Весна 2017р. Стреси і надії
Для озимих і ярих зернових культур початок весни в березні та першій декаді квітня був дуже сприятливим: раннє відновлення вегетації, помірне наростання температур і достатня зволоженість – все складалося дуже добре.
Проте, у другій декаді квітня 2017 року на посіви прийшло несподіване випробування – різке похолодання зі снігопадами, яке триває вже біля тижня. Зафіксовані короткочасні заморозки до -5°С в західних, східних і північних областях України. 19 квітня зафіксований шар снігового покриву в Харківській, Сумській, Дніпропетровській, Запорізькій і Херсонській областях. Наприклад, у Дніпропетровській області шар снігу досяг 29 см.
Постає питання – що буде з посівами і що робити далі.
Згідно наукових даних, рослини озимих зернових культур здатні витримувати короткочасні пізньовесняні заморозки від -4°С, а за деякими даними – до -8°С. Це залежить найбільше від сортів та тривалості заморозків. До пізньовесняних заморозків більш чутливі ярі зернові культури – ярий ячмінь та яра пшениця. Відомі випадки, коли тривале зниження температури повітря (до 0…+1 °С) в фазі початку виходу в трубку викликало масові пошкодження конусів наростання і значну затримку в розвитку рослин ярих зернових.
При дуже низькій температурі ґрунту надходження води в корені сильно затримується і не покриває витрату її в процесі транспірації рано навесні. Водний дефіцит на холодних ґрунтах призводить до затримки розвитку і росту рослин. Також низька температура ґрунту гальмує поглинання води, азоту і фосфору.
Заморозки навіть в тих випадках, коли не можна відзначити зовнішніх пошкоджень рослин, уповільнюють їх розвиток і знижують кінцеву продуктивність. Дослідженнями встановлено, що під впливом заморозків виникають різні порушення фізіологічних процесів. Дія заморозків викликає розлад функцій продихів, а отже, і процесів транспірації. Цим пояснюється, чому при порушенні процесу терморегуляції, пов'язаної з аномаліями в роботі продихів, у пошкоджених заморозками рослин при різкій зміні погоди (високої денної інсоляції і швидкому наростанні температури) листя засихають, а при холодній похмурій погоді майже не помітно зовнішніх пошкоджень. Від заморозків страждають меристематичні тканини – в них накопичується аміак, який викликає отруєння клітин конуса наростання.
Які заходи слід спланувати?
Обираємо гербіцид:
- Гербіцид слід застосовувати якомога раніше, щоб не допускати переростання бур’янів і надмірного поглинання ними поживних речовин і води;
- Не можна проводити обприскування, коли рослини перебувають у стані стресу, зокрема під час похолодання;
- При застосуванні гербіциду потрібно вибирати рекомендовану для цього фазу культури.
Рішення про застосування гербіцидів варто ухвалювати, ретельно обстеживши посіви та враховуючи конкретні умови і наступні чинники:
- густота культурних рослин;
- фаза розвитку культурних рослин;
- кількість бур’янів на м2;
- видовий склад бур’янів;
- фаза розвитку бур’янів;
- погодні умови в період обприскування і прогноз погоди на наступні 5–7 днів;
- ризик появи нових сходів бур’янів після застосування гербіциду.
Алгоритм вибору гербіциду залежно від польової ситуації:
- Попередник – соняшник (в тому числі IMI, ALS) . Фаза культури – до 2-го вузла. Пріма Форте.
- Попередник – соняшник (в тому числі IMI, ALS). Фаза культури – більше 2-го вузла і до прапорцевого листка. Дербі.
- Попередник – ріпак/горох/зернові. Фаза культури – до прапорцевого листка. Дербі.
Як правильно визначити фазу розвитку зернових культур? Для точного визначення фази розвитку необхідно неглибоко підкопати рослину, вибрати головне стебло і розрізати його уздовж таким чином, щоб добре було видно вузол кущення, вузли і зачаток колосу (рис. 1-3.).
Рис. 1. Розріз уздовж стебла для визначення фази
Рис. 2. Фаза початку виходу в трубку – GS 31 (Growth Stage 31)
Фаза початку виходу в трубку визначається, коли вершина колоса, що розвивається, знаходиться вище від вузла кущення на 1 см або й більше, а перший вузол розміщений вище від вузла кущення, з міжвузлям не більше ніж 1 см. Фаза 31 визначається, коли 1-е міжвузля більше ніж 1 см, а 2-е — менше ніж 2 см.
Рис. 3. Стадія утворення 2-го вузла, GS 32. Фаза 32 – поява 2-го міжвузля - коли 2-й вузол вище, ніж на 2 см від 1-го. Час застосування гербіцидів на основі синтетичних ауксинів вже минув.16 квітня 2015 р. Південний Лісостеп, Одеська обл.
Зважаючи на ситуацію і на стрес, що був отриманий озимими та яровими зерновими, слід ретельну увагу приділити фунгіцидному захисту зернових культур. Зниження температур у час вегетацій призвело у деяких регіонах не тільки до уповільнення усіх ростових процесів, а й до ушкодження листкової поверхні, що проявлялось у вигляді знебарвлення листкової поверхні.
Знебарвлення листової поверхні ярої пшениці внаслідок зниження температур. 20 квітня 2017 р.
У подальшому, на таких ослаблених тканинах будуть розвиватись такі хвороби як септроіоз, фузаріоз та інші. При цьому, за даними діагностичних центрів компанії «Сингента», у посівах озимих зернових культур найбільшу частку серед захворювань мають якраз фузаріози і септоріози, а їх кількість продовжує збільшуватися.
Синій стовпчик– наявність захворювань на 20 березня 2017 року. Червоний стовпчик – наявність захворювань на 20 квітня 2017 року.
Динаміка розвитку захворювань навесні 2017року за даними діагностичних центрів компанії «Сингента»
Щоб призупинити їх розвиток, а також для виведення рослин із стресу, на перший фунгіцидний обробіток краще вибрати такий препарат, який має фізіологічний стимулюючий ефект. Таким у компанії «Сингента» є фунгіцид Амістар® Екстра 280 SC, к. с.
Цей препарат здатен захистити зернові колосові культури майже від усього спектра хвороб, починаючи з прикореневих гнилей, фузаріозів, септоріозів і закінчуючи хворобами колосу грибкової природи.
Крім того, азоксистробін впливає на фізіологічні процеси рослин і підсилюває здатність рослин протистояти несприятливим чинникам навколишнього середовища, які є на даному етапі розвитку зернових культур.
Усі чинники, які мали місце після відновлення вегетації зернових, є і нині. Вони сприяють розвитку хвороб колосу. Виходячи з такої ситуації, слід звернути увагу на фунгіциди, які будуть контролювати фузаріоз та септоріоз колосу. Компанія «Сингента» спеціально для захисту колосу розробила та випустила на ринок препарат Магнелло™ 350 ЕС, к. е.
Магнелло™ 350 ЕС, к. е. — це максимально дієвий фунгіцид для захисту генеративних органів. Препарат має відмінну ефективність проти захворювань колосу — фузаріозу і септоріозу, а також інших. Оптимальний строк обробітку для захисту колосу — початок цвітіння.
Шануємо і турбуємося про поле і воно віддячить нас гарним врожаєм!