Захист томатів на присадибних ділянках

Захист городу, саду, газону

Більше половини всіх томатів вирощуються на присадибних та дачних ділянках.  Останнім часом городники все частіше вирощують високопродуктивні гібриди зарубіжної селекції, з яких отримати високий і якісний урожай без належного агрофону та застосування засобів захисту рослин неможливо. На невеликих за розміром присадибних ділянках важко  витримати повноцінну сівозміну, тому тут завжди присутня велика кількість різноманітних шкодочинних об’єктів, які не дають у повній мірі розкрити потенціал якісного насіння.

ХВОРОБИ

 • Фітофтороз — найпоширеніша та найшкодочинніша хвороба пасльонових культур (картоплі, томатів, перцю, баклажанів). Уражує листя, стебла, плоди. В сприятливі для розвитку захворювання роки втратити врожай можна за 3–4 дні.

 • Альтернаріоз уражує листя, стебла, плоди. Зазвичай перші ознаки ураження з’являються у кінці цвітіння. Може уражуватися розсада. Пошкоджені плоди непридатні до вживання та переробки.

 • Септоріоз (біла плямистість). Ця хвороба широко розповсюджена в теплицях та відкритому ґрунті. Спочатку на нижньому листі з’являються невеликі бурі плями, пізніше їх центри набувають брудно-білого кольору. Плями зливаються, листя засихає. Верхівка рослини лишається зеленою. Септоріоз спричиняє великі втрати врожаю. Оптимальний розвиток хвороби відбувається за температури 20 ᵒС та вологості повітря 70–90 %.

 • Борошниста роса  найчастіше зустрічається у  теплицях. На листі з’являється білий борошнистий наліт, знижується продуктивність рослин, якість урожаю. Сильніше хвороба розвивається за температури 20–25 ᵒС та при підвищеній вологості повітря.

 • Сіра гниль  найбільш поширена у  теплицях. На листі та плодах з’являються темні вологі плями з сірим пухнастим нальотом. Сильніше хвороба розвивається за температури від 15 ᵒС і вище та при надмірному зволоженні. Пошкоджені плоди втрачають товарний вигляд, не зберігаються.

ШКІДНИКИ

 • Колорадський жук. Шкодять дорослі жуки і личинки. Особливо небезпечний шкідник для сходів та висадженої розсади.
 • Попелиця живиться клітинним соком рослин. При сильному заселенні рослин попелицею знижується їх продуктивність. Попелиця пошкоджує бутони, квіти томатів, листя скручується та передчасно опадає.
 • Озима совка підгризає сходи та молоді рослини.
 • Картопляна совка вигризає ходи в стеблах, після чого рослини ламаються.
 • Городня совка живиться листям та дозріваючими плодами.
 • Бавовникова совка виїдає точки росту, верхнє листя, а пізніше пошкоджує дозріваючі плоди. Шкодить до кінця збору врожаю.

Компанія «Сингента» пропонує оптимальну технологію захисту томатів від  хвороб, шкідників та бур’янів.

До висадки розсади  для запобігання проростанню однорічних злакових і деяких дводольних бур’янів ґрунт необхідно обробити гербіцидом Дуал Голд. Саму розсаду в касетах або стаканчиках за день до висадки у ґрунт для захисту від дротяників, капустянки, колорадського жука необхідно пролити 0,2 % розчином інсектициду Актара. Якщо не вийшло обробити розсаду до висадки, можна провести полив цим розчином на другий-третій день після висадки з розрахунку 30–50 мл на рослину. Актара — це системний препарат, який активно поглинається корінням і рухається по рослині до молодого листя, що росте, забезпечуючи довготривалий захист. Пізніше, коли розсада вкоренилась, необхідно провести профілактичну обробку проти фітофторозу, альтернаріозу, борошнистої роси фунгіцидом Квадріс. Таку обробку можна здійснювати і раніше в касетах, за 2–3 дні   до висадки розсади. Для знищення багаторічних і однорічних злакових бур’янів на ділянці застосовують гербіцид Фюзілад Форте. Препарат безпечний для томатів, знищує тільки злакові бур’яни. У період активного росту для захисту від фітофторозу томати обробляють фунгіцидом Ридоміл Голд. Необхідно провести 2–3 обробки з інтервалом 8–14 днів у залежності від погодних умов. Ридоміл Голд — це системно-контактний препарат, що забезпечує подвійний захист. Частина його поглинається рослинами і захищає листя, що росте, та стебла, а частина лишається на поверхні, не даючи збудникам хвороб проникнути в рослину. Пізніше, коли припиняється активний ріст і починається плодоутворення, необхідно зробити 1–2 обробки фунгіцидом Ревус Топ для захисту від альтернаріозу, фітофторозу. Препарат має потужну захисну та лікувальну дії, окрім того, додаткову дію на  септоріоз та кладоспоріоз. У період дозрівання томатів для захисту від фітофторозу, альтернаріозу, кладоспоріозу, сірої гнилі застосовують фунгіцид Квадріс. Цей препарат вирізняється комплексною дією проти багатьох хвороб і має дуже короткий період очікування — всього 5 днів. Для захисту від сірої та іншої гнилі при зберіганні компанія «Сингента» пропонує фунгіцид Світч, який застосовують як у відкритому ґрунті, так і у теплицях у фазу бутонізації та дозрівання плодів. Препарат має короткий термін очікування, значно покращує лежкість і товарний вигляд продукції.

У період вегетації для захисту від попелиць, трипсів, цикадок — переносників таких вірусних хвороб, як стовбур, бронзовість листя, — та колорадського жука використовують інсектициди Актара й Енжіо. Обробки проти бавовникової та томатної совок проводять інсектицидом Проклейм на початку цвітіння й до моменту дозрівання томатів. Обробляти починають при появі яйцекладок шкідника. Під час вегетації за умови розтягнутого періоду виходу личинок совок застосовують інсектицид Енжіо. За умови збігання строків обробок проти хвороб та шкідників проводять сумісну обробку (фунгіцид + інсектицид). 

У 2018 році компанія «Сингента» планує вивести на ринок новий інсектицид Ампліго для захисту томатів від широкого спектра шкідників. Це двокомпонентний контактний препарат із потужною стартовою та пролонгованою діями. Має овіцидну дію.

За більш детальною інформацією звертайтеся до консультаційного центру компанії «Сингента» за тел.: 0 800 50 04 49.

Компанія Syngenta і ТМ «Професійне насіння» пропонують продукти для комплексних рішень, що допоможуть надійно захистити Ваш урожай. Оригінальні препарати від виробника – гарантія якості, ефективності та швидкого результату. Детальніше за посиланням:

https://semena.in.ua/dobriva_ta_zasobi_zakhistu_1c0/komplekti_1c1?utm_source=sinoptic_branding&utm_medium=banner&utm_campaign=syngenta&utm_term=zzr&utm_content=sinoptic_branding


ОСТЕРІГАЙТЕСЯ ПІДРОБОК! Щоб уникнути придбання фальсифікованого продукту, радимо купувати препарати компанії «Сингента» у спеціалізованих магазинах із продажу засобів захисту рослин та насіння, а також у мережах супермаркетів «Епіцентр», «Леруа Мерлен» і «Нова Лінія». Перелік магазинів ви знайдете на сайті: www.syngenta.ua та у додатку для мобільних пристроїв «Енциклопедія гарного врожаю».

З питань застосування та придбання препаратів звертайтеся до Консультаційного центру ТОВ «Сингента» за номером: 8 800 500 44 90 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів).