Україна

You are here

Share page with AddThis

Захист зернових культур проти бур’янів та хвороб у 2016 р.

Зернові
01.02.2016

Погодні умови восени 2015 р. для озимих зернових культур були дуже несприятливими. Головна причина — тривала посуха, що спостерігалася на переважній частині території України. Тому більшість аграріїв були вимушені сіяти в сухий ґрунт, переносити строки сівби на більш пізній час. Сходи отримували недружні, в пізні терміни, навіть протягом грудня 2015 р.

Рис. 1. На деяких полях сходи озимих зернових отримували нерівномірні, в пізні строки, навіть протягом грудня 2015 р.

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, станом на 14 січня 2016 р. в слабкому і зрідженому стані перебувають 33 % озимих зернових культур. Найбільше слабких посівів у Степу, де доля їх сягає 50–70 % від загальних площ. Якщо пригадати стан посівів на цю ж дату у 2015 р. — у слабкому та зрідженому стані перебували лише 18 % по Україні, а найбільше їх було у Кіровоградській, Одеській та Миколаївській областях — 30–40 %. Цього року такі умови повторилися, але на значно більшій площі — від Одеської до Харківської областей.

Проте, незважаючи на такий стан посівів, найголовніші фактори, від яких залежатиме врожайність озимих зернових культур, все-таки пов’язані з умовами, що складуться навесні:

  1. Час відновлення весняної вегетації (ЧВВВ) у 2016 р. Якщо ЧВВВ відбудеться на 1–3 тижні раніше від дня весняного рівнодення (21 березня) — це сприятливо позначиться на рості та розвитку культур. За короткого дня рослина інтенсивніше нарощує вегетативну масу. В роки з раннім ЧВВВ ми спостерігаємо і весняне кущення, і більш потужний ріст вузлових коренів, і вищу врожайність. Наприклад, у роки з раннім ЧВВВ — 2013, 2014 і 2015 рр. — мали достатньо високу врожайність зернових в Україні. Навіть Кіровоградщина у 2015-му, де в слабкому і зрідженому стані зимували 38 % зернових, забезпечила в середньому 3,77 т/га озимої пшениці.
  2. Вміст продуктивної вологи в шарі ґрунту 0–100 см на початку весняної вегетації. Для забезпечення задовільного рівня урожайності, за даними багатьох досліджень, потрібно мінімум 120–140 мм вологи в метровому шарі.

Саме ці фактори необхідно враховувати при плануванні технологічних заходів навесні 2016 р. Умови для розвитку бур’янів були такими ж несприятливими, як і для розвитку культурних рослин. Проте бур’яни, як відомо, більше пристосовані й продовжують шкодити.

Одним із головних заходів догляду залишається боротьба з бур’янами за допомогою хімічних засобів. Зважаючи на витрати на сучасні гербіциди та потенційні втрати врожайності через бур’яни, у професіоналів навіть не виникає питання, обробляти посіви гербіцидами чи ні.

Так, за даними дослідників (Іващенко О. О., Верещагін Л. Н., Танчик С. П. та ін.), в надземній масі бур’янів міститься від 1,80 до 2,16 % азоту, 0,50–1,19 % фосфору і 2,06–4,67 % калію на суху речовину, а також бур’яни забирають відповідну кількість води — 400–700 г/г сухої речовини. Таким чином, наявність лише 100 г/м2 біомаси однорічних бур’янів вже призводить до істотних втрат урожаю зерна — 100–150 кг/га, а багаторічних — 200–300 кг/га.

Чи всі гербіциди однакові? Звичайно, ні. Навіть при використанні деяких препаратів, зокрема з класу сульфонілсечовин та 2,4-Д без сумішей, залишаються бур’яни, що за останні роки набули стійкості до гербіцидів: сокирки, маки, підмаренник чіпкий, IMI-падалиця соняшнику, осот тощо.

Отже, які втрати врожайності будуть на такому полі, як, наприклад, на фотографії нижче, де був застосований гербіцид із діючими речовинами з класу сульфонілсечовин, що не контролюють сокирки та мак?

  • Відповідь: 100 кг/га! Це всього 5 шт./м2 бур’янів по 20 г кожен. Але 100 кг/га зерна втрачено! Хоча гербіцид застосовували.

​​

 Рис. 2. Деякі гербіциди не вирішують проблему з бур’янами повністю. Навіть після застосування гербіциду з класу сульфонілсечовин, на полі залишилися бур’яни, які призвели до втрати 100 кг/га зерна.

Ефективний захист проти бур’янів має бути інтегрованим і складатися з обґрунтованої сівозміни, якісного обробітку ґрунту, підготовки насіння, оптимальних строків сівби, застосування гербіцидів. Серед величезного асортименту гербіцидів для зернових, що є на ринку, дуже складно вибрати саме той, що повністю вирішить усі проблеми. Але, знаючи переваги кожного, можна отримати найкращий результат.

