Україна

You are here

Share page with AddThis

«Ви для того і платите гроші, щоб не бачити шкідників»

Захист від гризунів, тарганів та іншого
07.12.2020

СВІТЛАНА ЦИБУЛЬСЬКА

СВІТЛАНА ІВАНОВА,
керівник підприємства ТОВ «Фірма «Спецтехнологія»


Мишоподібні гризуни — давні вороги землеробів. Миші, полівки, ховрахи, щурі пошкоджують посіви, зернові запаси, завдаючи чималих збитків, і при цьому переносять небезпечні хвороби. Про ефективні засоби захисту та профілактики поширення гризунів МА говорила зі Світланою Івановою, керівником фірми «Спецтехнологія», що пропонує продукти та послуги з дератизації.

 

Світлано Олександрівно, розкажіть, які гризуни є найбільш шкодочинними і чи збільшується їх кількість?

У сільському господарстві найбільшими шкідниками є польові миші, полівки та ховрахи, а на тваринницьких фермах, свинарниках, птахофабриках поширений також сірий пацюк.

Якщо оцінювати динаміку світового ринку обсягу продажу родентицидних приманок, то минулого року він склав 1200 млн дол., і найближчі п'ять років очікують зростання цього показника на 3 %, до 1210 млн дол. Це доволі значні обсяги.

Найбільший ринок родентицидів у країнах Азії, Тихоокеанського регіону, оскільки там проживає велика кількість людей, діяльність яких й досі пов’язана лише з сільським господарством. У цих регіонах ведеться активна боротьба з полівками та домовими мишами. Європа як урбаністичний регіон, сильніше страждає від синантропних гризунів, що живуть поруч із людиною, тобто щурів.

Існують такі засоби боротьби з гризунами:

  • хімічні (приманки з отрутою);
  • біологічні (бактерії, що уражають гризунів);
  • бар'єрні (живоловки, клейові приманки).

Останні десятиріччя активне впровадження системи НАССР сприяє тому, що на боротьбу з гризунами почали звертати більше уваги, адже це один із пунктів даної системи.

https://uk.wikipedia.org/wiki/HACCP

Які особливості використання приманок у житлових приміщеннях, на виробництвах, складах сільгосппродукції та овочесховищах, заводах виробництва харчових продуктів?

Незважаючи на велику кількість торгових марок, форм (приманки можуть бути на основі різних круп, зерна, парафіновані, у вигляді гранул, піни, порошку), перелік активно діючих речовин складає не більше ніж 12 хімічних реагентів. Фактично з 70-х років минулого сторіччя, коли з'явилися бромадіалон (Bromadialon) і бродіфакум (Brodifacoum), жодних нових активних інгредієнтів не розробили. Стрихнін, миш'як, сурма, відомі з детективних романів, практично вже не застосовуються, а от винайдені у середині минулого століття діючі речовини, все ще входять до складу дератизаційних засобів, зокрема дефінацин (Diphacinon), зоокумарин, куматетраліл тощо. Тимчасом як перелік фунгіцидів, інсектицидів, навіть у межах України, займає багатотомні видання! Чому така ситуація? Дуже складно підібрати інгредієнт, який би порушував причинно-наслідкові зв'язки. Перелічені вище речовини порушують процес згортання крові, підвищують ступінь проникнення кровоносних судин, що призводить до внутрішнього крововиливу. Проте причина гибелі у кожної особини різна, залежно від слабких місць в організмі. Тобто, неможливо встановити прямої залежності: тварини з'їли корм — загинули. Такого зв'язку немає. Летальну дозу шкідники набирають від 3 до 8 днів.

Дехто вважає, що всіх гризунів можна позбутися однаковими способами. А втім, поведінка мишей і щурів дуже різниться, отже, методи боротьби з ними повинні бути відмінними, так?

Хоча миші та щурі відносяться до гризунів, боротьба з ними різна. Якщо виживання мишей забезпечується їх чисельністю (тому в боротьбі з ними можуть застосовуватися гострі отрути, що діють миттєво), то у щурів виживання відбувається завдяки інтелекту. Вони були до появи людей на планеті й продовжують жити з нами.

