«Сингента» в Україні представила рушій змін для аграріїв та збільшення їхніх прибутків

Новини компанії

Загроза продовольчої кризи у світі підштовхує аграріїв шукати рішення, які сприятимуть отриманню додаткової врожайності. Цієї весни українські агропідприємства, які націлені на максимальний результат за допомогою впровадження інноваційних технологій, випробували на своїх полях SDHI-фунгіцид Міравіс® Нео. В чому його особливості та переваги, ми розпитали у керівника підрозділу ЗЗР «Сингента» в Україні Лідії Озерової та директора з маркетингу «Сингента» в Україні Костянтина Іванюка.

Українські фермери чекали на першу партію SDHI-фунгіциду Міравіс® Нео. Чому?

Костянтин Іванюк: Міравіс® Нео — продукт для професіоналів. І дійсно, багато провідних фермерів, які спостерігають за світовими інноваціями, вже чекали його появи в Україні. Продукт демонструє новий рівень захисту, є унікальним за спектром контрольованих хвороб у захисті як пшениці, так і ячменю.

Розкажіть детально про діючу речовину продукту.

Костянтин Іванюк: Міравіс® Нео — унікальний трикомпонентний фунгіцид із найширшим спектром дії для захисту від хвороб пшениці та ячменю. До складу препарату входить нова діюча речовина — Адепідин™, яка на сьогоднішній день є найновішою речовиною з класу карбоксамідів (SDHI).

Завдяки новій діючій речовині Адепідин™ у складі препарату, Міравіс® Нео характеризується найширшим спектром контрольованих хвороб серед усіх присутніх на ринку препаратів як в Україні, так і за її межами. Діючу речовину компанія розробляла 8 років.

Продукт має унікальну ефективність у контролі таких хвороб як піренофороз, рамулярія, ринхоспоріоз, альтернаріоз, борошниста роса, фузаріоз. Також є новим стандартом у захисті від септоріозу, темно-бурого, смугастого та сітчастого гельмінтоспоріозу.


Костянтин Іванюк, директор з маркетингу «Сингента» в Україні

Лідіє, яку партію планували завезти?

Лідія Озерова: З моменту реєстрації препарату та появи його у нашій системі Агропартнер™ ми майже миттєво отримали попит на рівні 50 т від наших клієнтів. Це дуже великий обсяг для препарату, який ще ніхто не бачив на власні очі, а лише чув про нього від нас та колег-фермерів із США та Канади.

Чи вдалося здійснити постачання?

Лідія Озерова: На жаль, початок виробництва препарату для України співпав у часі з початком повномасштабного вторгнення у нашу країну. Тоді рішення приймалися в умовах надвисокого рівня невизначеності. Не працювала логістика, оскільки водії фур просто не хотіли їхати в Україну, а українських водіїв не випускали, і першим пріоритетом була безпека людей.

Буквально два тижні суттєво вплинули на обсяг поставки. Ми досить швидко зуміли відновити постачання та усунути більшість блокуючих чинників, але час, коли виробництво було можливим, уже минув. Після цього локальна команда робила все можливе, щоб «втиснути» українську партію у поточний графік виробництва.

Це вдалося, але вже наприкінці фази Т2, яка є ефективною для застосування препарату. Тому ми, оцінивши час до кінця вікна застосування, вирішили завезти в Україну 15 т препарату. Дуже віддано працювали всі співробітники, особливо у Західному регіоні, щоб встигнути прийняти, розвантажити та розвезти у господарства наш Міравіс® Нео.

Лідія зазначала, що Міравіс® Нео широко відомий серед фермерів США і Канади. Чому саме зараз він став доступним українським агровиробникам?

Костянтин Іванюк: Потенціал українського агропродовольчого комплексу ще далеко не вичерпаний. Препарат можна назвати представником high end класу в технології захисту. І у нас він з’явився раніше, ніж у багатьох інших країнах. Причина цього — впевненість у майбутньому української індустрії.

Це крок, який робить «Сингента» в Україні задля забезпечення продовольчої безпеки у світі?

