Аксіал® Крос. Подвійний удар по бур’янам

Зернові

Останнім часом майже повсюди в Україні збільшується забур’яненість посівів зернових злаковими бур’янами. Поряд зі звичними дводольними бур’янами вони становлять неабияку небезпеку для озимини.

Нещодавно на ринку України з’явився інноваційний гербіцид Аксіал® Крос, який може одночасно ефективно контролювати обидва види бур’янів. Чимало господарств вже випробували його на своїх полях, а їхні агрономи поділилися своїми враженнями від продукту.

Олег Кекало, помічник голови ФГ «Відродження», Полтавська область

Ми вже фактично працюємо в зоні недостатнього зволоження. Тому бачимо, що в наших умовах потрібно більше сіяти озимих культур. Відтак озимі зернові в структурі нашої сівозміни займають 40 %. Урожайність у нас непогана — цього року отримали 6,1 т/га озимої пшениці і 5,1 т/га озимого ячменю. Крім того, вирощуємо горох, соняшник, кукурудзу, просо.

Гербіцид Аксіал® Крос проти злакових бур’янів на пшениці і ячменю ми застосовуємо вже три сезони. Препаратом задоволені, зокрема, на ячменю я не знаю кращих аналогів. Багато хто не приділяє належної уваги засміченню злаковими бур’янами посівів зернових колосових. А через високу конкуренцію між цими видами рослин недобір урожаю може сягати не центнерів, а тонн. Так було і в нашому випадку. Та коли з’явився на ринку Аксіал® Крос, ми, прислухавшись до рекомендацій фахівців компанії «Сингента», внесли його і побачили, що в його застосуванні справді є сенс.

З досвіду можу сказати, що препарат краще вносити з осені, якщо, звичайно, на полі вже з’явилися бур’яни. Та якщо так сталося, що восени не вдалося попрацювати гербіцидом, то навесні зволікати з його внесенням не варто — щоб бур’яни не переросли. Тобто в нашому господарстві ми вирішуємо, коли вносити Аксіал® Крос, зважаючи на ситуацію в полі. Якщо восени з’явилися бур’яни, тоді вносимо препарат, найкраще у фазі 2–3 листочки. Інакше ж застосовуємо навесні, щойно настають сприятливі погодні умови, температура підвищується до 10–12 °С. Однак до кожного поля підходимо індивідуально: якщо не засмічено злаковими бур’янами, то й немає потреби вносити гербіцид.

Вносимо гербіцид у рекомендованих виробником нормах — 0,7 л/га восени і 0,9 л/га навесні. Препарат показав себе чудовим баковим партнером: у суміші з фунгіцидом, інсектицидом, мікродобривом пригнічення культури не було.

Сергій Івашко, головний агроном ТОВ «Млин Агро», Львівська область

Наше господарство має в обробітку 3 тис. га землі. Вирощуємо озиму і яру пшеницю, ріпак та кукурудзу. Мій досвід вирощування зернових — десять років, відколи прийшов працювати в це господарство. Вирощуємо німецькі сорти, застосовуємо інтенсивну технологію, яка дає непогані результати — цього року зібрали по 8,5 т/га. Однак не завжди так вдається. Наприклад, минулий сезон був менш сприятливим для зернових: у фазі наливу зерна стояла сильна спека і зерно ми отримали щупле. Осінь, навпаки, видалася дощовою, в поле зайти було неможливо, тому озимину не змогли посіяти вчасно — почали 20 вересня і закінчили посівну 20 листопада. Відповідно озимина не встигла розкущитися, перед входом у зиму мала переважно по одному-два листки. Натомість весна видалася затяжною, прохолодною, пшениця після підживлення добре розкущилася і дає добрий урожай.

Узагалі, особливість нашого виробництва — забагато вологи останні два роки, бувають навіть підтоплення, що, звичайно, позначається на посівах, підвищує ризик забур’янення. Тому велике значення має гербіцидний захист. Уже два роки використовуємо післясходовий гербіцид Аксіал® Крос. За одне внесення він забирає злакові і дводольні бур’яни — мітлицю, вівсюг, лободу, підмаренник, кінський щавель тощо. Застосовуємо його навесні, бо восени гербіцидами не працюємо, лише гліфосатом проти падалиці ріпаку. Вносимо Аксіал® Крос у нормі 0,8 л/га у фазі початку трубкування у баковій суміші з регулятором росту Моддус®, сульфатом магнію, інсектицидом.

Раніше використовували інші гербіциди, але після того потрібно було повторно вносити гербіцид проти другої хвилі бур’янів. Часто через несприятливі погодні умови не могли вчасно зайти в поле, тож пшениця переростала необхідну фазу, а бур’яни активно вегетували. Натомість одним внесенням Аксіал® Крос ми вирішуємо дві проблеми — забираємо дводольні і злакові бур’яни. Крім того, ще й економимо один прохід техніки. Так що з Аксіал® Крос здешевлюємо технологію.