Україна

You are here

Share page with AddThis

Аксіал ® Крос — одночасний захист зернових культур від злакових і дводольних бур’янів

Зернові
23.03.2020

Олександр ДЖАМ,
менеджер з технічної підтримки,
напрям «Гербіциди для зернових культур», компанія «Сингента»


Сьогодні на ринку зернових гербіцидів України не бракує пропозицій від різних виробників. Перед фахівцями стоїть просте й одночасно складне завдання — зробити правильний вибір. Препарат повинен насамперед знищувати або пригнічувати наявні на полях бур’яни, а при виборі треба ще враховувати технологію, яку застосовують у господарстві, сівозміну та умови поточного сезону.

Бур’яни в різних умовах розвиваються по-різному, тому й потенційна шкода від них буде різною. Очевидно, що ми повинні якомога швидше й ефективніше допомагати культурі отримати максимально кращі умови в конкуренції з бур’янами за світло, вологу, поживні речовини, щоб уже на перших етапах розвитку сформувати добрий потенціал урожаю.

Останні роки майже в усіх регіонах України поряд зі звичними дводольними бур’янами посилюється засміченість посівів зернових культур злаковими бур’янами: їх чисельність помітно зросла, передусім це стосується вівсюга і метлюга звичайного. На жаль, фахівці господарств не завжди до кінця оцінюють збитки від злакових бур’янів і не використовують гербіциди для їх контролю. Тимчасом поріг шкідливості вівсюга — 10–15 шт./м2, а чисельність 50 шт./м2 знижує урожай у середньому на 20 %, і це не кажучи про непряму шкодочинність (підвищення вологості зерна, необхідність очищення тощо). Реальна ж засміченість часто становить і 100, і 300 шт./м2. Необхідність стримувати засміченість злаковими бур’янами не повинна викликати найменшого сумніву, і що раніше ми почнемо серйозно діяти, то менше потрібно буде сил і засобів на це найближчим часом.

Бур’яни проростають і розвиваються не одночасно, тому майже неможливо вибрати оптимальний для всіх видів бур’янів час обробки. Скажімо, зазвичай вівсюг сходить пізніше за основні дводольні бур’яни, і період проростання у нього розтягнутий. Оптимально було б спочатку застосувати протидводольний препарат, а потім, мірою проростання більшості злакових бур’янів, провести обробку грамініцидом. Однак економічна ситуація не дозволяє робити дві послідовні гербіцидні обробки, тому загальноприйнята практика — це застосування бакових сумішей гербіцидів та інших партнерів. Правильне рішення дозволяє зберегти високий потенціал культури й отримати хороші врожаї. Підбираючи комбінацію препаратів, треба дотримуватися таких вимог:

  • попередньо перевірити препарати на фізичну сумісність;
  • перевірити, чи не знизиться ефективність суміші внаслідок можливого антагонізму між партнерами;
  • з’ясувати, чи безпечно використовувати вибрану комбінацію з регуляторами росту, фунгіцидами та інсектицидами.

Усе це суттєво обмежує можливості застосування бакових сумішей грамініцидів і протидводольних гербіцидів. Щоб уникнути додаткових проблем, виробники пестицидів створюють готові комбіновані препарати з урахуванням названих вимог. Із готовою сумішшю працювати зручно: не треба думати про сумісність партнерів для змішування, не треба відміряти різні продукти, покращується логістика та зберігання.

У портфелі компанії «Сингента» в Україні з’явився унікальний гербіцид крос-спектра Аксіал Крос 050 ЕС, к. е., який відмінно зарекомендував себе на посівах зернових у всьому світі. Ключові ринки препарату, з огляду на його вартість, — Європейський Союз (найважливіші країни — Франція, Іспанія, Італія, Німеччина, Велика Британія), США й Австралія.

Гербіцид Аксіал ® Крос унікальний завдяки одночасно своїй високій ефективності та можливості застосовувати його на всіх видах зернових культур (крім рису й вівса) без ризику пошкодити рослини і без негативного впливу на врожайність. Препарат дозволено використовувати на озимій і ярій пшеницях, ячмені, житі, тритікале без сортових обмежень. На ячмені тільки Аксіал ® Крос може вважатися високоефективним і справді селективним гербіцидом крос-спектра. Це перша і єдина можливість оптимізувати віддачу від вирощування ячменю, одночасно контролюючи дводольні та злакові бур’яни за допомогою простого одноразового застосування, адже ефективне регулювання всіх видів бур’янів забезпечує вищі врожаї, легше збирання врожаю та дозволяє уникнути витрат при збиранні.

Препаративна форма Аксіал ® Крос складається із сучасних якісних компонентів: 45 г/л піноксадену + 5 г/л флорасуламу + 11,25 г/л клоквінтосет-мексил-антидоту. Піноксаден і флорасулам — ідеальні партнери для сумішей. В обох речовин короткий період напіврозпаду як у ґрунті, так і в рослинах. Аксіал ® Крос — це гербіцид без обмежень у сівозміні, гнучкий при плануванні наступного врожаю. Завдяки можливості для господарств обирати час застосування та здатності компонентів поєднуватися один з одним, ця комбінація стала незамінним інструментом для виробників зернових культур.

