ХВОРОБИ ГАЗОНІВ

СНІГОВА ПЛІСНЯВА

Снігова пліснява

Збудники хвороби — гриби з роду Fusarium, Fusarium nivale. Хвороба розвивається восени і посилюєтеся рано навесні. На листках з’являються водянисті плями з білим павутинним нальотом, внаслідок чого листки склеюються й уражене листя відмирає. При сильному ураженні спостерігається відмирання вузла кущіння, листових піхов, коренів, загибель усієї рослини. При сильному розвитку хвороби листя склеюється, знебарвлюється і відмирає. При цьому трава на газонах дуже зріджується. Біля основи стебел і на залишках загиблих рослин протягом усього вегетаційного періоду формується конідіальне спороношення гриба. Патоген агресивніший при +5 °С. Низькі температури взимку стримують розвиток гриба, але життєздатність міцелію і конідій зберігається навіть при температурі –33 °С.

Посилює розвиток хвороби зима з глибоким сніговим покривом, часті відлиги, крижана кірка. Крім снігової плісняви, газонам у період вегетації можуть шкодити такі хвороби, як септоріоз, іржа, борошниста роса, чорна плямистість.

ЗАХОДИ БОРОТЬБИ

Застосування препарату Максим® у кінці осені після останнього скошування та навесні після вичісування газону.

Препарат Максим® контактно-проникний, захищає злакові культури (до яких належать газонні трави) від грибів роду Fusarium та ін. Найефективніший препарат проти снігової плісняви й кореневих гнилей, зокрема газонних трав. Завдяки тривалому періоду напіврозпаду газон буде надійно захищено до весни. Обприскування проводять після останнього скошування газону при плюсовій температурі. Перед обприскуванням газон ретельно очищають від опалого листя. Норма — 7–10 мл препарату на 5 л води на 100 м2.

Діюча речовина впливає на клітини патогену незалежно від стадії їхнього розвитку. Завдяки унікальним можливостям препарат широко використовують у Європі для осінньої обробки (консервації) футбольних і гольфових полів, газонів. Малотоксичний, безпечний для людей і довкілля.

Довів свою ефективність на газонах і препарат Світч®, який застосовують у нормі 10 г препарату на 5 л води на 1 сотку. Препарат містить дві діючі речовини контактно-проникної дії, які повністю зупиняють розвиток хвороби на початкових етапах. Лікувальна дія становить 2 доби, а захисна — 10–12 днів.

play_circle
Ефективний догляд за газоном від "Syngenta". Що використовувати проти шкідників та хвороб.
play_circle
Захист газону восени

АНТРАКНОЗ ГАЗОНУ (COLLETOTRICHUM CEREALE MANNS)

Антракноз газону

Найчастіше патоген уражує мітлицю повзучу й тонконіг однорічний. Патологія має два прояви: у вигляді некротичних плям на листі та корончатої стеблової і прикореневої гнилизни. Антракнозна плямистість зазвичай буває в середині літа під час прохолодної вологої погоди, а прикоренева гнилизна може виникати навесні, влітку і восени.

Уражене листя стає жовтого, а потім коричневого хлоротичного кольору, від чого уражені ділянки газону мають бронзовий відтінок. Симптоми патології проявляються передусім на старіших листках і поступово поширюються на молоді. Далі в місцях ураження з’являється спороношення гриба у вигляді ацервуль (темні увігнуті плями з чорними щетинками під епідермісом листка).

При ураженні антракнозною прикореневою гниллю біля основи стебла формується темно-коричнева або чорна некротична зона, яка поширюється вгору. В місцях ураження також утворюються темнозабарвлені ацервулі гриба. Унаслідок сильного розвитку хвороби на газоні формуються бронзові або червонуваті плями різного розміру й площі.

ЗАХОДИ БОРОТЬБИ

Навесні при перших ознаках захворювання застосовують препарат Квадріс® у розрахунку 6 мл на сотку.

 

ШКІДНИКИ ГАЗОНІВ

Ґрунтові шкідники — фітофаги, їхні шкідливі стадії живляться підземними органами рослин і більша частина їхнього життя проходить, як правило, в ґрунті. В агрономічній практиці часто вживають простішу термінологію, виділяючи певні види чи їх біологічні групи за назвою шкодочинної стадії, як-от «дротяники», що є, власне, личинками коваликів.

Вища небезпека ґрунтових шкідників порівняно з наземними пояснюється насамперед технічними труднощами застосування і досягнення високої ефективності захисних заходів проти них. Наприклад, в окремих видів коваликів і хрущів розвиток личинки в ґрунті триває 3–4 роки. Також слід звернути увагу на таку особливість їхньої поведінки, як вертикальна міграція в ґрунтовому горизонті залежно від сезону і коливань температури й вологості. При цьому інтервал глибини переміщення в ньому в різних видів різний. У результаті окремі шкідники можуть заглиблюватися на 1,5–2 м від поверхні.

