Досвід використання гербіциду Пріма™ Форте

Зернові

Микола Данілевський, головний агроном  СФГ «Колос», Чернігівська область Минулого року ми посіяли 1700 га озимої пшениці та 600 га ярого ячменю. До цього проти бур’янів на зернових застосовували гербіциди різних  виробників, а коли на ринку з’явився Пріма Форте, порадившись з менеджерами компанії «Сингента», вирішили його замовити на 1200 га пшениці та 600 га ячменю. У такий спосіб хотіли вирішити питання підвищеної забур’яненості на деяких проблемних полях, які ми удобрюємо органічними добривами. Вони інтенсивно заростали хрестоцвітими, лободою, волошкою тощо. Весна минулого року була затяжною, тож, коли настав час обробляти озиму пшеницю, бур’яни росли інтенсивно. Вегетація пшениці хоч і повільно та все ж відбувалася. Застосовували гербіцид Пріма Форте в нормі 0,5 л/га. Почали вносити рано, але через несприятливі погодні умови й певні технічні несправності закінчили після фази другого міжвузля, хоч виробник установив максимальний строк до другого міжвузля. Препарат використовували в баковій суміші з фунгіцидом, інсектицидом та мікродобривами, і труднощів під час змішування не виникало. Проблемні поля, де була висіяна пшениця австрійської селекції після попередника сої, ми обробляли один раз. Проте цього було досить — до збирання поля стояли чистими. Тобто, гербіцид спрацював чудово і як ґрунтово, і як страховий. Фітотоксичності суміші з гербіцидом Пріма Форте на озиму пшеницю я також не помічав.

У результаті середня урожайність пшениці, посіви якої обробили гербіцидом Пріма Форте, становила 60 ц/га, а деякі сорти дали понад 70 ц/га (Колонія й Тацітус).  

Чудово спрацював препарат і на ярому пивоварному ячменеві, попередником якого був соняшник. Оскільки після сівби ячменю було багато вологи, то падалиця соняшнику розвивалася дуже швидко. Зазвичай ми гербіцид вносимо разом із фунгіцидами (практикуємо три комбіновані обробки цією сумішшю), однак з огляду на те, що падалиця соняшнику минулого року росла дуже швидко, довелося вносити гербіцид Пріма Форте в нормі 0,6 л/га окремо і раніше, ніж завжди, — у період кущення ячменю. Інакше соняшник би переріс, а цього допустити не можна, адже якщо під час збирання пивоварного ячменю в посівах є хоч трохи соняшнику, то ячмінь не відповідатиме своїм якостям.

Після внесення гербіциду ми майже місяць із представником «Сингента» оглядали прискіпливо ті поля: ячмінь був непоганий, але падалиця соняшнику не так різко пропала, навіть думали на деяких ділянках провести другу обробку, щоб остаточно її знищити. Але цього не знадобилося — гербіцид спрацював добре, знищив першу хвилю падалиці соняшнику і не дав зійти другій.

До збирання ячмінь був чистий, вродив по 62–63 ц/га і весь пішов як пивоварний, завдяки тому, що падалицю соняшнику було знищено гербіцидом Пріма Форте, який має ґрунтову і листкову дії.  

Тому на цей рік ми також замовили Пріма Форте і на ячмінь, і на пшеницю.  


Довідка про господарство

Основні види діяльності СФГ «Колос»: вирощування зернових і технічних культур, виготовлення комбікормів, розведення свиней та великої рогатої худоби. Кінцевою продукцією замкнутого циклу виробництва, що застосовується у господарстві, є ковбасні вироби під торговою маркою «Ратибор II» та напівфабрикати.


Костянтин Кречун, заступник директора з рослинництва ТОВ «КЗТС Машинінг», Донецька область Наше господарство має в обробітку 14 129 га ріллі. Вирощуємо пшеницю, соняшник, ріпак, ячмінь, горох, кукурудзу на силос. Для захисту від бур’янів широко використовуємо препарати компанії «Сингента». Минулого року взяли на пробу гербіцид Пріма Форте, застосували його на пшениці озимій на площі 10 га. Вносили препарат 25 квітня у фазу кущіння пшениці в нормі 0,6 л/га, в баковій суміші з фунгіцидами й інсектицидами, а також макро- та мікроелементами. Скажу чесно: результатом задоволені — препарат чудово справився з багаторічними й однорічними бур’янами. Особливо на ділянці внесення нам дошкуляли гірчаки, лобода, молочай лозяний і амброзія, але після застосування гербіциду ми мали чисте поле не тільки до, але й після збирання пшениці. Тобто, цей препарат здатний контролювати навіть другу хвилю бур’янів. Натомість на полях, де вносили інший гербіцид, згодом виросла навіть амброзія. До переваг препарату можна віднести також відсутність фітотоксичності на  культурні рослини. Він вигідний ще й тим, що його можна застосовувати за низьких температур, в кінці березня — на початку квітня. Окрім того, цей гербіцид показав себе як відмінний партнер у баковій суміші — не випадав в осад, що також дуже важливо.

Таким чином, пересвідчившись у ефективності Пріма Форте, ми цього року вже закупили препарат для застосування на озимій пшениці на площі 600 га.


Довідка про господарство

ТОВ «КЗТС Машинінг», до складу якого входять 4 господарства, працює на півночі Донецької області. Загальна площа земельного банку становить 14129 га. Спеціалізується на вирощуванні пшениці, соняшнику, ріпаку, ячменю, гороху, кукурудзи на силос.


Віталій Фінцев, фермер, СФГ «Степок», Сумська область 

У нашому фермерському господарстві ми вирощуємо пшеницю озиму, ячмінь пивоварний, соняшник і сою. Минулого року мали проблему у вигляді падалиці сояшнику на посівах пивоварного ячменю. Справилися з нею за допомогою нового препарату «Сингента» Пріма Форте, про який я почув на конференції компанії в Харкові.

Внесли гербіцид у нормі 0,5 л/га на всю площу посіву ячменю — 100 га.  І, незважаючи на те, що літо було дощовим, проблем із другою хвилею бур’янів не було — мали чисте поле до збирання культури. Не було й пригнічення ячменю. У результаті отримали врожайність 8 т/га.

Цього року також будемо застосовувати гербіцид Пріма Форте на ячмені, адже пересвідчилися в його ефективності. Інші препарати, яких ми чимало перепробували, так добре не справлялися з бур’янами, зокрема, й з другою їх хвилею.  


Довідка про господарство

СФГ «Степок» розташоване в Буринському районі Сумської Області. Господарство працює з 1991 року. На 400 га ріллі тут вирощують пшеницю озиму, ячмінь пивоварний, соняшник та сою.