Особливості фунгіцидного захисту озимих зернових культур у весняному сезоні 2017 року

Зернові

Геннадій Тарасенко, канд.с.-г. наук, менеджер з розвитку насіння та фунгіцидів на зернових культурах


За даними Міністерства аграрної політики України, у кінці третьої декади лютого — на початку першої декади березня стояла тепліша, ніж звичайно, погода з невеликими опадами. Середньодобова температура повітря становила +5 °С, що на 2–7 °С вище за норму. Максимальна температура повітря підвищувалася у південному регіоні до +12...16 °С, мінімальна знижувалася у північних регіонах до –5 °С. Поверхня ґрунту в денні години у південних областях нагрівалася до +16...22 °С. Через підвищений температурний режим майже на всій території країни на полях розтанув сніговий покрив, крижана кірка, яка спостерігалася, починаючи з другої декади грудня 2016 року, зруйнувалася.

За інформацією Інституту зрошуваного землеробства НААН та ННЦ «Інститут землеробства НААН», з огляду на погодні умови стійкий перехід через +5 °С відбувся 28 лютого — 1 березня, внаслідок чого відновлення вегетації озимих культур почалося на 15–18 днів раніше, ніж звичайні терміни. Це дуже сприятливо для озимих зернових культур, дозволяє забезпечити оптимальні запаси вологи в метровому шарі ґрунту (140–180 мм), коли навіть «слабкі» посіви мають шанс стати «сильними».

В умовах раннього відновлення вегетації особливого значення набирає вчасне застосування ЗЗР та регуляторів росту рослин. Зважаючи на це та на фітосанітарний стан рослин (зокрема на наявність уже з осені септоріозу, борошнистої роси, а надто фузаріозу протягом усього попереднього сезону), компанія «Сингента» пропонує сільгоспвиробникам звернути увагу препарати, які ефективно контролюють ці хвороби і будуть актуальними в сезоні 2017 року.

Тілт® Турбо 575 к. е. дозволяє досягнути фунгіцидної ефективності вже при температурі +6 °С. Це препарат широкого спектра дії з системними властивостями для контролю борошнистої роси, всіх видів іржі й листкових плямистостей на зернових культурах.

До складу препарату входять 450 г/л фенпропідину і 125 г/л пропіконазолу. Препарат рекомендовано для захисту пшениці і ячменю від борошнистої роси, бурої й жовтої іржі, септоріозу, гельмінтоспоріозів, ринхоспоріозу. Унікальність препарату в тому, що ефективна захисна дія фенпропідину починається вже при середньодобовій температурі повітря +5...8°С. Це дуже важливий показник, адже наразі на ринку України немає препаратів, фунгіцидна дія яких проявляється за таких умов. Як правило, ефект від застосування фунгіцидів очевидний лише при середньодобовій температурі +12°С і вище. Тілт Турбо можна застосувати на 1–2,5 тижні раніше і вчасно загасити розвиток хвороб. Також ефективним буде внесення у фазі ВВСН 32 у бакових сумішах з гербіцидами й інсектицидами.

В умовах раннього відновлення вегетації використання такого регулятора росту як Моддус — це ще один крок до отримання максимального врожаю. Переваги препарату Моддус:

  • Вкорочує стебло і надає йому міцності — перешкоджає виляганню зернових
  • Збільшує об’єм і довжину кореневої системи зернових — покращує вегетацію в стресових умовах
  • Сприяє утворенню продуктивнішого стеблостою культури
  • Дозволяє рослині економити на споживанні вологи протягом посухи
  • Збільшує врожайність

Моддус рекомендують застосовувати при температурі від +8 °С у нормі 0,4–0,6 л/га. Оптимальна фаза для внесення — кінець кущення — початок трубкування. Якщо треба, можна вносити в баковій суміші з Тілт Турбо.

Посилити природну здатність рослин протистояти несприятливим умовам весняної вегетації можна, застосовуючи фунгіцид Амістар® Екстра 280 SC, к. с. Цей препарат здатен захистити зернові колосові культури майже від усього спектра хвороб, починаючи з прикореневих гнилей і закінчуючи хворобами колосу грибкової природи.

Крім того, азоксистробін у складі цього препарату спроможний впливати на фізіологічні процеси рослин і посилювати здатність організму протистояти несприятливим чинникам навколишнього середовища.

Першу фунгіцидну обробку краще проводити у фазі виходу в трубку, щоб забезпечити додатковий урожай 5 ц/га і вище. Для максимальної фізіологічної ефективності слід простежити, щоб азоксистробін був у рослині на момент другого міжвузля, — це дозволить уповні розкрити можливості рослини

У разі сприятливих умов для розвитку хвороб колосу рекомендується  використовувати препарат Магнелло™ 350 ЕС, к. е.

Магнелло™ — це поєднання двох потужних триазолів (дифеноконазолу та тебуконазолу).  Продукт рекомендується як максимально дієвий для захисту  генеративних органів. Препарат має відмінну ефективність проти захворювань колосу — фузаріозу і септоріозу та інших. Оптимальний строк обробітку для захисту колосу — початок цвітіння.

Рис. 1. Захист озимої пшениці навесні 2017 року