Костянтин Іванюк: Вже сьогодні ми, на жаль, на гірких та болючих прикладах зрозуміли ту роль, яку відіграє Україна у світовій продовольчий безпеці. Раніше це було відомо і зрозуміло на основі обчислень. А нині це факт, який вже відчувають багато людей на планеті: без українського хлібу світ потерпатиме від нестачі продовольства і захмарних цін.

Проте це сьогодні, коли ми отримуємо в середньому по країні близько 4 т/га колосових та близько 7 т/га кукурудзи. Складові в цій середній цифрі — це врожаї понад 7-8 т/га колосових та 14-15, а інколи 19 т/га кукурудзи та 0,5-1,5 т/га колосових і 3-5 т/га кукурудзи, відповідно, у різних господарствах.

У чому полягає різниця?

Костянтин Іванюк: У так званій інтенсивності технології. Наш клімат, земля, досвід і бажання дозволяють отримувати врожайність на рівні європейських країн. Для цього потрібні дві ключові складові: інвестиції та технології. Прикладом таких технологій є Міравіс® Нео.

Для яких територій України препарат найбільше підходить і чому? Якщо для усіх, вкажіть особливості, чому саме?

Костянтин Іванюк: Препарат дійсно підходить для застосування по всій території України. У кожному регіоні є свої домінуючі хвороби листового апарату, і Міравіс® Нео демонструє захист від найширшого переліку контрольованих хвороб. Якщо ми говоримо про пшеницю, то у посушливих регіонах буде спостерігатись інтенсивний прояв піренофорозу та іржі. У помірних за зволоженням регіонах домінуючими будуть септоріоз, піренофороз та ринхоспоріоз. Для ячменів найбільш небезпечними є гельмінтоспоріози (смугастий, сітчастий, темно-бурий), а у північно-західних областях України інтенсивного розвитку набуває рамуляріоз. Проти всіх цих хвороб еталонним рішенням є саме Міравіс® Нео.

фунгіцид Міравіс® Нео (праворуч) в порівнянні з конкурентною схемою захисту 

Які інноваційні технології демонструє SDHI-фунгіцид Міравіс® Нео?

Костянтин Іванюк: Міравіс® Нео містить у своєму складі Адепідин™, який володіє особливими властивостями, що відрізняють його від інших препаратів із групи SDHI. Адепідин™ — єдиний представник нової підгрупи карбоксамідів: N-метокси-(фенілетил)-піразолкарбоксаміди. ДР значно розширює спектр контролю хвороб (зокрема, складноконтрольованих) та володіє унікальною ефективністю у контролі піренофорозу, плямистостей (сітчаста, темно-бура, смугаста), фузаріозів, септоріозів, альтернаріозу.

Для яких культур застосовують фунгіцид?

Костянтин Іванюк: В Україні препарат зареєстрований на озимій пшениці, а також на ярому та озимому ячмені. Водночас у світі продукт Міравіс® Нео вже зареєстрований на таких культурах як зернові колосові, рис, кукурудза, та соя. Взагалі діюча речовина відмінно працює не тільки на зернових колосових культурах. Ми плануємо представити поступово на ринку цілу родину препаратів Міравіс® із діючою речовиною Адепідин™. Формула кожного буде адаптована до відповідних культур.

Фунгіцид має лише захисну, чи і профілактичну/лікувальну дію?

Костянтин Іванюк: Препарат володіє як захисною, так і лікувальною дією. Проте доцільно його застосовувати профілактично або на початкових етапах зараження рослин патогенами, щоб розкрити максимальний потенціал у захисті від хвороб і пролонгованості захисної дії.

Чому даний фунгіцид користується попитом серед агропідприємств?

Костянтин Іванюк: У країнах, де продукт вже є на ринку, беззаперечно, він отримує популярність та довіру фермерів через ефективність, яку демонструє. Наші фермери активно обмінюються досвідом з колегами з інших країн. Це створило певні очікування і на ринку України. Також ми тут, в Україні, намагаємося розповідати про препарат якомога докладніше, надаємо результати дослідів, цифри, графіки. Поки що у світі не знайдено нічого кращого, ніж Адепідин™ у захисті від зазначених шкодочинних об’єктів, це передова діюча речовина.

