Україна

You are here

Share page with AddThis

Елатус ® Ріа: гарні новини з полів 2019

Зернові
06.02.2020

В. Дубровін,
канд. с.-г. наук, менеджер з технічної підтримки фунгіцидів, компанія «Сингента»


Випробувані хворобами

Високі ризики поширення хвороб навесні, що ми обґрунтовано їх передбачали навесні 2019 року, справдилися. Ми спиралися на три фактори:

  1. Хороший стан посівів з осені 2018 року — середовище для грибних хвороб — було!
  2. Тепла зима 2018–2019 рр., сприятлива для хвороб, — була!
  3. Ранній час відновлення весняної вегетації у більшості регіонів — був!

І все це призвело до масового поширення ранніх хвороб озимих пшениці і ячменю як-от борошниста роса, септоріоз, гельмінтоспоріозні плямистості. Також активно поширювалися і більш пізні хвороби зернових — піренофороз та види іржі пшениці і ячменю. До того ж весняні рясні дощі у Центральному і Західному Лісостепу не пускали в поля зробити все вчасно, а тривала посуха у Південному Степу скорочувала плани на врожай. Тож агрономи і фунгіциди пройшли перевірку на міцність в дуже екстремальних умовах.

 

Скільки обробок фунгіцидами потрібно в системі захисту зернових культур?

Фунгіциди займають суттєву частку у структурі витрат, тому важливо точно розуміти скільки разів і в які строки і якими продуктами обробити посіви, не пропустити необхідної обробки та не зробити зайвої. Важливо не лише захистити культури від хвороб, а і повернути інвестиції у фунгіциди збереженою ними урожайністю.

Це актуальне питання давно вже вивчають наші сусіди. Так, у Німеччині фермери отримують біля 10-12 т/га урожаю зерна озимих пшениці і ячменю, а для повного і ефективного контролю хвороб пшеницю обробляють фунгіцидами тричі, а ячмінь – двічі. І цього достатньо, коли в системах сильні препарати! За даними багаторічних досліджень з Ірландії (Teagasc.ie, 2013), можна без жодних втрат урожайності скоротити кількість обробок фунгіцидами з чотирьох до трьох, лише важливо дотримати оптимальні строки внесення, і це за рівня урожайності зерна пшениці 10-11 т/га. За цими даними, найбільш важлива обробка Т2 (по прапорцевому листку), а обробка по кущенню майже не зберігає жодного кілограма (рис .1). Тобто схеми Т0-Т1-Т2-Т3, Т1-Т2-Т3 і Т0-Т2-Т3 дають однакове збереження урожаю на рівні +2,5 т/га.


Рис. 1. Урожайність пшениці озимої, залежно від кількості фунгіцидних обробок, т/га.
В досліді порівнювали системи захисту з чотирьох фунгіцидних обробок із трьома
обробками, виключаючи у варіантах почергово Т0, Т1, Т2 і Т3

 

Ми постійно вивчаємо системи захисту зернових культур і шукаємо відповіді на прості і важливі питання: скільки фунгіцидних обробок доцільно проводити, як правильно підібрати фунгіциди по фазах розвитку культури? Кількість обробок фунгіцидами залежить від часу відновлення весняної вегетації (ЧВВВ), плану врожайності, стану культури після перезимівлі.

Для зони Степу з планом урожайності понад 4 т/га – дві обробки, Т1 (вихід в трубку) і Т3 (колосіння-цвітіння) з потужними фунгіцидами. Період часу між Т1 і Т3 становить всього 25-30 діб і така розстановка фунгіцидних обробок забезпечує добрий захист і листя й колосу. З планом урожайності до 4 т/га доцільна лише одна обробка в Т1 або Т2. У більшості випадків за урожайності до 4 т/га система захисту з одним фунгіцидом і двома фунгіцидами майже однаково зберігає 200-300 кг/га, тобто другий фунгіцид в системі не додає врожайності. Вже за врожайності понад 4 т/га система захисту з одним фунгіцидом зберігає 400-500 кг/га, а система з двох фунгіцидів – 600-700 кг/га.

Для зони Лісостепу в умовах пізнього ЧВВВ і фази 2-3 листка навесні достатньо двох обробок Т1 і Т3, а в умовах раннього ЧВВВ і фази 2-3 листка потрібні три обробки Т1-Т2-Т3, в умовах раннього ЧВВВ і повного кущення навесні з високим ризиком поширення борошнистої роси гарно працює схема Т0-Т2-Т3. Такі програми захисту в Лісостепу зберігають 1000-2500 кг/га зерна і добре повертають інвестиції.

Такі наші багаторічні напрацювання підтверджуються реальними результатами з дослідів і виробництва.

