Гібридний ячмінь ХАЙВІДО — нова ера у вирощуванні ячменю озимого

Зернові

ОДНИМ ІЗ ГОЛОВНИХ ЗАВДАНЬ, ЯКЕ СТАВИТЬ ПЕРЕД СОБОЮ КОМПАНІЯ «СИНГЕНТА», Є ДОПОМОГА ВИРОБНИКАМ С.‑Г. ПРОДУКЦІЇ У ПІДВИЩЕННІ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИРОЩУВАННЯ ОСНОВНИХ КУЛЬТУР. САМЕ ТОМУ НАШІ ФАХІВЦІ РОЗРОБИЛИ ІННОВАЦІЙНУ ТЕХНОЛОГІЮ ПІД НАЗВОЮ «ХАЙВІДО», ЯКА ДОЗВОЛЯЄ ОТРИМАТИ ВИСОКИЙ І СТАБІЛЬНИЙ УРОЖАЙ ЯЧМЕНЮ ОЗИМОГО. ЇЇ КЛЮЧОВИМИ ЕЛЕМЕНТАМИ Є ГІБРИДНЕ НАСІННЯ І СПЕЦІАЛЬНО РОЗРОБЛЕНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ЙОГО ВИРОЩУВАННЯ.

«Сингента» — це перша і єдина компанія, якій вдалося здійснити гібридизацію ячменю озимого. На сьогоднішній день гібриди даної культури успішно вирощуються і користуються попитом у фермерів у всіх агрокліматичних зонах Європи. Зокрема, в таких країнах, як Англія, Німеччина, Польща, технологія «Хайвідо» плідно використовується уже понад 10 років, що дозволило суттєво підвищити врожайність ячменю озимого. Починаючи з 2015 року пересвідчитися в ефективності даної технології та високій продуктивності гібридів ячменю озимого мають можливість і вітчизняні господарства. Відповідно до наших спостережень за період 2016 та 2017 років вирощування гібридів ячменю як елемента технології «Хайвідо» дозволяло підвищити врожайність даної культури в середньому на 18 %, порівняно з вирощуванням традиційних сортів.

За рахунок чого досягається підвищення врожайності? Відповідь на це запитання слід шукати в особливостях гібридів ячменю озимого, а саме в:

• потужній кореневій системі, яка дозволяє рослинам використовувати вологу та поживні речовини з глибших ґрунтових шарів;

• дуже високому коефіцієнтові продуктивного кущіння, що дозволяє отримати більшу кількість продуктивних стебел;

• потужному листковому апаратові, міцному стеблі й добре розвиненому колосові.

Звісно, перелічені вище особливості гібридів ячменю потребують нових підходів для їх вирощування. З огляду на це фахівці компанії «Сингента» розробили низку технологічних рекомендацій, які, власне, є невід’ємною частиною технології «Хайвідо». Загалом відзначають 4 обов’язкові елементи успішного вирощування гібридів ячменю озимого.

Перший — норма і строки висіву. Завдяки високому коефіцієнтові кущіння гібриди ячменю вирізняються відмінними компенсаційними якостями й чудово використовують додаткову площу живлення. Тому дуже важливо не загущувати посіви: оптимальна густота стояння становить 1,8–2,6 млн рослин на 1 га залежно від строків та умов посіву. Крім того, гібриди ячменю характеризуються повільними темпами росту на початкових етапах росту й розвитку, тому їх висів слід проводити на 10–14 днів раніше порівняно з рекомендованими строками.

