Україна

You are here

Share page with AddThis

Захист капусти на присадибних ділянках

Захист городу, саду, газону
02.06.2020

Капусту, як і всі овочеві культури, пошкоджують багато різних хвороб і видів шкідників. Особливо це стосується пізньостиглих гібридів, у яких вегетаційний період 120 і більше днів.

Захист розсади.

  • Для захисту від кили капусти перед посівом чи висадкою розсади в парники в ґрунт вносять фунгіцид Тіовіт Джет ®. Це особливо важливо, якщо розсаду капусти вирощували в парниках кілька років поспіль. Після внесення Тіовіт Джет ® у ґрунт проводять неглибоку заробку (приблизно 5 см). Наступного дня можна висівати насіння чи висаджувати розсаду.
  • Для захисту від ґрунтових шкідників та раннього пошкодження розсади блішками й капустяною мухою за 2–3 дні перед або після висадки розсади проводять полив 0,2-процентним розчином препарату Актара ®. Якщо розсада була з відкритою кореневою системою, її перед висадкою мінімум 2–3 години витримують у розчині Актара ®. Коренева система швидко поглинає препарат, і він поширюється по всій рослині, зокрема по новому приросту.

Захист від бур’янів. Щоб забезпечити початок активного росту без конкуренції з бур’янами, перед висадкою розсади у відкритий ґрунт його обробляють гербіцидом Дуал Голд ®. Цей препарат забезпечує захист від однорічних злакових й окремих однорічних дводольних бур’янів.

Надалі для захисту від другої хвилі однорічних злакових бур’янів та від розвитку багаторічних, таких як пирій, застосовують Фюзілад Форте ®. Цей системний гербіцид вибіркової дії знищує надземну і кореневу системи бур’янів і при цьому абсолютно не токсичний для культури. При застосуванні Фюзілад Форте ® слід звертати увагу тільки на фазу розвитку бур’яну. Оптимальні для цього фази: в однорічних бур’янів — 2–3 листки, у пирію — висота 10–12 см.

 

Захист від шкідників. Якщо розсаду перед висадкою не обробляли препаратом Актара ®, треба забезпечити захист від ранньовесняних шкідників, як-от блішки, попелиця, капустяна муха. Для цього використовують інсектицид Енжіо ®. Цей системно-контактний препарат має дві діючі речовини й унікальну препаративну форму — мікрокапсульовану суспензію. За рахунок цієї форми препарат високоефективний у широкому діапазоні температур і гарантує подовжений захист. Ефективно захищає в період вегетації від гусениць біланів, совок, попелиці і трипсів. Застосовують препарат при появі шкідника.

Для захисту від лускокрилих шкідників (капустяна міль, білани, совки) застосовують інсектицид Проклейм ®. Це препарат природного походження, тому належить до групи малотоксичних для споживачів і корисної ентомофауни, а ще у нього короткий період очікування. Проклейм ® — інсектицид кишкової дії. Гусениці, які живляться на рослині, поглинають препарат і протягом 1–4 годин втрачають рухливість і припиняють живитися. Повна загибель настає через 1–4 дні. Проклейм ® ефективно працює проти гусениць будь-якого віку, а ще має виражену овіцидну дію — знищує личинку всередині яйця або в момент її виходу з яйця. Препарат бажано використовувати вранці, ввечері або в похмуру погоду в період масового відкладання яєць — початку виходу личинок.

Захист від хвороб. Після висадки розсади, особливо на загущених, перезволожених ділянках, капусту уражує пероноспороз. Під час дослідів високу ефективність продемонструвало застосування фунгіциду Ридоміл ® Голд. Це системно-контактний двокомпонентний препарат, у якого потужна лікувальна і захисна дії. У період вегетації капусту часто уражує альтернаріоз. Для захисту від цієї хвороби європейські овочівники широко використовують фунгіцид Скор ®. Цей системний препарат із сильною лікувальною дією дуже швидко поглинають рослини.

Останніми роками спостерігаються зміни клімату (великі перепади температур, літня спека, зливи), які вельми сприяють розвитку бактеріозів на капусті. Для захисту від бактеріозів застосовують препарати на основі міді — Казумін, Планріз. Після внесення одного з цих препаратів для додаткового захисту від бактеріозів, а також від склеротинії використовують фунгіцид Квадріс ®. Це системний препарат із потужною профілактичною дією і широким спектром. Обробку Квадріс ® проводять також перед збиранням урожаю для покращення якості і зберігання капусти, яку закладають на тривале зберігання. Високу ефективність для покращення зберігання капусти показало застосування фунгіциду Світч ® за 2–3 дні до зрізання.

Найкраще для всіх фунгіцидів профілактичне застосування, до появи симптомів розвитку хвороби або при перших же її ознаках.

Добрива. Щоб покращити укорінення розсади, підвищити стійкість до несприятливих умов (посуха, приморозки, фітотоксичність від застосування неякісних засобів захисту тощо), слід застосовувати біологічне добриво Ізабіон ®. Ізабіон ® складається з великої кількості амінокислот тваринного походження, що їх дуже швидко засвоює рослина. Крім захисту від стресів Ізабіон ® впливає на водний баланс рослин, синтез білків, покращує засвоєння азоту. Завдяки цьому препарат покращує якість і збільшує врожайність. Застосовують Ізабіон ® після висадки розсади на початку формування головки.

На листі капусти є потужний восковий наліт, тому при обприскуванні треба вибирати дрібний розмір крапель, додавати якісні прилипачі, не допускати стікання робочого розчину з рослини. Як прилипач можна використовувати Ізабіон ®.