Досвід аграріїв у захисті насіння сої

Захист насіння
Досвід аграріїв у захисті насіння сої

Анна Кікоть,

технічна менеджерка захисту насіння, компанія «Сингента»

У 2013 році компанія «Сингента» оголосила свою нову стратегію під назвою «План успішного зростання», поставивши перед собою досить амбітні, але надзвичайно важливі цілі — допомогти фермерам по всьому світу максимально нівелювати вплив кліматичних змін на врожайність культур, тим самим підвищити продовольчу безпеку стрімко зростаючого населення Землі. Саме тому ключовим фокусом нашої роботи є створення ефективних та безпечних продуктів і надання агровиробникам всебічної підтримки та сервісів, необхідних для їхньої впевненості у стабільних майбутніх урожаях.

У рамках цієї стратегії було розроблено декілька революційних діючих речовин, одна з яких Седаксан™, що зараз активно застосовується для протруєння насіння як зернових, так і дводольних культур по всьому світу. В Україні на основі Седаксану™ створено лінійку препаратів Вайбранс®, однією з новинок якої є продукт Вайбранс® RFC для захисту сої та інших бобових культур.

Сьогодні ми поспілкувалися з клієнтами з різних регіонів України, які обрали для протруєння та інокуляції сої такий пакет від компанії «Сингента»: Вайбранс® RFC + Атува® + Премакс™ — і дізналися, чому вони зробили такий вибір, з якими проблемами стикалися цього року та якими маленькими секретами можуть поділитися зі своїми колегами.

 

Група компаній «Агро-Форте»

Директор групи компаній «Агро-Форте» Піскуровський Сергій Леонідович


Директор групи компаній «Агро-Форте» Піскуровський Сергій Леонідович

Свою кар’єру я побудував в одному із найбільших агрохолдингів України, де, почавши з лінійного агронома, дійшов до посади головного технолога компанії, а 2 роки тому прийшов у компанію «Агро-Форте» на посаду директора.

Основні виробничі потужності нашого господарства знаходяться в с. Ставниця Хмельницької обл., де в нас є власний елеватор, насіннєвий завод та система вирощування на поливі. У своєму обробітку ми маємо 3000 га орних земель. Щодо сівозміни ми є гнучкими, зважаючи на оптимальне чергування культур, також враховуємо потреби ринку та рентабельність кожної культури. Наприклад, попередні роки ми багато сіяли кукурудзи, але реалії такі, що ми повністю відмовилися від вирощування даної культури в товарних посівах і замінили її на сою. Також господарство займається вирощуванням посівного матеріалу кукурудзи й соняшнику для світових та українських брендів. Окрім того, маємо розсадники озимої пшениці й у продажу в нас є еліта і перша репродукція сортів озимої пшениці. По сої ми маємо ексклюзивну ліцензію на вирощування та продаж трьох сортів, таких як Міленіум, Артеміда й Ореанда від Вінницького інституту кормів, що нічим не поступаються закордонним сортам сої, ба навіть перевищують їх. 

Як я казав раніше, у вегетаційному сезоні 2022 року в нас основною культурою була соя, що складало 40 % посівних площ. Якщо говорити про технологію вирощування сої, то ми підходимо до даного питання різнобічно. Ширина міжряддя в нас становить від 12,5 до 35 см залежно від строків достигання сорту та норми висіву. Ми завжди стараємося засіяти свої поля соєю якомога раніше, але не пізніше ніж до 10 травня, тому що соя — це культура, яка дуже чутлива до тривалості світлового дня. Зі своєї практики можу сказати, що пізні посіви завжди мають нижчу врожайність. Глибина посіву зазвичай залежить від якості підготовки ґрунту та наявності вологи, але глибше ніж на 4 см сою сіяти не варто, оскільки чим мілкішою буде глибина загортання, тим раніше соя зійде і матиме більше енергії для активного старту. Норма висіву в нас залежить від групи стиглості сортів і коливається в межах від 550 тис. до 650 тис. схожих насінин, що, залежно від маси 1000 насінин, складає від 90 до 130 кг/га. Найкращими попередниками для сої є зернові або кукурудза. Деякі площі посівів сої в нас знаходяться на поливі. Щодо системи основного обробітку ґрунту скажу одне, лише оранка і тільки оранка на різну глибину кожен рік, щоб не утворювалася плужна підошва.

По системі удобрення ми працюємо згідно з плановим урожаєм за балансовим методом, це стосується фосфору та калію. У 2022 році ми відмовилися від внесення азотних добрив під посіви сої.

Труднощі при вирощуванні сої виникають щороку. Один рік важко отримати сходи, тому що маємо суху весну, а на інший не можемо зібрати вчасно бо маємо дощову осінь.