Народившись у травні, полівка у серпні вже дає потомство. Поле озимих культур може за ніч стати чорним, оскільки, відчуваючи потребу у вітаміні К, полівка з'їдає усі пагони. Крім, власне, хімічних засобів боротьби, до мишей і полівок часто застосовують біологічні, зокрема з використанням бактерій Мережковського, Ісаченко (Issatschenko, 29/1), що викликають мишиний тиф. Їх можуть поєднувати з хімічними родентицидами, тоді зменшується хімічне навантаження на довкілля. Для польових умов це дуже зручний варіант, а от для харчових виробництв такий спосіб контролю мишей заборонений, адже будь-яка бактерія, вірус (що підтверджується останніми подіями) можуть «піти» з лабораторії та потрапити до людини. До того ж біологічні приманки потрібно попередньо готувати, і термін придатності розведеного розчину короткий. Переваги такого методу боротьби у тому, що біологічні приманки діють виключно на мишей і не шкодять тваринам харчового ланцюга, зокрема хижакам (совам, лисицям). Тобто, вони не впливають на нецільові види.

Щоб зменшити навантаження на навколишнє середовище, до хімічних приманок у деяких країнах додають антибіотики. Це знижує супротив організму миші й дозволяє використовувати меншу кількість хімічних речовин. Є практика додавання вітаміну Д3, який уповільнює обмін речовин і зменшує необхідну кількість отрути.

Додам, що полівка, яка народилася у травні, крім трави і зерна, нічого не знає, тому використання тісто-сирних, парафінованих приманок часто недоцільне. Такі приманки будуть її просто лякати.

 

Довідка від експертів компанії «Сингента»

Талон ™ — універсальний сучасний та ефективний родентицид на основі діючої речовини бродіфакум, що є антикоагулянтом 2-го покоління, діє на шкідників у невеликих дозах, з першого поїдання. Ефективність препарату в малій кількості зменшує чисельність приманок, що, своєю чергою, мінімізує ризики отруєння для нецільових видів, прикладом такої ефективності може слугувати препарат Талон™, який також містить гіркий барвник Bitrex, що призначений захищати від випадкового поїдання приманок нецільовими тваринами.

А які ж особливості боротьби з пацюками?

Там, де з’являються щурі, сірі та чорні, розстановка сил зовсім інша. Як правило, щурі та миші не живуть разом. Втім у старих будівлях підвал може займати пацюк сірий, середні поверхи — миші, а горище — пацюк чорний. Зустріч з сірим пацюком є рідкістю. Щойно на елеваторах з’являється бригада фумігаторів, сірі щурі, не поспішаючи, покидають його. Тільки буде знята попереджувальна стрічка, вони так само спокійно повертаються на своє місце. В каналізаціях, тунелях метро живуть саме сірі щурі. Чорний пацюк менше боїться людини, він більш перебірливий у їжі, любить овочі, фрукти, зернові.

Вчені, що десятиріччями вивчали поведінку щурів, не припиняють їй дивуватися. Сірий щур — це соціальна тварина. Сім’я, головою якої є найсильніший альфа-самець, займає площу близько 20 кв. м. Війна за територію триває постійно. Розум сім’ї визначається за старою самкою. Щурі не будуть їсти незнайомий продукт. Якщо з’являється нова їжа, її спершу куштує молодий самець, далі за ним спостерігають декілька днів. Яким би голодним не був пацюк, він ніколи не з’їсть усю приманку одразу. Вони куштують невеликими шматочками з проміжками від 2 до 15 год, прислухаючись до свого організму. Якщо щур відчуває, що йому після їжі стало погано, — не допоможе жоден антрактант (інгредієнти для смаку, як-то цукровий сироп, олія). Саме з цих причин гострі отрути взагалі не застосовують для пацюків, лише для мишей. Недосвідчений молодий щур може з’їсти таку приманку, але після цього вся сім’я відмовиться від будь-якої їжі, навіть без отрути. Це дуже обережні тварини.

В цілому вони не перебірливі, їдять чорний хліб, свіже сало, усі зернові, хорошу докторську ковбасу, полюбляють свіже пиво, солодкі марочні вина.