Згідно з класифікацією Міжнародного комітету з попередження виникнення стійкості до дії гербіцидів (HRAC), піноксаден належить до групи А (Group А) — інгібітори синтезу ацетолактатсинтази (АЛС). Не всі грамініциди групи А однакові, кожен входить до одного з трьох хімічних класів. Кожен клас інгібує один і той самий фермент, має одну й ту саму ділянку дії, але по-різному зв’язується з рослиною. Отже, розвиток резистентності теж відрізнятиметься залежно від класу. Піноксаден менш схильний до мутацій у бур’янах, відрізняється від прийнятих ринкових стандартів у групі В. Завдяки унікальному метаболізму деградації досі жодна популяція метлюга звичайного і вівсюга не здатна метаболізувати піноксаден. Його не замінять новими хімічними речовинами, які руйнують резистентність, новими способами дії або технологіями щонайменше в наступні десять років. У зв’язку з цим гербіциди на основі піноксадену слід інтегрувати в програми керування резистентністю злакових бур’янів у посівах зернових культур.

Флорасулам належить до класу триазолопіримідин сульфонанілідів, інгібує рослинний фермент ацетолактатсинтазу (ALS), необхідний для синтезу амінокислот валіну, лейцину й ізолейцину. Механізм селективності до злаків засновано на швидшому метаболізмі в культурі порівняно з цільовими видами.

Аксіал ® Крос проявляє максимум своїх властивостей тільки в комбінації з надзвичайно важливим компонентом формуляції — новітньою поверхнево-активною речовиною (ПАР) Адігор на основі метилового ефіру ріпакової олії. Наукова група компанії «Сингента» встановила, що Адігор має унікальну дію на піноксаден і флорасулам порівняно зі стандартними ПАР, як-от концентрат рослинної олії (COC) чи метильованої олії (MSO), не кажучи вже про синтетичні. Адігор сприяє кращому розтіканню робочої рідини по поверхні листя злаків, незважаючи на їх опушеність, розчиняє восковий шар, готуючи легкий шлях для проникнення діючих речовин усередину рослини. Як наслідок, через 30 хв після внесення гербіцид повністю проникає всередину листка. Навіть за субоптимальних умов Адігор порівняно з наявними наразі ПАР максимально зберігає ефективність гербіциду.

Аксіал ® Крос — унікальний весняно-осінній післясходовий гербіцид, який застосовують на пшениці та ячмені для боротьби з широким спектром злакових і дводольних бур’янів. Гербіцид демонструє високу ефективність навіть при високих рівнях забур’янення. Це загальновизнаний еталон у боротьбі з вівсюгом звичайним, метлюгом звичайним, лисохвостом, видами мишіїв та курячого проса.

Багаторічні випробування препарату в Європі й Україні засвідчили, що Аксіал ® Крос суттєво ефективніший за флорасулам у контролі домінантних однорічних дводольних бур’янів, особливо підмаренника чіпкого і падалиці ріпаку. Високочутливі до цього гербіциду дводольні бур’яни — це волошка синя, грабельки звичайні, сухоребрик Лезеля, дескурайнія Софії, дельфіній посівний, хрінниця смердюча, жовтозілля звичайне, злинка канадська, незабудка польова, грицики звичайні, ромашка непахуча, ромашка лікарська, талабан польовий, гірчиця польова, роман польовий, герань розсічена, мак-самосійка, зірочник середній, глуха кропива стеблеобгортна, спориш.

Рівень і швидкість контролю залежать від виду бур’янів, умов вирощування та конкуренції культур. Сприйнятливі види бур’янів зазвичай припиняють рости протягом 48 год після обробки, жовтіють протягом одного-двох тижнів і повністю гинуть протягом трьох-п’яти тижнів. Рівень контролю комплексу бур’янів гербіцидом Аксіал ® Крос у нормі 0,9 л/га наведено в графіку нижче (дані з глобальної технічної брошури). Аксіал ® Крос нечутливий до ультрафіолетового випромінювання, ефективний при низьких температурах, в екстремальних умовах вологості й у сухих умовах, не вимагає вологості ґрунту або сонячного світла для активації. Гербіцид дозволено застосовувати в широкому діапазоні об’ємів води (50–300 л/га) від BBCH 11–39 у більшості країн. Завдяки цій гнучкості його використовують на ранніх стадіях або в складних ситуаціях аж до пізньої осені, поки застосування так само високоефективне.

ГРАФІК 1. АКСІАЛ ® КРОС 050 ЕС, К. Е., ЕФЕКТИВНІСТЬ У ВЕСНЯНИЙ ПЕРІОД, %

Аксіал ® Крос забезпечує високий рівень активності проти злаків і дводольних бур’янів і при осінньому, і при весняному застосуванні. У більшості випадків рекомендована норма витрати — 0,7 л/га восени та 0,9 л/га навесні.

Аксіал ® Крос можна змішувати з широким спектром гербіцидів та з більшістю фунгіцидів, інсектицидів, регуляторів росту рослин, добрив, мікроелементів. Поєднання гнучкості використання незалежно від стадії росту рослини та високої ефективності робить його універсальним продуктом.

Підсумовуючи, можна сміливо стверджувати, що для виробників пшениці та ячменю, безкомпромісних у боротьбі з бур’янами, Аксіал ® Крос — це унікальний гербіцид крос-спектра, який забезпечує надзвичайну ефективність проти всіх ключових бур’янів із неперевершеною безпекою для врожаю. Наступну культуру можна висівати, не задумуючись про жодні обмеження через речовини, застосовані на попередній культурі. Хай там які у вас індивідуальні потреби, вам завжди буде потрібен тільки Аксіал ® Крос — серце і душа вашої програми боротьби з бур’янами.

ГРАФІК 2. АКСІАЛ ® КРОС 050 ЕС, К. Е., ЕФЕКТИВНІСТЬ В ОСІННІЙ ПЕРІОД, %