із невеликим терміном очікування (лише 7 діб), що дуже важливо для овочевих культур, адже білокрилка завдає шкоди впродовж усього сезону і перед збором урожаю також. Застосовуйте 10 мл препарату, виходячи з розрахунку 5 л готового розчину на сотку.

Рекомендовано використання препаратів у суміші з ад’ювантом Глюстен™. Особливо ад’ювант (у народі відомий як прилипач) важливий на таких культурах, як капуста. Обробка з ад’ювантом Глюстен™ не тільки економить розчин, покращує ефективність обробки, а ще й подовжує захисний період препаратів.

4. Застосовуйте біологічні засоби, що регулюють чисельність білокрилки.