Алгоритм вибору протруйника. Основні критерії в умовах сьогодення

Захист насіння

СВІТЛАНА ЧОНІ,
канд. с.‑г. наук, менеджер з технічної підтримки протруйників компанії «Сингента»

СЬОГОДНІ БАГАТО РОЗМОВ ВЕДЕТЬСЯ ПРО ЗМІНИ КЛІМАТУ В УКРАЇНІ, І ЦІ ЗМІНИ МИ ВІДЧУВАЄМО КОЖНОГО РОКУ І КОЖНОГО МІСЯЦЯ. ВИРОЩУВАННЯ ОЗИМИХ ЗЕРНОВИХ У 2017–2018 РОКАХ ЗНОВУ ПІДТВЕРДИЛО ТОЙ ФАКТ, ЩО АГРАРІЇ УКРАЇНИ ПРАЦЮЮТЬ В ЗОНІ РИЗИКОВАНОГО ЗЕМЛЕРОБСТВА: ПРИРОДА ЗНОВУ Й ЗНОВУ ВИПРОБОВУЄ МАЙСТЕРНІСТЬ АГРОНОМІВ ТА ЇХНЮ ВИТРИМКУ. НАМ ЗДАЄТЬСЯ, ЩО МИ ВСЕ ВРАХУВАЛИ, АЛЕ ЩОРАЗУ ВИНИКАЮТЬ НОВІ НЮАНСИ І ВИПРОБУВАННЯ.

Зараз основне завдання, яке постає перед агрономами, — це вибір протруйника для озимих зернових культур. І, відверто кажучи, завдання не з легких, адже від якості насіннєвого матеріалу й правильного протруйника залежить 50 % урожаю зернових культур. Саме ці чинники дають змогу отримати дружні сходи восени і захиститися від максимальних небезпек взимку. Звісно, ми не зможемо передбачити всі аспекти, але ми маємо змогу зробити детальній аналіз минулих років і спробувати спроектувати рік наступний. При виборі протруйника слід зважати на багато чинників. Парадокс ситуації в тому, що, скільки б ми не намагалися врахувати всі можливі нюанси — завжди буде щось, що ми не взяли до уваги. Однак намагатися треба. Поговоримо про основні з них. Обирати протруйник потрібно з огляду на заплановану врожайність, строки посіву, попередника, тип ґрунту, фітосанітарний стан, основні проблеми минулого року тощо. Торкнемося декількох аспектів:

ЗАПЛАНОВАНА ВРОЖАЙНІСТЬ І СТРОКИ ПОСІВУ

Звичайно, в цьому чинникові закладено велику кількість показників, але основними, що мають суттєве значення, як показують декілька минулих років, будуть строки сівби і кількість добрив. Цей рік вкотре довів, що терміни мають значення. Поля, де озимина була посіяна в ранні та оптимальні строки, дали непоганий урожай, а поля пізніх термінів висіву змусили турбуватися протягом усього року. 75 % урожаю цього року склала озимина, яка була посіяна до 15–20 жовтня і захищена інсекто‑фунгіцидним протруйником. Не слід також забувати про те, що застосування добрив, особливо азотних, вимагає використання якісного протруйника, оскільки внесення азоту провокує розвиток хвороб, таких як кореневі гнилі, снігова пліснява, тифульоз, гельмінтоспоріоз, септоріоз тощо.

ПОПЕРЕДНИК

Вирощування будь‑якої культури призводить до формування певної екосистеми й накопичення усіляких хвороб. Основні патогени, що становлять небезпеку після різних попередників, представлені в таблиці 1.

ТАБЛИЦЯ 1. ДЛЯ ЗАХИСТУ КОРЕНЕВОЇ СИСТЕМИ СЛІД ВРАХОВУВАТИ ВПЛИВ ПОПЕРЕДНИКА НА НАКОПИЧЕННЯ ПАТОГЕНІВ У ҐРУНТІ

ПОПЕРЕДНИКОСНОВНІ ПАТОГЕНИ В ҐРУНТІ ТА НА РОСЛИННИХ РЕШТКАХ
КолосовіФузаріози, пітіум, піренофороз, гельмінтоспоріоз, септоріоз, пліснявіння насіння, ризоктоніоз
КукурудзаФузаріози, пітіоз, ризоктоніоз, пліснявіння насіння
СоняшникАльтернаріоз, пітіум
Цукровий бурякФузаріози, пітіум, альтернаріоз, пліснявіння насіння, ризоктоніоз
КартопляРизоктоніоз, фузаріози, пітіум
Багаторічні травиФузаріоз
РіпакФузаріоз, пітіум, ризоктоніоз
Соя, горохФузаріоз, пліснявіння насіння, ризоктоніоз

