Зимові конференції «Майстерня Аграрія» 2019

ЗАГАРТОВАНІ ПРИРОДОЮ ТА ПІДТРИМАНІ ТЕХНОЛОГІЄЮ

Посухи, спека, зливи, вітер, заморозки тощо — ці стихії щороку дошкуляють і людям, і посівам культур. Як можна їм протистояти, запобігти ризикам, що супроводжуються втратою врожаю, погіршенням його якості? Як зберегти свій прибуток? На ці та багато інших актуальних запитань аграрії отримали відповіді на конференціях компанії «Сингента», які нещодавно пройшли в різних містах України.

Потужний старт для майбутнього врожаю

У тому, що протруювання насіння — перший і надзвичайно важливий етап захисту культур від шкідників та хвороб, завдяки якому можна зберегти від третини до половини всього врожаю, в агрономів уже не виникає сумнівів. Менеджер з технічної підтримки й розвитку протруйників компанії «Сингента» Світлана Чоні наголошує, що «протруйник повинен не тільки захистити насінину від хвороб та шкідників на початковому етапі росту рослини, а й дати змогу культурі розкрити свій потенціал. Адже прибутковим аграрний бізнес буде тільки в тому разі, коли з однієї насінини матимемо одну рослину».

Надійний захист насіння кукурудзи компанія «Сингента» забезпечує за рахунок комбінації трьох ефективних протруйників: Максим® XL + Вайбранс™ + Форс® Зеа. Така суміш, окрім максимального захисту, дає найвищий економічний зиск за рахунок отриманої врожайності. Так, згідно з дослідженнями компанії «Сингента» кукурудза, оброблена цією сумішшю, показала максимальну врожайність на рівні 12,4 т/га. До того ж ці дослідження підтвердили неперевершену ефектність Вайбранс™. Для порівняння, кукурудза, оброблена сумішшю Максим® XL + Форс® Зеа + препарат конкурента, показала врожайність 11,2 т/га.

 

Якщо насіння кукурудзи та соняшнику виробничники отримують уже протруєним то...

на сою обирати протруйник потрібно самому. При цьому слід враховувати, що через збільшення площ під соєю зростає і кількість хвороб, серед яких найбільш агресивними є фузаріоз, аскохітоз, біла гниль. Для боротьби з ними потрібно обирати системні препарати, як‑от протруйник нового покоління Максим® Адванс. Одна з його діючих речовин — тіабендазол із групи бензимідазолів — ефективно працює саме проти збудників цих хвороб, контролюючи як внутрішню інфекцію, так і патогени, що локалізуються в ґрунті.
Порівняно з Максим® XL, який донедавна був протруйником №1 на сої, Максим® Адванс містить удвічі більше металаксилу‑М, що дає змогу ефективно знищувати збудників пероноспорозу, який, як відомо, також є великою проблемою для сої, а ще аскохітозу. Третя д. р. — флудиоксоніл — є європейським еталоном захисту від фузаріозу і частково контролюватиме склеротинію та інші хвороби.
Ще одна цьогорічна новинка, яку компанія «Сингента» пропонує ринку, — інокулянт Атува™, виробником якого є компанія «Різобактер». Атува™ — це штами бульбочкових бактерій Bradyrhizobium japonicum (штам 5079 і штам 5080), в яких титр життєздатності клітин бульбочкових бактерій на 1 мл препарату становить не менше ніж 2 × 1010 КУО/мл. Цим і відрізняється Атува™ від інших інокулянтів на ринку, в яких кількість бактерій не перевищує 2 х 109 КУО/мл. Важливий нюанс: Атува™ слід застосовувати разом із протектором Премакс™, що є живильним середовищем для бактерій. Норма витрати на 1 т сої — 2 л/т Атува™ + 0,5 л/т Премакс™.
Застосування Атува™ дає змогу отримати більшу масу бульбочок на корені рослини і, відповідно, покращити фіксацію азоту. Водночас рідка формуляція препарату і зменшена норма витрати дозволяють застосовувати інокулянт разом із протруйниками без злипання насіння.
Навесні слід обирати протруйник не тільки для ярих культур, а й для озимини. Принаймні цього року, оскільки під великим сніговим покривом та льодовою кіркою активно можуть розвиватися хвороби. Тому, як тільки почнеться вегетація, варто оглянути посіви і вибрати протруйник. І саме Вайбранс™, як показують дослідження, перевищує своїх конкурентів за ефективністю проти великої кількості хвороб, додаючи від 15 до 35 ц/га, що окупає витрати препарату на 1 га насіння.
 

