Україна

You are here

Share page with AddThis

Пріма ™ Форте та гербіциди на основі 2,4 д і флорасуламу — чи це одне й те ж? У чому різниця?

Зернові
23.03.2020

Володимир МАКСИМОВИЧ,
менеджер з технічної підтримки, напрям «Гербіциди для польових культур», компанія «Сингента»


Уже 3 роки поспіль ми чуємо від сільгоспвиробників тезу про те, що наша Пріма  Форте — це той самий гербіцид, що й відомий їм препарат на основі 2,4‑д та флорасуламу, що незначне додавання третього компонента до поширеної комбінації не дуже змінило властивості Пріма Форте. Я впевнений, що таку думку аграріям нав’язують інші компанії-виробники, оскільки вони прагнуть реалізувати більше своїх продуктів. Мета цієї статті — розібратися, чи справді є різниця між Пріма Форте й гербіцидами добре відомої та «розкрученої» комбінації на основі 2,4‑д та флорасуламу і чи дійсно післядія нашого гербіциду є такою суттєвою, як про неї говорять.

Нагадаємо, що до Пріма ™ Форте входять 2,4‑Д у формі ефіру (180 г/л), флорасулам (5 г/л) та амінопіралід (10 г/л). Якщо детально розглянути наведений склад гербіциду, то ми побачимо, що у Пріма ™ Форте на 1 га припадає у 2,5 раза менше 2,4‑Д та у 2 рази менше амінопіраліду, ніж у складних ефірів 2,4‑Д та гербіциду на основі амінопіраліду, який ми в минулому реалізовували на ринку України. Це означає, що Пріма ™ Форте більш м’яка по відношенню до культури, але водночас має цілу низку переваг перед відомим гербіцидом на основі 2,4‑Д і флорасуламу. Наприклад, завдяки зменшеній кількості 2,4‑Д й амінопіраліду на 1 га Пріма ™ Форте чудово змішується з регуляторами росту (Моддус ®), що точно не можна і навіть заборонено робити з гербіцидами на основі 2,4‑Д та флорасуламу або просто 2,4‑Д, МЦПА, дикамба, клопіралід‑ й амінопіралідвмісними продуктами. Адже відомо, що змішування таких гербіцидів (на основі синтетичних гормонів росту) з регуляторами (інгібіторами росту культури) може призвести до повної зупинки росту культурної рослини і вплинути на розвиток генеративних органів зернових надалі. Отже, одна з головних переваг Пріма ™ Форте очевидна. Наступна перевага — ґрунтова дія, що є досить вагомою властивістю порівняно з гербіцидами на основі 2,4‑Д та флорасуламу, які взагалі її не мають. Кожного року ми маємо різноманітні умови вирощування зернових, але так чи інакше на момент внесення 2,4‑Д‑вмісних продуктів, куди відноситься і Пріма ™ Форте, на зернових колосових культурах, тобто до 2‑го міжвузля культури (ВВСН 32), ґрунт ще має достатню кількість вологи для появи наступної хвилі бур’янів, зокрема минулорічної падалиці соняшнику, в т. ч. стійкої до імідазолінонів та сульфонілсечовин. І нехай ґрунтова дія після застосування Пріма ™ Форте не така потужна, як, наприклад, після гербіциду Елюміс ®, проте вона позначається на наступній хвилі бур’янів, на відміну від гербіцидів на основі 2,4‑Д та флорасуламу, у яких така дія відсутня. Третя суттєва перевага Пріма ™ Форте над вказаними гербіцидами — це викорінююча дія проти осотів. Інші 2,4‑Д та флорасуламвмісні продукти лише пригнічують розвиток осотів у посівах (переважно лише вегетуючу частину бур’яну), тимчасом як Пріма ™ Форте завдяки амінопіраліду має здатність проникати до кореневої системи та знищувати її на глибині до 40 см.

