Україна

You are here

Share page with AddThis

Пріма Форте — перша серед кращих

Захист насіння
26.12.2018

ВОЛОДИМИР МАКСИМОВИЧ,
менеджер з технічної підтримки, напрям гербіциди, компанії «Сингента»


Пріма Форте порівняно новий гербіцид, адже він продається всього лиш останні два роки, упродовж яких ми отримували тільки позитивні відгуки про даний препарат.

А це завдяки тому, що нам вдалося нарешті запропонувати сільгоспвиробникам досконалий комплексний продукт, який контролює широкий спектр однорічних та багаторічних дводольних бур’янів, має викорінюючу дію на осоти й, окрім того, ґрунтову дію, що запобігає появі на полі нових хвиль бур’янів.

ПРІМА ФОРТЕ В ДЕТАЛЯХ

Давайте разом із вами ще раз уважніше розглянемо цей препарат. Пріма Форте — трикомпонентний гербіцид, до складу якого входять три діючі речовини: 2,4‑Д ефір (180 г/л), флорасулам (5 г/л) й амінопіралід (10 г/л). До того ж ці д. р. із різних класів, що, по‑перше, дає змогу контролювати майже всі широколистяні бур’яни, а по‑друге, запобігає виникненню будь‑якої резистентності або слабочутливості з боку бур’янів. 2,4‑Д і флорасулам є всім добре відомими діючими речовинами, а от амінопіралід, що входив до складу гербіциду, який «Сингента» продавала декілька років тому, викликає в деяких господарників недовіру й неоднозначне ставлення. Одразу хочемо розвіяти будь‑які сумніви щодо цієї діючої речовини. Амінопіралід саме та сполука, яка має викорінюючу дію проти осотів, однак у складі Пріма Форте цієї д. р. у 2 рази менше у перерахунку на га, ніж у гербіциді, що ми продавали 2 роки тому. Незважаючи на це, викорінююча дія проти осотів збереглася і значно зменшилася післядія на наступні культури у сівозміні.

За рахунок синергізму трьох діючих речовин Пріма Форте чудово справляється з такими складними бур’янами, як лобода біла, будь‑яка падалиця соняшнику (звичайна, сульфо‑ та ІМІ‑стійка), амброзія, всі види осотів (разом із кореневою системою), молочай лозяний, хвощ польовий та багато інших. Крім того, Пріма Форте має ґрунтову дію, що проявляється протягом 30 днів після внесення препарату й особливо важлива для контролю падалиці соняшнику, яка може з’являтися та сходити хвилями. Таким чином, з усього вищенаведеного бачимо, що Пріма Форте — ідеальний гербіцид для ланок сівозміни соняшник — зернові, коли соняшник є найбільш поширеним попередником. Проте, звісно, не тільки для таких сівозмін. Ми з вами вже знаємо, що Пріма Форте може застосовуватися і на кукурудзі. Тут вона є чудовим партнером для базових грамініцидів, наприклад Мілагро 240. Суміш Мілагро 240 (0,16–0,2 л/га) + Пріма Форте (0,5–0,7 л/га) є перевіреною і комплексно контролює всі бур’яни на полі. Звичайно, на кукурудзі ми рекомендуємо використовувати гербіцид Елюміс для контролю широкого спектра бур’янів, але якщо на таких полях спостерігається значна засміченість лободою та осотами, то кращого варіанта, ніж застосування Пріма Форте, не існує. Адже Елюміс швидко знищує лише зелену частину осотів, а лобода на момент внесення може вкритися захисними оболонками. Завдяки покращеній формуляції та 3 потужним компонентам Пріма Форте діє дуже швидко, й ефект проявляється через вигини рослин, втрату форми і загального здорового вигляду бур’янів, що характерно для гормональних препаратів. Однак під час внесення гербіциду Пріма Форте на кукурудзі потрібно зважати на фазу розвитку культури, щоб запобігти можливому ушкодженню її генеративних органів. Нагадуємо, що вікно застосування на кукурудзі — від 3‑го –до 5‑го листка і не раніше чи пізніше.

ПРІМА ФОРТЕ ПОПРИ ВСЕ!