Щоб знешкодити пацюків, часто застосовують ультразвук, проте він ефективний лише у поєднанні з іншими методами. Так, ультразвук може спрямувати рух тварин в інший бік, особливо в місцях з високою напругою, де вони полюбляють влаштовувати гнізда. Однак виключно ультразвук не допоможе позбутися пацюків, вони знайдуть спосіб обійти хвилі. Підходи до боротьби зі щурами не повинні бути такими, як із мишами і, тим більше, як із тарганами. Давайте поважати тих, з ким ми боремося.

Чи можлива профілактика поширення гризунів?

На лекціях наводжу таку аналогію: у вашому будинку є три способи захисту — паркан, двері та сейф. Такий принцип і на підприємстві: по периметру (кожні 10–15 м уздовж паркана) і довкола будівлі встановлюємо приманки, всередині віддаємо перевагу живоловкам і клейким пасткам.

Часто запитують, навіщо три кола. Річ у тому, що щурі схильні до міграції. І якщо до «місцевих» мешканців ще можна знайти якийсь підхід, то «нові» не знають ніяких законів. Профілактика потрібна, щоб тварини розуміли, що тут ведеться з ними боротьба і бажано обійти це місце.

Наприклад, на хлібоприймальному пункті приманки, розташовані по периметру, спрацюють на «чужих» щурах, а зернова приманка всередині не спрацює, тут уже доводиться застосовувати ковбасний фарш, голови риб, оскільки у цих «внутрішніх» щурів і так дуже багато зерна. Це значно ускладнює боротьбу. Перш ніж її починати, потрібно розібратися, чим ця родина харчується. Так, на м’ясокомбінатах є практика давати щурам чисте борошно, бо іноді вони не їдять ні здобні крихти, ні зерно, а борошно їм так смакує, що від тари прогризають навіть днище.

Гризуни дуже чутливі та уважні до будь-яких добавок. Вони не будуть їсти копченості, вироблені штучним методом. Саме тому декілька днів варто давати чисту приманку, без родентицидів, щоб вони її не боялися. І лише потім — з добавками.

Оскільки зараз ведеться боротьба із забрудненням середовища, щоб зменшити хімічне навантаження  застосовують живоловки (переважно, щоб встановити вид гризунів), клейові пастки, але щури в них не потрапляють. Навіть якщо один випадково загрузне, то інші його витягнуть. До того ж клейові пастки вважаються не дуже гуманними.

Чи потрібно проводити обробку законсервованого, недіючого виробництва?

Жодне підприємство, навіть коли воно не працює, не можна залишати без засобів боротьби. Коли під час активної роботи з дератизації досвідчена самка виводить сім’ю з небезпечного місця, вона залишає рештки (так звані погадки), і 2–3 місяці нові тварини розумітимуть, що тут небезпечно, проте зі зникненням погадок неодмінно з’являться нові шкідники. Територія буде завжди зайнятою. Буває, будівля нова, в ній ще не працюють люди, а щурі вже знайшли це місце, нас запрошували й на такі об’єкти. Як інвестори придивляються нові місця, так і щурі шукають, де б розмістити свою родину, адже молодих самців виганяють, їм потрібна територія. Саме тому в договорах ми пишемо послуги з контролю, моніторингу шкідників, а не тотального винищення.

Чи потрібно використовувати приманки за відсутності явних ознак існування щурів на підприємстві?

Іноді мені кажуть, що таргани є, а щурів немає. Я відповідаю: «У вас не те, що є щури, у вас їхня еліта, тому ви їх і не бачите. Ви для того і платите гроші, щоб не бачити шкідників. Адже це все одно, що платити охоронцям лише тоді, коли вони впіймають грабіжника».

Поки є людина, з нею разом буде і щур. Їх не потрібно любити, але варто поважати. Наприклад, за материнську доблесть: невелика самка кидається на гігантську для неї людину, щоб захистити своє потомство. Молодий щур пролізе в отвір діаметром 3 см, забереться по скляній стіні до 4 м, зможе піднятися по шнуру. У них чудовий нюх, тому сліпий гризун ніколи не заблукає. А от зір для них неважливий, тому різне забарвлення пасток не має значення взагалі. Найголовніше — доброякісність кормів.

Компанія «Сингента» у 2020 році відкрила новий напрям бізнесу «Захист від гризунів, тарганів та інших» і має у своєму портфелі родентицид Талон ™ у гранулах та воскових брикетах, чи знайомий вам даний продукт?