Нині аграрії економлять на всьому і використовують ЗЗР по мінімуму. Чи проводилися дослідження щодо того, яку ефективність від хвороб пшениці та ячменю демонструє препарат навіть за мінімальних норм застосування?

Костянтин Іванюк: Історія про зниження норм є дуже авантюрною. Будь-який організм, отримуючи сублетальну дозу речовини, що має його вбити, скоріше за все, виживе, а наступні покоління набудуть резистентності. Треба бути дуже обережним, застосовуючи норми за межами рекомендованих. Адже рекомендовані норми визначені шляхом багаторічних наукових досліджень.

Лідія Озерова: У виробників немає інтересу завищувати рекомендовані норми, оскільки це зумовить менш конкурентну ціну на продукт. Ми рекомендуємо підхід до захисту, який забезпечить з одного боку високу ефективність контролю широкого спектру хвороб, а з іншого — знизить ризики виникнення резистентності до цього продукту.


Лідія Озерова, керівник підрозділу ЗЗР «Сингента» в Україні

Костянтин Іванюк: Норма застосування — від 0,5 до 1 л/га залежно від ґрунтово-кліматичних умов, інфекційного фону, чутливості сорту, попередника та інших показників. Для південних та східних територій України ефективною та економічно доцільною нормою застосування буде 0,5-0,75 л/га. Для західних, північних та центральних областей доцільно використовувати 0,75-1,0 л/га. Що стосується посівів, які знаходяться на зрошенні, норма застосування становитиме 1,0 л/га. Всі вказані норми застосування Міравіс® Нео демонструють найвищий рівень ефективного захисту у відповідних регіонах від усіх необхідних захворювань.

Якщо говорити про економіку підприємства, яку прибавку до урожайності на зернових за використання Міравіс® Нео може отримати аграрій порівняно з іншими технологіями?

Костянтин Іванюк: Я б не вживав термін «прибавка» відносно ЗЗР, адже ці засоби існують, щоб зберегти втрати врожаю через дію різноманітних біотичних факторів. У наших дослідах ми визначили, що за умови очікування врожаю на рівні 5-7 т/га додаткова, збережена врожайність становить від 500 до 700 кг/га (в окремих випадках може сягати й 1,5 т/га) пшениці або ячменю порівняно з іншими технологіями.

Зважаючи на загрозу продовольчої кризи у світі та економічної — в Україні, чи можна порахувати (або ж перерахувати) «внесок» Міравіс® Нео у продовольчу та економічну безпеку?

Лідія Озерова: Це складно зробити саме сьогодні в Україні, адже продукт тільки зайшов на ринок, майже в останній момент, коли його застосування було ще можливим. Ми не розглядали питання щодо оцінки у світових масштабах, але, мабуть, воно цікаве.

Костянтин Іванюк: Якщо припустити, що за результатами наших дослідів та досвіду господарств США та Канади, застосування продукту має потенціал зберегти на 10-11% більше врожаю за наявності шкодочинних об’єктів, ніж сталі технології, то вже можна дійти висновку, що препарат має досить суттєвий потенціал позитивного впливу на глобальну продовольчу безпеку. Поки що небагато країн мають у своєму арсеналі Міравіс® Нео. Тому сьогодні в глобальному масштабі можна говорити лише про потенціал. І він досить великий.

Як українські аграрії забезпечені на сьогодні ЗЗР? Чи є нестача за певними групами? Якщо так, то за якими, і як їх плануєте закривати?

Костянтин Іванюк: Починаючи з 4-го кварталу 2020 року світові ціни на зерно різко зросли. Це зумовило додатковий попит у світових масштабах на витратні матеріали та засоби у рослинництві, зокрема на ЗЗР. Світове виробництво ЗЗР та в свою чергу виробництво хімічних складових для синтезу діючих речовин виявилися неготовими до таких різких змін у попиті. Скоріше, навпаки — енергетичні проблеми та закриття фабрик у Китаї, який суттєво впливає на виробництво похідних компонентів, світове здорожчання логістики та доларова інфляція створили вкупі ще більше обмежень.