Ми не стоїмо на місці і постійно займаємося впровадженням інновацій у наше виробництво. Після відвідування Seedcare Institute ми зменшили норму робочого розчину при обробці сої з 8 до 4,5 л/т і помітили різницю як візуально, так і за отриманими результатами з лабораторії Seedcare.

Також ми багато закладаємо демоділянок на випробування нових препаратів у полях, для того щоб розуміти, чи підходять нам ті чи інші препарати для обраної технології у нашому регіоні.

Раніше для обробки посівного матеріалу ми використовували Максим® XL. Проте я чудово розумію, що з кожним роком ми маємо багато чинників, які призводять до накопичення інфекції та появи нових, більш агресивних рас патогенів. З огляду на це ми стараємося підібрати нові, сильніші препарати для контролю чисельності шкідливих об'єктів у нашому агроценозі, адже, як кажуть, досконалості немає меж.

Так само ми випробували соєвий пакет від компанії «Сингента»: Вайбранс® RFС + Атува® + Премакс™. Провівши тестування як з почерговим нанесенням, так і в баковій суміші, ми не помітили негативного впливу при утворенні бульбочкових бактерій і вже у сезоні 2022 року взяли продукти даної пропозиції на 100 % посівів сої.

Після застосування соєвого пакета я не помітив ураження рослин патогенами або впливу негативних факторів. Окрім того, у порівнянні з препаратом, який ми використовували раніше, після застосування Вайбранс RFС я відмітив кращий розвиток кореневої системи рослини ще на ранніх етапах, що є важливою складовою засвоєння поживних речовин та закладання майбутнього врожаю. Інокулянт Атува® також зробив свою роботу на відмінно. Раніше ми використовували під передпосівну культивацію внесення до 100 кг у фізичній масі аміачної селітри, але в цьому році, як я вже зазначав, ми вирішили відмовитися від азотних добрив, і я можу з впевненістю сказати, що інокулянт Атува® повністю компенсував забезпечення рослин азотом. Як результат правильної стратегії, правильного вибору технології та препаратів для захисту, у 2022 році ми отримали врожайність сої 34 ц/га. Хочу зауважити, що на своєму насіннєвому заводі ми можемо за завчасним запитом наших клієнтів доробити посівний матеріал даною комбінацією. Отже, ми й надалі будемо використовувати пакет Вайбранс® RFS + Атува® + Премакс™.

Щодо порад колегам у нашій нелегкій праці, я хочу сказати одне, слід робити свою роботу якісно та відповідально на кожному етапі. Бажаю всім мирного неба, перемоги, та хороших урожаїв.

 

СТОВ «Зоря»

Агроном СТОВ «Зоря» Бойко Дмитро Валерійович


Агроном СТОВ «Зоря» Бойко Дмитро Валерійович

СТОВ «Зоря» знаходиться в м. Новоукраїнка Кіровоградської обл., засновано в 1999 р., земельний банк близько 2 тис. га. Я працюю агрономом у цій компанії вже 7 років.

Ми вирощуємо 7 сільськогосподарських культур. Основна площа відведена під соняшник та кукурудзу. Далі йдуть пшениця, озимий ячмінь, соя, ріпак. Ріпак ми вирощуємо тільки другий рік, але бачимо перспективу за цією культурою, оскільки вона є досить рентабельною, насіння не потребує досушування. Також це чудовий попередник під озимі зернові.

Найбільші площі в господарстві відведені під соняшник. Сіємо виключно гібриди компанії «Сингента». Хоч щороку закладаємо демоділянки з насінням інших компаній, але поки що під наші умови та технологію кращих гібридів, ніж у «Сингента», не знайшли.

Озимий ячмінь вирощуємо переважно на замовлення пайовиків. Культура не є високорентабельною, але для задоволення потреб селян та для сівозміни підходить чудово.

Звісно, повномасштабна війна не могла не позначитися на роботі агрофірми. Нам досі не вдалося реалізувати врожай кукурудзи, зерно здали на елеватори для зберігання. Також на складах лежить урожай озимих зернових. Вдалося продати до країн Європи ріпак, частину соняшнику та сої.

У зв’язку з цим наше господарство вирішило зменшити посівні площі під кукурудзу на користь сої, оскільки дану культуру можна вигідно реалізувати і на внутрішньому ринку. Тож цього року сої в нашій сівозміні буде близько 12 %.

Стосовно самої технології вирощування, сою ми сіємо після соняшнику. Основний обробіток ґрунту — це глибоке рихлення або глибока оранка на глибину до 30 см. Навесні закриваємо вологу й проводимо вирівнювання ґрунту за допомогою однієї-двох культивацій. Норма висіву становить близько 400–500 тис./га. Сіємо на початку травня, одразу після того, як закінчуємо сіяти соняшник, з міжряддям 38 см. Ми розуміємо необхідність висіву сої на оптимальну глибину, стараємось не сіяти глибше ніж 3–4 см. Полив у господарстві не застосовуємо. Добрива під сою не вносимо в жодному вигляді. Ми плануємо врожайність на рівні 20 ц/га і досягаємо її завдяки використанню надійної системи захисту та ефективного інокулянта.