Ми постійно тестуємо усі новинки на ринку, щоб розширити сферу застосування приманок. І звісно, ми з вдячністю прийняли пропозицію компанії «Сингента» протестувати її нову лінію продуктів. Приманку Талон ™ гранульовану і парафіновану на основі бродіфакуму ми перевіряли у порівнянні з відомою приманкою. Тварини дуже добре їли приманку Талон ™, а це головне для хорошої роботи. Основний критерій оцінки приманок — наскільки добре їх споживають тварини. Бродіфакум, що є діючою речовиною препарату Талон ™, — родентицид останнього покоління, ефективність якого визнана в усьому світі. Приманка Талон ™ продемонструвала свою ефективність на всіх об’єктах, де ми її використовували. Клієнти залишилися задоволеними результатами, більше видимих гризунів не було.

Приманки для пацюків важливо регулярно змінювати, адже навіть найкращий раціон потрібно урізноманітнювати. Звичайно, приманку можна використовувати і для проведення дератизації у місті. Власне, наше тестування на територіях АЗС, харчових підприємствах та закладах громадського харчування показало чудові результати.

Довідка від експертів компанії «Сингента»

Талон ™ зареєстровано для використання на складах, прискладських територіях, у сховищах, погребах, кормоцехах, господарських спорудах, в умовах закритого ґрунту та приміщеннях на присадибних ділянках, у роздрібній торгівлі та місцях загального харчування.

 

Про що потрібно пам’ятати, застосовуючи приманки?

Не можна перевищувати концентрацію препарату, як це роблять недосвідчені аматори, що самі виготовляють приманки. Цим лише зменшується ступінь поїдання.

Сьогодні спрацьовують препарати навіть першого покоління, що на куматетралілі, оскільки найважливіше — це рівень поїдання. Ми намагаємося переконати, що у випадку з цими тваринами варто бути дуже терплячими і розуміти, що насамперед потрібна профілактика.

 

Довідка від експертів компанії «Сингента»

Препарат Талон ™ надзвичайно привабливий для гризунів, оскільки виробляється на якісній злаковій основі, що доводять і наукові досліди з поїдання принад. Завдяки рівномірному розподіленню діючої речовини по всій гранулі, оптимальному її розміру (4,7 мм діаметром) й ефективній та очищеній діючій речовині, свого ефекту препарат досягає з першого поїдання, однак тварина не гине одразу, що не дає змоги іншим особинам пов’язати даний ефект із принадою. Також Талон™ ефективний у боротьбі з резистентними популяціями гризунів.

 

Чи сформована в україні культура використання готових при анок, контейнерів? Яка їх роль, переваги? Чи зростає їх використання у динаміці за останні роки?

Переваги готових приманок — це передусім зручність у використанні, адже споживачу не потрібно розраховувати концентрацію отрути, змішувати чи розводити агресивні компоненти. Готові приманки є гарантією того, що тварина отримає необхідну дозу отрути, без виникнення резистентності й шкоди для довкілля.

Різноманіття форм (зернові, гранульовані, брикетні) підвищує їх ефективність та дозволяє підібрати оптимальний вид боротьби. Наприклад, для мишей і полівок використовують зернові приманки на основі пшениці та вівса. Крім того, що тварини їдять їх на місці, вони запасають отруєне зерно в норах, де його вживають молоді особини.

Ступінь поїдання гранульованих приманок дуже високий, адже до гранул додаються найбільш смачні інгредієнти. М’які брикети також дозволяють контролювати рівень поїдання, їх можна розкидати у важкодоступних для людини зонах поширення гризунів.

Тверді воскові брикети зручні для використання в місцях з високою вологістю, де вони тривалий час зберігають свої властивості. До того ж тварини люблять точити об них зуби, отримуючи таким чином летальну дозу отрути.

Коли ми почали імпорт контейнерів для приманок, до нас зверталися споживачі та компанії, які обирали захист для нецільових видів, наприклад домашніх улюбленців, або яким було важливо мінімізувати втрати приманок чи яких приваблювала зручність використання контейнерів. Проте масове застосування контейнерів для приманок почалося після запровадження обов’язкової системи НАССР на харчових виробництвах, у закладах торгівлі та громадського харчування. Система НАССР передбачає обов’язкове використання контейнерів при розміщенні приманок.