Серед найбільш ефективних гербіцидів достойне місце займають Пріма™, Дербі™ й Ланцелот™. Кожен із них є універсальним двокомпонентним готовим продуктом для озимих і ярих зернових культур. Їх склад виключає появу резистентності бур’янів, проте кожен має свої переваги і особливості.

Дербі™ — системний післясходовий гербіцид для контролю однорічних й окремих багаторічних дводольних бур’янів, зокрема перерослих і слабочутливих до сульфонілсечовин, у посівах зернових колосових культур. Діючі речовини флуметсулам (100 г/л) і флорасулам (75 г/л) належать до класу триазолпіримідини, що діють на бур’яни як інгібітори ферменту ацетолактатсинтази.

Головні переваги Дербі™:

• Неперевершений контроль підмаренника чіпкого, навіть у фазі 14 кілець, та інших перерослих бур’янів (у т. ч. сокирок, волошок, фіалок, маків, гірчаків).

• Можливість застосування до прапорцевого листка зернових.

• Не має обмежень для наступних культур у сівозміні.

Дербі™ дуже ефективний проти широкого спектра бур’янів, зокрема перерослих.

Ланцелот™ — системний післясходовий гербіцид для контролю однорічних бур’янів, зокрема падалиці соняшнику, стійкої до сульфонілсечовин та імідазолінонів, з ґрунтовою активністю проти нових сходів бур’янів та викорінюючою дією проти осотів у посівах зернових колосових культур і кукурудзи. Діючі речовини флорасулам (150 г/кг) і амінопіралід (300 г/кг) належать до класів триазолпіримідини та похідних піридинкарбонової кислоти відповідно.

Головні переваги препарату Ланцелот™:

• Знищує всі види осотів.

• Запобігає появі кількох наступних хвиль бур’янів завдяки ґрунтовій дії.

• Найкраща ефективність проти падалиці соняшнику, стійкої до імідазолінонів та сульфонілсечовин.

• Висока ефективність проти хвоща польового.

Пріма™ — системний післясходовий гербіцид для контролю однорічних й окремих багаторічних дводольних бур’янів, зокрема слабочутливих до сульфонілсечовин, у посівах зернових колосових культур, кукурудзи і сорго. Діючі речовини флорасулам (6,25 г/л) та 2-етилгексиловий ефір 2,4-Д (452,5 г/л) належать до класів триазолпіримідини та похідних арилоксиалканкарбонової кислоти відповідно.

Головні переваги препарату Пріма™:

• Ефективний контроль бур’янів, слабочутливих до сульфонілсечовинних гербіцидів (лободи білої, маку, пасльону чорного та ін.).

• Швидке проникнення та швидка дія на бур’яни.

• Два різні механізми дії запобігають виникненню резистентності.

• Не має обмежень для наступних культур у сівозміні.

Так, найкраще для господарства вибирати не один гербіцид на всі поля, а потрібно мінімум два гербіциди для різних умов:

  1. Дербі™ краще обирати на поля з перевагою перерослих зимуючих та ярих бур’янів, зазвичай після таких попередників, як пар, ріпак, зернові, горох. Дербі можна застосовувати до прапорцевого листка включно. На цих полях можна планувати вирощування будь-якої культури в 2017 р.
  2. Пріма™. Цей гербіцид краще підходить для посівів з переважно ярим типом забур’яненості, зокрема з перерослою лободою білою, руткою тощо. Зазвичай це посіви зернових після кукурудзи, сої та цукрового буряку. Препарат Пріма можна застосовувати до 2-го міжвузля включно. На полях після використання цього гербіциду можна планувати вирощування будь-якої культури в 2017 р.
  3. Ланцелот™ варто застосовувати на посівах із переважаючим забур’яненням осотами, хвощем та падалицею соняшнику. У степовій зоні це переважно посіви зернових після соняшнику, у лісостеповій — після будь-яких попередників. Завдяки своїй ґрунтовій активності Ланцелот добре стримує проростання нових сходів бур’янів, зокрема падалиці соняшнику. Найбільш ефективно знищує ALS- та IMI-падалицю соняшнику. Зазвичай на полях після зернових, перед якими був соняшник, планують вирощування кукурудзи, озимого ріпаку, зернових. І це найбільш зручні та безпечні ланки сівозміни на полях після застосування препарату Ланцелот.

Просимо звернути увагу на те, що деякі фунгіциди, що є на ринку, не можна використовувати в бакових сумішах із будь-якими гербіцидами, тому перед приготуванням сумішей слід уважно ознайомитися зі змістом етикетки.

Для застосування бакових сумішей із гербіцидами Дербі™, Ланцелот і Пріма™ можна абсолютно безпечно використовувати такі фунгіциди, як Альто® Супер, Амістар® Екстра, Тілт®Турбо і Тілт®.

Знаючи і вміло використовуючи всі переваги гербіцидів, можна ефективно і безпечно захистити посіви від бур’янів та отримати надійний прибуток.