Загрожують рослинам такі ґрунтові шкідники, як дротяники — личинки коваликів (посівного, західного, темного, смугастого, широкого, степового, буроногого); несправжні дротяники — личинки мідляків (піщаного, степового, кукурудзяного); личинки пластинчастовусих (хлібних жуків — кузьки, хрестоносця, красуна; хрущів травневого і червневого); гусениці підгризаючих совок (озимої, окличної, іпсилон), вовчок звичайний, або капустянка тощо.

У пластинчастовусих (хлібних жуків, хрущів) шкодять також личинки, які особливо небезпечні з другого року життя. У молодому віці вони живляться корінцями сходів, які від таких ушкоджень майже завжди гинуть. У старшому віці, починаючи з другої половини травня — початку червня, перегризають уже товщі кореневі відгалуження, спричиняючи в’янення і гарантовану загибель цілої рослини.

Не менш шкідливі личинки підгризаючих совок. Найчастіше трапляється озима совка, яка розвивається у двох поколіннях. Гусениці першої генерації з’являються, як правило, в середині — другій половині червня і шкодять багатьом видам овочів, на буряку, кукурудзі, просі. Хоча рослини в цей час уже проминули вразливу фазу сходів, на площах із високою чисельністю фітофага зберігається істотна загроза від нього. Про це свідчать не рідкісні факти суцільного знищення культурних рослин на частині полів і присадибних ділянок в окремі роки. Друге покоління озимої совки набагато чисельніше і створює неабияку небезпеку для озимих культур наприкінці серпня та в першій половині осені, заселяючи поля осередками з високою щільністю популяції. У цей період гусениці завдають величезної шкоди.

ЛИЧИНКИ ТРАВНЕВОГО ХРУЩА

Личинки травневого хруща

ТРАВНЕВИЙ ЖУК (MELOLONTHA MELOLONTHA LINNAEUS / MELOLONTHA VULGARIS (FABRICIUS))

Травневий жук, точніше, його личинки — злісні шкідники багатьох сільськогосподарських культур. Основна їжа личинок у ґрунті — коренева система рослин, особливо вони шкодять на початкових етапах розвитку рослин. Найчастіше личинки виявляють на чорноземних важких ґрунтах. Для них найпривабливіша їжа — коріння злакових культур, зокрема газонних трав. При великій чисельності личинки можуть повністю знищити трав’яний покрив на чималій площі.

КОВАЛИКИ

Ковалики

Одні з найнебезпечніших шкідників — це личинки коваликів — дротяники різних років життя. Що старші дротяники, то вони більші розміром і, відповідно, шкідливіші. Їхня висока шкодочинність пов’язана зі здатністю живитися різноманітними видами культурних і дикорослих рослин (поліфагією), тривалим періодом розвитку й живлення в ґрунті та ранньою і швидкою вертикальною міграцією до його поверхні після зимівлі. Відтак уже з другої половини квітня — початку травня вони здатні завдавати суттєвої шкоди культурам. За деякими даними, при чисельності 20 екз./м² (у вогнищах) дротяники можуть знищити до 80 % сходів. Характер пошкоджень дротяниками рослин різноманітний. Вони виїдають висіяне насіння, перегризають дрібні паростки й корінці, обгризають бічні корені в розвинутих рослин.

Багаторічний шкідник із циклом розвитку в ґрунті 4–5 років. У личинок видовжене, тверде, гладке, зчленоване тіло. Як правило, вони рудувато-бурі, але можуть бути жовті або білі, з трьома парами ніг за головою і роздвоєною хвостовою частиною. Після того як личинки виростають, вони заляльковуються у верхньому шарі ґрунту. Зазвичай це відбувається в середині літа і триває менше ніж місяць. Дорослі особини зимують у ґрунті. Імаго чорно-коричневі, з твердим панциром. При перевороті зі спини на ноги вони видають добре чутний звук. Імаго зимують у ґрунті по всьому полю. На початку весни жуки починають підніматися з глибоких шарів ґрунту до поверхні для живлення. Рух починається при досягненні середньодобової температури +8 °С. Самки відкладають від 200 до 400 яєць у верхньому шарі ґрунту на глибині до 15 см.

ЗАХОДИ БОРОТЬБИ

Щоб запобігти пошкодженню газону, слід використовувати препарат Актара®, що довів свою ефективність за багато років. Норма застосування — 6–10 г Актара® розчинити у 5–10 л води для обприскування 1 сотки. Одразу після обприскування оброблену ділянку треба полити, щоб препарат максимально проник у ґрунт. Цю обробку проводять наприкінці квітня — на початку травня, коли личинки хрущів починають активне живлення. Іноді цей прийом повторюють наприкінці серпня, коли в личинок перед виходом у зиму настає другий пік активного живлення.