Виробнича система CLEARFIELD® від компанії «Сингента» — стабільність, ефективність та продуктивність

Новини компанії

Геннадій Малина, канд. с.-г. наук, керівник групи з технічної підтримки олійних культур, компанія «Сингента»

Володимир Максимович, технічний менеджер з підтримки гербіцидів на польових культурах, компанія «Сингента»

Протягом останніх років соняшник в Україні є найбільш рентабельною культурою, яка для багатьох аграріїв — це запорука економічного добробуту. Саме тому Україна є одним із найбільших виробників соняшнику та провідним експортером соняшникової олії у світі. Однак отриманню високих і сталих урожаїв перешкоджають поширення та розвиток цілого комплексу шкідливих організмів (шкідники, хвороби, бур’яни, в т. ч. такий паразит, як вовчок соняшниковий (Orobanche cumana Wallr.).

На сьогодні вирішенням проблеми засміченості посівів та загрози вовчка є використання виробничої системи Clearfield ®.

Починаючи з 2014 року компанія «Сингента» пропонує власне рішення у системі Clearfield® та свій бренд Каптора®, відповідно, і комплексне вирішення проблеми вовчка та бур'янів у посівах соняшнику, поставляючи виробникам високоякісне насіння гібридів, адаптованих до цієї технології (наразі це СИ Барбаті, НК Неома, Коломбі, СИ Експерто та Таленто) і гербіцид Каптора®.

Така пропозиція компанії «Сингента» забезпечує збільшення врожайності соняшнику завдяки:

  • найкращій генетиці на ринку гібридів соняшнику;
  • ефективному захисту гербіцидом Каптора® від вовчка та бур'янів, зокрема амброзії, нетреби, осотів, злакових тощо.

Гербіцид Каптора® рекомендований до застосування у фазу 4 листки Clearfield®- гібридів соняшнику для захисту від всіх рас вовчка та бур'янів, у тому числі й таких проблемних, як амброзія, нетреба та осоти. Ефективним використання цієї системи буде також за мінімальної та нульової обробки ґрунту.

Після внесення спостерігаємо такі симптоми

  • ріст бур'янів припиняється вже через 2–4 год після обробки;
  • зовнішній ефект (зупинка росту, розвитку, зміна кольору у бур'янів) спостерігається протягом 10–15 днів;
  • повне відмирання бур'янів — через 3–4 тижні;
  • пролонгована дія — протягом декількох наступних місяців відсутні нові хвилі бур'янів.​

При застосуванні гербіциду Каптора® слід враховувати, що його можна використовувати виключно на гібридах й сортах соняшнику, адаптованих до виробничої системи Clearfield®.

Максимальна ефективність гербіциду розкривається при внесенні за температури повітря +15–22 °С (рекомендований регламент не нижче ніж +10 або вище + 25 °С).

Не рекомендується застосовувати гербіцид Каптора® у період, коли культура знаходиться у стресовому стані (напередодні або одразу після приморозків, зливових опадів, коли температурні показники виходять за межі рекомендованих) та у баковій суміші з добривами (аміачною селітрою, сечовиною, сульфат магнієм або ін.) для позакореневого підживлення (фітотоксичність).

Гібрид СИ Барбаті має високі темпи росту на початкових етапах органогенезу та найвищий рівень посухостійкості з-поміж Clearfield®-гібридів, демонструє стабільні результати у регіонах з ризиками тривалої посухи, витримує низький агрофон, протягом усіх років проявляє пластичність до термінів посіву. Генетично стійкий до нових рас вовчка та адаптований до виробничої системи Clearfield®, що робить його лідером в умовах Південного Сходу України. Врожайність у 2021-му в рекомендованій зоні вирощування (Південний Схід України) була в середньому 26,2 ц/га.

СИ Барбаті рекомендується для зони Південного Степу і Сходу України. Висока посухостійкість поєднується з високою врожайністю. Рекомендована густота на період збирання — 40–45 тис. рослин/га.

НК Неома в сегменті Clearfield®-гібридів є стандартом та найбільш популярним і стабільним гібридом, його врожайність у 2021 році в середньому в Україні була на рівні 34,9 ц/га, що мінімум на 10 % більше загальної по країні.

Високоолеїнові гібриди Коломбі, СИ Експерто та Таленто поєднують стабільно високий рівень урожайності в рекомендованих зонах вирощування.

Коломбі — це стандарт з посухостійкості у високоолеїновому сегменті, завдяки високій посухостійкості гібрид демонструє стабільні результати у регіонах з ризиками тривалої посухи, витримує низький агрофон, пластичний до термінів посіву (від оптимальних до оптимально пізніх). Має високі темпи росту на початкових етапах органогенезу, що дозволяє швидко закрити міжряддя та зберігати вологу.

Завдяки стійкості до гербіциду Каптора® можливий контроль вовчка та бур’янів у виробничій системі Clearfield® (Фото 1 та 2. Вплив гербіциду Каптора® на ураження соняшнику вовчком).

Фото 1. Контроль

 

Фото 2. Каптора® у нормі 1,2 л га

Гібрид Коломбі не рекомендується для вирощування у регіонах з високим фоном фомопсису. Має високий потенціал урожайності. Вміст олеїнової кислоти в олії до 92 %. Вміст олії в середньому складає 47–49 %. Рекомендована густота на період збирання — 35–45 тис. рослин/га. Рекомендований для вирощування в посушливих регіонах.

У 2021 році його врожайність у рекомендованій зоні вирощування становила 26,2 ц/га (Північний Степ — 27,2 ц/га, Південний Степ — 25,8 ц/га), що зайвий раз підтверджує його стабільність.

Високоолеїнові гібриди СИ Експерто й Таленто досить відомі сільгоспвиробникам, вони обидва поєднують стабільно високий рівень урожайності, високу толерантність до хвороб, пластичність і високий вміст олії й олеїнової кислоти в ній, а також не поступаються за врожайністю класичним гібридам.

Рекомендовані до вирощування в умовах Північного Степу та Лісостепу, проте ми бачимо, що ці гібриди демонструють високі результати врожайності й у зоні Полісся. Рекомендована густота на період збирання: в посушливих умовах — 40–45 тис. рослин/га, в умовах помірного зволоження густоту можна збільшити до 50–55 тис. рослин/га, а в умовах достатнього зволоження — до 55–60 тис. рослин/га.