Вайбранс ® Інтеграл: ефективне використання та відгуки

Захист насіння

Іван ПЕТРЕНКО,
канд. с.-г. наук, спеціаліст з технічної підтримки обробки насіння,
компанія «Сингента»


Ще нещодавно інсекто‑фунгіцидний протруйник для захисту зернових колосових культур Вайбранс ® Інтеграл був для аграріїв цікавою новинкою, а нині він надійний партнер багатьох провідних господарств по всій території України, що дозволяє повною мірою розкрити генетичний потенціал рослин й отримувати високі врожаї.

У виробничих умовах цей продукт продемонстрував відмінний контроль найнебезпечніших хвороб зернових культур. Особливістю препарату є тривалий посилений захист від фузаріозної, ризоктоніозної кореневих і прикореневих гнилей, снігової плісняви, видів сажки та відмінний контроль тифульозу, який не контролює жоден інший препарат, зареєстрований на території України. Крім блискучого контролю хвороб та шкідників, Вайбранс ® Інтеграл має стимулюючий фізіологічний вплив на розвиток кореневої системи, що підвищує стійкість посівів до несприятливих умов, зокрема посухи, та ефективність мінерального живлення завдяки потужній кореневій системі.

Напередодні зимових свят ми завітали до селянсько‑фермерського господарства «Престиж», до людини, для якої сільське господарство стало справою всього життя, — Леоніда Васильовича Каніболоцького. За його плечима багаторічний аграрний досвід. Нові препарати він власноруч досліджує в себе на полях, щоб максимально адаптувати технологію вирощування культури під конкретні агрокліматичні умови свого регіону. Господарство має 2500 га орних земель і знаходиться в селі Дмитрівка Петропавлівського району Дніпропетровської області. Основні культури, які вирощуються в господарстві, — це озима пшениця, кукурудза на зерно, горох, соняшник, озимий ріпак.

«Щорічно в сівозміні ми маємо близько 1200 га озимої пшениці та біля 300 га кукурудзи, — розповідає Леонід Васильович. — У нас досить насичена зерновими культурами структура посівних площ. Ми дуже багато уваги приділяємо саме захисту посівів озимих від потенційних технологічних небезпек, передусім хвороб. На сьогоднішній день ринок препаратів для захисту рослин доволі широкий, що дозволяє забезпечити надійний захист при такій комбінації в сівозміні. Вайбранс ® Інтеграл ми вибрали не просто в цьому році, ми попрацювали з ним і в минулому сезоні, але це були значно менші площі, близько 250 га. Протруйник використовували в максимальній рекомендованій нормі — 2 л/т насіння. При підготовці матеріалу до посівної 2018 року було обрано різні варіанти обробки насіння. Це були не тільки перевірені варіанти, з якими ми працювали раніше, а й ті, де ми хотіли побачити найновіші препарати провідних компаній в дії. І я вам скажу, що найкращий результат з контролю хвороб і надалі, під час збирання врожаю, ми мали з обробкою саме Вайбранс ® Інтеграл. З огляду на результати минулого сезону в цьому році всі посіви озимої пшениці в господарстві були оброблені саме препаратом Вайбранс ® Інтеграл .

Як виняток, у нас є пшениця по пшениці, для того щоб вивести поле під одну культуру. Це чудова можливість більш детально дослідити дію такого продукту в складних умовах. Однозначно будемо вивчати, будемо вести спостереження за ситуацією, яка складатиметься.

Якщо говорити за проблеми, які можуть виникнути, то я скажу одне, скільки років працюємо, з того часу й до сьогодні, ми стараємося діяти на випередження, але з коригуванням того, що ми знаємо, яка проблема може бути, враховуючи сильну насиченість зерновою групою.

Коли працюємо в питанні захисту насіння, то насамперед думаємо про ефективність препарату, наскільки вдало він покаже себе в наших умовах, цікавимося, чи достатньо його норми для локалізації потенційних проблем.

Всі поширені проблеми, які можуть бути при вирощуванні озимої пшениці, є і в нас. Ми відправляли до Харківського діагностичного центру компанії «Сингента» зразки насіння озимої пшениці. І ті показники, які ми бачили при фітопатологічному аналізі, були не настільки страшними, а досить такими скромними. Якщо говорити за відсоток рослин чи зерен, які потенційно можуть бути уражені цими хворобами, то він дійсно може бути невисокий, але в кінцевому підсумку я не хотів би мати й ці показники.

