Озимий ріпак. Позбутися зайвого попередника.

Ріпак озимий

У вирощуванні ріпаку дрібниць немає, а найменша агрономічна помилка може обернутися значними втратами врожайності. Кожен агроном знає, як буває складно отримати сходи цієї культури, але й осінній догляд за посівами не менш відповідальний та важливий, адже від стану ріпаку напередодні входження в зиму залежить його перезимівля і подальший розвиток. Восени загроз для ріпаку виникає чимало, одна з них — падалиця зернового попередника. Як з нею борються в господарствах, розповідають самі агрономи.

Людмила Степанчук

Віталій Тремба, агроном ПП «Довіра», Вінницька область

Маємо 1800 га ріллі, вирощуємо озимий ріпак, пшеницю, ярий ячмінь, горох, кукурудзу, соняшник, сою. Працюємо за інтенсивними технологіями, у результаті пшеницю збираємо по 7–8 т/га, ячмінь ярий — по 6–7 т/га, кукурудзу — по 10–12 т/га, горох родить по 3–5 т/га, соя — 3–4 т/га, соняшник — 3,5–4,5 т/га залежно від погодних умов. Працюємо сучасною технікою, яку постійно оновлюємо, наприклад, цього року придбали самохідний оприскувач, то й маємо хороший результат. 

Ріпак у цьому господарстві вирощую протягом усього часу, що тут працюю, — вже шостий рік. Залежно від вологозабезпечення засіваємо гібридами 300–400 га, отримуємо середню врожайність 3–4 т/га. Цього року сподіваємося одержати 4,5–5 т/га, оскільки поки посіви мають непоганий вигляд. 

Вважаю, якщо немає ріпаку в господарстві, то агроному в ньому нічого робити, адже ріпак є дуже вимогливою культурою, яка на відміну від інших потребує постійної присутності агронома на полі — від сівби до збору врожаю.

Основна проблема у вирощуванні ріпаку — отримати сходи, що дуже залежить від наявності ґрунтової вологи. Щоб гарантовано одержати сходи, ми змінили технологію сівби: замість традиційної оранки четвертий рік практикуємо сівбу по стерні в один прохід після збирання озимої пшениці чи ярого ячменю. Сходи маємо завжди, навіть коли вологи недостатньо, як наприклад, це було минулого року. От ми ризикнули і посіяли 400 га ріпаку, у результаті на деяких полях ріпак зійшов на 6–7-й день, на деяких — через два-три тижні. 

Критичними моментами на початкових етапах вегетації ріпаку є захист від шкідників, боротьба з падалицею попередника. Для знищення падалиці грамініцид треба вносити обов’язково восени, якщо ж навесні, то може бути пригнічення культури внаслідок дії препарату. Ми перепробували дуже багато різних грамініцидів, але вони мали обмеження щодо фази внесення на різні культури, пригнічували рослину. Спробували Фюзілад Форте® і були приємно вражені його дією. Привабило те, що цей грамініцид має широке вікно застосування, м’яко діє на культуру, класно спрацьовує навіть за мінімальних норм внесення. Якщо після застосування інших грамініцидів рослина одразу втрачала тургор, листочки змінювали колір, то після Фюзілад Форте® такого не було. До речі, цього року мав цікавий досвід: внесли Фюзілад Форте® на соняшник і буквально через 10 хв після цього пішов дощ — зразу з’явилася думка «будемо переробляти». Але коли приїхали на поле через чотири дні, побачили, що препарат добре спрацював і знову вносити не довелося. Ось тому нам подобається Фюзілад Форте®, ми щороку закуповуємо його по 600–800 л на різні культури. 

Норма внесення залежить від кількості бур’янів та їх фази розвитку, але зазвичай до 1,5 л/га, максимум 1,8 л/га — по перерослих бур’янах, коли погода не давала можливості зайти в поле. Навіть за таких умов він чудово спрацював. Норми виливу робочої рідини становлять 200 л/га згідно із рекомендаціями виробника.

Під урожай 2022 року плануємо засіяти ріпаком 300–350 га — все залежатиме від цінової політики на цю культуру. 

Сергій Задирайко, головний агроном ПОСП «Нападівське», Вінницька область 

Маємо в обробітку 3100 га ріллі, спеціалізуємося на рослинництві та тваринництві. Вирощуємо зернові, технічні та кормові культури — пшеницю, ячмінь, сою, кукурудзу, ріпак та люцерну. Застосовуємо інтенсивні технології, понад 90 % ЗЗР використовуємо компанії «Сингента», бо тваринництво потребує якісних кормів і права на помилку ми не маємо. 

Ріпак вирощуємо років з десять, але не кожного року — залежно від погодних умов та ціни на культуру. Врожаї збираємо від 3,5 до 4,5 т/га. Нині організували переробку ріпаку — будемо виготовляти ріпакову олію та макуху для потреб тваринництва, тож ріпак тепер у сівозміні буде присутній постійно. Так, під урожай наступного року вже плануємо засіяти 200–250 га.

Цей сезон видався сприятливим для вирощування ріпаку. Осінні дощі забезпечили появу 100 % сходів, ріпак перезимував добре, навесні дружно відновив вегетацію — всі фази росту і розвитку відбувалися без особливостей. Ми посіяли гібриди ріпаку компанії «Сингента» НК Технік і СИ Савео. На даний момент визначили, що біологічна врожайність передбачається за 4 т/га — маса велика, стручків багато, зерно виповнене, тож сподіваємося на врожай. 

Технологію застосовуємо інтенсивну, сіємо ріпак після озимої пшениці та ярого ячменю. Проводимо оранку, культивацію, зазвичай сіємо 10–15 серпня залежно від опадів. 

Оскільки попередниками під озимий ріпак у нас є озима пшениця та ярий ячмінь, тому виникає проблема падалиці цих культур у посівах ріпаку. Механічно забрати сходи падалиці не завжди вдається, тому в осінній період використовуємо грамініцид Фюзілад Форте® у нормі 1 л/га за норми виливу робочої рідини 200 л/га. Це повністю розв’язує проблему. Протягом усіх 10 років, що вносимо Фюзілад Форте®, токсичної дії на культуру ми не бачили, а падалицю препарат прибирає на всі 100 %. Застосовуємо Фюзілад Форте®, як і інші гербіциди, тільки окремо. Хіба що можемо внести у баковій суміші з Сетар®, у разі якщо внесення цих препаратів припадає на однакову фазу розвитку ріпаку. Зазвичай чекаємо, коли повністю зійде падалиця, а ріпак може бути у фазі два чи три листки або навіть і більше. Чудовий препарат і від нього відходити ми не збираємося, як і від решти продуктів компанії «Сингента».