Хто головніший — агроном чи шкідники?

Зернові

ВАЛЕРІЙ ДУБРОВІН,
к. с.‑г. н., менеджер з підтримки та розвитку інсектицидів і гербіцидів на зернових культурах ТОВ «Сингента»

Гайда їдемо по полях!

Чи можна проводити моніторинг посівів на ходу автомобіля, не зупиняючись? Виявляється, можна! Можна, коли спеціаліст наперед добре знає біологію рослин і шкідників, інтуїтивно відчуває природні явища, має свій зв’язок із природою, до того ж коли в бізнес-плані стоїть обґрунтована система захисту з високоефективними інсектицидами Енжіо®, Нурелл® Д та Карате Зеон®От коли агроном дійсно головний.

Три види шкідників — мінус півтони врожаю

Доводимо розрахунками вагомі втрати врожайності. Основні три види шкідників, що їх найбільше є в наших полях, — це клоп-черепашка, трипс пшеничний, попелиці злакові. Клопи вилітають на поля починаючи з середини квітня, коли середньодобова температура сягає позначки +9,5 ºС, з цвітінням терену. Після зими вони дуже голодні й живляться соковитими пагонами, молодими колосками. Якщо один клоп на кв. м з’їдає 5 шт. колосків (згадаємо про явище «білоколосиця»), то буде втрачено 50 кг/га зерна. Трипс пшеничний — дуже підступний шкідник. У колосі близько 30 зерен, а трипси зменшують їх масу. Отже, якщо маса кожного колосу має бути 1,25 г, то з трипсами стане 1,21 г. Відповідно, урожайність за кількості колосків 500 шт./м становитиме: з трипсом — 6,05 т/га, без трипса — 6,25 т/га, тобто мінус 200 кг/га. Попелиці по 10 шт./стебло або колос за рахунок живлення зменшують урожайність на 200 кг/га. І ще є втрати від ВЖКЯ, який вони переносять від злакових бур’янів культурним злакам, — мінус 100 кг/га. Сумарно втрати лише від такої «незначної» кількості шкідників складатимуть 450–600 кг/га. Ніби і непомітно, коли врожайність 6 т/га, проте може ж бути і 6,5 т/га.

Обґрунтований захист — це економія

Обґрунтована тактика контролю шкідників — це боротьба з ними в період масового заселення посівів, а не чекання якихось застарілих «порогів шкодочинності» чи відродження личинок. Починати захист треба з насіння, а отже, використання протруйників з інсектицидами Селест Макс, Вайбранс Інтеграл є обов’язковим. Це особливо важливо для контролю дротяників, злакових мух і попелиць з осені, отже, економія насіння, рівномірні і здорові сходи.До речі, за даними наших дослідів, саме восени відбувається найбільше зараження ВЖКЯ.

Правильно підбираємо інсектициди

Необхідне чергування інсектицидів з різними механізмами дії, використання системних і контактних препаратів. Системна діюча речовина тіаметоксам у складі Енжіо®  забезпечує тривалий захист рослин зсередини (до 3 тижнів), добре контролює прихованоживучих шкідників. Друга д. р. даного препарату — лямбда-цигалотрин — має контактну і швидку дії. Хлорпірифос у складі Нурелл® Д має потужну фумігантну дію на дуже прихованоживучих шкідників. Крім цього, використання речовин з різним механізмом дії унеможливлює виникнення резистентності у шкідників.

Час обробки

Час обробкице одне з найважливіших питань успішного захисту. Щоб не сталося так: рано-рано-рано… йой — пізно! Обґрунтовані й перевірені часом рекомендації для озимої пшениці та ячменю — використання інсектицидів разом із фунгіцидами під час обробки Т1 — фаза 31–32, початок виходу в трубку (приблизно середина квітня), і Т2 — прапорцевий листок (приблизно початок травня). Саме ці фази збігаються з масовим заселенням посівів шкідниками.

Отже, запам’ятовуємо:

Т1 — початок виходу в трубку;

Т2 — прапорцевий листок.

Тактика захисту зернових культур від шкідників.

Високоефективні інсектициди

Контактно-системний інсектицид Енжіо® — це:

  • Тривала висока ефективність після застосування — до 3 тижнів, а саме це потрібно протягом довгого періоду заселення посівів шкідниками.
  • Ефективність у широкому діапазоні температур — від +5 і вище ніж 25 °С (реально ефективний від +3 до +30 °С), тобто вже за мінімальної активності шкідників.
  • Безпечність для культури при змішуванні в бакових сумішах із гербіцидами, фунгіцидами, регуляторами росту, на відміну від фосфорорганічних інсектицидів.

Практичний досвід використання та численні дослідження підтверджують високу ефективність Енжіо® проти комплексу шкідників зернових культур.  

Нурелл® Д — це також перевірений часом і практикою надійний інсектицид для захисту культур від широкого спектра  шкідників.

  • Найкращий інсектицид проти шкідників, контроль яких здійснюється в неоптимальні терміни.
  • Завдяки фумігантному ефекту знищує шкідників у важкодоступних місцях.
  • Має акарицидний ефект.

До речі, коли ми помічаємо павутинного кліща на сої? Правильно — у липні. А де він був до цього часу? Правильно — на зернових. Тому акарицидний ефект інсектицидів Нурелл Д та Енжіо®  на зернових, звісно, деякою мірою стримує поширення цього шкідника на пізні культури.

Завдяки таким інсектицидам компанії «Сингента», як Енжіо®, Нурелл® Д і Карате Зеон®, у 2017 році було збережено близько 236 тис. т зерна на загальну суму понад 40 млн дол., а це реальні гроші, які залишилися в Україні для наших аграріїв, податків і розвитку країни!