Оптимізація норм та строків висіву

Раннє підживлення азотними добривами, роздрібнене їх внесення

Внесення регуляторів росту

Внесення фунгіцидів для захисту листкової поверхні від хвороб

Другий елемент — обов’язкове проведення ранньовесняного підживлення. Оскільки гібридам ячменю озимого притаманні надзвичайно швидкі темпи росту після відновлення весняної вегетації, в даний період дуже важливо якомога раніше забезпечити рослини необхідною кількістю азоту для формування повноцінних пагонів, активного розвитку біомаси й кореневої системи. Тому по мерзлоталому ґрунтові слід вносити не менше як 30 % від запланованої кількості азотних добрив. У разі слабкого розвитку рослин, зумовленого несприятливими погодними умовами в осінньо‑зимовий період, доцільно підвищувати норму азотних добрив до рівня 40–45 % від загально запланованої. Слід наголосити на тому, що гібриди ячменю озимого не потребують вищих норм добрив, а система їх внесення повинна розроблятися з огляду на вміст елементів живлення в ґрунті та запланований рівень урожайності.

Третій елемент — застосування регуляторів росту. Зокрема, осіннє внесення препарату Моддус у фазі ВВСН 21–23 покращує розвиток кореневої системи і сприяє збереженню продуктивних стебел під час перезимівлі. Оскільки гібриди ячменю формують потужну вегетативну масу, для зниження ризику полягання навесні слід вносити препарат Моддус у фазу ВВСН 30–31. Для кращого ретардантного ефекту доцільно вносити Моддус у бакових сумішах із препаратами на основі хлормекватхлориду. Варто також зауважити, що внесення препарату Моддус у фазу ВВСН 37 суттєво підвищує стійкість рослин до поникання колосу, що є особливо актуальним у зв’язку з тим, що кількість зерен у колосі гібридів ячменю є на 10 % вищою, ніж у звичайних сортів.

 РОЗВИТОК РОСЛИН
(під час відновлення вегетації)
ЧАСТКА АЗОТНИХ ДОБРИВ ВІД ЗАГАЛЬНОЇ ЗАПЛАНОВАНОЇ КІЛЬКОСТІ, %
Підживлення по мерзлоталому
ґрунту
Підживлення в фазу кущіння —
початок виходу в трубку
Умови з достатнім
вологозабезпеченням
Слабкий розвиток4555
Нормальний розвиток3565
Перерослі рослини2575
Посушливі умовиСлабкий розвиток7030
Нормальний розвиток6040
Перерослі рослини50

50

Четвертий елемент — захист листкової поверхні рослин від хвороб. Гібриди ячменю формують потужний і добре розвинений листковий апарат. Незважаючи на високу резистентність більшості гібридів до ринхоспоріозу та сітчастої плямистості, водночас досить часто вони схильні до ураження бурою іржею.

Саме тому система захисту рослин повинна забезпечувати надійний і довготривалий захист від листкових хвороб, щоб максимально підвищити дію фотосинтезу протягом вегетації.

На жаль, наш досвід показує, що досить часто господарства не завжди враховують важливість дотримання вищеперелічених елементів. Однак результати багаторічних досліджень доводять, що максимальний ефект від вирощування гібридів озимого ячменю можливо одержати, лише враховуючи їх особливості та дотримуючись розроблених рекомендацій. Тому ми переконані, що отримана середня прибавка врожайності на рівні 18 % у майбутньому може бути суттєво покращена.

Традиційно особливу увагу фахівці компанії «Сингента» приділяють вивченню адаптивності гібридів будь‑яких культур до умов вирощування у різноманітних регіонах України. Не є винятком і гібриди ячменю озимого. Враховуючи такі важливі характеристики, як зимостійкість та посухостійкість, які диктуються вимогами основних регіонів, де вирощується ячмінь озимий, дослідниками компанії «Сингента» на основі результатів багаторічних дослідів були відібрані гібриди Вутан і Галатіон, як такі, що чудово реалізовують свій потенціал в умовах України. Дані гібриди мають увесь комплекс господарсько‑цінних ознак для їх успішного використання українськими виробниками с.‑г. продукції та будуть запропоновані для реалізації в сезоні 2018 року.

