Люфокс® — ключові моменти в контролі лускокрилих у садах

Cпеціальні культури

Ні для кого не є секретом, що споживач потребує якісних плодів, і не важливо, чи це яблуко, слива або виноград. А отримання якісних плодів, як відомо, неможливе без застосування фунгіцидів та інсектицидів. Особливо це стосується лускокрилих шкідників. Агронома, який отримує не червиві плоди, можна впевнено назвати професіоналом. Адже йому необхідно не тільки володіти знаннями про біологію шкідника і властивості препаратів, а й вчасно проводити моніторинг. Захистити врожай до початку його пошкодження — основне завдання агронома-професіонала. Коли гусениця проникне в плід, ефективність препаратів проти шкідника дорівнюватиме нулю, оскільки водночас це й «відкриті ворота» для різних хвороб. Для того щоб цьому запобігти, використовують феромонні пастки, дані про суму ефективних температур, інформацію про механізм дії інсектициду та біологію розвитку шкідника.

Що для чого?

Феромонні пастки застосовують для фізичного визначення шкідника в саду, а саме для встановлення початку льоту, початку масового льоту та його кінця. Їх підбирають залежно від виду шкідника, а придбати такі пастки можна в спеціалізованих магазинах, однак найчастіше вони поставляються безкоштовно в господарство, яке купує садові інсектициди компанії «Сингента» (Люфокс®, Проклейм®, Ампліго®, Лірум®, Воліам Флексі®). Дані про суму ефективних температур беруть з метеостанцій, найбільш наближених до господарства, зіставляють з біологією шкідника та візуальною присутністю (феромонний моніторинг).

І як заключна стадія — вибір препарату. Найчастіше препарати вносять під час відродження гусениць, але визначення цього періоду, особливо в прохолодну пору, не завжди є ефективним. Адже відкладання яєць лускокрилих буде подовженим і, відповідно, подовженим буде й відродження гусениць. Щоб нівелювати цей ризик, найчастіше використовують препарати з подовженою дією. Одним із таких є доволі відомий інсектицид Люфокс 105 ЕС, к. с., який спрощує систему захисту від лускокрилих шкідників тим, що визначає початкову обробку від шкідника.

Як це працює?

Для встановлення часу першої обробки від шкідника використовують феромонні пастки і суму ефективних температур. Люфокс® із нормою 1 л/га використовують при потраплянні в пастку 5 самців шкідника за 5 діб і надалі за більш масового зростання відлову самців (пік льоту) — для яблуні, й 10 екз. за 5 діб — у виноградниках.

Які переваги препарату Люфокс® і чому саме його варто обирати?

  • Спеціалізований інсектицид для контролю всіх видів лускокрилих (за даними незалежного оцінювання інсектицидів, ефективність Люфокс® у нормі 1,0 л/га проти плодожерок, листовійок та молей складає 95–98 %).
  • Контролює на всіх етапах розвитку шкідника завдяки двом діючим речовинам.
  • Не втрачає своєї ефективності при прохолодній погоді, а навпаки, зниження температури пролонгує інсектицидну дію.
  • Пролонгована дія (за даними незалежного оцінювання інсектицидів, захисна ефективність Люфокс® у нормі 1,0 л/га проти яблуневої плодожерки складає 15–20 днів).
  • Не утворює «сітку» на плодах, навіть високочутливих сортів.

Найчастіше Люфокс® використовують для контролю 1-го покоління яблуневої плодожерки, гронової листовійки, але при розтягнутому льоті шкідника за прохолодної погоди необхідна додаткова обробка. Якщо в саду немає додаткових шкідників, застосовують Проклейм® 0,5 кг/га, а якщо в саду є попелиці або інші сисні шкідники — Воліам Флексі® (0,4 л/га). Орієнтовний термін додаткової обробки — через 2 тижні після внесення Люфокс®.

Для регіонів, де вже пройшли обробки проти 1-го покоління, радимо скористатися цією рекомендацією для захисту свого врожаю від 2-го покоління яблуневої плодожерки, гронової листовійки. Проте зверніть увагу, що для початку обробки інсектицидом Люфокс® потрапляння в феромонну пастку має складати 3 самці за 7 днів зі зростанням надалі імаго, які потраплятимуть, — для яблуні та 5 екз. за 5 діб — у винограднику.

Саме така схема використання Люфокс® у садах не тільки забезпечує збереження врожайності, а й дає можливість отримати врожай відмінної якості.