Ось наприклад, взяти стандарт по зерну пшениці, якщо це сажкове зерно, то відсоток не повинен перевищувати 5 для 1‑го та 2‑го класів, для 3‑го — 8, 4‑го — 10. Але ж ви розумієте, якщо в нас є проблема з сажкою, то дуже складно сказати, який її відсоток буде в кінцевій продукції, а проблеми з нею в наступному сезоні можуть збільшуватися в геометричній прогресії. Всі добре розуміють, що контроль сажкових хвороб можливий тільки завдяки протруйнику і ніяк інакше. І це та хвороба, розвиток якої не можна допускати у себе в посівах, особливо в умовах Дніпропетровської області.

Мікотоксини — це зовсім страшно. Навіть мінімальна їх кількість в збіжжі може призвести до вкрай негативних наслідків. А якщо вести мову про високу якість продовольчого зерна, то мікотоксини в ньому недопустимі. Особливо небезпечні мікотоксини, які продукують гриби роду Fusarium. Фузаріозні зерна для 1‑го та 2‑го класів допускаються на рівні 0,3 %, 3‑го — 0,5 %. Я добре розумію, що, якщо є потреба контролювати фузаріоз, то починати необхідно саме з вибору протруйника.

Тож у мене є дуже велике бажання захиститися від цих хвороб на початкових етапах росту рослин, щоб ці маленькі відсотки не перетворилися на великі проблеми. Саме тому я застосовую найкращі, найефективніші препарати».

Для контролю будь‑якої хвороби дуже важливо знати, як і коли вона уражує рослину. В різних хвороб можуть бути різні джерела інфекції: насіння, пожнивні залишки, ґрунт, бур’яни, падалиця. Основними джерелами фузаріозної кореневої гнилі є немінералізована стерня, заражене насіння і меншою мірою ґрунт. Ця хвороба найбільш поширена в сівозмінах, коли пшениця посіяна після пшениці або кукурудзи. З кожним роком інфекція, що знаходиться в рослинних рештках зернових культур, накопичується в ґрунті щораз більше. Для ефективного контролю фузаріозної кореневої гнилі протруйник Вайбранс ® Інтеграл містить дві діючі речовини — флудиоксоніл та седаксан, із двома різними механізмами дії, що унеможливлює розвиток патогену в посівах, захищених даним препаратом.

Ми працюємо для того, щоб отримати гарний кінцевий результат. Мені важливо, щоб зерно відповідало високим стандартам якості, адже тільки така пшениця забезпечить господарству максимальну маржинальність. До того ж тоді немає проблем зі збутом — переробники залюбки їдуть у господарство.


Леонід Васильович КАНІБОЛОЦЬКИЙ,
директор СВГ «Престиж»

«Останні роки під час посівної ми маємо недостачу вологи, — зазначає Леонід Васильович. — У цьому році ми сіяли насіння в сухий ґрунт, у такому разі глибина заробки насіння повинна бути 2–3 см, і багаторічний досвід це підтверджує. Інколи по такому попереднику, як кукурудза, через велику масу пожнивних решток глибина посіву може бути трішечки більшою. Наш регіон досить специфічний, і за зону ризикованого землеробства говорять дедалі частіше, водночас її територія все більше розширюється.

Я не бачу величезних проблем для того, щоб досягти високих показників урожайності озимих зернових культур. Основний лімітуючий чинник для нашої зони — це волога. Якщо говорити про озиму пшеницю, то ми мали у 2016 році по такому попереднику, як соняшник, урожайність 76 ц/га. І це все була пшениця 2‑го класу. Що стосується 2019 року, то з площі 1168 га ми отримали середню врожайність 55 ц/га. Слід також відмітити, що 2 тис. т із них, а це 1/3 всього врожаю, була пшениця 1‑го класу з високими хлібопекарськими й харчовими якостями, а саме: білок був 15–15,5 %, клейковина — 32–33 %. Також рекордну за всю історію ми мали середню врожайність кукурудзи на зерно — 87 ц/га на площі близько 300 га».

Використовуючи інноваційні рішення від компанії «Сингента», аграрії завжди впевнені в їх якості та ефективності, адже за цим стоять не тільки десятки років досліджень у межах компанії, а й польовий досвід провідних агрономів країни безпосередньо в умовах їхніх господарств. Крім того, слід пам’ятати, що при застосуванні продуктів компанії «Сингента» вам надається всебічна технічна підтримка щодо них. Зокрема, ви можете скористатися сервісом «Фітосанітарна експертиза посівного матеріалу», сервісами контролю якості обробленого насіння, налаштування обладнання, отримати технічний супровід посівів тощо.