Україна

You are here

Share page with AddThis

Захистимо озимі від бур'янів з осені!

Зернові
10.10.2017

Наскільки значною може бути шкода від бур’янів? Наявність лише 100 шт./м2 бур’янів у фазі сходів загальною сирою масою 100 г/м2 (1,0 т/га) вже призводить до втрат поживних речовин біля N5P2K8 кг/га, еквівалентно 30–40 кг/га комплексних добрив. Після відновлення весняної вегетації озимих культур бур’яни продовжують активну вегетацію, накопичують біомасу, і, коли настануть сприятливі умови для застосування гербіцидів, їхня біомаса може досягти 300–400 г/м2 (3–4 т/га), з якою забирається з ґрунту вже N20P8K32 кг/га, відповідна кількість решти макро‑ та мікроелементів, води. Втрата такої кількості поживних речовин еквівалентна втратам біль‑ ше ніж 100 кг/га комплексних добрив. Найчастіше з осені сильно забур’янюються поля пшениці та ячменю ранніх строків сівби, після ранніх попередників: гороху, ріпаку, зернових тощо. На таких посівах переважатимуть зимуючі й озимі види бур’янів. Звичайно, коли ми плануємо вносити гер‑ біциди на такі поля навесні, більшість бур’янів будуть вже перерослими. На посівах після соняшнику переважатиме падалиця соняшнику, яка завдає істотної шкоди вже з осені, а до настання природних заморозків рослини соняшнику можуть навіть досягти фази 4–6 листків. На посівах після кукурудзи, сої, цукрового буряку в основному немає зимуючих видів бур’янів, на таких полях переважатимуть ярі види, що сходять навесні. Варто розглядати необхідність осіннього застосування гербіцидів на забур’янених посівах, а саме після ранніх попередників та часом і після соняшнику. 

Рис. 1. На посівах після ранніх попередників зимуючі бур’яни сходять вже з осені й дуже переростають до весни. Саме тут доцільно застосувати Пік + Логран восени.

Рис. 2. Падалиця соняшнику з осені на посівах зернових. Тут слід планувати захист восени або навесні, в залежності від обставин.

Рис. 3. Посіви після кукурудзи і сої з осені зазвичай чисті, тут будуть ярі бур’яни і гербіцид потрібен навесні.

Цікаві факти про осіннє застосування гербіцидів:

1. За даними десятків досліджень, при використанні одного і того ж гербіциду восени кількість збереженого врожаю завжди вища на 0,2–0,3 т/га порівняно з весняним застосуванням.

2. При осінньому використанні гербіцидів ми уникаємо негативного фітотоксичного впливу на культурні рослини.

3. З точки зору організації польових робіт, проводячи обробку восени, маємо менше навантаження у напружений весняний період.

Рис. 4. Результати досліджень з осіннього застосування Пік.

Які вимоги до гербіцидів для застосування восени на зернових культурах:

1. Висока ефективність за низьких температур.

2. Відсутність негативного впливу на морозостійкість рослин (не можна застосовувати 2,4 Д — це призводить до зниження морозостійкості рослин на 50–55 %, Ярчук І. І., 1990).

Рис. 5. Травень 2016 р., Херсонська обл., ефективність гербіциду Пік при осінньому застосуванні.

3. Контроль широкого спектра зимуючих бур’янів і всіх видів падалиці соняшнику.
4. Ґрунтова дія для подовженого захисту у весняний період. Усім цим вимогам ідеально відповідають гербіциди Логран і Пік:
• ефективні вже від +5 ºС;
• широкий спектр дії проти дводольних бур’янів, особливо в баковій суміші;
• повний контроль будь‑яких видів падалиці соняшнику, в тому числі стійкої до імідазолінонів та сульфонілсечовин;
• не мають негативного впливу на морозостійкість рослин;
• ґрунтова дія препаратів дозволяє ефективно контролювати наступні хвилі бур’янів восени і навіть навесні.
Як показали дослідження Відділу досліджень та розвитку компанії «Сингента», (2015–2016 рр.), при осінньому застосуванні гербіциду Пік 15 г/га на забур’янених з осені посівах були достатньо оптимальні умови для його високої ефективності, а прибавка врожайності + 0,3 т/га відмічена саме при осінньому внесенні, порівняно з весняним (рис. 4, 5). Це пояснюється тим, що бур’яни знищуються раніше і не завдають шкоди, а також зменшенням фітотоксичного впливу на культурні рослини. Водночас виявлена ґрунтова дія на бур’яни, що сходили навесні.
Дуже важливо те, що при осінньому використанні суміші гербіцидів Пік + Логран, наприклад у жовтні‑листопаді 2017 року, на момент посіву наступної культури, зокрема соняшнику чи бобових, у квітні 2019 року повністю пройде необхідний період (понад 18 місяців) для уникнення післядії препаратів і можна без ризику висівати будь‑яку культуру. Оптимально використовувати бакову суміш гербіцидів Пік, 8–10 г/га + Логран, 6–8 г/га, яка матиме високу ефективність і прийнятну ціну. Гербіциди Пік і Логран у суміші мають синергічну ефективність проти широкого спектра дводольних бур’янів, зокрема зимуючих (маків, ромашок, підмаренника, фіалки, дескуранії) та інших. Доцільність і окупність осіннього захисту очевидна — інвестуємо 45 кг/га зерна, отримуємо 300 кг/га збереженого врожаю.
Чистих полів і задоволення від роботи!