Володимир КРУПАК, агроном, аналітик з насінництва та захисту рослин, ПП «Західний Буг»


Про ПП «Західний Буг»
Один із найбільших с.‑г. виробників Західного регіону, що орендує близько 36 тис. га в Львівській та Волинській областях. Ключовою культурою є цукровий буряк, крім цього, успішно вирощуються зернові (озимий ячмінь, озима та яра пшениця), кукурудза, соя, горох і озимий ріпак. У господарстві активно розвивається напрям насінництва —  понад 10 тис. т насіння зернових культур, сої та гороху.

У сучасному світі високих і аж ніяк не дешевих технологій питання «дороговизни» інвестицій не повинно підніматися взагалі. Наприклад, трактор потужністю понад 400 кінських сил коштує до півмільйона доларів, але він може виконувати ту роботу, яку не зроблять 150‑сильних, тобто економить ресурси і час. Те ж саме і з гібридами — отримати хороший високоякісний урожай і, відповідно, максимальний прибуток на таких культурах, як цукровий буряк, ріпак, соняшник, без якісного гібридного насіння сьогодні практично неможливо. На жаль, озимий ячмінь не є високо‑ рентабельною культурою, і останніми роками посівні площі під ним скоротилися. Однак це озима культура, яка ефективно використовує вологу, і, що цікаво, дозволяє почати жнива раніше. Для нашої компанії це ключова перевага: ми встигаємо не лише зібрати, а й відвантажити частину врожаю ще до ажіотажу на залізничні перевезення і таким чином вивільнити склади під наступні культури. ПП «Західний Буг» вирощує озимий ячмінь понад 7 років, а з 2013‑го було започатковано насінництво цієї культури. Використовуємо виключно сорти німецької та чеської селекції, гібриди, які вирощуються за технологією Хайвідо, наразі випробовуємо на невеликих ділянках. Потенціал цих гібридів помітно неозброєним оком, адже вони формують густий стеблостій навіть за низької (рекомендованої виробником) норми висіву — 2,0–2,2 млн насінин/га. З іншого боку, перевага у врожайності порівняно з найпродуктивнішими сортами, особливо з більш старими і вже виведеними з ринку гібридами Хоббіт і СИ Леу, не була дуже значною, але достатньою, щоб компенсувати затрати на насіння й отримати прибуток. Сподіваюся, в цьому році такі нові гібриди озимого ячменю селекції компанії «Сингента», як Вутан і Галатіон, виправдають наші очікування не лише щодо врожайності, а й витривалості, оскільки ми плануємо впровадити гібриди, що вирощуються за технологією Хайвідо, передусім на полях, де ґрунтово‑кліматичні умови часто є критичними для ефективного вирощування озимого ячменю в принципі. У найближчому майбутньому ми також очікуємо від даних гібридів підвищення стійкості рослин до вимерзання, адже цей серйозний чинник часто є лімітуючим для вирощування озимого ячменю в північних і східних регіонах України.

Вім де ШУТТЕР, керуючий ТОВ «Гранекс-Черкаси»


ТОВ «Гранекс-Черкаси» було вперше зареєстровано у 2002 році у с. Деньги Золотоніського району Черкаської області. На сьогодні земельний фонд товариства складає 2500 га. На цих площах вирощуються зернові, олійні культури та овочі: пшениця, ячмінь, кукурудза, соняшник, соя, ріпак, цибуля та картопля.

