Захист горіха

Захист городу, саду, газону

ВОЛОДИМИР ВОЄВОДІН,
канд. с.‑г. наук, експерт компанії «Сингента»


Горіх — культура, яка в останні роки дуже динамічно розвивається. З’являються нові насадження різних сорто‑підщепних комбінацій, завезених з країн Європи й Америки. А разом з ними до нас потрапляють і нові хвороби вірусного й грибкового походження. У великих масивах насаджень хвороби щороку прогресуватимуть, а шкідники поширюватимуться. Система захисту від хвороб і шкідників має бути надійною і забезпечити всі вимоги до експорту горіхів.

В Україні і світі найнебезпечніша хвороба — бактеріоз горіха (бактеріальний опік Xanthоmonаs cаmpestris px juglandis). Вона пошкоджує всю надземну частину дерева: спочатку на листі утворюються чорні плями, згодом вони зливаються, листя опадає. Пошкоджені плоди теж опадають, а дерева стають ослабленими. Це призводить до засихання дерев улітку та пошкодження їх узимку морозами.

Лікування бактеріального опіку складне і часто неефективне. Насамперед треба, щоб дерева були здоровими протягом усього вегетаційного періоду. Це стосується і агротехніки (зрошення, мінеральне живлення, обрізка), і захисту від шкідників і хвороб.

Дерева слід починати обробляти рано навесні, використовуючи препарати на основі міді. За вегетацію мідні препарати треба внести 3–4 рази. Найефективніший препарат на основі міді — Пергадо, до складу якого, крім міді, входить системна діюча речовина мандіпропамід, що дозволяє препарату проникати в епідерміс листя.

Далі застосовують сірку (препарат Тіовіт Джет), яка також пригнічує розвиток кліщів. З появою перших листочків садівники обробляють дерева препаратом Хорус.

Після цвітіння і коли на рослині вже на третину сформовано листковий апарат, горіхові дерева обробляють фунгіцидом Скор. Після зав’язування плодів треба обробити новітнім препаратом Циделі Топ, який швидко і надійно проникає у восковий шар листя горіха, має лікувальну і подовжену захисну дію.

У зв’язку з тим, що цвітіння жіночих і чоловічих генеративних органів горіха часто відбувається не одночасно, треба внести в період цвітіння жіночих квітів амінокислотне добриво Ізабіон.

Пам’ятайте, що листкова поверхня горіхових дерев досить велика, а самі листки товсті, з потужним восковим нальотом, тому для горіха треба збільшувати норми використання препаратів порівняно з обробкою яблуні на 25–30 %. Проти яблуневої (горіхової) плодожерки застосовують препарат Проклейм, який вносять на початку відродження плодожерки. Він також ефективний проти горіхової молі і гусені американського білого метелика.

Успішні результати в боротьбі з кліщами демонструє препарат Вертимек, який проникає в листок і створює резервуари, це дозволяє боротися зі шкідниками на спідньому боці листя та в інших важкодоступних місцях. Плоди горіха містять олії, у яких можуть розчинятися і довго триматися фосфорорганічні інсектициди, тому обприскувати дерева ними небажано.