Якісний урожай смачної і запашної полуниці

Захист городу, саду, газону

Полуниця — одна з найулюбленіших і найпоширеніших ягідних культур на присадибних ділянках. Її вирощують для вживання у свіжому вигляді, для переробки на джеми, желе тощо. Період дозрівання полуниці дуже короткий, тому для захисту цієї культури від шкідників і хвороб слід використовувати малотоксичні препарати з коротким періодом очікування.

Основні хвороби:

Сіра гниль

Найбільш шкодочинна хвороба полуниці, уражує листя, бутони, квіти, ягоди. На листі з країв з’являються великі темно-сірі і бурі плями, квітконоси і зав’язь теж укриваються плямами, пізніше засихають. Уражені ягоди стають м’якими, втрачають смак і запах, вкриваються сірим пухнастим нальотом. Сприяє розвитку хвороби підвищена вологість повітря й ґрунту. Основна небезпека від хвороби — це токсини, які гриб виділяє у ягоди, після чого вони стають непридатними для споживання й переробки. Сіра гниль знищує ягоди не тільки на плантації, а й при транспортуванні та зберіганні. Застосування препаратів: Світч® на початку і в кінці цвітіння.

   

   

Борошниста роса

Хвороба одночасно уражує листя, вуса, ягоди. На листі з обох боків з’являється білий пухнастий наліт. Листя перестає рости, грубіє, закручується донизу. Під час цвітіння процес запилення проходить слабо або не проходить зовсім. Ягоди виростають деформовані, мають неприємний смак. Хвороба частіше проявляється в теплицях, у відкритому ґрунті в період теплого вологого літа. Застосування препаратів профілактично: Топаз®, Світч ®, Хорус  ®  .

Біла плямистість

Хвороба найбільше шкодить листю. При сильному розвитку відмирає половина листя. Найактивніше хвороба розвивається в другій половині літа, коли починається закладка квіткових бруньок. На листі з’являються пурпурові плями, які з часом захоплюють весь листок. Застосування препаратів профілактично: Світч ®, Хорус ® ; видалення старого листя.

 

Бура плямистість

Хвороба уражує генеративні органи (квітконоси, плодоніжки, чашолистики) і листя. На листі з’являються маленькі бурі або пурпурові плями, центр плями білий, пізніше він випадає. При сильному ураженні квітконоси стають коричневими, нахиляються до землі, на них не розвиваються ягоди. Розвитку хвороби сприяє перезволоження і загущеність посадок. Застосування препаратів профілактично: Світч ®, Хорус ®;  видалення старого листя.

Основні шкідники

Хрущ травневий

Найбільшої шкоди завдають личинки, які обгризають корені плодових ягідних культур, особливо полуниці, малини, аґрусу. Зимують личинки різного віку, а також жуки в ґрунті. Вихід з ґрунту і літ жуків відбувається вечорами в другій половині квітня — у травні. Жуки живляться листям рослин, і після спаровування самиці повертаються в ґрунт, де на глибині 12–20 см відкладають яйця. Віддають перевагу нещільним ґрунтам, які добре прогріваються, менше заселяють задернені й затінені ділянки. Личинки виходять із яєць через 25–40 днів. Першого року живляться перегноєм ґрунту, далі коренями різних рослин. Через 3–4 роки личинки перетворюються на жуків, які зимують. Для захисту застосовують препарат Актара ґрунтовим методом: при посадці — бовтанка (два пакети по 6 г розчинити у воді і додати по 0,7–0,8 кг перегною й глини до утворення сметаноподібної консистенції, перед посадкою кореневу систему занурюють у суміш), після збирання врожаю — методом поливу 0,2-процентним розчином (пакет 1,4 г розчинити в 0,7 л води) з розрахунку 30–40 мл/рослину.

Малиново-полуничний довгоносик

Шкодить полуниці в усіх зонах вирощування, а також малині. Навесні живиться листками, черешками та бутонами полуниці, виїдаючи в них пиляки. Самиця відкладає яйця в бутони, підгризаючи квітконіжку, внаслідок чого бутон засихає і опадає на ґрунт. У серпні з’являються молоді жуки, які певний час живляться листям, вигризаючи в ньому невеликі дірочки, а потім відходять на зимівлю під грудочки ґрунту, опале листя, рослинні рештки. Застосування препаратів: Актеллік ®до цвітіння.

Павутинний кліщ

Перші ознаки ураження з’являються на верхньому боці листка у вигляді великої кількості дрібних світлих точок. Пізніше уражені рослини (спочатку листя, а потім і вся рослина) кліщі огортають тоненькою павутиною, рослини буріють і засихають. Найінтенсивніше павутинний кліщ розвивається в другій половині плодоношення. Застосування препаратів: Актеллік, Вертімек® до цвітіння і після збирання врожаю.

Суничний кліщ

Живиться кліщ соком молодого листя. Починає шкодити з початку відростання розетки. Пошкоджене листя деформується, набирає жовтувато-масляного відтінку. Сильно уражені рослини стають карликовими. Пригнічення рослин особливо помітно в другій половині літа. Застосування препаратів: Вертімек® на початку відростання розетки і після збирання врожаю.

Для знищення однорічних і багаторічних злакових бур’янів після збирання врожаю застосовують гербіцид Фюзілад Форте®. Перед закладкою нової плантації для знищення однорічних і багаторічних бур’янів застосовують Ураган Форте.