Загалом культура застосування приманок і контейнерів демонструє позитивну динаміку, хотілося б лише зорієнтувати споживачів на важливість відслідковування та ведення документації усіх засобів, що використовуються під час дератизації. Це не лише вимога НАССР, а й важлива складова успіху при її проведенні.

Зростанню попиту сприяє і те, що серйозні агровиробники розуміють важливість надійного захисту від мишей та щурів, а його можуть гарантувати лише професіонали. Це відповідає світовим тенденціям, як я зазначала на  початку.

Розкажіть, будь ласка, про особливості утилізації використаних пасток і приманок. Що робити з мертвими і спійманими живими тваринами?

Є центри з утилізації тари та ветеринарні сервіси з утилізації мертвих тварин. Пластикові пастки можна просто мити. Невикористані приманки можна закопувати без шкоди для навколишнього середовища, оскільки вони містять незначну кількість отрути і швидко розкладаються у ґрунті.

Останнім часом почастішали випадки отруєння фосфіном у домашніх умовах. Наголошую, що фосфін використовують для боротьби зі шкідниками зерна, а отруйна дія на мишей є його побічною дією. Помилково думаючи, що фосфін можна застосовувати проти мишей і щурів, люди беруть препарат для домашніх потреб. Проте це не засіб для боротьби з мишами. Завжди необхідно звертатися до професіоналів. І що найважливіше — до всіх без винятку хімічних препаратів не повинні мати доступу діти.

Чи вплинув карантин на діяльність вашої компанії?

Оскільки дератизація повинна проходити навіть за умов закриття закладів, ми працювали весь час. Уявіть, на заводі тихо, людей мало — це чудові умови для вирощування і виховання потомства, щурам ніхто не заважає. Тому ні в якому разі не можна припиняти профілактику. І навіть якщо ресторан не працює і людині там нічого їсти, щурі знайдуть їжу: вони прогризають кришки, бетон, легко переносять яйця, занурюють хвіст у молоко і злизують... Якщо виявлено хід до нори, то ми не радимо використовувати методи на кшталт битого скла, краще нанести порошок чи піну на вхід до нори, потім щур буде себе облизувати і отримає певну дозу отрути.

Які основні виклики стоять перед«Спецтехнологією»  сьогодні?

Ми вже 28 років працюємо на ринку. Наша компанія завжди намагається бути в курсі світових тенденцій. Наші представники часто відвідують закордонні виставки з метою пошуку нових методів та засобів боротьби зі шкідниками. Ми були одними з перших у постачанні дератизаційних контейнерів в Україну, а зараз вони стали необхідними для всієї сфери харчової промисловості, торгівлі, ресторанного бізнесу. Ми ніколи не припиняємо наш розвиток та процес вдосконалення. З метою використання європейського досвіду у сфері дератизації наш колега проходив навчання з пест контролю в Англії, і ми пишаємося його сертифікатом від British Pest Control Association.

На жаль, вагомою проблемою залишається наявність великої кількості фальсифікату на ринку родентицидів, унаслідок чого втрачається довіра до препаратів, навіть відомих марок. Фальсифіковані приманки не лише завдають збитків справжнім виробникам, а й призводять до резистентності серед гризунів. З метою здешевлення продукції недоброчесні виробники зменшують вміст діючої речовини, що викликає резистентність. Після використання таких препаратів уже і якісний препарат не спрацює.

Фірма «Спецтехнологія» є учасником Української Пест Контроль асоціації, яку було створено з метою об’єднання зусиль компаній, що надають послуги з пест контролю, виробників родентицидів у формуванні розвинутого прозорого ринку препаратів та послуг. Запрошуємо всіх бажаючих долучитися до нашої асоціації.

 

Довідка від експертів компанії «Сингента»

ТОВ «Сингента» також є офіційним членом Громадської спілки «Пест Контроль Україна», що створена з метою підтримки і захисту законних інтересів її членів у економічній сфері й підтримки прав та інтересів у відносинах з органами державної влади, місцевого самоврядування, громадськими об’єднаннями, підприємствами, установами та організаціями.