Як здолати шкідливі гриби?

Чи знаєте ви, що загальні втрати врожаю зернових культур від грибкових хвороб можуть сягати від 500 до 2500 кг/га? При цьому борошниста роса «забирає» в середньому 500–1000 кг/га, піренофороз та септоріоз — 700–1000 кг/га, фузаріоз колосу — 500 кг/га зерна. «Численні дослідження доводять, щоб захистити посіви від цих хвороб, не потрібно чекати проявів інфекції, натомість тактика захисту повинна базуватися на запобіганні їй», — рекомендує менеджер з технічної підтримки, напрям фунгіциди, компанії «Сингента» Валерій Дубровін.

Чиста репутація Амістар®-технології

Дубровін Валерій, к. с.-г. н., менеджер з технічної підтримки фунгіцидів

Seedcare Сингента

Максимально потужний старт

Світлана Чоні, канд.с.-г.наук, менеджер з технічної підтримки протруйників

Протягом вегетації посіви зернових штурмують численні збудники хвороб, серед яких найбільш небезпечними є...

борошниста роса, піренофороз, септоріоз, іржасті хвороби тощо. Утім, понад два десятки років людство ефективно дає їм відсіч за допомогою найпершої та найвдалішої діючої речовини з класу стробілуринів — азоксистробіну та Амістар®‑технології. Ця д. р. має найдовшу залишкову дію в рослині, тобто ефективно захищає протягом тривалого періоду — до 1 місяця, що на 8–12 діб більше, порівняно з іншими стробілуринами. З 1996 року, відколи на полях було вперше застосовано Амістар®‑технологію, в усьому світі було збережено 250 млн т додаткового врожаю з 500 млн га. В Україні щороку завдяки Амістар®‑технології надійно захищено понад 1 млн га, а збережений урожай з цієї площі становить понад 500 тис. т на суму близько 100 млн дол., які є потужною інвестицією у розвиток агробізнесу і країни.

Загалом з лінійки продуктів Амістар® компанії «Сингента» в Україні найпоширенішим є фунгіцид Амістар® Екстра, який не тільки ефективно захищає посіви польових культур від хвороб, а й стимулює фізіологічні процеси, що впливають на формування врожайності. Важливою властивістю препарату є захист нового приросту рослин та листків, що утворюються після обприскування. Потужний фунгіцид Амістар® Тріо вирізняється сильнішими лікувальними властивостями.

Інший фунгіцид нового покоління Елатус™ Ріа справиться з численними хворобами на пшениці та ячмені, навіть коли інші препарати пасують. Він дуже ефективний проти широкого спектра хвороб зернових культур, зокрема борошнистої роси, септоріозу, піренофорозу, іржі пшениці, сітчастої та темно‑бурої плямистості, ринхоспоріозу ячменю. Нова діюча речовина солатенол™, над якою спеціалісти компанії «Сингента» працювали впродовж 12 років, влучно поєднана з пропіконазолом і ципроконазолом у дуже вдалій формуляції. Завдяки поєднанню системної й трансламінарної дій, а також потужному подвійному зв’язуванню солатенолу™ з восковим шаром листя та ферментом сукцинатдегідрогеназа грибів‑патогенів, високій фотостабільності й тривалому періоду розпаду в рослині, препарат ефективно захищає рослину на всіх етапах розвитку впродовж 50 діб. До речі, Елатус™ Ріа в прямому сенсі вартий двох фунгіцидів. Тобто, одна обробка Елатус™ Ріа заміняє дві обробки іншими фунгіцидами. Крім того, додатковою перевагою препарату є його склад, що запобігає резистентності патогенів.

Щодо соняшнику, то статистика втрат урожайності через поширення основних хвороб показує від 300 до 1000 кг/га, а втрати від фомопсису через вилягання можуть бути 2000–3000 кг/га. Проти цих хвороб високу ефективність має Амістар® Голд, завдяки наявності діючих речовин різних груп — стробілурин азоксистробін та триазол дифеноконазол. Водночас спільна трансламінарна та системна дія цих речовин забезпечує тривалу дію, профілактичний та лікувальний ефекти.

