Весняний захист плодових культур на присадибних ділянках

Захист городу, саду, газону

За останні роки сортовий набір плодових культур дуже змінився. Садоводи дедалі більше вирощують сортів інтенсивного типу на карликових і напівкарликових прищепах. Такі сорти потребують ретельнішого догляду, особливо в плані захисту від хвороб і шкідників. Насамперед це стосується перших весняних захисних робіт, коли формується майбутній урожай.

Препарати компанії «Сингента», зареєстровані для захисту плодових культур, повністю відповідають вимогам сьогодення: малотоксичні, високоефективні, з коротким періодом очікування після обприскування, безпечні для довкілля. Плодовим насадженням завдають великої шкоди понад 180 видів шкідників і безліч хвороб. Розгляньмо головні з них.

Шкідники

Бруньковий довгоносик

Брунькові довгоносики (сірий бруньковий довгоносик, букарка, казарка та ін.). У період набухання бруньок при температурі +6 °С починає живитися бруньками, вигризаючи їхній вміст. Пізніше пошкоджують молоде листя, розетки бутонів і молоді пагони. Пошкоджують яблуні, груші, кісточкові культури. Для захисту застосовують препарати Актара й Енжіо у фазах набухання бруньок, зелений конус, розпукування бутонів.

Яблуневий квіткоїд

Яблуневий квіткоїд. У період набухання бруньок починає живитися їхнім вмістом. У фазі розпукування бутонів самки відкладають яйця в бутони. Бутони не зацвітають, буріють і всихають. Яйця відкладають протягом 10–20 днів. При сильному заселенні пошкоджує до 80 % бутонів яблуні і до 30 % бутонів груші. Для захисту застосовують препарати Актара й Енжіо у фазах набухання бруньок, зелений конус, розпукування бутонів, рожевий бутон.

Кліщ

Кліщі (бурий плодовий кліщ, глодовий кліщ, грушевий галовий кліщ). Личинки починають відроджуватися в період розпукування бруньок. Личинки й дорослі кліщі висмоктують сік із бруньок і листя. Залежно від виду шкідника розвивається від 4 до 12 поколінь. Шкодять усім плодовим культурам. Для захисту застосовують новий препарат Вертімек або Тіовіт Джет — до цвітіння, після цвітіння та в період вегетації при сильному заселенні. При обробці препаратом Вертімек груші у фазі висування бутонів — перед цвітінням забезпечується захист проти грушевої медяниці і грушевого галового кліща.

Яблуневий пильщик (трач)

Яблуневий пильщик (трач). Шкідник з’являється на початку цвітіння. Одна личинка може пошкодити до 6 плодів. Найбільша шкодо чинність проявляється при слабкому цвітінні: втрачається майже весь урожай. Пошкодження пильщиком нагадують пошкодження яблуневою плодожеркою. Для захисту застосовують препарати Актара й Енжіо до та після цвітіння.

Зелена яблунева попелиця

Зелена яблунева попелиця. Починають шкодити після розпускання бруньок і продовжують протягом вегетації. Личинки висмоктують сік із молодих пагонів і листя. Особливо страждають молоді насадження. Для захисту застосовують препарати Актара й Енжіо при перших ознаках появи шкідника.

Яблунева плодожерка

Яблунева плодожерка. Залежно від кліматичної зони розвивається 1–3 покоління шкідника. Живляться гусениці м’якушем і насінням плодів. Літ метеликів і початок відкладання яєць починається по закінченні цвітіння пізніх сортів яблук. Для захисту застосовують препарати Матч, Проклейм та Ампліго. Перше обприскування проти першого покоління збігається з початком цвітіння білої акації, наступні — залежно від погодних умов через 25–30 днів.

Хвороби

Парша

Парша. Хвороба починає уражувати рано навесні при температурі +4 °С. Уражуються листя (масні темні плями), пізніше плоди. При сильному ураженні плодів вони розтріскуються, при зберіганні загнивають. Для захисту застосовують препарати Хорус (перше обприскування у фазі «мишачі вушка», наступне — висування бутонів — рожевий бутон) та Скор (перше обприскування після опадання пелюсток, друге — плід-ліщина).

Альтернаріоз

Альтернарія яблуні. Поширився за останні роки. У період цвітіння збудник хвороби інфікує квітки. Плоди передчасно забарвлюються, в насіннєвій камері добре видно сірий пухнастий міцелій. Плоди втрачають смак, не зберігаються. Навесні уражує також листя у вигляді округлих бурих плям. Швидше уражуються травмоване листя і дерева, які постраждали від морозів, посухи тощо. Для захисту застосовують препарати Хорус і Скор до та після цвітіння.

Борошниста роса

Борошниста роса. Уражує спочатку кінцівки молодих пагонів, потім листя, пізніше може уражувати плоди. Розвитку хвороби сприяє суха жарка погода. Для захисту застосовують препарати Хорус у фазі «мишачі вушка», наступне обприскування — у фазі висування бутонів — рожевий бутон, Топаз та Тіовіт Джет — після опадання пелюсток та у фазі плід-ліщина.

Моніліоз

Моніліоз. Хвороба уражує молоді пагони, листя й плоди. Пошкоджуються майже всі плодові і ягідні культури. Для захисту застосовують препарати: Хорус у фазі «мишачі вушка», наступне обприскування — у фазі рожевий бутон — початок цвітіння.

Гниль плодів

Гнилі плодів (склеротинія, монілія, парша при зберіганні). Хвороби починають розвиватися на рослинах на ранніх фазах розвитку плодових дерев. Застосування препаратів Хорус, Скор, Топаз у фазах «мишачі вушка», рожевий бутон, плід-ліщина набагато зменшує імовірність сильного розвитку плодових гнилей.

Дуже часто терміни обробки проти шкідників і хвороб збігаються в часі, тому доцільно застосовувати бакові суміші препаратів (інсектицид + фунгіцид). Усі названі препарати змішуються між собою без обмежень і без ризику зниження ефективності. 


ОСТЕРІГАЙТЕСЯ ПІДРОБОК!
Щоб уникнути придбання фальсифікованого продукту, радимо купувати препарати компанії «Сингента» у спеціалізованих магазинах із продажу засобів захисту рослин та насіння, а також у мережах супермаркетів «Епіцентр», «Леруа Мерлен» і «Нова Лінія». Перелік магазинів ви знайдете на сайтах: www.syngenta.ua, розділ Захист городу, саду, газону та у додатку для мобільних пристроїв «Енциклопедія гарного врожаю».  З питань застосування та придбання препаратів звертайтеся до консультаційного центру ТОВ «Сингента» за номером: 0 800 50 04 49 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів)