Хто головніший — агроном чи шкідники?
ВАЛЕРІЙ ДУБРОВІН,
к. с.‑г. н., менеджер з підтримки та розвитку інсектицидів і гербіцидів на зернових культурах ТОВ «Сингента»
Гайда їдемо по полях!
Чи можна проводити моніторинг посівів на ходу автомобіля, не зупиняючись? Виявляється, можна! Можна, коли спеціаліст наперед добре знає біологію рослин і шкідників, інтуїтивно відчуває природні явища, має свій зв’язок із природою, до того ж коли в бізнес-плані стоїть обґрунтована система захисту з високоефективними інсектицидами Енжіо®, Нурелл® Д та Карате Зеон®! От коли агроном дійсно головний.
Три види шкідників — мінус півтони врожаю
Доводимо розрахунками вагомі втрати врожайності. Основні три види шкідників, що їх найбільше є в наших полях, — це клоп-черепашка, трипс пшеничний, попелиці злакові. Клопи вилітають на поля починаючи з середини квітня, коли середньодобова температура сягає позначки +9,5 ºС, з цвітінням терену. Після зими вони дуже голодні й живляться соковитими пагонами, молодими колосками. Якщо один клоп на кв. м з’їдає 5 шт. колосків (згадаємо про явище «білоколосиця»), то буде втрачено 50 кг/га зерна. Трипс пшеничний — дуже підступний шкідник. У колосі близько 30 зерен, а трипси зменшують їх масу. Отже, якщо маса кожного колосу має бути 1,25 г, то з трипсами стане 1,21 г. Відповідно, урожайність за кількості колосків 500 шт./м становитиме: з трипсом — 6,05 т/га, без трипса — 6,25 т/га, тобто мінус 200 кг/га. Попелиці по 10 шт./стебло або колос за рахунок живлення зменшують урожайність на 200 кг/га. І ще є втрати від ВЖКЯ, який вони переносять від злакових бур’янів культурним злакам, — мінус 100 кг/га. Сумарно втрати лише від такої «незначної» кількості шкідників складатимуть 450–600 кг/га. Ніби і непомітно, коли врожайність 6 т/га, проте може ж бути і 6,5 т/га.
Обґрунтований захист — це економія
Обґрунтована тактика контролю шкідників — це боротьба з ними в період масового заселення посівів, а не чекання якихось застарілих «порогів шкодочинності» чи відродження личинок. Починати захист треба з насіння, а отже, використання протруйників з інсектицидами Селест Макс, Вайбранс Інтеграл є обов’язковим. Це особливо важливо для контролю дротяників, злакових мух і попелиць з осені, отже, економія насіння, рівномірні і здорові сходи.До речі, за даними наших дослідів, саме восени відбувається найбільше зараження ВЖКЯ.
Правильно підбираємо інсектициди
Необхідне чергування інсектицидів з різними механізмами дії, використання системних і контактних препаратів. Системна діюча речовина тіаметоксам у складі Енжіо® забезпечує тривалий захист рослин зсередини (до 3 тижнів), добре контролює прихованоживучих шкідників. Друга д. р. даного препарату — лямбда-цигалотрин — має контактну і швидку дії. Хлорпірифос у складі Нурелл® Д має потужну фумігантну дію на дуже прихованоживучих шкідників. Крім цього, використання речовин з різним механізмом дії унеможливлює виникнення резистентності у шкідників.
Час обробки
Час обробки — це одне з найважливіших питань успішного захисту. Щоб не сталося так: рано-рано-рано… йой — пізно! Обґрунтовані й перевірені часом рекомендації для озимої пшениці та ячменю — використання інсектицидів разом із фунгіцидами під час обробки Т1 — фаза 31–32, початок виходу в трубку (приблизно середина квітня), і Т2 — прапорцевий листок (приблизно початок травня). Саме ці фази збігаються з масовим заселенням посівів шкідниками.
Отже, запам’ятовуємо:
Т1 — початок виходу в трубку;
Т2 — прапорцевий листок.
Тактика захисту зернових культур від шкідників.
Високоефективні інсектициди
Контактно-системний інсектицид Енжіо® — це:
- Тривала висока ефективність після застосування — до 3 тижнів, а саме це потрібно протягом довгого періоду заселення посівів шкідниками.
- Ефективність у широкому діапазоні температур — від +5 і вище ніж 25 °С (реально ефективний від +3 до +30 °С), тобто вже за мінімальної активності шкідників.
- Безпечність для культури при змішуванні в бакових сумішах із гербіцидами, фунгіцидами, регуляторами росту, на відміну від фосфорорганічних інсектицидів.
Практичний досвід використання та численні дослідження підтверджують високу ефективність Енжіо® проти комплексу шкідників зернових культур.
Нурелл® Д — це також перевірений часом і практикою надійний інсектицид для захисту культур від широкого спектра шкідників.
- Найкращий інсектицид проти шкідників, контроль яких здійснюється в неоптимальні терміни.
- Завдяки фумігантному ефекту знищує шкідників у важкодоступних місцях.
- Має акарицидний ефект.
До речі, коли ми помічаємо павутинного кліща на сої? Правильно — у липні. А де він був до цього часу? Правильно — на зернових. Тому акарицидний ефект інсектицидів Нурелл Д та Енжіо® на зернових, звісно, деякою мірою стримує поширення цього шкідника на пізні культури.
Завдяки таким інсектицидам компанії «Сингента», як Енжіо®, Нурелл® Д і Карате Зеон®, у 2017 році було збережено близько 236 тис. т зерна на загальну суму понад 40 млн дол., а це реальні гроші, які залишилися в Україні для наших аграріїв, податків і розвитку країни!