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН АГРОЦЕНОЗУ

Звичайно, він у кожного свій. Просто нагадаємо, від яких проблем повинен захистити протруйник.
1. Сажкові хвороби
2. Кореневі гнилі (різної природи)
3. Прикореневі гнилі (ризоктоніоз, офіобольоз, церкоспорельоз)
4. Снігова пліснява
5. Тифульоз
6. Гельмінтоспоріози
7. Септоріоз

Звертаю вашу увагу на перший пункт. Сьогодні ми чуємо дедалі більше скарг щодо прояву твердої сажки у посівах озимої пшениці. Ця хвороба не просто не нова для наших умов, це основна хвороба, заради контролю якої і розроблялися засоби захисту насіння колосових. Слід пам’ятати, що визначальний і єдиний хімічний метод захисту від цієї хвороби — це використання правильного протруйника!

Якщо говорити про нові хвороби, то сьогодні дуже актуальний тифульоз (фото 1, 2). У деяких господарствах ураження тифулою озимини навесні 2018 року становило 40–50 %, і це вже були не поодинокі випадки.

Фото 1. Розвиток тифульозу на посівах озимих зернових культур

Фото 2. Ураження тифульозом рослин озимого ячменю.

Слід добре пам’ятати, що контроль таких хвороб, як тифульоз і снігова пліснява, значною мірою залежить від контактної складової протруйника. Максимальний ефект контролю снігової плісняви дає поєднання флудиоксонілу і седаксану, тифулу ж контролює єдина діюча речовина на ринку фунгіцидних протруйників України — седаксан.
В умовах сучасного фітопатологічного стану протруйник повинен містити мінімум дві діючі речовини з контактним і системним механізмами дії.

Сьогодні неможливо отримати добрий урожай як озимих, так і ярових без використання у протруйнику інсектицидної складової. Комплекс комах, які завдають шкоди посівам озимої пшениці та ячменю, з осені настільки широкий, що передбачити всі чинники неможливо. Це і багатоїдні ґрунтові шкідники (дротяники, несправжні дротяники, хлібний турун, хрущі тощо); прихованоживучі шкідники (злакові мухи, стеблова хлібна блішка); сисні шкідники (попелиці, цикадки, трипси та ін.).
Цікаво те, що в осінній період 2017 року спостерігався значний літ злакових мух, хоча погодні умови були не дуже сприятливі для їх розвитку. Однак мухи завдали значної шкоди посівам зернових культур. На сьогодні можна говорити про те, що популяція злакових мух знаходиться на підйомі і їх чисельність зростатиме протягом наступних двох років.

Отже, слід розуміти, що восени 2018 року злакові мухи становитимуть суттєву загрозу для озимих зернових культур. Саме тому рекомендуємо використовувати для протруєння насіння готові інсекто‑фунгіцидні продукти Селест Макс або Вайбранс Інтеграл. Основні переваги протруйників від компанії «Сингента» представлені на рис. 1.

Рис. 1. Алгоритм вибору протруйника.

Якщо говорити коротко, то Селест Макс — це надійний базовий захист від основних хвороб та шкідників на території України, а саме: попелиць, хлібного туруна, злакових мух, дротяників і таких хвороб, як сажка, гельмінтоспоріози, кореневі гнилі, снігова пліснява, септоріоз тощо. Максим Форте не має інсектицидного захисту, проте вирізняється поліпшеною ефективністю проти септоріозу і снігової плісняви та контролює хвороби, які не контролюють інші протруйники, зокрема офіобольоз та гібеліноз. Вайбранс Інтеграл — це максимальний захист від усіх можливих неприємностей в осінній та зимовий періоди на озимих зернових. Це подовжена інсектицидна дія, покращений контроль проти септорії, снігової плісняви, єдиний протруйник, який буде контролювати тифулу і забезпечувати рослинам стримуючий ефект розвитку кореневої системи та вегетативної маси. Це єдиний продукт, що відмінно регулює стресовий фактор.

Крім того, всі перераховані продукти мають формуляцію, яка називається «Формула М». Вона розроблена з урахуванням новітніх досягнень у галузі захисту рослин. За рахунок зниження абразивності обробленого насіння значно зменшується кількість пилу, що передусім гарантує безпечніші умови праці персоналу, менше часу на очищення обладнання, зменшення піноутворення при приготуванні робочого розчину для більшої зручності. До того ж краще покриття насіння для забезпечення максимальної ефективності, навіть за екстремальних умов, інтенсивніше забарвлення для чіткішого візуального контролю. Для того щоб максимально заощадити ваші витрати, технологія Формула М гарантує, що ваш препарат буде знаходитися там, де повинен, — на насінні.