Минулого року вперше посіяли гібрид озимого ячменю Хоббіт селекції компанії «Сингента» на площі 200 га. Вирішили перевірити, як він себе проявить за несприятливих погодних умов, зокрема за нестачі вологи, адже це стає дедалі більшою проблемою в нашій зоні. Ще на 100 га посіяли сорт ячменю. Технологія вирощування і для сорту, і для гібрида була однаковою. Після проведення основного обробітку ґрунту й перед‑ посівної культивації 10 вересня провели посів озимого ячменю з нормою висіву 1,8 млн шт./га на глибину 2 см. Згідно з розробленою системою живлення перед сівбою внесли 200 кг/га амофосу, а перед зимівлею — 200 кг/га калію хлористого. Навесні у фазу кущіння внесли 150 кг/га сульфату амонію та 300 л/га КАС. З осені система захисту передбачала обробіток посівів ячменю інсектицидом із додаванням мікроелементів. Навесні посіви обробляли баковою су‑ мішшю фунгіциду Дітан та гербіциду Дербі. Використовували регулятор росту Моддус у нормі 0,5 л/га, Другий обробіток провели фунгіцидом Бонтіма у нормі 1,5 л/га. Третій — баковою сумішшю інсектициду, фунгіциду й регулятора росту. У результаті отримали врожай гібрида Хоббіт 8 т/га, що було на 0,5 т більше порівняно із сортом. Та й витрати на логістику були меншими, адже в середньому на 40 кг/га менше, ніж сортового ячменю, потрібно було возити посівного матеріалу на поле. Зазначу, що минулого року видалися несприятливі погодні умови, опадів було мало, але все одно гібрид показав себе краще, ніж сорт. Звісно, це за рахунок селекції. Тобто, твердження селекціонерів, що за поганих погодних умов гібриди повинні краще себе проявити, справдилося. Після одного року вирощування я не можу сказати напевне, що краще — гібрид чи сорт. Щоб робити висновки, потрібно провести хоча б трирічні випробування. Проте наступного року також плануємо посіяти Хоббіт, а також спробуємо новий гібрид від компанії «Сингента» Вутан. Адже розраховувати лише на один гібрид — непрактично, потрібно випробувати декілька.

Сергій МАРТИНЮК, головний агроном ТОВ «Західагро», Чернівецька область.


ТОВ «Західагро» має в обробітку 3,5 тис. га ріллі. Спеціалізується на вирощуванні озимого ріпаку, озимої пшениці, озимого ячменю, соняшнику, сої.
Минулого року ми посіяли на площі 5 га гібрид ячменю озимого Хоббіт і для порівняння першу репродукцію сорту селекції іншої компанії. Технологію на обох посівах застосували однакову. Попередником була кукурудза. Схема живлення передбачала внесення восени 200 кг/га діамофоски, а також дворазове підживлення селітрою навесні у нормі 150 кг/га: перший раз по мерзлоталому ґрунті, другий — у фазу кущення. Окрім того, вносили позакореневе добриво Розасоль 18‑18‑18+МЕ у нормі 3 кг/га: перший раз у фазі кущення, другий — прапорцевий листок. Що стосується захисту, то наша схема передбачала перший обробіток фунгіцидом Тілт Турбо, другий — фунгіцидом Бонтіма. Вони чудово себе проявили, ми результатом задоволені на 100 %. Така схема захисту була застосована і на гібриді, і на сорті. Погодні умови також були на нашу користь, незважаючи на те, що ми дещо запізнилися із строками сівби: сіяли 2–3 жовтня. Якби днів на 10 раніше, то були б кращі результати. Перевагою гібрида над сортом є низька норма висіву (100 кг/га або 2 млн схожих насінин), що дає змогу зменшити кількість заправок сівалки, відповідно, більше посіяти га за день. Вологи також ми отримали достатньо — 550 мм. У результаті гібрид показав кращу врожайність на рівні 70 ц/га, в той час як сорт, причому далеко не найгірший, — 53,5 ц/га. Порівнявши отримані результати, ми прийшли до висновку, що гібрид вирощувати вигідніше, незважаючи на те, що насіння його дорожче. Тому цього року ми збільшили посіви гібрида ячменю до 78 га. Я бачу в ньому перспективу, адже він дає можливість отримати дохід. Окрім того, він має більш якісні показники: зерно більш крупне, виповнене порівно із сортом, не має остюків. Я б сказав, що гібрид ячменю ідеальний.