Важливим елементом технології є правильний підбір сортів під умови господарства. Для вирішення цього питання ми купуємо щороку по декілька сортів сої, так би мовити, для проби, та обираємо найкращий. Своє насіння ми залишаємо на посів лише на один рік, тому соя в нас завжди сіється до першої репродукції.

Говорячи про основні проблеми у вирощуванні сої, я не буду оригінальним і назву погоду. Нестача вологи, суховії на етапі проростання, високі температури під час цвітіння знижують потенціал рослин. Окрім погоди, загрозу майбутньому врожаю становить чортополохівка, але її масове поширення все ж має періодичність. Цього року також шкоди завдавали совка і кліщ.

Проти хвороб працюємо превентивно. Основою фунгіцидного захисту однозначно вважаємо якісне протруювання насіння. Цей захід забезпечує контроль усіх основних хвороб сої та завжди є рентабельним. Далі за період вегетації планово вносимо фунгіцид. Ми вже не один рік використовуємо Амістар® Голд і дуже задоволені його ефективністю.

Оскільки наше господарство відкрите для інновацій та дослідів, цього року ми вирішили закласти демоділянку з пакетною пропозицією від компанії «Сингента» для обробки насіння сої, а саме з препаратами Вайбранс® RFC + Атува® + Премакс™. На полі площею 22 га ми посіяли 11 га сої, обробленої даними продуктами, а інші 11 га — за нашою стандартною схемою захисту насіння + інокулянт. Технічний експерт компанії «Сингента» Щербина Сергій, який працює з нашим господарством, супроводжував цей дослід та відмічав збільшення кількості бульбочок і зростання індексу вегетації на ділянці з обробкою від «Сингента». Ми ж під час збирання врожаю зафіксували надбавку в 250 кг/га, що було для нас основним чинником при виборі протруйника та інокулянта на сезон-2023.

Важливо також відмітити, що ми обробляємо насіння в день, максимум за день до посіву. Так само ми працюємо і з насінням зернових, але до робочого розчину з протруйником ще додатково додаємо мікроелементи та стимулятори росту.

Яким досвідом хотілося б поділитися? По-перше, ми не боїмося сіяти сою при температурі ґрунту 10 С. По-друге, уже не один рік спостерігаємо, що середньоранні сорти дають найбільш стабільну врожайність у нашому регіоні. І останнє — не потрібно загущувати посіви, особливо якщо сорт має схильність до гілкування.

Також хочу відмітити плідну співпрацю з компанією «Сингента», зокрема вашу технічну підтримку, систему Cropio та цікаві для нас фінансові рішення, як-от програма «МетеоЗахист».

ПП «Західний Буг»

Агроном-консультант агроконсалтингового відділу ПП «Західний Буг» Дубінін Роман Олександрович


Агроном-консультант агроконсалтингового відділу ПП «Західний Буг» Дубінін Роман Олександрович

Головний напрям діяльності компанії — вирощування сільгоспкультур з основним нахилом на буряківництво, оскільки ми маємо у своїх потужностях цукрові заводи. Агрохолдинг обробляє 70 000 га землі у Львівській, Тернопільській, Чернівецькій областях. Моїм основним завданням в компанії є агрономічний супровід підрозділів від «А» до «Я» та підбір засобів захисту й технології їх застосування.

У сівозміні широкий ряд культур, який складається з цукрових буряків (15 тис. га), сої (12 тис. га), озимого ріпаку (4 тис. га), кукурудзи на зерно та силос (10 тис. га), озимої пшениці (12 тис. га), соняшнику (900 га), озимого ячменю (3 тис. га). А ще нещодавно до сівозміни додалися нішеві культури, такі як тверда яра пшениця. Компанія також займається тваринництвом.

Що ж до сої, то ми будуємо технологію вирощування, живлення та захисту цієї культури з урахуванням показників білка в отриманому врожаї.

Кожного року ми проводимо своєрідні виробничі багатофакторні досліди з подальшим аналізом стосовно технології вирощування. Таким чином ми досліджуємо норми та глибину висіву, системи живлення тощо.

Сорти сої ми підбираємо насамперед за сумою активних температур, які необхідні рослинам для формування певної кількості білка. У виробничих посівах вирощуються 4 основні сорти. На середньостиглу сою у нас припадає 30 % посівних площ, решта — на ранньостиглі та середньоранні сорти, оскільки соя у нашому господарстві є основним попередником під зернові, тому важливим є вчасне дозрівання і збирання з поля.

