Трипс: любитель тепла

Захист городу, саду, газону

Ближче й ближче найспекотніші місяці літа, час відпусток і сонячних днів. А для завзятих городників це ще й час боротьби зі шкідниками. На цибулі і багатьох інших культурах саме в цю пору дошкуляє любитель тепла трипс, який у теплицях починає шкодити вже з травня. Трипс тютюновий, або ж цибулевий пошкоджує близько 400 видів рослин і найбільше з городніх культур полюбляє цибулю.

Є й інші види, як-от трипс хризантемний, або жовтий, тому ця проблема спільна для багатьох культур, наприклад для троянд.

У світлу пору доби комаха переховується в листових пазухах, а увечері виходить, щоб підкріпитися. Живиться вона, висмоктуючи з листків клітинний сік, через що рослина слабішає, відстає в рості, пошкоджені комахою цибулини гниють на зберіганні.

Як і більшість сисних комах, трипси переносять вірусні інфекції. Шкодять личинки, далі вони занурюються в ґрунт, де недосяжні для препаратів. Там вони завершують свій розвиток, і цикл починається знову. Шкідник дає 6–8 поколінь за сезон, тому якщо вчасно не вжити слушних заходів, трипс дошкулятиме весь сезон і потім під час зберігання врожаю.

З трипсом важко боротися, тому що в нього багато поколінь, відродження розтягнуте в часі і вдень комахи здебільшого переховуються між листками та в пазухах. Отож діяти треба оперативно — при перших ознаках зараження. А це спочатку білуваті плями на нижніх листках біля пазух, далі плями стають більшими, з чорними крапками — екскрементами комахи.

Перші обробки цибулі краще проводити інсектицидом Актеллік® — він показав хорошу ефективність проти цих комах. Крім того, в нього фумігантна дія і він «дістане» шкідника у його схованці. Надалі краще застосовувати Енжіо®. Це препарат із двома діючими речовинами системної й контактної дії, що є надзвичайно успішним поєднанням для боротьби з цим шкідником. Розведіть 3,6 мл продукту в 10 л води, обробіть 2 сотки цибулі. Для максимального ефекту додайте прилипач, бо на листі цибулі погано затримується вода, і обробляйте ввечері, коли комахи вийдуть поживитися, а денна температура дещо знизиться і це краще для обробки. Завважте, в Енжіо® короткий термін до збирання врожаю — лише 14 днів. За вегетативний період можна зробити 2 обробки по цибулі на «ріпку».

Крім хімічних методів, для боротьби з трипсами треба вчасно прибирати рослинні рештки, видаляти бур’яни, на яких комаха навесні починає живлення, добре поливати рослини, адже саме з посушливих місць шкідник починає зараження, постійно контролювати стан рослин і приділяти особливу увагу нижнім листкам. При перших же ознаках негайно обробляти інсектицидами.

І хай ваші рослини будуть здоровими!