Україна

You are here

Share page with AddThis

Весняний захист плодових культур на присадибних ділянках

Захист городу, саду, газону
26.01.2017

Практично кожен власник  присадибної ділянки вирощує плодові дерева. Для того щоб отримати високий якісний урожай, необхідно подбати про захист свого саду. Особливо це стосується перших весняних захисних заходів, коли формується майбутній урожай. Саме тому перед власниками присадибних ділянок постає питання: які ж препарати застосувати, щоб забезпечити належний захист рослин та отримати гігієнічно чисту продукцію?

Препарати компанії «Сингента», які зареєстровані для захисту плодових культур, повністю відповідають вимогам сьогодення: малотоксичні, високоефективні, з коротким періодом очікування після обприскування та безпечні для довкілля. Плодовим насадженням значної шкоди завдають більше ніж 180 видів шкідників та велика кількість хвороб. Основні з них:

Шкідники:

Брунькові довгоносики (сірий бруньковий довгоносик, букарка, казарка та деякі інші) в період набухання бруньок, за температури 6 ºС, починають живитися бруньками, вигризаючи їх вміст. Пізніше псують молоде листя, розетки бутонів та молоді пагони. Пошкоджують яблуні, груші, кісточкові культури.  Для їх захисту застосовують препарати Актара та Енжіо у фази набухання бруньок, зелений конус, розпускання бутонів.

Сірий бруньковий довгоносик

Яблуневий квіткоїд в період набухання бруньок починає живитися їхнім вмістом. У фазу розпускання бутонів самки відкладають в них яйця, внаслідок чого бутони не зацвітають, буріють та всихають. Відкладання яєць відбувається протягом 10–20 днів.  При сильному заселенні пошкоджує до 80 % бутонів яблуні та до 30 % груші. Для захисту застосовують препарати Актара та Енжіо у фази набухання бруньок, зелений конус, розпускання бутонів, рожевий бутон.

Яблуневий квіткоїд

Кліщі (бурий плодовий, глодовий, грушевий галовий), личинки яких починають відроджуватися в період розпускання бруньок. Личинки та дорослі кліщі висмоктують сік із бруньок та листя. В залежності від виду шкідника, розвиваються від 4 до 12 поколінь. Шкодять всім плодовим культурам.   Для захисту застосовують новий препарат Вертимек або Тіовіт Джет — до цвітіння, після цвітіння та за сильного заселення в період вегетації. При обробці груші препаратом Вертимек в фазу висування бутонів — перед цвітінням забезпечується її захист проти грушевої медяниці та грушевого галавого кліща.

Яблуневий кліщ

Яблуневий пильщик (трач)  з’являється на початку цвітіння. Одна личинка може пошкодити до 6 плодів. Найбільша шкодочинність проявляється при слабкому цвітінні, втрачається практично весь урожай. Пошкодження пильщиком схожі на пошкодження яблуневою плодожеркою.  Для захисту препарати Актара та Енжіо застосовують до та після цвітіння.

Яблуневий пильщик (трач)

Зелена яблунева попелиця починає шкодити після розпускання бруньок і продовжує протягом вегетації. Личинки висмоктують сік із молодих пагонів та листя. Особливо сильних пошкоджень завдають молодим насадженням. Для захисту застосовують препарати Актара та Енжіо при перших ознаках появи шкідника.

Сіра попелиця

Яблунева плодожерка. В залежності від кліматичної зони розвиваються 1–3 покоління шкідника. Живляться гусениці м’якушем та насінням плодів. Літ метеликів та початок відкладання яєць починаються після закінчення цвітіння пізніх сортів яблук.  Для захисту застосовують препарати Матч та Проклейм, перше обприскування якими проти 1-го покоління співпадає з початком цвітіння білої акації, наступні, в залежності від погодних умов, проводять через 25–30 днів.

Яблунева плодожерка

Хвороби:

Парша. Ураження цією хворобою починається ранньої весни при температурі 4 ºС. Уражуються спочатку листя (масні темні плями), пізніше плоди. За сильного ураження плоди розтріскуються, а при зберіганні загнивають.  Для захисту застосовують препарати Хорус (перше обприскування проводять у фазу «мишачі вушка», наступне — висування бутонів — рожевий бутон) та Скор (перше обприскування здійснюють після опадання пелюсток, друге — плід «ліщина»).

Яблунева парша

Борошниста роса уражує спочатку верхівки молодих пагонів, потім листя, пізніше можуть уражуватися плоди. Розвитку хвороби сприяє суха, жарка погода. Для захисту застосовують препарати Хорус (у фази «мишачі вушка», потім висування бутонів — рожевий бутон), Топаз та Тіовіт Джет (після опадання пелюсток та у фазу плід «ліщина»).

Борошниста роса

Моніліоз  уражує молоді пагони, листя та плоди. Пошкоджуються практично всі плодові та ягідні культури. Для захисту застосовують препарат Хорус у фазу «мишачі вушка», наступне обприскування проводять у фазу рожевий бутон — початок цвітіння.

Моніліоз

Гнилі плодів (склеротинія, монілія, парша при зберіганні)  починають розвиватися на ранніх фазах розвитку плодових дерев. При застосуванні препаратів Хорус, Скор, Топаз у фази «мишачі вушка», рожевий бутон, плід «ліщина» значно зменшується вірогідність сильного розвитку плодових гнилей.

Гнилі плодів

Але для отримання якісного врожаю з довгим терміном зберігання необхідно за 10–20 днів до збирання провести обробку препаратом Світч, особливо при вологій погоді з частими перепадами температури у період дозрівання плодів.

Дуже часто строки обробки проти шкідників та хвороб збігаються у часі, тому доцільно використовувати бакові суміші препаратів (інсектицид + фунгіцид). Усі вищеназвані препарати змішуються між собою без обмежень та ризику зниження ефективності.

Норма витрати робочого розчину в залежності від марки обприскувача може коливатися, але зазвичай застосовують стандартні норми витрати: до 2 л на молоде дерево, 2–5 л для дерева середнього віку, понад 5 л на дерево з великою кроною. Починати обробку краще з верхівки дерева, не допускати стікання робочого розчину з листя.

‚ Коли терміни обробки проти шкідників та хвороб збігаються, необхідно використовувати бакові суміші препаратів (фунгіцид+інсектицид). Норма робочого розчину залежить від обприскувача та розміру крони дерев (2-5 літрів на дерево).   


Остерігайтеся підробок! Щоб уникнути придбання фальсифікованого продукту, радимо купувати препарати компанії «Сингента» у спеціалізованих магазинах із продажу засобів захисту рослин та насіння, а також у мережах супермаркетів «Епіцентр», «Леруа Мерлен» і «Нова Лінія». Перелік магазинів ви знайдете на сайтах: www.syngenta.ua, www.dacha.syngenta.in.ua та у додатку для мобільних пристроїв «Енциклопедія гарного врожаю». З питань застосування і придбання препаратів звертайтеся до консультаційного центру ТОВ «Сингента» за номером: 0 800 50 04 49 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів).