Захист томатів на присадибних ділянках

Захист городу, саду, газону

Понад половина всіх томатів вирощується на присадибних і дачних ділянках.  Останнім часом городники дедалі частіше вирощують високопродуктивні гібриди зарубіжної селекції, отримати високий та якісний урожай із яких без належного агрофону й застосування засобів захисту рослин неможливо. На невеликих за розміром присадибних ділянках важко  витримати повноцінну сівозміну, тому тут завжди присутня велика кількість різноманітних шкодочинних об’єктів, які не дають повною мірою розкрити потенціал якісного насіння.

  Хвороби

 • Фітофтороз — найпоширеніша і найшкодочинніша хвороба пасльонових культур (картоплі, томатів, перцю, баклажанів). Уражує листя, стебла, плоди. В сприятливі для розвитку хвороби роки втратити врожай можна за 3–4 дні.
 • Альтернаріоз уражує листя, стебла, плоди. Зазвичай перші ознаки ураження з’являються у кінці цвітіння. Може уражуватися розсада. Пошкоджені плоди не придатні до вживання та переробки.
 • Септоріоз (біла плямистість) — це хвороба, яка широко розповсюджена в теплицях та відкритому ґрунті. Спочатку на нижньому листі з’являються невеликі бурі плями, пізніше центр плями набуває брудно-білого кольору. Плями зливаються, листя засихає. Верхівка рослини лишається зеленою. Септоріоз спричинює великі втрати врожаю. Оптимальний розвиток хвороби за температури 20 ⁰С та вологості повітря 70–90 %
 • Борошниста роса — хвороба найбільш поширена у  теплицях. На листі з’являється білий борошнистий наліт, знижуються продуктивність рослин і якість урожаю. Сильніше хвороба розвивається за температури 20–25 ⁰С та при підвищеній вологості повітря.
 • Сіра гниль — хвороба найбільш поширена у  теплицях. На листі та плодах з’являються темні вологі плями з сірим пухнастим нальотом. Сильніше хвороба розвивається за температури від 15 ⁰С і вище та при надмірному зволоженні. Пошкоджені плоди втрачають товарний вигляд, не зберігаються.

Шкідники

 • Колорадський жук — шкодять дорослі жуки і личинки. Особливо небезпечний шкідник для сходів та висадженої розсади. 
 • Попелиця живиться клітинним соком рослин. При сильному заселенні попелицею знижується продуктивність останніх. Попелиця пошкоджує бутони, квіти томатів, листя скручується та передчасно опадає.
 • Озима совка підгризає сходи й молоді рослини.
 • Картопляна совка вигризає ходи в стеблах, після чого рослини ламаються.
 • Городня совка живиться листям та плодами, що дозрівають.
 • Бавовникова совка виїдає точки росту, верхнє листя, а пізніше пошкоджує плоди, що дозрівають. Шкодить до самого кінця збору врожаю.

Для захисту томатів у відкритому ґрунті на присадибних ділянках компанія «Сингента» пропонує  технологію захисту. До висадки розсади  з метою запобігання проростанню однорічних злакових і деяких дводольних бур’янів ґрунт необхідно обробити гербіцидом Дуал Голд. Саму розсаду в касетах або стаканчиках за день до висадки у ґрунт для захисту від дротяників, капустянки, колорадського жука необхідно пролити 0,2 % розчином інсектициду Актара, а  розсаду з відкритою кореневою системою перед висадкою у ґрунт витримують у такому ж розчині мінімум 2 години. Якщо не вийшло обробити розсаду до висадки, то можна провести полив розчином препарату Актара на другий-третій день після висадки з розрахунку 30–50 мл на рослину. Актара — системний препарат, який активно поглинається корінням і рухається по рослині до молодого листя, що наростає, забезпечуючи довготривалий захист. Пізніше, коли розсада вкоренилася, необхідно здійснити профілактичну обробку проти фітофторозу, альтернаріозу, борошнистої роси фунгіцидом Квадріс. Таку обробку можна провести і раніше в касетах, за 2–3 дні   до висадки розсади. Для знищення багаторічних і однорічних злакових бур’янів на ділянці застосовують гербіцид Фюзілад Форте. Препарат безпечний для томатів, знищує тільки злакові бур’яни. У період активного росту для захисту від фітофторозу томати обробляють фунгіцидом Ридоміл Голд. Необхідно провести 2–3 обробки з інтервалом 8–14 днів у залежності від погодних умов. Ридоміл Голд — системно-контактний препарат, який забезпечує подвійний захист. Частина його поглинається рослинами і захищає листя та стебла, що наростають, а частина лишається на поверхні, не даючи збудникам хвороб проникнути в рослину. Пізніше, коли припиняється активний ріст і починається плодоутворення, необхідно зробити 1–2 обробки фунгіцидом Ревус Топ для захисту від альтернаріозу та фітофторозу. Препарат має потужну захисну й лікувальну дії, окрім того додаткову дію на  септоріоз і кладоспоріоз. У період дозрівання томатів для захисту від фітофторозу, альтернаріозу, кладоспоріозу, сірої гнилі застосовують фунгіцид Квадріс. Цей препарат має комплексну дію проти багатьох хвороб і дуже короткий період очікування — всього 5 днів. Для захисту від сірої гнилі та гнилей при зберіганні компанія «Сингента» пропонує фунгіцид Світч. Препарат застосовують як у відкритому ґрунті, так і у теплицях у фазу бутонізації та дозрівання плодів. Світч має короткий термін очікування, значно покращує лежкість і товарний вигляд плодів.

У період вегетації для захисту від попелиць, трипсів, цикадок, що є переносниками таких вірусних хвороб, як бронзовість листя, та колорадського жука застосовують інсектициди Актара й Енжіо. Обробки проти бавовникової та томатної совок проводять у період від початку цвітіння до моменту дозрівання. Для боротьби з совками компанія «Сингента» пропонує новий потужний інсектицид Ампліго. Окрім високої ефективності проти совок, препарат вирізняється широким спектром дії та ще й має овіцидну дію. Першу обробку можна проводити препаратом Ампліго, а пізніше використати інсектицид Проклейм. Цей препарат природного походження, захищає практично від усіх лускокрилих шкідників, має додаткову дію на мінерів та трипсів, а також короткий період очікування. Обробки краще починати при появі яйцекладок шкідника.

Для підвищення врожайності та покращення якості продукції компанія «Сингента» вивела на ринок нове біологічне добриво-стимулятор Ізабіон. Препарат складається з необхідних для швидкого росту та розвитку рослин повного спектра амінокислот і пептидів, на синтез яких рослина не витрачає додаткової енергії. Застосовують його 2–3 рази за сезон.

Якщо строки обробки проти хвороб та шкідників збігаються — проводять сумісну обробку (фунгіцид + інсектицид).