Грибкові хвороби (фомоз, альтернаріоз, пероноспороз, борошниста роса, циліндроспоріоз) загрожують ще одній золотій квітці — ріпаку. З осені запобігти їх поширенню можна за допомогою фунгіциду‑ретарданту Сетар®, а навесні цей препарат забезпечує розвиток бічних пагонів, синхронне цвітіння та контроль основних хвороб ріпаку. Під час його цвітіння пелюстки, що опадають, є ідеальним середовищем для розвитку альтернарії на стручках, яка викликає передчасне їх розтріскування і зменшення маси тисячі насінин. Використання Амістар® Екстра в середині цвітіння ріпаку забезпечує захист стручків проти альтернаріозу й білої гнилі в період наливу, попереджає втрати врожаю через розтріскування і зберігає від 300 кг/га і більше врожаю ріпаку.

Особливості застосування гербіцидів

Максимович В.О. – технічний менеджер з гербіцидів на польових культурах

Міфи та реалії при вирощуванні соняшника

Геннадій Малина, к.с.-г.н., менеджер з технічної підтримки соняшник та ріпак

Тотальний контроль над бур'янами


«Доведено, що в Україні найбільш шкодочинними є 200 видів бур’янів. І є один гербіцид, який здатен знищити 90–100 % найбільш злісних із них: хвощ, підмаренник, ромашки, сокирки, осот, мак, щирицю, лободу, гірчак тощо», — наголошує менеджер з технічної підтримки, напрям гербіциди, компанії «Сингента» Володимир Максимович. Складається цей препарат із флорасуламу й амінопіраліду, які миттєво проникають всередину небажаної рослини навіть за складних погодних умов. До того ж контролює нові сходи бур’янів, у тому числі падалиці соняшнику та амброзії. Назва його — Пріма™ Форте.

Ще однією перевагою гербіциду Пріма™ Форте є його здатність ефективно співпрацювооати з іншими препаратами у баковій суміші. Зокрема, на зернових це фунгіциди Тілт® Турбо, Амістар® Екстра, інсектицид Енжіо® та регулятор росту Моддус®. З огляду на суттєві втрати врожаю, до яких можуть призвести бур’яни, варто зазначити, що гербіцид Пріма™ Форте окупається на 100 %, адже його вартість на 1 га еквівалентна близько 50 кг/га зерна пшениці.

Перевагою іншого гербіциду від компанії «Сингента» на основі флуметсуламу та флорасуламу є ...

контроль підмаренника на всіх фазах розвитку та інших перерослих дводольних бур’янів до 6–8 листків включно, а також слабкочутливих до сульфонілсечовин дводольних бур’янів: рутки лікарської, волошки синьої, сокирок польових, фіалок, веронік та ромашок. Це гербіцид Дербі™. Як і Пріма™ Форте, Дербі™ ефективний у сумішах з фунгіцидами Тілт® Турбо, Амістар® Екстра, інсектицидом Енжіо®, гербіцидом Аксіал® та регулятором росту Моддус®.

Для кукурудзи в портфоліо «Сингента» є власний рекордсмен зі знищення бур’янів, в тому числі однорічних та багаторічних злакових і широколистяних, — гербіцид Елюміс®. А таких бур’янів у посівах кукурудзи понад 200 видів. Найголовніше, що він здатний контролювати ваточник сирійський. Окрім того, має ще й ґрунтову дію, запобігаючи появі наступних хвиль бур’янів.

Широкий спектр гербіцидів має в своєму портфоліо компанія «Сингента» для захисту посівів соняшнику: від Ураган® Форте, Примекстра® TZ Голд, Гезагард®, Дуал® Голд до Фюзілад® Форте, Каптора й Каптора® Плюс для сегмента Clearfield®-гібридів і лінійки Реглон. З‑поміж інших гербіцидів Примекстра® TZ Голд вирізняється повним контролем основних однорічних злакових і дводольних бур’янів, відсутністю фітотоксичності, кращою дією в нестабільних кліматичних умовах, а також тривалістю захисної дії до 45 діб, залежно від погодних умов. Додаткові переваги в застосуванні для виробничої системи Clearfield® Plus має гербіцид Каптора® Плюс. Завдяки покращеній формуляції він швидше проникає у рослини за рахунок двох додаткових ад’ювантів та меншої кількості води.

Соняшник: стійкість навіть за несприятливих умов

З року в рік в Україні зростають площі під найприбутковішою олійною культурою — соняшником. Минулого року вони вже сягнули 6235 тис. га. При цьому соняшник упевнено «прямує» із зони Степу до Полісся, завойовуючи нові землі та нові господарства. Як у такій ситуації виробничникам визначитися із вибором гібрида? Адже треба враховувати багато чинників: напрям вирощування, групу стиглості, посухостійкість, стійкість до загущення та до вовчка, агрофон тощо. На всі ці питання у компанії «Сингента», яка є лідером селекції соняшнику, є вичерпні відповіді й широке портфоліо гібридів.