 

ПРІМА ™ ФОРТЕ: ВИКОРІНЮЮЧА ДІЯ НА ОСОТИ

Пріма ™ Форте внаслідок синергетичної дії трьох потужних компонентів має значно розширений спектр дії проти бур’янів — вона контролює понад 180 видів шкідливих рослин, на відміну від гербіцидів на основі 2,4‑Д та флорасуламу, які контролюють до 100 видів бур’янів. Чудово працює по багаторічних дводольних бур’янах, до того ж по осотах має ще й викорінюючу дію. З‑поміж усіх представників великої родини синтетичних гормонів росту та подібних за дією речовин саме Пріма ™ Форте має високий контроль таких складних бур’янів, як хвощ польовий (Equisetum arvense L.) і молочай лозяний (Euphorbia virgata Walsdt).

І ще одна суттєва перевага Пріма ™ Форте над відомою комбінацією 2,4‑Д та флорасуламу — це температурний режим використання. Пріма ™ Форте через свою формуляцію починає працювати за значно нижчої температури — +5 °С, тимчасом як більшість продуктів, які містять 2,4‑Д, починають проявляти свою ефективність, коли денна температура сягає вище ніж +10 °С. Відомо, що ефективний контроль бур’янів післясходовими гербіцидами спостерігається, коли денна температура коливається в межах +12–25 °С, але, якщо подивитися саме на початок роботи гербіциду, то ефективна робота Пріма ™ Форте помітна вже при +5 °С.

Таким чином, за вищенаведеними даними ми побачили, що Пріма ™ Форте, на відміну від відомої комбінації 2,4‑Д та флорасуламу, має цілу низку переваг.

 

ПОРІВНЯННЯ ПРІМА ™ ФОРТЕ З ГЕРБІЦИДАМИ НА ОСНОВІ
2,4‑Д ТА ФЛОРАСУЛАМУ

ОСНОВНІ ПЕРЕВАГИПРІМА ™ ФОРТЕ2,4‑Д + ФЛОРАСУЛАМ
Температура
застосування
Починає працювати
вже при +5 ⁰С
Ефективно працює лише
при досягненні +10 ⁰С
денної температури
Спектр діїБільше ніж 180 видів
бур’янів (включаючи
багаторічні
дводольні)
Близько 120 видів
(однорічні дводольні)
Викорінююча діяВикорінююча
дія на осоти
Не має проникнення
в кореневу систему.
Майже не працює
проти багаторічників
Ґрунтова діяМає виражений
ґрунтовий контроль
наступних хвиль
бур’янів
Не має ґрунтової дії
Сумісність у бакових
сумішах, зокрема
з регуляторами росту
Чудово поєднується
з Моддус ®
Не можна
використовувати
з регуляторами росту
 

А зараз давайте уважно подивимося, що собою являє післядія у сівозміні. Післясходові гербіциди, які мають ґрунтову дію на наступні хвилі бур’янів у рік внесення, як правило, мають і післядію на наступні культури у сівозміні. Тобто, такі гербіциди мають, з одного боку, перевагу над іншими післясходовими гербіцидами, а з іншого — наче й недолік. Стосовно післядії Пріма ™ Форте, то вона проявляється лише на бобових культурах, що вкрай рідко йдуть у сівозміні після зернових. Їх можна висівати не раніше ніж через 14 місяців після внесення Пріма ™ Форте незалежно від норми застосування. Якщо використовується вища норма Пріма ™ Форте — 0,7 л/га, то такі культури, як соняшник, цибулю, картоплю, цукровий буряк, льон і капусту, можна висівати на наступний рік після застосування гербіциду за умови випадання мінімум 300 мм опадів з моменту його внесення до посіву наступної культури. Це доводять і наші вже багаторічні досліди з післядії в умовах господарств. Одні з таких даних наведені на графіках, що ілюструють урожайність соняшнику на наступний рік після внесення Пріма ™ Форте на зернових залежно від обробітку ґрунту.

Отже, з наведених у цій статті порівнянь ми побачили, що Пріма ™ Форте має суттєві переваги над конкурентними продуктами на основі 2,4‑Д та флорасуламу, і розібрали ситуацію з післядією, яка не є такою страшною, як про неї говорять.