Україна

You are here

Share page with AddThis

Зберігання обробленого насіння

Захист насіння
24.03.2020

Юлія ГЛУХОВА-ЛОЗІНСЬКА,
менеджер лабораторії Інституту захисту насіння

Світлана ЧОНІ,
канд. с.-г. наук, менеджер з технічної підтримки, протруйники,
компанія «Сингента»


Урожай починається з насіння. На сьогодні насіннєвий матеріал має широкий спектр характеристик та різновидів, що дає змогу сільгоспвиробникові отримувати суттєвий прибуток. Насіннєві компанії та аграрії вкладають великі кошти в технології покращення посівних якостей насіння. Обробка останнього відіграє значущу роль у розкритті генетичного потенціалу насіння будь-якої культури, захищаючи цей потенціал на самому початку розвитку рослини від таких негативних чинників, як хвороби, шкідники тощо.

Портфоліо Seedcare компанії «Сингента» створено для отримання максимальної продуктивності з моменту висівання, протягом появи проростків, періоду виживання і росту рослин. 

Часто виникає запитання стосовно терміну зберігання обробленого насіння, особливо якщо таке насіння оброблено інсектицидними компонентами. В нашому випадку це Круїзер ® та Форс ® Зеа.

За офіційними даними компанії «Сингента», зберігати оброблене насіння без втрати діючих речовин можна протягом 3 років. Такі дані лабораторія отримала при щоденній перевірці стандартних зразків, оброблених інсекто-фунгіцидними препаратами, за допомогою системи високоефективної рідинної хроматографії, діодно-матричного детектора (HPLC DAD). Одержані дані відповідають критеріям максимальної ймовірності (критерій Гурвиця), оскільки всі отримані результати не перевищують похибки 2,5 % від визначених показників у двох різних лабораторіях:

ТІАМЕТОКСАМ
Рис. 1. Динаміка стану тіаметоксаму на обробленому насінні при зберіганні на сертифікованих складах.

ФЛУДИОКСОНІЛ

Рис. 2. Динаміка стану флудиоксонілу на обробленому насінні при зберіганні на сертифікованих складах.

Отримані дані свідчать про те, що три роки насіння зберігається без втрати кількісних і якісних характеристик діючих речовин, нанесених на насіння. Після 3 років зберігання вміст діючої речовини зменшується з кожним роком.

Для більш детального уточнення одержаних даних у 2019 році було проведено розгорнутий дослід, основна мета якого — перевірити кількість діючої речовини на обробленому насінні, яке зберігається в складських стандартних умовах 2 роки. Отримані дані свідчать, що вміст діючої речовини повністю зберігається і відповідає стандартам якісної обробки у разі, якщо насіння зберігається в умовах сертифікованого складу.

Отримана похибка не перевищує коливання, допустимі для насіння сільськогосподарських культур.

Отже, як бачимо, діючі речовини флудиоксоніл, тіаметоксам, тефлутрин та інші виробництва компанії «Сингента» повністю зберігаються на обробленому насінні без втрати кількості протягом вказаного терміну зберігання. Показники енергії проро-стання та схожості обробленого насіння коливалися в межах 1,5–4,5 % від початкових показників.

Результати повторного аналізу партій насіннєвого матеріалу соняшнику,
обробленого протруйником Круїзер ® 350, після зберігання

Результати повторного аналізу партій насіннєвого матеріалу кукурудзи,
обробленого Форс ® Зеа, після зберігання