Україна

You are here

Share page with AddThis

Гербіциди на зернових: практичні рекомендації із застосування

Зернові
10.11.2016

В. Дубровін, технічний партнер з підтримки та розвитку інсектицидів та гербіцидів на зернових культурах, ТОВ «Сингента»


Кожний сезон перед аграріями постає питання ефективного і недорогого вирішення проблеми бур’янів на озимих і ярих зернових культурах.

При цьому вимоги до гербіцидів від виробництва ставляться приблизно такі:

• максимально широкий видовий склад контрольованих бур’янів, у тому числі перерослих, багаторічних, всіх типів падалиці соняшнику та складноконтрольованих бур’янів; 
• можливість застосування від мінімальних початкових до максимально можливих пізніх фаз розвитку культурних рослин; 
• швидка і ефективна дія на бур’яни; 
• відсутність будь-якого фітотоксичного впливу на культурні рослини; 
• висока ефективність за широкого діапазону температур і вологості повітря; 
• тимчасова ґрунтова активність для стримування появи нових сходів бур’янів, що можуть з’являтися після застосування гербіцидів; 
• відсутність післядії на будь-які наступні культури сівозміни; 
• можливість змішування з іншими пестицидами і мікродобривами без наслідків фітотоксичності на культурі; 
• стійкість до змивання дощем.

Перегони між наукою та еволюцією бур’янів безперервні. І не завжди успішні. Для боротьби з дводольними бур’янами в посівах зернових культур насправді існує небагато ефективних рішень. Діючі речовини багатьох гербіцидів, що застосовуються на зернових, належать всього до кількох хімічних класів: похідні арилоксіалканкарбонових кислот, похідні бензойної кислоти, похідні піридинкарбонової кислоти, сульфонілсечовини, тріазолпіримідини, фенілпіразоли. Поява резистентних видів бур’янів є серйозною проблемою в усьому світі, і, зокрема, в Україні. Вже майже 30 років, як виявлені бур’яни, резистентні до 2,4-Д і МЦПА. А в останні десятиліття з’явились також види, стійкі до найпоширеніших сульфонілсечовин. Це фіалка польова, підмаренник чіпкий, лобода біла, види кропиви глухої, горобейник польовий, сокирки, осоти, хвощ польовий, молочай лозяний та інші.

Безперечно, сучасні ефективні гербіциди, що відповідають вимогам виробництва, складаються як мінімум з 2-х діючих речовин. Дуже добре зарекомендували себе і зараз займають чинне місце в системі захисту зернових культур наступні гербіциди: ПРІМА™ДЕРБІ™ і ЛАНЦЕЛОТ™. Кожен з цих продуктів ефективно контролює понад 200 видів дводольних бур’янів, проте кожен з них має особливі переваги. Знаючи і використовуючи ці переваги, можна впевнено і ефективно боротися з різними типами забур’ яненості в посівах за різних польових ситуацій (табл. 1).

У разі наявності таких багаторічних бур’янів, як осоти і хвощ польовий, найкращим рішенням буде Ланцелот™.

Проти хвоща рекомендується додавати сурфактанти та збільшувати норму виливу робочої рідини до 300 л/га.

Рекомендації з планування сівозміни після застосування гербіциду Ланцелот™:

• через 1 місяць (у разі потреби пересівання): зернові, кукурудза, сорго; 
• восени цього самого року: озимі зернові, озимий ріпак, злакові трави; 
• навесні наступного року: ярі зернові, ярий ріпак, кукурудза, сорго; 
• щонайменше через 11 місяців після застосування препарату і опадів не менше як 300 мм за цей період: соняшник, картопля, люцерна, цибуля, капуста, цукрові буряки, льон; 
• через 14 місяців після застосування, крім згаданих вище культур: сочевиця, нут, соя, кормові боби, горох, морква.

Якщо наступного року після застосування гербіциду Ланцелот™ планується вирощувати соняшник, картоплю, люцерну, цибулю, капусту, цукрові буряки чи льон, то дуже важливо, щоб навесні рослинних решток попередника не було в посівному шарі чутливих культур. Для цього рекомендується вжити заходів для пришвидшення розкладання рослинних решток обробленої культури:

• рослинні рештки після збирання врожаю залишити на полі; 
• провести обробіток ґрунту, за допомогою дискової борони або плуга загорнути пожнивні рештки на глибину не менше як 10 см; 
• після збирання пшениці і ячменю ґрунт варто обробити слідом за проходженням комбайна або не пізніше, ніж через 3 доби після цього.

Через несприятливі погодні умови восени 2014 р. в більшості регіонів України озимі зернові перебувають в ослабленому або слаборозвинутому стані. Зимуючих бур’янів на посівах майже немає. Тому слід очікувати переважну присутність ярих бур’янів в агроценозах та послаблення конкуренції від культурних рослин.

Якщо на посівах є перерослі рослини лободи білої (більше 2-х листків), яка буде одним з головних видів на зріджених посівах озимих та ярому ячмені, оптимально застосовувати гербіцид Пріма™ у нормі 0,4–0,6 л/га або бакову суміш Дербі™ (0,05–0,07 л/га) + ЕСТЕРОН™ (0,3 л/га). Додавання сурфактантів покращує ефективність гербіцидів, особливо проти лободи й інших бур’янів із восковим шаром або опушенням на листках.

• Гербіцид слід застосовувати якомога раніше, щоб не допускати переростання бур’янів і надмірного відчуження ними поживних речовин і води. 
• Не можна проводити обприскування, коли рослини – в стані стресу під час похолодання або спеки. 
• Треба вибирати рекомендовану допустиму фазу культури для застосування гербіцидів.

Гектарна вартість сучасних ефективних гербіцидів Ланцелот™, Пріма™ і Дербі™ за сучасного паритету цін відповідає приблизній вартості, відповідно, 37, 39 та 43 кг зерна, отже, зважаючи на сучасний рівень витрат – це недорога і ефективна ланка сучасної технології вирощування зернових. Новий сезон 2015 р. буде дуже непростий. Погодні, економічні і політичні умови складаються особливо несприятливими для сільського господарства. Наші сили, знання, професіоналізм і загартованість допоможуть виростити добрий урожай та отримати задоволення від нашої праці на рідній землі.