Наприклад, хочете вирощувати соняшник за класичною технологією — обирайте вже популярні ...

НК Бріо, НК Конді, СИ Купава, СИ Ласкала, СИ Арізона або ж новинки СИ Честер, Алькантара чи СИ Едісон. Віддаєте перевагу системі Clearfield® — до ваших послуг НК Фортімі, НК Неома, НК Ададжіо, СИ Діамантіс чи новинки СИ Барбаті або ж СИ Розета КЛП (для технології Clearfield® Plus). Практикуєте сульфо‑ чи експрес‑технологію — придбайте Суміко, Субаро.

Маєте проблеми з вовчком на полі — окрім застосування спеціальної технології ретельно добирайте гібриди соняшнику, що мають стійкість до нових рас вовчка: Босфора, СИ Кадікс, СИ Арізона, СИ Купава, СИ Ласкала, Естрада, СИ Едісон, СИ Честер тощо.

Ну і, звісно ж, приглядайтеся до новинок у різних сегментах, які компанія «Сингента» виводить на ринок. Про деякі з них розповів менеджер з технічної підтримки соняшнику та ріпаку Геннадій Малина. Так, екстенсивний високоврожайний і високоолійний гібрид Алькантара розкриває свій потенціал навіть в умовах посухи та високих температур, характерних для Південного Степу України, протистоїть расам A–G вовчка, а також несправжній борошнистій росі. Помірно інтенсивний гібрид лінолевого типу СИ Едісон краще проявляє себе на родючих ґрунтах Степу й Лісостепу, відмінно тримається в умовах посухи та високих температур, не піддається впливу несправжньої борошнистої роси, білої гнилі, фомопсису, фомозу та ін. До речі, має найвищу врожайність та олійність у своєму сегменті.

Жаро‑ та посухостійкий Clearfield®-гібрид СИ Барбаті призначений для вирощування в Південному Степу на низькому агрофоні. Легко протистоїть расам вовчка A–F, білій гнилі та вертицильозу. Новинка СИ Розета КЛП є лідером посухостійкості серед Clearfield® Plus‑гібридів з відмінним рівнем урожайності. Має високу стійкість до осипання, несправжньої борошнистої роси, A–F рас вовчка. Завдяки високій жаро‑ та посухостійкості рекомендований для вирощування в зоні Південно‑Східного Степу України.

Якщо ж ви прагнете отримати вищий уміст олії в насінні соняшнику, то зважайте на генетику гібрида, агротехніку, адже доведено, якщо посієш в оптимальні терміни, то вищою буде олійність завдяки більшому періоду вегетації. Вплинути на вміст олії також можна корегуванням кількості добрив. Тут закономірність така: азот підвищує врожайність, але знижує олійність, натомість фосфор позитивно впливає на олійність. Ще один чинник, що позначається на олійності, — волога. Якщо її бракує в період наливу сім’янок, то зменшиться і їх олійність. Тож варто враховувати й такі нюанси.

«Нокдаун-ефект» для шкідників

0,4–0,5 т/га зерна — саме стільки щороку можуть недобирати аграрії через сисних шкідників: звичайних та великих злакових попелиць, цикадок, хлібних клопів, пшеничного трипса тощо. Окрім сисних шкідників, посівам зернових шкодять ще й хлібні блішки, злакові мухи, хлібні пильщики, хлібні жуки, хлібний турун, п’явиця синьогруда та ін. Менеджер з технічної підтримки, напрям інсектициди, компанії «Сингента» Микола Дем’янюк наголошує, що ефективним засобом боротьби проти них є інсектицид Енжіо®. Дві діючі речовини препарату — тіаметоксам і лямбда‑цигалотрин — забезпечують системну та контактно‑кишкову дії (так званий нокдаун‑ефект), а також запобігають розвитку резистентності у шкідників. Водночас завдяки Зеон‑технології препарат діє швидко й тривалий період — до 3 тижнів. Принцип дії Зеон‑технології такий: діючі речовини перебувають у полімерних мікрокапсулах розміром 3–7 мікрон, які є стабільними в каністрі та баку обприскувача, але коли препарат потрапляє на рослину, вони тріскаються і вивільняють діючу речовину, що починає діяти на цільові об’єкти.

Препарат стабільно ефективний навіть за несприятливих умов — від +3 до 30 ⁰С, стійкий до ультрафіолетового випромінювання та змивання дощем.
 