 

Елатус ® Ріа в системах захисту

Інновація від компанії «Сингента» – новий SDHI фунгіцид солатенол тм у складі Елатус ® Ріа вже другий сезон ефективно захищає посіви зернових культур по всій Україні. Завдяки його унікальним властивостям – високій фотостабільності (період напіврозпаду за фотолізу – до 44 діб), зв’язуванню з восковим шаром листків, ефективному захисту нового приросту і ефективному контролю патогенів, Елатус® Ріа працює ефективно і тривало, що видно навіть зі супутників.

Ми зібрали десятки гарних історій ефективної роботи Елатус ® Ріа з усіх регіонів України у непростому 2019 році. Біля 150 тис. га пшениці і ячменю у 2019 році були під надійним захистом цього інноваційного фунгіциду. Нам подобається робити аграріям приємно.

У дослідах на пшениці у Вінниці 2019 року виявилось, що один Елатус ® Ріа в Т2 в системі захисту додає, порівняно з контролем, 1250 кг/га, система з двох фунгіцидів, Елатус ® Ріа (Т1) і Магнелло ® (Т3), додає 1740 кг/га, а система з трьох фунгіцидів, Амістар ® Екстра (Т1), Елатус ® Ріа (Т2) і Магнелло ® (Т3) додала 2180 кг/га. Що цікаво, система з двох фунгіцидів, Елатус ® Ріа (Т1) і Магнелло ® (Т2), додала більше, ніж деякі конкурентні схеми з трьома фунгіцидними обробками.

Враховуючи те, що еквівалентна вартість кожного фунгіциду — майже 110 кг/га, а Елатус ® Ріа — близько 150 кг/га, їхня окупність в системі захисту дуже висока і з надлишком повертається збереженою врожайністю так, що аграрії в полях, інвестуючи у фунгіциди, отримують більше прибутку, ніж компанія «Сингента»! Принаймні в полі рентабельність застосування Амістар ® Екстра, Елатус ® Ріа та Магнелло ® буде точно більше 100% — це 300– 800%!


Елатус ® Ріа в системах захисту пшениці. Вінниця 2019 р.
*Тріазол 1 і 2 – триазол+мофролін+бензофенон, **Тріазол 2 – триазол+триазол


До речі, 2018 року схема з двох фунгіцидів (Т1–Т3) і трьох (Т1–Т2–Т3) забезпечили однаковий рівень збереженої врожайності — 890 кг/га, тобто третій фунгіцид урожаю не додав. 2019 року третій фунгіцид у системі додав 400 кг/га врожаю.
Така різниця за результатами систем по роках пояснюється ЧВВВ навесні 2018 і 2019 років — 2018-го ЧВВВ був пізній, а 2019-го — ранній.

У системах захисту ячменю озимого ми встановили, що за умов раннього ЧВВВ і хорошого стану посівів ячменю добре працює схема з двох фунгіцидів, Тілт ® Турбо (Т0) і Елатус ® Ріа (Т2). Така схема забезпечує високу і тривалу ефективність проти гельмінтоспоріозних плямистостей та решти листкових хвороб, дотримання антирезистентної тактики і найбільшого рівня збереженої врожайності.

У Степу, за середнього рівня врожайності ячменю до 5 т/га для повного захисту ячменю озимого та отримання найбільшої врожайності і повернення інвестицій, добре працює схема з лише однією обробкою Елатус ® Ріа в Т1 або Т2. Ми переконалися в цьому у кількох виробничих дослідах у господарствах, порівнюючи нашу схему з популярними конкурентними схемами з дворазовим внесенням. Рівень збереженої врожайності однаковий, але перевага нашої схеми в тому, що така висока ефективність досягається лише за одного внесення Елатус ® Ріа і його можна безпечно для культури вносити в сумішах з гербіцидами Пріма™ Форте і Дербі™.

Отже, Елатус ® Ріа — доступна інновація, що вже ефективно захищає рослини в полях. Елатус ® Ріа — це дійсно революція стандартів у контролі хвороб листя і це вже доведено в полях:

  • 40–50 діб ефективної захисної дії — підтверджено!
  • Висока захисна, лікувальна, викорінювальна і профілактична дії проти широкого спектра хвороб листя — підтверджено!
  • Тривале збереження функції фотосинтезу рослини — підтверджено!
  • Безпечний для культури в сумішах з гербіцидами Пріма ™ Форте і Дербі ™ — підтверджено!


Тривалий захисний період 40–50 діб — підтверджено! Ячмінь озимий, Херсон, 2019, 48 діб після внесення Т1
*SDHI 1 – карбоксимід+тріазол; **SDHI 2 – карбоксимід+тріазол+стробілурин