Захист груші на присадибних ділянках

Захист городу, саду, газону

Технологія захисту груші збігається з технологією захисту яблуні, оскільки шкідники та хвороби практично однакові. Проте є деякі особливості, на які треба звернути увагу.

Грушева медяниця — сисний шкідник. Зимують дорослі особини на опалому листі й у корі дерев. За температури +10 °С починають відкладати яйця у вигляді ланцюжка біля бруньок, пізніше купками навколо квітконіжки і знизу листків. Личинки після виплоджування живляться у квітні-травні в набухлих бруньках, на молодих листочках, квітконіжках, зав’язях, пагонах, укриваючи їх рясною медвяною росою, на якій згодом розвиваються сажкові гриби. Листя, гілки й плоди вкриваються чорним нальотом. Протягом року розвивається 4–5 поколінь.

   

Грушевий галовий кліщ. Дорослі особини кліща зимують під лусочками бруньок, де відкладають яйця в період розпускання бруньок. На початку появи перших листочків у них проникають відроджені личинки кліща. В місцях ураження листя вкривається світлими галами, які пізніше темніють. Кліщ розвивається в декількох поколіннях, поступово заселяє все дерево. Листя чорніє та опадає.

Захист від медяниці та захист грушевого кліща збігаються за строками. 

   

При сильному заселенні кліщем та медяницею проводять дві обробки препаратом Вертімек ® до та після цвітіння. Якщо більше медяниці, то перша обробка до цвітіння проводиться препаратом Енжіо ®, друга — Вертімек ®.

Грушевий трубкокрут (довгоносик) пошкоджує багато культур, але в окремі роки інтенсивно шкодить на груші. На початку вегетації жуки живляться бруньками, пізніше — молодим листям. В період росту листя самиця шкідника закручує два листки в трубку (сигару) і відкладає туди яйця. Потім на «сигару» накручує ще 6–8 листків. Одна самиця за сезон накручує до 30 «сигар». Дерево втрачає листову масу та молоді пагони.

Для захисту проводять обробки до цвітіння препаратами Актара ®, Енжіо ®, Ампліго ®.

Іржа груші. Останні роки зустрічається повсюдно. Гриб розвивається на двох рослинах-господарях. Основний розвиток гриба проходить на ялівці козацькому, а на початку літа сформовані спори гриба уражують листя груші. За сильного заселення груші листя передчасно опадає, що зменшує продуктивність та зимостійкість дерева.

Для захисту застосовують: до розпускання бруньок мідьвмісні препарати або в період або в період після закінчення цвітіння Тіовіт ® Джет. На початку літа до появи перших ознак двічі вносять Скор ® з інтервалом 12–14 днів.

Побуріння листя (бактеріоз). Проявляється повсюдно з різною інтенсивністю рік від року. Збудник хвороби поширюється комахами та опадами. Щоб максимально зменшити вплив хвороби на дерево, необхідно терміново вирізати уражені гілочки з захватом здорової тканини на 3 см. На початку весни (до розпускання бруньок) та восени (в кінці вегетації) слід проводити профілактичні обробки мідьвмісними препаратами.