Блискавично діє лямбда‑цигалотрин і проти таких шкідників на кукурудзі ...

як бавовникова совка, кукурудзяний стебловий метелик, але тепер у складі препарату Ампліго®. Інша складова цього інсектициду — хлорантраніліпрол, потрапляючи до організму шкідника через травну систему, блокує роботу м’язів гусениць, внаслідок чого вони втрачають рухливість і здатність харчуватися, а відтак гинуть. Таким чином Ампліго® здатний контролювати всі важливі стадії розвитку шкідників. До того ж препарат має овіцидну дію, коли під час контакту з яйцями шкідників личинки з них вже «не виходять».

Зважаючи на високу ефективність препарату, Микола Дем’янюк наголошує, що еквівалентна вартість норми Ампліго® становить лише 1,5–1,8 ц зерна. Отже, кожна інвестована в Ампліго® гривня зберігає мінімум 7–9 грн прибутку.

Аналогічній розрахунок менеджер компанії «Сингента» зробив і щодо іншого інсектициду нового класу Пленум®, призначеного для контролю ріпакового квіткоїда. Еквівалентна вартість норми цього препарату становить 35–40 кг/га зерна ріпаку, а кожна інвестована в Пленум® гривня зберігає 17–20 грн прибутку. При цьому застосовується інсектицид раз на сезон у фазу бутонізації, чинить системну дію протягом 10 діб та захищає посіви від повторного заселення жуками завдяки репелентному ефектові.

Кукурудза: від універсальної до нішової

Кукурудза у світовому землеробстві вже давно стала одним із флагманів зернового напряму, а серед виробничників усталилася думка, що той, хто вирощує кукурудзу, має прибуток. І «Сингента» охоче допомагає його отримати, щороку продукуючи нові гібриди «королеви полів». За словами менеджера з технічної підтримки, насіння кукурудзи та зернових культур Ігоря Ковальчука, у новому сезоні на ринку України їх буде п’ять. Серед них холодостійкий посухостійкий Енермакс (ФАО 330), що добре реагує на підвищений агрофон, забезпечує високу окупність добрив. Тип середньопластичних гібридів поповнить Пандорас (ФАО 250), придатний для переробки на крупу та вирощування в монокультурі.

До когорти елітної селекції «Артезіан» увійдуть два гібриди — СИ Скорпіус (ФАО 290) та СИ Орфеус (ФАО 360). Вони увібрали найкращі характеристики бренда «Артезіан»: високу посухостійкість та високий рівень урожайності навіть за стресових умов, високу вологовіддачу. Наприклад, минулого року гібрид СИ Скорпіус у Вінницькій області в перерахунку на вологість зерна 14 % показав урожайність 161 ц/га за густоти 80 тис./га, а за густоти 60 тис./га — 163 ц/га.

Критерії вибору гібридів (Південь)

Критерії вибору гібридів (Схід)

Ковальчук Ігор

СИ Орфеус Ігор Ковальчук рекомендує вирощувати навіть тим господарствам, які...

практикують мінімальний обробіток ґрунту, хоч для кукурудзи значно кращий результат забезпечує класична технологія. Даним гібридом зацікавляться також інтенсивні господарства, адже він добре реагує на підвищений агрофон і забезпечує більшу окупність добрив.

Новинкою компанії є нішовий гібрид Імпульс (ФАО 280), який має спеціальне призначення — на корм курям. Після споживання птицею такої кукурудзи значно підвищується якість яєць та м’яса.

Традиційно компанія «Сингента» має сильні позиції в сегменті ранньостиглих гібридів кукурудзи. «У наших гібридів, які з’явилися на ринку з 2016 року, значно вищий потенціал урожайності. Окрім того, вони більш адаптивні та стабільні. Натомість створити високоврожайний скоростиглий гібрид — найважче. Оскільки короткий період вегетації означає й коротший період наливу зерна, вони поступаються генетично більш пізнім гібридам за врожайністю. Проте на ринку вже відомо, що найурожайніші гібриди з ФАО 200–220 від компанії «Сингента». Ці гібриди (СИ Ротанго, СИ Талісман, СИ Феномен, СИ Теліас) найбільш універсальні, холодостійкі і водночас потребують менше вологи, щоб у посушливий період забезпечити високу врожайність», — зазначив Ігор Ковальчук.

Критерії вибору гібридів (Схід)

Ковальчук Ігор

Критерії вибору гібридів (Захід)

Ковальчук Ігор

Критерії вибору гібридів (Центр)

Ковальчук Ігор

м. Кропивницький

22.01.2019