Завдяки досконалій формуляції Пріма Форте здатна протистояти складним погодним умовам під час внесення. Вона ефективна вже при +5 °С, хоча оптимальною температурою використання є температура від +8 до +25 °С, коли культура і бур’яни розвиваються рівномірно. При цьому Пріма Форте за рахунок зменшення у 2,5 рази 2,4‑Д ефіру та у 2 рази амінопіраліду у перерахунку на гектар є досить «лагідною» до культури, не спричиняє фітотоксичності та пошкоджень. На зернових цей препарат треба застосовувати від початку кущіння до 2‑го міжвузля культури, а на кукурудзі — від 3-го до 5-го листка. Ще однією перевагою Пріма Форте є здатність чудово змішуватися з іншими препаратами, які можуть застосовуватися одночасно. Так, на зернових гербіцид Пріма Форте можна змішувати з такими препаратами, як Тілт Турбо, Амістар Екстра, Енжіо та Модус. Пріма Форте чи не єдиний гормональний препарат, який може поєднуватися у баковій суміші з регуляторами росту, такими як Модус. До появи Пріма Форте інші гормональні гербіциди при змішуванні з ретардантами могли спричиняти фітотоксичність і пошкодження культури.

ЛЕГКІСТЬ ЗАСТОСУВАННЯ

Тепер нагадаємо про норму використання препарату. Базовою є норма 0,5 л/га, яку слід вважати прийнятною для більшості польових ситуацій, до того ж зберігається ґрунтова дія на наступні хвилі бур’янів. Шкодочинні рослини повинні мати стадію від 2 до 8 листків. Якщо на полі спостерігаються перерослі дводольні бур’яни і є велика кількість багаторічників, — ми рекомендуємо використовувати норму 0,7 л/га. При цьому після застосування гербіциду Пріма Форте на посівах зернових на даному полі в якості наступної культури можна вирощувати:

 • через 1 місяць — зернові, кукурудзу, сорго (у разі необхідності пересіву);
 • восени цього ж року (після весняного внесення) — озимі зернові, озимий ріпак, злакові трави;
 • при нормі витрати 0,5 л/га навесні наступного року — ярі зернові, ярий ріпак, кукурудзу, сорго, соняшник, картоплю, люцерну, цибулю, цукрові буряки, льон, капусту;
 • при нормі витрати 0,7 л/га і випаданні опадів не менше ніж 300 мм за цей період через 11 місяців — ярі зернові, ярий ріпак, кукурудзу, сорго, соняшник, картоплю, люцерну, цибулю, цукрові буряки, льон, капусту;
 • не раніше ніж через 14 місяців — сочевицю, нут, сою, кормові боби, горох, моркву

За необхідності пересіву після застосування препарату на тому самому полі можна вирощувати кукурудзу, сорго, ярі зернові, трави. Однак перед пересівом необхідно провести глибокий обробіток ґрунту. Таким чином, бачимо, що тільки бобові культури можна висівати через 14 місяців після внесення гербіциду Пріма Форте. У сівозміні з зерновими культурами таке трапляється вкрай рідко.

 

АГРОЕКОНОМІКА

За необґрунтованої системи захисту, тобто невдалого вибору гербіциду або строків і норм застосування, бур’яни можуть призвести до суттєвих втрат урожаю. Так, за даними Веселовського І. В. та ін. (1988), втрати врожайності зерна за наявності 1 шт./м2 бур’яну становлять:

 • гірчак шорсткий — 17 кг/га;
 • гірчиця польова — 14 кг/га;
 • дескурайнія Софії — 23 кг/га;
 • лобода біла — 27 кг/га;
 • осот рожевий — 68 (!) кг/га;
 • жабрій звичайний — 17 кг/га;
 • підмаренник чіпкий — 24 кг/га;
 • ромашка непахуча — 17 кг/га;
 • фіалка польова — 17 кг/га;
 • щириця звичайна — 34 кг/га.

Дослідниками Асмусом А. А., Підсєваловим М. І. та Михлєєвим В. І. (2005) підтверджено, що за наявності 10 шт./м2 підмаренника чіпкого в екстенсивному посіві пшениці урожайність зменшується на 200 кг/га, а в інтенсивному посіві втрати врожаю набагато більші. Для чого наведені ці розрахунки? Тепер ми можемо економічно обґрунтувати витрати на гербіцид. Отже, за наявності вже 3 шт./м2 лише однорічних бур’янів, як‑от лобода біла чи підмаренник, ми втрачаємо 50–80 кг/га врожаю зерна. З огляду на це можемо констатувати, що гербіцид Пріма Форте окупається на 100 %, тому що його вартість на 1 га еквівалентна близько 50 кг/га зерна пшениці.


ПРІМА ФОРТЕ — ІДЕАЛЬНИЙ РЕЗУЛЬТАТ!

1. Ефективність майже проти всього спектра бур’янів на полях на рівні 90–100 %.
2. Ґрунтовий контроль нових сходів бур’янів, особливо падалиці соняшнику (сульфо‑, ІМІ та звичайної).
3. Викорінююча дія проти осотів.
4. Стабільна ефективність у складних погодних умовах.
5. Можливість використання в бакових сумішах з іншими препаратами, зокрема Модус.
6. Безпека у сівозміні за умови правильних регламентів застосування.