Під сою основні попередники — це кукурудза та злакові. Ми намагаємося мінімізувати посіви сої після дводольних попередників (ріпак, буряк) для запобігання накопиченню в ґрунті спільних хвороб (особливо склеротиніозу). Наша компанія вже 10 років не використовує плугів. Під сою ми застосовуємо глибоке рихлення з дисковою батареєю (після кукурудзи) чи без неї (після злаків). Далі за допомогою пенетрометрів визначаємо рівень переущільненості ґрунту та глибину залягання плужної підошви. Відповідно до цих даних визначаємо глибину рихлення. Навесні проводимо вирівнювання ґрунту й закриття вологи.

Ранньостиглі та середньоранні сорти ми сіємо з шириною міжряддя 15 см, адже протягом шестирічних досліджень ми не відмітили кореляції між шириною міжрядь і врожайністю цих сортів. Середньостиглі та пізньостиглі сорти показували найкращу врожайність при висіві на ширину 30 см. Глибина посіву в нас складає 4 см, максимум 6 см. Головною умовою є якісна підготовка ґрунту та вирівняність посіву по глибині, що дозволяє отримати дружні сходи та прикріплення нижнього бобу на однаковій висоті, а це, своєю чергою, забезпечує більш легке та якісне збирання врожаю. Норма висіву — 550 тис. до збирання.

Система живлення. Усі поля агрокомпанії мають картограми стосовно наявності в них макро- та мікроелементів. Залежно від цих даних, а також запланованої врожайності, ми розробляємо систему живлення культур. Під сою даємо фосфорно-калійні добрива. Норми калію, наприклад, варіюються від 6 кг діючої речовини до 90 кг. Також ми визначаємо, коли краще внести добрива, залежно від рН ґрунту, зокрема, якщо рН 4,8, то вносимо навесні, якщо ближче до нейтрального (5) — восени.

Азот можемо вносити лише на тих полях, де аналіз ґрунту показав його критично низький рівень. Це такі типи ґрунтів, як карбонатні або піски. Застосовуємо не більше ніж 30 кг/га діючої речовини.

Схема захисту сої починається з вибору протруйника та інокулянта. Це основа отримання здорових сходів та збереження потенціалу рослин. Раніше ми застосовували препарат Максим® XL, який чудово працював проти основних шкодочинних грибних хвороб і не мав негативного впливу на роботу інокулянта (у нашому господарстві застосовується Атува® + Премакс™ уже не один рік, оскільки даний інокулянт має найвищий титр бактерій Bradyrhizobium Japonicum з представлених на ринку). Але цього року через надмірні опади ми стикнулися з високим рівнем поширення хвороб, здебільшого фузаріозів та білої гнилі. Оцінивши протруйники сої, представлені на ринку, та поспілкувавшись із колегами-агрономами в інших господарствах, було вирішено покращити фунгіцидний захист насіння, обравши для цього продукт Вайбранс® RFC. Збільшена норма металаксилу-М забезпечує поліпшений захист від Ооміцетів (пітіози, пероноспорози), а Седаксан™, окрім посилення захисту від фузаріозів та аскохітозів, гарантує ефективність проти септоріозу та білої гнилі. Протруєння відбувається на професійному обладнанні насіннєвого заводу і ми намагаємося висіяти насіння в найкоротші терміни (не пізніше ніж протягом 25 днів після обробки).

Надалі ми застосовуємо фунгіциди, мінімум двічі, а на середньостиглих сортах тричі за період вегетації. Щоб запобігти появі вірусів, ми повинні мати ідеальний інсекто-акарицидний захист, для цього в нашому господарстві застосовують 1–2 обробки відповідними препаратами.

Серед проблем у вирощуванні сої цьогоріч я б виділив пізнє збирання через дощовий вересень і, як наслідок, збільшену кількість фітопатогенів на насінні. Також ми мали проблеми з септоріозом та пурпурним церкоспорозом.

Якщо орієнтуватися на планову врожайність 4 т/га в нашому регіоні, я б рекомендував обов’язкове внесення акарициду, мінімум дворазове (а на насіннєвих ділянках триразове) застосування фунгіциду. До того ж з нашого досвіду найбільше врожайність сої все таки залежить від забур’яненості поля, тому ми обов’язково застосовуємо ґрунтовий (однозначно Дуал® Голд) та фоліарний (залежно від видів бур’янів) гербіциди.

 

Ми, як представники компанії «Сингента», вдячні нашим клієнтам за довіру до наших продуктів та готовність ділитися досвідом з колегами. Працюємо далі на забезпечення стабільного продовольчого фронту з вірою в Перемогу!