Звичайно, компанії робили все можливе, щоб адаптуватися та задовольнити попит. Але як результат сезону-2021 та початку сезону-2022 (період з вересня 2021 р. по лютий 2022 р.), деяких діючих речовин, зокрема С-металохлору, діквату, ципроконазолу, дифеноконазолу, азоксистробіну тощо та відповідних ЗЗР дуже не вистачало. Потім перші місяці від 24 лютого постачальники боролися за відновлення логістики та адаптацію графіків виробництва. Це зумовило продовження дефіциту деяких ДР у 2022 році.

Лідія Озерова: Якщо казати про наступний сезон, то теоретично виробничих потужностей та логістичних можливостей могло б вистачити. Адже, на жаль, за нашими оцінками, близько 26-30% посівних площ під основними культурами «випали» з ринку через окупацію. Водночас прогнози щодо динаміки попиту на підконтрольних Україні площах на наступний рік досить консервативні, оскільки основним рушієм буде здатність конвертувати врожай 2021-го та 2022 років у гроші та інвестувати їх у закупівлю насіння, добрив, пестицидів, палива та інших засобів для роботи у сезоні-2023 в умовах обмеженого кредитного ринку.

Наскільки загалом важливо аграріям використовувати інноваційні рішення?

Лідія Озерова: У будь-який галузі інновації — це рушій змін, ефективності та збільшення прибутків. І, звичайно, рослинництво в Україні не є виключенням. Скоріше, навпаки — ми сьогодні вже відрізняємося наявністю провідних препаратів та технологій, тоді як далеко не в усіх країнах Європи вони є.

Проблемним питанням є лише масштаб використання інноваційних рішень та технологій, адже, на жаль, наявність згаданих технологій в Україні — імовірніше, фрагментарне явище. Впровадження інновацій завжди потребує певних інвестицій. Спочатку — для створення нових продуктів. І в ЗЗР це тривалий процес та мільярдні суми інвестицій у світовому масштабі лише на сам процес розробки.

Ці інвестиції роблять глобальні компанії, які мають досвід і потужності для того, щоб займатися такими розробками. Перелік компаній, які спроможні розробити нові молекули, насправді у світі дуже обмежений. Це надзвичайно коштовний та наукоємний процес. Наступним етапом є тривала перевірка, випробування та реєстрація. Далі фермер вже має спробувати новий продукт або рішення, щоб зрозуміти ефект і потім вкласти певні кошти у початок використання.

Зараз, звичайно, ситуація з інвестиціями в українську аграрну галузь складна через зрозумілі причини. Але також ми всі розуміємо, що після перемоги нам треба відбудувати галузь. І відбудувати — це означає створити нове, модернізоване та ефективне сільське господарство та зокрема рослинництво, а не повернутися до старих методів, законів, продуктів та технологій, вклавши при цьому гроші у відбудову. Тому в процесі переродження та перетворення нашої галузі наявність доступу до нових продуктів і технологій набуде ще більшого значення, ніж учора та сьогодні.

Дякую за розмову.

Для довідки. Технічні переваги Міравіс® Нео:

– перший у підкласі N-метокси-карбоксамідів із найвищим потенціалом ефективності серед SDHI;

– унікальна ефективність у контролі піренофорозу, плямистостей (сітчастої, темно-бурої, смугастої) та септоріозів;

– новий стандарт ефективного контролю різних видів фузаріозу;

– відмінна сумісність із восковим шаром листя та фотостабільність;

– рівномірний розподіл у листі для оптимального захисту протягом тривалого часу;

– неперевершена стійкість до змивання опадами.

Склад продукту: Міравіс® Нео містить діючі речовини з різних класів: Адепідин™, азоксистробін, пропіконазол — три різні механізми дії. Це забезпечує найвищу ефективність у боротьбі з хворобами і відмінну стратегію боротьби з резистентністю.

Інтерв’ю для видання «Агроном»